Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα 

Ανακαινίζω το σπιτι δεν θελω να περασω καινουργιες γραμμες ψαχνω για ενα τυπικο συστημα ελεγχου σπιτιου ανοιγμα κλεισιμο φωτων λεντοταινιων μπριζων και ελεγχο ποτε ανοιξε εκλεισε παραθυρο πορτα και λειτουργια καποιων σεναριων(οχι απαιραιτητο).

 

κοιταζα για fibaro αλλα ξεφευγει πολυ το κοστος.

 

τι θα προτεινατε αξιοπιστο και value for money Δεδομενου οτι ειναι 20 μπριζες 15 διακοπτες φωτων και 14 διαφορετικες λεντοταινιες με αντιστοιχα παραθυρα. 
 

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2020 στις 6:41 ΜΜ, dimitrisg86 είπε

Καλησπερα 

Ανακαινίζω το σπιτι δεν θελω να περασω καινουργιες γραμμες ψαχνω για ενα τυπικο συστημα ελεγχου σπιτιου ανοιγμα κλεισιμο φωτων λεντοταινιων μπριζων και ελεγχο ποτε ανοιξε εκλεισε παραθυρο πορτα και λειτουργια καποιων σεναριων(οχι απαιραιτητο).

κοιταζα για fibaro αλλα ξεφευγει πολυ το κοστος.

τι θα προτεινατε αξιοπιστο και value for money Δεδομενου οτι ειναι 20 μπριζες 15 διακοπτες φωτων και 14 διαφορετικες λεντοταινιες με αντιστοιχα παραθυρα. 
 

ευχαριστω πολυ

Πρέπει οοοολες αυτές οι πρίζες να είναι με αυτοματισμο ;  νομίζω ότι κάτι με zigbee πρέπει να κάνει, δηλ. Zigbee hub. Πχ της sonoff μιλάει με 32 τεμάχια (sensors - διακόπτες - λάμπες) και δεν ξεφεύγουν οι τιμές πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, portomarko είπε

Πρέπει οοοολες αυτές οι πρίζες να είναι με αυτοματισμο ;  νομίζω ότι κάτι με zigbee πρέπει να κάνει, δηλ. Zigbee hub. Πχ της sonoff μιλάει με 32 τεμάχια (sensors - διακόπτες - λάμπες) και δεν ξεφεύγουν οι τιμές πολύ. 

Προσωπικά, όσο περνάει ο καιρός, πιστεύω πως οι αυτόματες πρίζες είναι άχρηστες. Στο, όχι και τόσο παλιό και με αρκετές πρίζες σπίτι μας, στις περισσότερες πρίζες έχουμε σταυρούς και πολύπριζα, τα οποία καθιστούν τις έξυπνες πρίζες άχρηστες. Πολύ πιο χρήσιμα κτγμ είναι ανταπτοράκια μικρά, φθηνά και ευέλικτα όπως πχ αυτό τα οποία τα συνδέεις κατευθείας στις συσκευές που θέλεις να αυτοματοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
34 λεπτά πριν, gippas είπε

Προσωπικά, όσο περνάει ο καιρός, πιστεύω πως οι αυτόματες πρίζες είναι άχρηστες. Στο, όχι και τόσο παλιό και με αρκετές πρίζες σπίτι μας, στις περισσότερες πρίζες έχουμε σταυρούς και πολύπριζα, τα οποία καθιστούν τις έξυπνες πρίζες άχρηστες. Πολύ πιο χρήσιμα κτγμ είναι ανταπτοράκια μικρά, φθηνά και ευέλικτα όπως πχ αυτό τα οποία τα συνδέεις κατευθείας στις συσκευές που θέλεις να αυτοματοποιήσεις.

H ακόμη καλύτερα εξυπνα πολυπριζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, gippas είπε

Προσωπικά, όσο περνάει ο καιρός, πιστεύω πως οι αυτόματες πρίζες είναι άχρηστες. Στο, όχι και τόσο παλιό και με αρκετές πρίζες σπίτι μας, στις περισσότερες πρίζες έχουμε σταυρούς και πολύπριζα, τα οποία καθιστούν τις έξυπνες πρίζες άχρηστες. Πολύ πιο χρήσιμα κτγμ είναι ανταπτοράκια μικρά, φθηνά και ευέλικτα όπως πχ αυτό τα οποία τα συνδέεις κατευθείας στις συσκευές που θέλεις να αυτοματοποιήσεις.

Παίρνεις tplink tapo με 9.99€ από Ελλάδα και κανείς την δουλειά σου μια χαρά. Πήρα πρόσφατα 3 για χρήση σαν αυτή που περιγράφεις. Μέχρι τώρα μια χαρά. Και συνεργασία με την alexa και όλα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Παίρνεις tplink tapo με 9.99€ από Ελλάδα και κανείς την δουλειά σου μια χαρά. Πήρα πρόσφατα 3 για χρήση σαν αυτή που περιγράφεις. Μέχρι τώρα μια χαρά. Και συνεργασία με την alexa και όλα καλα

tplink tapo p100. Ενδιαφέρουσα πρίζα και πολύ καλή τιμή. Μπορεί να συνδεθεί σε Home Assistant και με ποιο τρόπο; Η σύνδεση με το router σε απόσταση δύο ή τριών δωματίων είναι εφικτή ή κάνει αποσυνδέσεις ; Ευχαριστώ.  

