Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες σας και την ανάπτυξη του προβληματισμού ολων μας. 

Αν το δουλέψουμε μαζί πιστεύω οτι θα εξυπηρετήσει πολλούς σαν και εμάς που ψάχνουμε λύσεις

Να βάλουμε κάποια δεδομένα στη συζήτηση απ΄οσα είπατε για να μπορέσουμε να πάμε παρακάτω. 

1/ Ειναι κανόνας οτι τα κλιματιστικά δεν πρέπει να λειτουργούν σε ώρα απουσίας των ενοίκων - και για λόγους ασφαλειάς. Τους το λες, τους ενημερώνεις οτι υπάρχει και αυτοματισμός σβυσίματος, κατανοούν τον κανόνα και λύνεται εύκολα το όποιο ζήτημα.  Αρα ούτε θέμα ιδιωτικότητας, ούτε παραβίαση κανόνων απο μέρους μου άρα προχωράμε.(thanks  fingolfingr  mkougis Nighthunter cambo99 mechpanos)

2/ Το H.A. δεν το ξέρω και κατ'αρχάς το αποκλείω. Για εσάς που είστε γνώστες μπορεί να ειναι παιχνιδάκι αλλά για εμενα παντελώς αγνωστο (thanks Spect~ GPmechpanos)

3/ Αναφέρθηκε Κάρτα πρόσβασης - access control που με βρίσκει σύμφωνο αρκεί να είναι μια η κάρτα που θα ξεκλειδώνει την πόρτα και η ίδια θα μπαίνει στη θήκη ενεργοποίησης του ρεύματος γιατί ολοι έχουμε δει το φαινόμενο να μένει η κάρτα στην υποδοχή και τα κλιματιστικά ανοικτά και να φεύγει ο άλλος με το κλειδί (thanksfingolfingr)

4/ Για τις συσκευές broadlink (thanks Nighthunterγια έλεγχο κλιματιστικών έχω διαβάσει και εγώ καλές κριτικές αλλά δεν ξέρω 100% αν θα δουλεύουν με τα δικά μου fujitsu. Αν ξέρεις κάποιος ας μας πει please. 

5/  Αυτή τη στιγμή έχω ενσύρματο συναγερμό bosch αλλά δεν με βολεύει καθόλου και ισως να τον καταργήσω καθώς έχω λάθος συναγερμούς απο εξωτερικούς αισθητήρες (κουρτίνες optex) και δεν μπορώ απο απόσταση να τον απενεργοποιήσω. Γι αυτό ήδη ψάχνομαι σε λύση παντρέματος κάποιων εκ των ενσύρματων ζωνών που έχω με  άλλες ασύρματες για να έχω κυρίως το wifi ωστε να εχω τη δυνατότητα εξ αποστάσεως ελέγχου και αφόπλισης.  Εδω να προσθέσω οτι οσο το νοικιάζω ΔΕΝ ενεργοποιείται ο συναγερμός γιατί ολο και κάτι λάθος θα γίνει και θα τρέχουν οι ένοικοι, θα τρέχω και εγώ. Αλλά εφόσον ύπάρχει η υποδομή με τους εσωτερικούς αισθητήρες (ραντάρ χώρου bosch blue line - pir) αν κάποιος σκεφτεί να τους εκμεταλευτούμε, να το συζητήσουμε.  (thanks _filippos_ mechpanos)

6/ Οντως αν μπουν παγίδες θα μπούν στα εσωτερικά των παραθυρων και οχι στα μπαντζούρια  (thanks portomarko  _filippos_)

 

Επεξ/σία από tvkal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δικιά μου υλοποίηση γίνεται με home assistant (raspberry 3B+, sonoff RF Bridge, broadlink rm mini 3, αισθητήρες σε πορτοπαράθυρα που στέλνουν διπλό RF σήμα, όταν ανοίγουν & κλείνουν)
To broadlink στέλνει οποιοδήποτε IR σήμα αφού μπαίνει σε λειτουργία learning, γραπώνεις τον κωδικό και τον στέλνεις μετά όποτε θες εσυ.
Μάλιστα ενας έλληνας έχει δημιουργήσει ένα (δημοφιλές) add-on στο home assistant που διαχειρίζεται μεγάλο εύρος συσκευών (a/c, αφυγραντήρες κτλ)  πανεύκολα.

