Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, μιας και εχω μπει στη διαδικασια βαψιματος σπιτιου λεω να αλλαξω και τα παλια cat5 καλωδια που εχω σε καποια δωματια. 

συμφωνα με τη φωτογραφια το cat6a προσφερει στα περισσοτερα μετρα καλωδιου μεγαλυτερη ταχυτητα απο το cat6? σωστα καταλαβα? 

τα μεγιστα μετρα καλωδιου που θα περασω απο πριζα σε ρουτερ ειναι 20. οποτε και σε απλο cat6 να παω θα ειναι το ιδιο σε ταχυτητες?? καλα το εχω καταλαβει? επισης τι ειναι το stp? utp εχω τωρα νομιζω.

differences-between-CAT-6-VS-CAT6A-VS-CAT-7.png

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, emperor4her είπε

Καλησπερα, μιας και εχω μπει στη διαδικασια βαψιματος σπιτιου λεω να αλλαξω και τα παλια cat5 καλωδια που εχω σε καποια δωματια. 

συμφωνα με τη φωτογραφια το cat6a προσφερει στα περισσοτερα μετρα καλωδιου μεγαλυτερη ταχυτητα απο το cat5? σωστα καταλαβα? 

τα μεγιστα μετρα καλωδιου που θα περασω απο πριζα σε ρουτερ ειναι 20. οποτε και σε απλο cat6 να παω θα ειναι το ιδιο σε ταχυτητες?? καλα το εχω καταλαβει? επισης τι ειναι το stp? utp εχω τωρα νομιζω.

https://el.wikipedia.org/wiki/Καλώδιο_κατηγορίας_5

https://el.wikipedia.org/wiki/Καλώδιο_CAT6

https://el.wikipedia.org/wiki/Καλώδιο_CAT7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tvkal είπε

ναι βασικα τα ξερω αυτα, και τα λινκ που δινει δεν βοηθανε καπου! αλλα ευχαριστω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, emperor4her είπε

ναι βασικα τα ξερω αυτα, και τα λινκ που δινει δεν βοηθανε καπου! αλλα ευχαριστω! 

Αν έχεις cat 5 (όχι 5e) τότε με το 6 θα έχεις μεγαλύτερες ταχυτητες ανάμεσα στις συσκευές σου.

Και εφόσον μπορεις.... Άλλαξε τα  ώστε να είσαι και έτοιμος για το μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Αν έχεις cat 5 (όχι 5e) τότε με το 6 θα έχεις μεγαλύτερες ταχυτητες ανάμεσα στις συσκευές σου.

Και εφόσον μπορεις.... Άλλαξε τα  ώστε να είσαι και έτοιμος για το μελλον

 

9 ώρες πριν, emperor4her είπε

Καλησπερα, μιας και εχω μπει στη διαδικασια βαψιματος σπιτιου λεω να αλλαξω και τα παλια cat5 καλωδια που εχω σε καποια δωματια. 

συμφωνα με τη φωτογραφια το cat6a προσφερει στα περισσοτερα μετρα καλωδιου μεγαλυτερη ταχυτητα απο το cat6? σωστα καταλαβα? 

τα μεγιστα μετρα καλωδιου που θα περασω απο πριζα σε ρουτερ ειναι 20. οποτε και σε απλο cat6 να παω θα ειναι το ιδιο σε ταχυτητες?? καλα το εχω καταλαβει? επισης τι ειναι το stp? utp εχω τωρα νομιζω.

differences-between-CAT-6-VS-CAT6A-VS-CAT-7.png

καλημερα!! θα τα αλλαξω. 

ρωταω διαφορες απο cat6 και cat6A.

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, emperor4her είπε

καλημερα!! θα τα αλλαξω. 

ρωταω διαφορες απο cat6 και cat6A.

Βασικά αρχικά ρωτάς αν το cat6a θα είναι πιο γρήγορο απο το cat5. Και ναι θα είναι.

Το cat6a θα διατηρήσει μέγιστη ταχύτητα σε μεγαλυτερες αποστάσεις. Σε 20 μέτρα και για σπίτι... Το θεωρώ περιττο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Με αφορμή το παραπάνω υπάρχει κάποιος οικονομικός motion sensor (με ρεύμα) που να δουλεύει σωστά σε ένα τέτοιο σενάριο?

