Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Καταλαβαίνω την θέση σου αλλά.... Αυτό με την διακοπή ρεύματος δεν μου κάθησε καλά. Κι αυτό γιατί πιστεύω ότι θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις 2-3 φορές. Μετά.... Θα δημιουργήσει προβλήματα, κακές κριτικές κλπ.

Αυτό που θεωρω πιο σωστό θα ήταν τα κλιματιστικά να μπορούν να ανάψουν μόνο όταν είναι κλειστά τα παράθυρα. Ή έστω να κλείνουν μετά από λίγη ώρα όταν είναι ανοιχτά. Όπως γίνεται σε κάποια ξενοδοχείο. Το πώς και αν γίνεται... Θα στο πουν τα παιδιά εδω ή κάποιος ηλεκτρολογος

Αυτό. Επιπλέον μέσα από HA θα μπορούσες να δημιουργήσεις δεύτερο account για τους χρήστες, και να τους δώσεις την δυνατότητα να ανοίγουν και να κλείνουν αυτοί το κλιματιστικό απομακρυσμένα. Αν μη τι άλλο είναι ένα ωραίο plus για το listing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, mkougis είπε

Επειδή έχω Airbnb σου λέω ότι δεν το χρειάζονται αυτό το plus. Δεν το κλείνουν ποτέ το a/c. 

Σε μας σπάνια το αφήνουν παντως. Επισης αν τους δοθει η δυνατότητα να το ελεγξουν οταν βρίσκονται εκτός σπιτιου ισως και να μην το αφηνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να δουλεύουν πάντως τα κλιματιστικά με βάση το πότε είναι κάποιος μέσα μπορεί να δημιουργεί θέματα ιδιωτικοτητας. 

Μία λύση θα ήταν να πάρεις από ένα broadlink mini και να βάλεις ένα routine στην εφαρμογή του να τα κλείνει πχ κάθε 2 ώρες και απλά να τους πεις να το ανοίγουν εκείνοι. Και δεν μπλέκεις και με ha και περίπλοκες ρυθμίσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, Nighthunter είπε

Το να δουλεύουν πάντως τα κλιματιστικά με βάση το πότε είναι κάποιος μέσα μπορεί να δημιουργεί θέματα ιδιωτικοτητας. 

 

Δεν νομιζω.. Αν ηταν ετσι τότε και τα ξενοδοχεία θα είχαν θέμα γιατι ξέρουν πότε κάποια κάρτα ειναι ενεργή ή οχι σε ενα δωμάτιο συνεπώς και το ποτε είναι μέσα κάποιος. Απο τη στιγμη που γίνοντα ολα μόνα τους δεν θεωρω οτι υπάρχει πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Δεν νομιζω.. Αν ηταν ετσι τότε και τα ξενοδοχεία θα είχαν θέμα γιατι ξέρουν πότε κάποια κάρτα ειναι ενεργή ή οχι σε ενα δωμάτιο συνεπώς και το ποτε είναι μέσα κάποιος. Απο τη στιγμη που γίνοντα ολα μόνα τους δεν θεωρω οτι υπάρχει πρόβλημα.

Ίσως... δεν ξέρω αν ανήκουν στην ίδια κατηγορία, εμένα πάντως δεν θα μου άρεσε, γι αυτό το αναφέρω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, Nighthunter είπε

Ίσως... δεν ξέρω αν ανήκουν στην ίδια κατηγορία, εμένα πάντως δεν θα μου άρεσε, γι αυτό το αναφέρω. 

Πιστευω οτι παιζει ρολο και ο τροπος με τον οποίο το κάνει αν πχ κανει ping για νεες συσκευες τοτε δεν τιθεται θέμα αν απο την αλλη κανει track μεσω gps (αν πχ εχεις Home Assistant και σου λεει βάλε αυτη την εφαρμογη) τοτε ναι υπάρχει θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Spect~Ακριβώς 

Σε κάθε περίπτωση είναι περίπλοκο να το στήσει κάποιος σε ha που δεν έχει ενασχόληση με αυτό, συν τις έξτρα συσκευές που μπορεί να χρειαστεί αν έχει πολλά δωμάτια και με διαφορετικά δίκτυα κλπ. 

Γι αυτό λέω ότι μια λύση τύπου broadlink mini που είναι και φθηνό θα ήταν πολύ πιο απλή. 

Επεξ/σία από Nighthunter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Μια απλή ιδέα είναι ότι αν δεν υπάρχει κινητό συνδεδεμένο στο wifi τότε μετά από μια ώρα να κλείνει τα κλιματιστικά!