Θέλει όμως στήσιμο και χρόνο. Δεν είναι όλα plug-n-play. 

Επεξ/σία από _filippos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Η δικιά μου υλοποίηση γίνεται με home assistant ....

Δυστυχώς είπαμε οτι είμαι άσχετος από H.A. (βλέπε 2 στο μήνυμα μου) και προσπαθώ με απλούς έτοιμους αυτοματισμούς να φτιάξω οτι μπορώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2020 στις 5:05 ΜΜ, AgMa είπε

Εγώ γιατί δεν μπορώ να το σετάρω; Η ενσωμάτωση έχει 3 ρυθμίσεις.

Host: βάζεις την ip του ΗΑ;

Username και password: αυτά που έβαλα στην αρχή της δημιουργίας του controller;

Για να μην μπερδευτούμε, μιλάω για software controller.

Αν θυμάμαι καλά, στο host έβαλα αυτό που έχω στον controller στο Ρυθμίσεις>Ελεγκτής>Όνομα Ελεγκτή και στα άλλα αυτό που λες. Αλλά πάει καιρός και δεν θυμάμαι ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mechpanos είπε

Κανένα θέμα ιδιωτικότητας. Τους ενημερώνεις και τους λες ότι υπάρχει σύστημα ασφαλείας στην κατοικία, που έχει αισθητήρες κίνησης και αν δεν κινείται κανείς στο σπίτι σβήνει τα a/c μετά από λίγη ώρα. Το βάζεις στους κανόνες και είσαι καλυμμένος. Δεν έχεις βάλει δα και κάμερα παρακολούθησης, ένα απλό motion sensor είναι. Και τους κάνεις και αυτούς να αισθάνονται ασφαλείς, ότι δεν θα τους κλέψει κανένας, ξέρω 'γω. Και πράγματι με μερικούς αισθητήρες πόρτας και μερικούς αισθητήρες κίνησης, στήνεις ένα έξυπνο συναγερμό diy με ειδοποιήσεις, βάζεις κι ένα buzzer να ηχεί, αναβοσβήνεις με μερικά έξυπνα φώτα μέσα-έξω, κλείνεις και τα ρολλά ξέρω 'γω, και είσαι κομπλέ, μόνο σύστημα αυτόματης κλήσης στην αστυνομία δεν έχεις, αλλά θα σου έχει έρθει εσένα ειδοποίηση! :)

Πλάκα - πλάκα, λέμε ότι το thread δεν είναι για το homeassistant αλλά βλέπεις από δω πάει από κει έρχεται, καταλήγουμε στο ότι βοηθάει να κάνεις παπάδες ενοποιώντας άσχετες μεταξύ τους πλατφόρμες, βάζοντάς τες να κάνουν αυτό που θες εσύ, όπως το θες εσύ!!!

Συμφωνω ότι το ΗΑ μπορεί να είναι φανταστικό, δεν αντιλέγω. Απλά ας συζητηθεί στο δικό του νήμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mkougis είπε

Συμφωνω ότι το ΗΑ μπορεί να είναι φανταστικό, δεν αντιλέγω. Απλά ας συζητηθεί στο δικό του νήμα. 

Αγαπητε διαφωνω με την άποψη σχετικά με το νήμα και αν θα πρέπει να μιλάμε εδω ή εκεί στο ΗΑ. Από την στιγμή που το θέμα αφορά smart home γενικά η υλοποίηση θέλεις ή δεν θέλεις και το βαριέσαι ή οχι γίνεται με κάτι σαν το ΗΑ καί όχι με applications και νομίζω ότι είναι κατανοήτό και αυτονόητο. Αν βαριέσαι λοιπόν γιατί δεν ανοίγεις ένα θρεντ με ότι σε ενδιαφέρει tuya, sonoff κλπ..? Αλλιώς ας μεταφέρει κάποιος mod όλα τα post που αφορούν το ΗΑ στο αντίστοιχο θρεντ και να δούμε τι θα μείνει σε αυτό και ποιος θα ασχολείται. Η ακόμα καλύτερα (και πιο εύκολα) ας μεταφέρει το άλλο θρεντ εδω και ας το μετονομάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tvkal είπε