Να μπαίνεις δλδ στην κουζίνα και να ανάβουν οι ledoταινιες.

Θα με ενδιέφερε κι εμένα κάτι τέτοιο, μαζί με μια οικονομική ledοταινία.

Το σενάριο είναι να μπει κάτω από το κρεββάτι και τις βραδινές ώρες να φωτίζει μόλις αντιληφθεί κίνηση ώστε να μην ανοίγουν όλα τα φώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Βασικά αρχικά ρωτάς αν το cat6a θα είναι πιο γρήγορο απο το cat5. Και ναι θα είναι.

Το cat6a θα διατηρήσει μέγιστη ταχύτητα σε μεγαλυτερες αποστάσεις. Σε 20 μέτρα και για σπίτι... Το θεωρώ περιττο

Έχεις απόλυτο δίκιο, εκ παραδρομής είχα γράψει cat5 και το διόρθωσα! 

Η μέγιστη απόσταση από πρίζα σε ρούτερ θα είναι κάτω από 20 μέτρα. Γι'αυτό αναρωτήθηκα. Αν διατηρεί όντως το cat6 τη μέγιστη ταχύτητα σε αυτήν την απόσταση, δεν υπάρχει λόγος να πάω σε cat6a!

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, userAnon είπε

Αυτο είναι το θέμα. .για να γίνει έξυπνο τελικά ένα σπίτι πρέπει να έχεις κάτι που να μπορεί να συνδέσει αυτές τις συσκευές. Ονόματα δεν λέμε

κατα τα  άλλα μπορείς να πας σε μια εταιρία

https://www.smart-tech.gr/sonoff-anihneutis-kinisis-pir2-433mhz-leuko/?gclid=EAIaIQobChMI6tLL7Ov_6wIVR-myCh0z1gUiEAQYASABEgKWj_D_BwE

https://www.hellasdigital.gr/smartliving/sonoff/sonoff-l1-smart-led-light-strip-5m/

όπου λογικά θα συνεργάζονται

Ledoταινια έχω της blitzwolf. Προτίμησα αυτή γιατί της sonoff συνδέεται απευθείας στον μετασχηματιστή και δεν ήθελα να μπλέξω με επεκτάσεις κλπ.

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα δεν έβλεπα καν για rf λύσεις. Αλλά τώρα που είδα πόσο μικρό είναι το hub/bridge.... Λογικά θα πάω εκεί.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Και cat8 υπάρχει πλέον! Ότι και να βάλεις σε 2 χρόνια θα είσαι και πάλι πίσω 😋

Ότι υπάρχει ναι υπάρχει. Το θέμα είναι αν του χρειάζεται η όχι. Έχει νόημα κάποιος για οικιακή χρήση να έχει κάτι παραπάνω από cat6? Άντε cat 7 αν σου περισσεύουν.

Και δεν είναι μόνο τα καλώδια αλλά και τα αντίστοιχα switch και κάρτες δικτύου για να τα εκμεταλλευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, emperor4her είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο, εκ παραδρομής είχα γράψει cat5 και το διόρθωσα! 

Η μέγιστη απόσταση από πρίζα σε ρούτερ θα είναι κάτω από 20 μέτρα. Γι'αυτό αναρωτήθηκα. Αν διατηρεί όντως το cat6 τη μέγιστη ταχύτητα σε αυτήν την απόσταση, δεν υπάρχει λόγος να πάω σε cat6a!

Ευχαριστω

Σαν απόσταση να λάβεις το σύνολο της διαδρομής, με ανεβοκατεβάσματα κλπ... Επίσης αν βρεις cat6a πες μας τι βρήκες, που, και κόστος, με ενδιαφέρει κι εμένα (εχει πάρει το αυτί μου ότι ακόμα και στο cat6 οι κατασκευαστές "κλέβουν" στον χαλκό και δεν είναι πιστοποιημένα cat6, αυτά που κυκλοφορούν ευρέως, τουλάχιστον όχι τα πιο οικονομικά, δεν ξέρω αν ισχύει, ούτε και είχα πρόβλημα, βέβαια!!!)

4 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Ότι υπάρχει ναι υπάρχει. Το θέμα είναι αν του χρειάζεται η όχι. Έχει νόημα κάποιος για οικιακή χρήση να έχει κάτι παραπάνω από cat6? Άντε cat 7 αν σου περισσεύουν.

