Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, tvkal είπε

Εννοείς οτι εγώ ειμαι εκτός θέματος ή οτι το H.A. θα πρέπει να έχει το δικό του -εξειδικευμένο- θέμα ?    

Για το πρώτο δεν ξέρω αλλα για το 2ο θα συμφωνήσω καθως πιστευω οτι απευθύνεται σε πιο μπαζμένους και προχωρημένους στο smart home. 

Το ha έχει ήδη δικό του θέμα

 

Προσωπικά δεν έχω θέμα να ακούω λύσεις και αυτοματισμούς για το ha. Ιδέες παίρνω για το μέλλον. Αλλά το να βλέπω σελίδες ολόκληρες με "κώδικα".... Ε όχι δεν με ενδιαφέρει να το δω εδώ.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, mkougis είπε

Δεν ρίχνω ευθύνες σε κάποιον απλά το να υπάρχει νήμα για ΗΑ και να το συζητάμε εδώ, μπερδεύει. Καπως θα έπρεπε να διορθωθεί αυτό. Δεν ξέρω πως. 

Καλημέρα, 

το λάθος για μένα είναι ότι δημιουργήθηκε καινούργιο θρεντ ειδικά για το ΗΑ και αυτό γιατί ανετα μπορεί να συζητιέται εδώ μιας και αφορά smart home και μάλιστα με την ευρεία εννοια του όρου.

Αλλιώς σύμφωνα με την λογική σου γιατί να συζητάμε εδω για τα sonoff η για τα tuya κλπ Θα πρέπει να έχουμε για την κάθε εταιρία ή για το κάθε software και ένα διαφορετικό θρεντ.

Τελος πάντων επειδή είμαστε of topic ας το σταματήσουμε εδω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, tvkal είπε

Επίσης ανεξάρτητα απο αυτό δεν απαντήθηκε ποια συσκευή θεωρειται αξιοπιστη για τον έλεγχο κλιματιστικών ωστε να υπάρχει κάποιος θερμοστάτης χώρου για την εξ αποστάσεως πληροφορία και κάποιο ir control για την υλοποίηση της αποφασης ρύθμισης θερμοκρασίας, ανοιγμα-κλείσιμο κλπ.  Θα ήταν βέβαια πολύ καλο να μπορούμε με την ιδια συσκευή (θερμοστάτης) να ελέγχουμε και το καλοριφέρ πετρελαίου αλλά δεν γνωρίζω αν γίνεται.  

Broadlink rm3. Χειρίζεται οποιαδήποτε συσκευή λειτουργεί με ir και έχει και λειτουργία εκμάθησης σε περίπτωση που δεν υπάρχει στα έτοιμα. Και με έναν αισθητήρα θερμοκρασίας της xiaomi πχ. που είναι και φθηνός κάνεις αυτό που θέλεις.

Επεξ/σία από AgMa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ απόλυτα trellokogiott οτι ήδη υπάρχει η τεχνολογία αλλά 

ειναι απαρχαιομένη, βασίζεται σε ρελέδες και υλοποιείται αποκλειστικά με ηλεκτρολόγους εγκαταστάτες με επιπλέον κόστος, κάνει μονο "αυτό", ένα πράγμα μόνο δηλαδή ενώ η τεχνολογία smart home ειναι πολύ λειτουργική, επεκτάσιμη και κάνει για πολλα πράγματα. Παραδειγμα: Ο ρελές κλείνει το κλιματιστικό απο το ρεύμα ενώ μια συσκευή IR κλείνει τον διακόπτη του κλιματιστικού. Η συσκευή IR σου επιτρέπει επείσης πχ οταν κάνεις εσύ χρήση του σπιτιού σου και δεν το νοικιάζεις να ανοιγοκλείνεις και να ρυθίζεις το κλιματιστικό του υπνοδωματιου απο τον καναπέ σου στο σαλόνι. Επίσης μπορείς να έχεις θερμοστάτες και να έχεις επιτήρηση θερμοκρασίας και κεντρική ρύθμιση για όλο το σπίτι, ηλεκτρονικες-έξυπνες θερμοστατικές βαλβίδες που να ανοιγκοκλείνουν το σώμα του καλοριφέρ πετρελαίου οταν πέσει ή ανέβει η θερμοκρασία του κλπ. 