ναι αλλα μετα πας σε αλλα θέμα οπως πχ τι γίνεται αν ειναι μεσα σπιτι με κλειστο wifi? θα πρέπει να κοιτάς να μην υπάρχει συσκευή στο wifi, να μην έχει ενεργοποιηθει κάποιος motion sensor, να ειναι κλειστα τα παραθυρα και μετα να τα κλεισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Spect~ said:

ναι αλλα μετα πας σε αλλα θέμα οπως πχ τι γίνεται αν ειναι μεσα σπιτι με κλειστο wifi? θα πρέπει να κοιτάς να μην υπάρχει συσκευή στο wifi, να μην έχει ενεργοποιηθει κάποιος motion sensor, να ειναι κλειστα τα παραθυρα και μετα να τα κλεισεις

Απλά το motion sensor σε σπίτι που νοικιάζεις μπορεί να δημιουργήσει υποψίες σε ηλικιωμένους ή σε άτομα που δεν είναι σε φιλοσοφία του smart ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Απλά το motion sensor σε σπίτι που νοικιάζεις μπορεί να δημιουργήσει υποψίες σε ηλικιωμένους ή σε άτομα που δεν είναι σε φιλοσοφία του smart ... 

παραδειγμα εφερα, δεν νομιζω οτι κανει καποιος presence detection με αισθητήρες κίνησης, τουλάχιστον οχι σε χώρους εκτος μπάνιου και φώτα στην είσοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι παραπλήσιο έχω κάνει σε home assistant. 
Έχω βάλει αισθητήρες σε πορτοπαράθυρα και όταν κάποιο απο αυτά είναι ανοιχτό δεν είναι εφικτό να ανοίξει το κλιματιστικό μέσω home assistant (εξαφανίζεται η κάρτα του remote).

Όπως ανέφεραν και παραπάνω, το πιο ασφαλές είναι να κλείνει το κλιματιστικό εαν ανοίξει κάποια πόρτα ή παράθυρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nighthunter είπε

Το να δουλεύουν πάντως τα κλιματιστικά με βάση το πότε είναι κάποιος μέσα μπορεί να δημιουργεί θέματα ιδιωτικοτητας. 

Μία λύση θα ήταν να πάρεις από ένα broadlink mini και να βάλεις ένα routine στην εφαρμογή του να τα κλείνει πχ κάθε 2 ώρες και απλά να τους πεις να το ανοίγουν εκείνοι. Και δεν μπλέκεις και με ha και περίπλοκες ρυθμίσεις. 

Κανένα θέμα ιδιωτικότητας. Τους ενημερώνεις και τους λες ότι υπάρχει σύστημα ασφαλείας στην κατοικία, που έχει αισθητήρες κίνησης και αν δεν κινείται κανείς στο σπίτι σβήνει τα a/c μετά από λίγη ώρα. Το βάζεις στους κανόνες και είσαι καλυμμένος. Δεν έχεις βάλει δα και κάμερα παρακολούθησης, ένα απλό motion sensor είναι. Και τους κάνεις και αυτούς να αισθάνονται ασφαλείς, ότι δεν θα τους κλέψει κανένας, ξέρω 'γω. Και πράγματι με μερικούς αισθητήρες πόρτας και μερικούς αισθητήρες κίνησης, στήνεις ένα έξυπνο συναγερμό diy με ειδοποιήσεις, βάζεις κι ένα buzzer να ηχεί, αναβοσβήνεις με μερικά έξυπνα φώτα μέσα-έξω, κλείνεις και τα ρολλά ξέρω 'γω, και είσαι κομπλέ, μόνο σύστημα αυτόματης κλήσης στην αστυνομία δεν έχεις, αλλά θα σου έχει έρθει εσένα ειδοποίηση! :)

Πλάκα - πλάκα, λέμε ότι το thread δεν είναι για το homeassistant αλλά βλέπεις από δω πάει από κει έρχεται, καταλήγουμε στο ότι βοηθάει να κάνεις παπάδες ενοποιώντας άσχετες μεταξύ τους πλατφόρμες, βάζοντάς τες να κάνουν αυτό που θες εσύ, όπως το θες εσύ!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν υπάρχει ενσύρματος συναγερμός και πιάνουν λίγο τα χέρια σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις ζώνες του συναγερμού με κάποιοι ρελε ώστε να έχεις αναφορά εάν τα κουφώματα ειναι ανοικτά η κλειστά, το κακό είναι ότι συνήθως οι παγίδες είναι στα παντζούρια και όχι στα τζαμοφυλλα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...