2/ Το H.A. δεν το ξέρω και κατ'αρχάς το αποκλείω. Για εσάς που είστε γνώστες μπορεί να ειναι παιχνιδάκι αλλά για εμενα παντελώς αγνωστο (thanks Spect~ GPmechpanos)

5/  Αυτή τη στιγμή έχω ενσύρματο συναγερμό bosch αλλά δεν με βολεύει καθόλου και ισως να τον καταργήσω καθώς έχω λάθος συναγερμούς απο εξωτερικούς αισθητήρες (κουρτίνες optex) και δεν μπορώ απο απόσταση να τον απενεργοποιήσω. Γι αυτό ήδη ψάχνομαι σε λύση παντρέματος κάποιων εκ των ενσύρματων ζωνών που έχω με  άλλες ασύρματες για να έχω κυρίως το wifi ωστε να εχω τη δυνατότητα εξ αποστάσεως ελέγχου και αφόπλισης.  Εδω να προσθέσω οτι οσο το νοικιάζω ΔΕΝ ενεργοποιείται ο συναγερμός γιατί ολο και κάτι λάθος θα γίνει και θα τρέχουν οι ένοικοι, θα τρέχω και εγώ. Αλλά εφόσον ύπάρχει η υποδομή με τους εσωτερικούς αισθητήρες (ραντάρ χώρου bosch blue line - pir) αν κάποιος σκεφτεί να τους εκμεταλευτούμε, να το συζητήσουμε.  (thanks _filippos_ mechpanos)

2. Το ότι δεν το ξέρεις, δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να το μάθεις και σίγουρα αξίζει μια προσπάθεια, έστω και σε 2η φάση. Παρόλο που όντως εδώ δεν είναι το thread του HA, είναι πρόδηλο ότι όσο πιο πολλές συσκευές βάζεις στο Smart Home σου και όσο πιο πολύ Smart το θέλεις, τόσο πιο πολύ παρίσταται η ανάγκη για ενοποίηση των πολυποίκιλων πλατφορμών και επικοινωνία των διαφόρων αισθητήρων μεταξύ τους.  Εκτός αν αποδέχεται κάνεις να κλειδωθεί με μια συγκεκριμένη εταιρεία, η μία συγκεκριμένη πλατφόρμα, και ότι του παρέχει αυτή.

5. Οι αισθητήρες παρουσίας που διαθέτεις, είδα ότι είναι nc, δηλαδή σε κατάσταση ηρεμίας, όταν δεν ανιχνεύει καμία κίνηση, έχει κλειστή την επαφή, και όταν την ανιχνεύσει, την ανοίγει. Οπότε βολεύει να μαζέψεις σε σειρά τους αισθητήρες και αν δεν υπάρχει κίνηση (κλείσουν όλες οι επαφές) στέλνεις σήμα και κλείνει το a/c. Το μόνο που δεν ξέρω όταν κοιμάται ο ένοικος, αν πιάνει τις κινήσεις του, ή όχι...

Βασικά θες έναν ηλεκτρονικό γατόνι, να σου τα φτιάξει αυτά όλα!!!

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mechpanos είπε

2. Το ότι δεν το ξέρεις, δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να το μάθεις και σίγουρα αξίζει μια προσπάθεια, έστω και σε 2η φάση. Παρόλο που όντως εδώ δεν είναι το thread του HA, είναι πρόδηλο ότι όσο πιο πολλές συσκευές βάζεις στο Smart Home σου και όσο πιο πολύ Smart το θέλεις, τόσο πιο πολύ παρίσταται η ανάγκη για ενοποίηση των πολυποίκιλων πλατφορμών και επικοινωνία των διαφόρων αισθητήρων μεταξύ τους.  Εκτός αν αποδέχεται κάνεις να κλειδωθεί με μια συγκεκριμένη εταιρεία, η μία συγκεκριμένη πλατφόρμα, και ότι του παρέχει αυτή.

5. Οι αισθητήρες παρουσίας που διαθέτεις, είδα ότι είναι nc, δηλαδή σε κατάσταση ηρεμίας, όταν δεν ανιχνεύει καμία κίνηση, έχει κλειστή την επαφή, και όταν την ανιχνεύσει, την ανοίγει. Οπότε βολεύει να μαζέψεις σε σειρά τους αισθητήρες και αν δεν υπάρχει κίνηση (κλείσουν όλες οι επαφές) στέλνεις σήμα και κλείνει το a/c. Το μόνο που δεν ξέρω όταν κοιμάται ο ένοικος, αν πιάνει τις κινήσεις του, ή όχι...