Τέλος, απο εδώ και πέρα θα πρέπει να θεωρούμε επιτυχημένο ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη αυτόν που σήμερα επενδύει στη γνώση των smart ρυθμίσεων και συσκευών και αύριο θα συνδυάζει τις δικές του ηλεκτρολογικές γνώσεις με αυτές των smart υλοποιήσεων και θα τις προσφέρει έτοιμες στους πελάτες του. Το λεω σε ένα φίλο μου ηλεκτολόγο αλλά επειδή είναι 50 χρονών βαριέται να ασχοληθεί και να διαβασει. 

Επεξ/σία από tvkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, tvkal είπε

Συμφωνώ απόλυτα trellokogiott οτι ήδη υπάρχει η τεχνολογία αλλά 

ειναι απαρχαιομένη, βασίζεται σε ρελέδες και υλοποιείται αποκλειστικά με ηλεκτρολόγους εγκαταστάτες με επιπλέον κόστος, κάνει μονο "αυτό", ένα πράγμα μόνο δηλαδή ενώ η τεχνολογία smart home ειναι πολύ λειτουργική, επεκτάσιμη και κάνει για πολλα πράγματα. Παραδειγμα: Ο ρελές κλείνει το κλιματιστικό απο το ρεύμα ενώ μια συσκευή IR κλείνει τον διακόπτη του κλιματιστικού. Η συσκευή IR σου επιτρέπει επείσης πχ οταν κάνεις εσύ χρήση του σπιτιού σου και δεν το νοικιάζεις να ανοιγοκλείνεις και να ρυθίζεις το κλιματιστικό του υπνοδωματιου απο τον καναπέ σου στο σαλόνι. Επίσης μπορείς να έχεις θερμοστάτες και να έχεις επιτήρηση θερμοκρασίας και κεντρική ρύθμιση για όλο το σπίτι, ηλεκτρονικες-έξυπνες θερμοστατικές βαλβίδες που να ανοιγκοκλείνουν το σώμα του καλοριφέρ πετρελαίου οταν πέσει ή ανέβει η θερμοκρασία του κλπ. 

Απαρχαιομένη γιατι;

Γενικα να ξερεις οτι παντα ισχυει αυτο: " Η θα διαθέσεις χρήμα ή θα διαθέσεις χρόνο".. Ακόμη και στη λύση του HA να πας ειναι αρκετοί παράμετροι για να δουλέψει όπως το θες και απροβλημάτιστα συνεπώς η λύση της καρτας ίσως ειναι ιδανική για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tvkal είπε

Συμφωνώ απόλυτα trellokogiott οτι ήδη υπάρχει η τεχνολογία αλλά 

ειναι απαρχαιομένη, βασίζεται σε ρελέδες και υλοποιείται αποκλειστικά με ηλεκτρολόγους εγκαταστάτες με επιπλέον κόστος, κάνει μονο "αυτό", ένα πράγμα μόνο δηλαδή ενώ η τεχνολογία smart home ειναι πολύ λειτουργική, επεκτάσιμη και κάνει για πολλα πράγματα. Παραδειγμα: Ο ρελές κλείνει το κλιματιστικό απο το ρεύμα ενώ μια συσκευή IR κλείνει τον διακόπτη του κλιματιστικού. Η συσκευή IR σου επιτρέπει επείσης πχ οταν κάνεις εσύ χρήση του σπιτιού σου και δεν το νοικιάζεις να ανοιγοκλείνεις και να ρυθίζεις το κλιματιστικό του υπνοδωματιου απο τον καναπέ σου στο σαλόνι. Επίσης μπορείς να έχεις θερμοστάτες και να έχεις επιτήρηση θερμοκρασίας και κεντρική ρύθμιση για όλο το σπίτι, ηλεκτρονικες-έξυπνες θερμοστατικές βαλβίδες που να ανοιγκοκλείνουν το σώμα του καλοριφέρ πετρελαίου οταν πέσει ή ανέβει η θερμοκρασία του κλπ. 