Και δεν είναι μόνο τα καλώδια αλλά και τα αντίστοιχα switch και κάρτες δικτύου για να τα εκμεταλλευτείς.

Σωστός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Σαν απόσταση να λάβεις το σύνολο της διαδρομής, με ανεβοκατεβάσματα κλπ... Επίσης αν βρεις cat6a πες μας τι βρήκες, που, και κόστος, με ενδιαφέρει κι εμένα (εχει πάρει το αυτί μου ότι ακόμα και στο cat6 οι κατασκευαστές "κλέβουν" στον χαλκό και δεν είναι πιστοποιημένα cat6, αυτά που κυκλοφορούν ευρέως, τουλάχιστον όχι τα πιο οικονομικά, δεν ξέρω αν ισχύει, ούτε και είχα πρόβλημα, βέβαια!!!)

Σωστός...

cat6 ειχα παρει αυτο πριν κανα χρονο, και ειχα μεινει απολυτα ευχαριστημενος. ακριβη ταχυτητα να μετρισω δεν ξερω, αλλα οταν μεταφερω μια ταινια απο το ενα pc στο αλλο, περναει σταθερα με 110.. οποτε ειναι μια χαρα. 

αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μπορω να εχω ταχυτητες 1gb Μιας και τραβανε οι συσκευες ταινιες μεσω lan απο σκληρο.. και οι 4κ ειναι για πλακα 50gb οι 2 ωρες!

επισης, τα καλωδια θα περαστουν μεσα σε σωληνες.. οποτε καποια στιγμη σε 5 χρονια αν χρειαστω cat10 (λεμε τωρα) τα αλλαζω σχετικα ευκολα.. αλλα απ την αλλη εδω ακομη νομιζω οι τηλεορασεις που βγαινουν νομιζω δεν εχουν καν gigabite ethernet. νομιζω 100αρι lan εχουν κατα κυριο λογο!! Moνο η μητρικη μου στο pc εχει 2.5gigabit.. Ολα τα υπολοιπα ειναι 100/1000

Επεξ/σία από emperor4her
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, emperor4her είπε

cat6 ειχα παρει αυτο πριν κανα χρονο, και ειχα μεινει απολυτα ευχαριστημενος. ακριβη ταχυτητα να μετρισω δεν ξερω, αλλα οταν μεταφερω μια ταινια απο το ενα pc στο αλλο, περναει σταθερα με 110.. οποτε ειναι μια χαρα. 

αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μπορω να εχω ταχυτητες 1gb Μιας και τραβανε οι συσκευες ταινιες μεσω lan απο σκληρο.. και οι 4κ ειναι για πλακα 50gb οι 2 ωρες!

επισης, τα καλωδια θα περαστουν μεσα σε σωληνες.. οποτε καποια στιγμη σε 5 χρονια αν χρειαστω cat10 (λεμε τωρα) τα αλλαζω σχετικα ευκολα.. αλλα απ την αλλη εδω ακομη νομιζω οι τηλεορασεις που βγαινουν νομιζω δεν εχουν καν gigabite ethernet. νομιζω 100αρι lan εχουν κατα κυριο λογο!! Moνο η μητρικη μου στο pc εχει 2.5gigabit.. Ολα τα υπολοιπα ειναι 100/1000

Ιδέα, δεν ρίχνεις και ένα σπιράλ να μπορεί να περάσει εύκολα οπτική ίνα όταν σου έρθει, μέχρι εκεί που θα είναι το ρούτερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Είχα πάρει πριν κάτι μήνες για να μπω στο κόσμο των αυτοματισμών κάτι έξυπνες πριζες blitzwolf. Όλα κομπλέ και μαζί με το Google home mini με voice command τα δουλεύω όλα ( και σκούπα ρομπότ της xiaomi) 

Πήρα σήμερα το κιτ της xiaomi με τους αισθητήρες πορτας κλπ αλλά δεν μπορώ να τα συνδιασω με τα υπόλοιπα που έχω. 

Πχ όταν ανοίγει ο αισθητήρας να ανοιγει ο διακόπτης της blitzwolf. 

Μπορώ να το κάνω αυτό μεσα από την εφαρμογή της Google Home η ifttt? 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...