Βασικά θες έναν ηλεκτρονικό γατόνι, να σου τα φτιάξει αυτά όλα!!!

Αυτο ακριβώς. Ναι μπορεί να μην είναι για όλους το ΗΑ ή παρόμοιες λύσεις (τουλάχιστον προς το παρόν) αλλά αυτό είναι το μέλλον και μονο με τέτοιες λύσεις μπορεί να εφαρμοστεί (πλέον) το λεγόμενο smart home. αλλιώς μένεις "αιχμάλωτος"  μιας εταιρίας με ότι αυτό συνεπάγεται ή απλά ασχολείται κανείς με το app και τους περιορισμούς της επιλογής του. Και πάλι στις περισσότερες περιπτώσεις χρειάζεται hub κλπ κλπ. Πολλοί που έχουν smarthings της Samsung λόγω των παραπάνω περιορισμών καταλήγουν στο ΗΑ ή σε κάτι αντίστοιχο.

Για το IFTTT πλέον χρεώνει για πάνω από 3 applets 9.99 / μήνα και δεν νομίζω ότι θα μείνουν και πολλοί..

σημερινό video που (οποία έκπληξη) ο τύπος τελικά προμοτάρει το ΗΑ! (από το 11 και έπειτα)

 

** επίσης να σημειώσω ότι σε αυτό το θρεντ κανείς ποτέ δεν αρνήθηκε βοήθεια σε καμία ερώτηση και οι περισσότεροι που βοηθάνε είναι οι χρήστες του ΗΑ μιας και έχουν την δυνατότητα να μπορούν να συνδιαζουν και να προσθέτουν στο σπίτι τους σχεδόν οποιαδήποτε συσκευή από σχεδόν οποιαδήποτε εταιρία..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mechpanos είπε

5. Οι αισθητήρες παρουσίας που διαθέτεις, είδα ότι είναι nc, δηλαδή σε κατάσταση ηρεμίας, όταν δεν ανιχνεύει καμία κίνηση, έχει κλειστή την επαφή, και όταν την ανιχνεύσει, την ανοίγει. Οπότε βολεύει να μαζέψεις σε σειρά τους αισθητήρες και αν δεν υπάρχει κίνηση (κλείσουν όλες οι επαφές) στέλνεις σήμα και κλείνει το a/c. Το μόνο που δεν ξέρω όταν κοιμάται ο ένοικος, αν πιάνει τις κινήσεις του, ή όχι...

Ειχα σκεφτεί και εγώ να βάλω έναν αισθητήρα κινησης σε κάθε δωμάτιο (φθηνή και εύκολη σχετικά υλοποίηση) αλλά οντως υπάρχει η πιθανότητα ο άλλος να κοιμάται και " να μην τον πιάνει " ο αισθητήρας και να κλείνει αυθαίρετα το κλιματιστικό - πράγμα που δεν θέλουμε. Αρα απορρίπτεται αυτό.

Καταλήγω οτι η καλύτερη λύση ειναι κάποια ηλεκτρονική κλειδαριά με κάρτα ή κάποιο πινακάκι access control επίσης με κάρτα ή κωδικό pin που να ανοιγει κλείνει την πορτα και να ενεργοποιεί-απενεργοποιεί το ρεύμα, το οποιό σημαίνει οτι φεύγοντας και παίρνωντας την κάρτα μαζί του ουσιαστικά θα κοβει και το ρευμα αλλά δεν ξέρω απο που να αρχίσω και τι υλικά θα πρέπει να βάλω - να μην κοστίσει και μια περιουσία. 

Επίσης ανεξάρτητα απο αυτό δεν απαντήθηκε ποια συσκευή θεωρειται αξιοπιστη για τον έλεγχο κλιματιστικών ωστε να υπάρχει κάποιος θερμοστάτης χώρου για την εξ αποστάσεως πληροφορία και κάποιο ir control για την υλοποίηση της αποφασης ρύθμισης θερμοκρασίας, ανοιγμα-κλείσιμο κλπ.  Θα ήταν βέβαια πολύ καλο να μπορούμε με την ιδια συσκευή (θερμοστάτης) να ελέγχουμε και το καλοριφέρ πετρελαίου αλλά δεν γνωρίζω αν γίνεται.  