Τέλος, απο εδώ και πέρα θα πρέπει να θεωρούμε επιτυχημένο ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη αυτόν που σήμερα επενδύει στη γνώση των smart ρυθμίσεων και συσκευών και αύριο θα συνδυάζει τις δικές του ηλεκτρολογικές γνώσεις με αυτές των smart υλοποιήσεων και θα τις προσφέρει έτοιμες στους πελάτες του. Το λεω σε ένα φίλο μου ηλεκτολόγο αλλά επειδή είναι 50 χρονών βαριέται να ασχοληθεί και να διαβασει. 

Συμφωνώ σε όλα, με μια επισήμανση: σε πολλές από τις υλοποιήσεις smart home, είναι απαραίτητος ο ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης! Shelly, sonoff κλπ που παρεμβαίνουν στο ηλεκτρικό δίκτυο της κατοικίας με έξυπνους διακόπτες, έξυπνα ρολλά, έξυπνα dimmer κλπ, με τέτοια ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ!!! Το ρεύμα σκοτώνει!!!

Το γράφω γιατί, στο topic αλλά και σε facebook group που παρακολουθώ για home automation, είναι δεκάδες τα μηνύματα που ρωτάνε για ηλεκτρολογική συνδεσμολογία σε βασικά ηλεκτρολογικά ζητήματα!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Συμφωνώ σε όλα, με μια επισήμανση: σε πολλές από τις υλοποιήσεις smart home, είναι απαραίτητος ο ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης! Shelly, sonoff κλπ που παρεμβαίνουν στο ηλεκτρικό δίκτυο της κατοικίας με έξυπνους διακόπτες, έξυπνα ρολλά, έξυπνα dimmer κλπ, με τέτοια ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ!!! Το ρεύμα σκοτώνει!!!

Το γράφω γιατί, στο topic αλλά και σε facebook group που παρακολουθώ για home automation, είναι δεκάδες τα μηνύματα που ρωτάνε για ηλεκτρολογική συνδεσμολογία σε βασικά ηλεκτρολογικά ζητήματα!!!

Συμφωνώ γι αυτό ανέφερα οτι ο συνδυασμός γνώσης σε ένας ηλεκτρολογο εγκαταστάτη είναι το μέλλον. 

53 λεπτά πριν, AgMa είπε

Broadlink rm3. Χειρίζεται οποιαδήποτε συσκευή λειτουργεί με ir και έχει και λειτουργία εκμάθησης σε περίπτωση που δεν υπάρχει στα έτοιμα. Και με έναν αισθητήρα θερμοκρασίας της xiaomi πχ. που είναι και φθηνός κάνεις αυτό που θέλεις.

Και με την σύνδεση σε καλοριφέρ πετρελαίου που ο διακόπτης βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο πως γίνεται να στείλει εκεί το broadlink την εντολή ? Προφανώς χρειάζςεται και δεύτερο ....   Αλλά  σαν δέκτη για το καλοριφέρ τι θα βάλουμε ?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2020 στις 2:15 ΠΜ, tvkal είπε

Επειδή το σπιτι το νοικιάζω airbnb κάποιους μήνες έχω τρελές καταναλώσεις ρεύματος απο κλιματιστικά που τα λειτουργούν με ανοικτά παράθυρα ακόμα και στη διάρκεια ολοήμερης απουσίας των  ενοίκων.