Επεξ/σία από leuteris107
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Παίρνεις tplink tapo με 9.99€ από Ελλάδα και κανείς την δουλειά σου μια χαρά. Πήρα πρόσφατα 3 για χρήση σαν αυτή που περιγράφεις. Μέχρι τώρα μια χαρά. Και συνεργασία με την alexa και όλα καλα

Απλά είναι WiFi, αν το πλακώσεις σε τέτοιες πολύ σύντομα θα ψάχνεις και για ρούτερ. Προσωπικά για πρίζες παίρνω ΙΚΕΑ που είναι ZigBee και έχουν πιο γρήγορη απόκριση απ' τις WiFi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leuteris107 είπε

tplink tapo p100. Ενδιαφέρουσα πρίζα και πολύ καλή τιμή. Μπορεί να συνδεθεί σε Home Assistant και με ποιο τρόπο; Η σύνδεση με το router σε απόσταση δύο ή τριών δωματίων είναι εφικτή ή κάνει αποσυνδέσεις ; Ευχαριστώ.  

tplink tapo p100 αυτό είναι συμβατό μόνο με το Amazon Alexa και το Google Home, δεν είναι συμβατό με την εφαρμογή "Home Assistant"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναέστησα home assistant μιας και το είχα παρατήσει πριν από πολύ καιρό με virtualbox σε windows 10.

Έχω περάσει ήδη αρκετά πραγματάκια (yeelight, sonoff, shelly κλπ) και θέλω τώρα να δω για αισθητήρες θερμοκρασίας ειδικά για το χειμώνα ώστε ν ανάβουν αερόθερμα μόνα τους κλπ.

Υπάρχει κάτι που να "παίζει" απευθείας με ha; Να πάω σε κάτι με hub που να μπαίνει σε ha; (θα ήθελα κι άλλους αισθητήρες αργότερα)

Ή είναι καλύτερη λύση το conbee 2;

Έχω δει και το shelly h&t και το σκέφτομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το shelly h&t... έχω 2.
Η αυτονομία με μπαταρία είναι αστεία. Η μπαταρία δεν είναι απο αυτές που θα βρεις εύκολα στα σουπερ μαρκετ, οπότε το adaptorάκι που το συνδέει με καλώδιο στο ρεύμα είναι μονόδρομος κι άρα επιπλέον κόστος.
Το Wifi καταναλώνει αρκετό ρεύμα οπότε όσο καλή υλοποίηση κι αν κάνεις πάλι θα αλλάζεις μπαταρία συχνά.

Με καλώδιο στο ρεύμα πάντως λειτουργεί καλά. Τα σύνδεσα κι έχω ξεχάσει την ύπαρξή τους.
Θα δοκίμαζα πάντως μια υλοποίηση τύπου zigbee για H&T πχ sonoff με το 5€ usb zigbee sniffer που λειτουργεί σωστά στο hassio.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται λέγανε ότι κρατάει μέχρι 18 μήνες η μπαταρία. Πόσο σε βγάζει; 

Σκέφτομαι να πάρω 1 αλλά φοβάμαι τη σύνδεση. Έχω ένα shelly 2.5 σε roller mode για παντζούρι και το έχω περάσει με shelly for Hass γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει τι παίζει με mqtt, αλλά έχει αστάθειες και αργεί να ενημερωθεί το ui για κάποιο λόγο στις αλλαγές θέσης. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου κρατούσε λιγότερο απο μιάμιση βδομάδα. Καμια φορά κρατούσε 6 μέρες. 
Άλλοι με "ιδανικές" ρυθμίσεις διάβασα online πως φτάναν τις 2μιση βδομάδες.
18 μήνες απο την μπαταρία με τίποτα πάντως.
Προτίμησε το με το module για καλώδιο στην πρίζα αλλιώς δεν θα το πρότεινα. 

Κατα τα άλλα δεν παρατήρησα κάποιο θέμα στην λειτουργία του περαν απο το οτι ποτε δεν κατάφερα να το κάνω να φαινεται στην εφαρμογή shelly.app.
Το έχω περάσει στο hassio κ το βλέπω απο εκεί. Δεν χρησιμοποιώ το shelly app.

Επεξ/σία από _filippos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τραγική διάρκεια όντως, δεν το περίμενα. 

Χρειάζομαι 2 για αρχή και θα ήθελα ο ένας να είναι με μπαταρία. 

Είδα και τα sonoff zigbee που είπες και φαίνεται πολύ καλή λύση. Υποθέτω ότι για χρήση μόνο με home assistant δεν χρειάζεσαι το bridge σωστά ; 

Επεξ/σία από Nighthunter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...