 

Επεξ/σία από tvkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mkougis είπε

Μετονομαστε το νήμα λοιπόν για να ξέρει ο καθένας που να μπει και τι να περιμένει. 

Εννοείς οτι εγώ ειμαι εκτός θέματος ή οτι το H.A. θα πρέπει να έχει το δικό του -εξειδικευμένο- θέμα ?    

Για το πρώτο δεν ξέρω αλλα για το 2ο θα συμφωνήσω καθως πιστευω οτι απευθύνεται σε πιο μπαζμένους και προχωρημένους στο smart home. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ρίχνω ευθύνες σε κάποιον απλά το να υπάρχει νήμα για ΗΑ και να το συζητάμε εδώ, μπερδεύει. Καπως θα έπρεπε να διορθωθεί αυτό. Δεν ξέρω πως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εχετε δίκιο κατα το ήμισυ. κι αυτό γιατί...
Ναι, καταντά κουραστικό να μπαίνεις σε νήμα για Smart Home (γενικό) και να διαβάζεις συνέχεια για home assistant (πιο εξειδικευμένο) αλλά το ίδιο ενοχλητικό είναι να διαβάζεις συνέχεια ερωτήσεις/απαντήσεις για philips hue ή shelly ή για sonoff.
Απο τη στιγμή που ο ενδιαφερόμενος ξεκαθαρίζει πως δεν ενδιαφέρεται για home assistant τότε το ζήτημα για hassio σταματά εκεί, μέχρι να υπάρξει άλλο :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις ταπεινές ηλεκτρολογικές μου γνώσεις, η λύση στη μείωση ηλεκτρικής κατανάλωσης σε ένα κατάλυμα airbnb βρίσκετε:

1) στη χρήση access card που θα κλείνει τη παροχή ρεύματος των ενεργοβόρων συσκευών (μέσω του ηλεκτρολογικού πίνακα) κατά την αφαίρεση της ή θα κρατάει σε παροχή μόνο το ψυγείο, το ρούτερ, το συναγερμό ή ότι άλλο ορίσουμε εμείς κλείνοντας το υπόλοιπο δίκτυο

2) στη χρήση ενσύρματων παγίδων στα παράθυρα που θα απενεργοποιούν τα a/c  όταν είναι ανοιχτά

3) στη χρήση χρονοδιακόπτη στην ασφάλεια του θερμοσίφωνα

Όλοι τα έχουμε δει σε ξενοδοχεία, airbnb ακόμα και σε rooms to let. Η τεχνολογία υπάρχει και σαφώς είναι πιο σταθερή στη χρήση από το στήσιμο ενός συστήματος τύπου smart home.

Ποιος τα εγκαθιστά; Ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης ή εταιρεία που εξειδικεύεται με τέτοια συστήματα.

Ποιο είναι το κόστος; Άγνωστο για εμένα αλλά σε μία επένδυση τύπου airbnb θεωρώ ότι η απόσβεση του κόστους εγκατάστασης γίνετε μέσω της μείωσης κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας.

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tvkal είπε

Θα ήταν βέβαια πολύ καλο να μπορούμε με την ιδια συσκευή (θερμοστάτης) να ελέγχουμε και το καλοριφέρ πετρελαίου αλλά δεν γνωρίζω αν γίνεται.  

Νομίζω ότι εδώ τα πράγματα είναι απλά, βάζεις ένα sonoff ή Shelly στον απλό θερμοστάτη, τον οποίο αφήνεις ανοικτό στο δικό του κουμπί, του βάζεις και μια υψηλή θερμοκρασία να μην την πιάνει, και τον ανοιγοκλείνεις με το sonoff.

Αν πιάσει ο έξυπνος αισθητήρας μια θερμοκρασία, λέει του sonoff να σβήσει, κλείνει το καλοριφέρ (κι ας είναι ο θερμοστάτης ανοικτός). Αν πέσει, λέει του sonoff να ανάψει.

Απλά στην ουσία καταργείς έτσι, τον θερμοστάτη σαν λειτουργία και του παίρνεις το Start για να το δώσεις εσύ στον καυστήρα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...