Παλιότερα, έτυχε να μείνω σε ένα airbnb όπου ο ιδιοκτήτης είχε αντίστοιχο πρόβλημα. Η λύση, καθόλου smart, αλλά πολύ απλή: υπήρχε όρος πληρωμής ρεύματος (στο post ενοικίασης) και με το που μπήκα στο σπίτι, με πήγε να φωτογραφήσουμε το ρολόι ρεύματος, το οποίο φωτογράφησα ξανά όταν βγήκα από το σπίτι. Η διαφορά των kWh ήταν το ποσό που πλήρωσα extra βάσει προσυμφωνημένης τιμής kWh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tvkal είπε

\Και με την σύνδεση σε καλοριφέρ πετρελαίου που ο διακόπτης βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο πως γίνεται να στείλει εκεί το broadlink την εντολή ? Προφανώς χρειάζςεται και δεύτερο ....   Αλλά  σαν δέκτη για το καλοριφέρ τι θα βάλουμε ?

Δες προηγούμενο μήνυμα μου! Δεν θες broadlink για το καλοριφέρ, το broadlink μόνο για το a/c. Για το καλοριφέρ sonoff η shelly πάνω στον θερμοστάτη. Ή υπάρχει και ένα sonoff, που έχει και αισθητήρα θερμοκρασίας, με αυτό μπορείς μάλλον να το κάνεις και εντελώς αυτόνομο (καταργείς τον θερμοστάτη) και το δουλεύεις μόνο smart.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
30 λεπτά πριν, Theo X είπε

Παλιότερα, έτυχε να μείνω σε ένα airbnb όπου ο ιδιοκτήτης είχε αντίστοιχο πρόβλημα. Η λύση, καθόλου smart, αλλά πολύ απλή: υπήρχε όρος πληρωμής ρεύματος (στο post ενοικίασης) και με το που μπήκα στο σπίτι, με πήγε να φωτογραφήσουμε το ρολόι ρεύματος, το οποίο φωτογράφησα ξανά όταν βγήκα από το σπίτι. Η διαφορά των kWh ήταν το ποσό που πλήρωσα extra βάσει προσυμφωνημένης τιμής kWh.

εγω προσωπικα σε κατι τετοιο θα εριχνα άκυρο και δεν ειμαι απο αυτος που τα φευγουν με φωτα, παραθυρα κλιματιστικα κλπ ανοιχτά. Καρτα είναι η καλυτερη λυση στην περιπτωση του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Δες προηγούμενο μήνυμα μου! Δεν θες broadlink για το καλοριφέρ, το broadlink μόνο για το a/c. Για το καλοριφέρ sonoff η shelly πάνω στον θερμοστάτη. Ή υπάρχει και ένα sonoff, που έχει και αισθητήρα θερμοκρασίας, με αυτό μπορείς μάλλον να το κάνεις και εντελώς αυτόνομο (καταργείς τον θερμοστάτη) και το δουλεύεις μόνο smart.

Τέλεια ! 

Βάζουμε broadlink (ποιό μοντέλο όμως ?) ένα για κάθε κλιματιστικό αφού ειναι σε διαφορετικά δωμάτια. Ειδα οτι τα  RM4 pro and RM4 mini δέχονται και αισθητήρα θερμοκρασίας και υγρασίας. Με fujitsu λειτουργούν ή και αν δεν λειτουργούν πάμε σε λειτουργία εκμάθησης. ΟΚ λοιπόν. 

Βάζουμε παγίδες στα παράθυρα. Ποιές ομως ? Σκέφτομαι μήπως αυτές της broadlink που υπάρχουν για τους συναγερμούς της αν θα έδιναν εντολή στο broadlink IR να κλείσει το κλιματιστικό αν ανοίξει το παράθυρο ...  Μήπως το έχει ψάξει κανείς ? Θα ειναι ένα σύν αν θα τρέχουν και στην ιδια εφαρμογή. 

Βρήκα και οτι υπάρχει και broadlink θερμοστάτης για καλοριφέρ και μπορούμε να  έχουμε την πληροφορία θερμοκρασίας και υγρασίας και των άλλων δωματίων απο το broadlink που είπαμε παραπάνω ... 

Καλά παμε νομίζω !!!

Βρήκα αυτήν την κριτική για το Broadlink RM5 PRO και την αναδημοσιεύω καθώς πιστεύω οτι θα μας βοηθήσει 

" Φανταστικό προϊόν για να μετατρέψετε παραδοσιακές συσκευές σε smart και να τις ελέγχετε από το κινητό σας.

Βασικές πληροφορίες για να μην ψάχνεστε: Από Broadlink versions αγοράζετε ότι βρείτε πιο φθηνό. Τα RM2/3/4 είναι hardware versions με ανούσιες διαφορές. Κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά, έχουν την ίδια αξιοπιστία. Όλα ελέγχουν συσκευές που λειτουργούν με remote controls υπέρυθρων. Τα PRO/+ τα αγοράζετε μόνο αν ενδιαφέρεστε να ελέγξετε και συσκευές RF (πχ γκαραζόπορτες και συναγερμούς 433 ΜΗz). Σε αυτή τη περίπτωση και μόνο, προτείνω να πάτε κατευθείαν στο RM4 PRO (το τετράγωνο) που υποστηρίζει μια επιπλέον RF συχνότητα.

Από εφαρμογές κατεβάζετε την Broadlink Universal Control και όχι τις παλότερες IHC, IHC Europe, e-Control. Ψάξτε την αρκετά, έχει πολύ καλές δυνατότητες για αυτοματισμούς από μόνη της. Δείχνει διαφορετικά remote controls ανάλογα με τη συσκευή (air condition, TV, IPTV, Λάμπα κλπ). Φυσικά τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο ενδιαφέροντα όταν συνδέσετε το Broadlink με Google Assistant ή Alexa όπου τα πάντα ρυθμίζονται με φωνητικές εντολές. Επίσης με IFΤTT για πιο σύνθετους αυτοματισμούς."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

 

Μετακομίζω σε καινούργιο διαμέρισμα και σκέφτομαι να ξεκινήσω και εγώ λίγο να ψάχνομαι με smart σπίτια κτλ.

Ως τώρα δεν έχω ιδέα (δεν έχω καν smart λάμπα) οπότε είμαι λίγο χαμένος η αλήθεια είναι. Δεν ξέρω αν θέλω να ξεκινήσω κατευθείαν με τα χοντρά (home assistant). Ίσως πάρω κάποια πράγματα να τα έλεγχο με καμία Alexa και σιγά σιγά ασχοληθώ και με το home assistant.

 

Έχω σκεφτεί τα παρακάτω:

  • Αρχικά λάμπες σε όλα τα δωμάτια (λογικά πάω σε xiaomi λόγο οικονομίας. Σκέφτομαι και για hue αλλά δεν ξέρω αν αξίζει…)
  • Smart led πίσω από το επιπλάκι της τηλεόρασης
  • Ηχειάκι με Bluetooth που θα το συνδέσω ασύρματα με Alexa ώστε να παίζει μουσική από το spotify με φωνητικές εντολές
  • Smart θερμοστάτη (Δεν έχω ιδέα ποιον… :P )
  • IR blasters σε 3 δωμάτια (πιθανόν το Broadlink που λέτε παραπάνω) ώστε να χειρίζομαι τα κλιματιστικά μέσω του κινητού ή μέσω τις Alexa (η google assistant??? Δεν έχω καταλήξει. Εσείς τι λέτε?)
  • Κάποιες smart πρίζες
  • Ηλεκτρική σκούπα robot.

 

Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να δω? Εχετε να προτείνετε κάτι για τα παραπάνω?

 

Επίσης είμαι σε αναζήτηση για αγορά ψυγείου, τηλεόρασης και πλυντηρίου. Η αλήθεια είναι ότι ψάχνω χαζές συσκευές καθώς δεν ξέρω αν όντως αξίζει να κοιτάξω σε smart για πλυντήριο και ψυγείο. Θα με βοηθήσει στο notficatrion ότι έγινε η πλύση? Δεν με νοιάζει τόσο. Χάχα. Εκτός αν έχετε να προτείνετε κάτι. Για τηλεόραση σκέφτομαι επίσης να πάρω ένα ir blaster που συνδέεται με Alexa για να δίνω εντολές από εκεί. Επίσης δεν ξέρω αν αξίζει… Γνώμες ψάχνω :P

 

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Έχω διαβάσει πολύ στο topic αλλά έχω μπερδευτεί επίσης πολύ. Είναι μεγάλο και χάνεσαι οπότε αν πολλά από αυτά υπάρχουν σε προηγούμενες σελίδες συγχωρέστε με.

Επεξ/σία από alexiron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2019 στις 9:58 ΜΜ, papars είπε

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να μάθεις είναι αν το boiler που θα βάλεις υποστηρίζει πρωτόκολλο opentherm.  Αν το υποστηρίζει θα πρέπει να βρεις θερμοστάτη συμβατό.

Το επόμενο θα πρέπει να ξέρεις αν είναι μονής η διπλής λειτουργίας.  Αν ζεσταίνει νερό χωρίς εξωτερικό (ξεχωριστό) δοχείο είναι μονής.

Λίγοι έξυπνοι θερμοστάτες λειτουργούν σωστά με opentherm.  Δες drayton wiser και honeywell lyric για κάτι σχετικά οικονομικό - μπορείς να πας σε nest αλλά διαβάζω προβλήματα με το opentherm.  Κατά την άποψή μου οι honeywell έχουν την καλύτερη συμβατότητα.

Υπάρχει και DIY opentherm gateway για σύνδεση με homeassistant κλπ 

Υποτίθεται το opentherm σου δίνει αρκετές επιλογές για καλύτερη διαχείριση κατανάλωσης και περισσότερες ρυθμίσεις θερμοκρασίας νερού / ζέστης με δυνατότητα modulation κλπ

Αν το boiler δέχεται συμβατικό θερμοστάτη τύπου on/off υπάρχουν δεκάδες επιλογές από πολύ φτηνές έως πολύ ακριβές.

Καλησπέρα,

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς τον θερμοστάτη της Drayton; Στο ερώτημα μου αν υποστηρίζουν την Ελλάδα η εταιρεία μου απάντησε ότι δεν υποστηρίζεται η χώρα και ότι η εφαρμογή τους δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί πλήρως αφού δεν έχει κατασκευαστεί για την δική μας αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα, μιας και σκεφτομαι να αντικαταστησω τις λαμπες του σαλονιου με αυτες  ψαχνω τροπο πως μπορω να τις χειριζομαι απο καποιο σταθερο σημειο του σπιτιου, εκτος κινητου δηλαδη. 

το echo dot δεν βολευει, παντα. υπαρχει καποιος διακοπτης τοιχου πχ με οθονη σκεφτομαι που να μπορω να κανω Pair αρκετες  λαμπες? 

Η αλλη λυση που σκεφτηκα να βαλω κανα tablet με 50-60 ευρω μονιμα στον τοιχο!! 🤣

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, emperor4her είπε

αλλη λυση που σκεφτηκα να βαλω κανα tablet με 50-60 ευρω μονιμα στον τοιχο!! 

Να ξέρεις πόσες φορές το έχω σκεφτεί αυτό.... Αμέσως μετά όμως σκέφτομαι ότι τα παιδιά θα είναι όλη μέρα μπροστά του και θα βλέπουν βίντεο (δεν τους δίνουμε κινητά βλέπεις).

Επίσης δεν έχω κάποιο σημείο που θα μπορούσε να τοποθετηθεί ωραία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...