Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, userAnon είπε

θα χρειαστείς μαγντικές επαφές που να αναφέρουν και τις 2 θέσεις on-off. υπάρχουν πολλές ανάλογα με τις ανάγκες και το συστημα που θα επιλέξεις.. ασύρματες και ενσύρματες rf + zigbee

Οι όποιες επαφές βάλω θα πρέπει να ειναι αδιάβροχες ή έστω να τις καταστήσω εγώ με κάποιο τρόπο αδιάβροχες ... 

Επειδή ανέφερα παλιότερα οτι θα χρειαστω 10 μαγνητικές επαφές μέσα στο σπιτι και συν αυτές τις 2 της γκαραζόπορτας, συν τον έναν αυτοματισμό του μοτέρ για άνοιγμα κλείσμο τι μου προτείνετε να βάλω ? Να πάω σε Sonoff RF bridge 433 για όλα ή να πάω σε λύσεις wifi ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, tvkal είπε

Οι όποιες επαφές βάλω θα πρέπει να ειναι αδιάβροχες ή έστω να τις καταστήσω εγώ με κάποιο τρόπο αδιάβροχες ... 

Επειδή ανέφερα παλιότερα οτι θα χρειαστω 10 μαγνητικές επαφές μέσα στο σπιτι και συν αυτές τις 2 της γκαραζόπορτας, συν τον έναν αυτοματισμό του μοτέρ για άνοιγμα κλείσμο τι μου προτείνετε να βάλω ? Να πάω σε Sonoff RF bridge 433 για όλα ή να πάω σε λύσεις wifi ? 

Εγώ μεταξύ RF και Zigbee θα πήγαινα σε zigbee...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για εμένα καλύτερη είναι η ενσύρματη λύση, αλλά ειδικά στο γκαράζ καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο. Προσωπικά επέλεξα zigbee (aqara μαγνητικές με conbee ii) αλλά δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, γιατί είμαι στον δευτερο όροφο και οριακά πιάνει το σήμα. (σκέφτομαι να βάλω κάποια zigbee ε27 στα σπότ της πυλωτής για να ενισχύσει το σήμα - αν κάποιος έχει να προτείνει κάποια ε27 που να συνεργάζεται με το conbee καλό θα ήταν

νομίζω ότι αυτή κάνει αλλά αλλά δεν αναφέρουν πουθενά ότι είναι zigbee https://www.ikea.gr/proioda/fotismos/exupnos-fotismos/labtires/tradfri-lamptiras-led-e27-806-lumen-asyrmatis-rythmisis/90408797).

Δεν γνωρίζω τι γίνεται με τα rf αλλά νομίζω ότι έχουν μεγαλύτερη εμβέλεια. (έχω ένα sonoff rf bridge + μαγνητικές και σκέφτομαι όταν βρω χρόνο να το δοκιμάσω)

Όσον αφορά την στεγανοποίηση έβαλα το aqara σε μικρό κουτί στεγανό και 7-8 μήνες τώρα δεν έχει πρόβλημα

Τέλος, καλό θα είναι να αποφασίσεις πόσα hub θα έχεις τελικά ή ποια εταιρεία θα επιλέξεις για να συνεργάζονται όλα αυτά που πρόκειτε να εγκαταστήσεις. τις περισσότερες επιλογές θα τις βρεις σε sonoff

 

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, userAnon είπε

....έχω ένα sonoff rf bridge + μαγνητικές και σκέφτομαι όταν βρω χρόνο να το δοκιμάσω)

.... έβαλα το aqara σε μικρό κουτί στεγανό .....    Τέλος, καλό θα είναι να αποφασίσεις πόσα hub θα έχεις τελικά ή ποια εταιρεία θα επιλέξεις για να συνεργάζονται όλα αυτά που πρόκειτε να εγκαταστήσεις. τις περισσότερες επιλογές θα τις βρεις σε sonoff

Οι επαφές δουλεύουν καλά μέσα απο τα κουτιά ?

Μετά την παρότρυνση του mechpanos έκανα μια έρευνα και κάθε zigbee επαφή βγαίνει τουλάχιστον 2-3 φορές ακριβότερη από τις RF και ακόμα περισσότερο απο τις wifi. Αν σκεφτείς οτι έχω συνολικά 10+ επάφες το κοστος πάει στο θεό.

Για τα bridge-hubs επίσης 5 φορές επάνω το zigbee.  To RF ειναι πιο βατό για μένα οπως και το wifi.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, tvkal είπε

 

Μετά την παρότρυνση του mechpanos έκανα μια έρευνα και κάθε zigbee επαφή βγαίνει τουλάχιστον 2-3 φορές ακριβότερη από τις RF και ακόμα περισσότερο απο τις wifi. Αν σκεφτείς οτι έχω συνολικά 10+ επάφες το κοστος πάει στο θεό.

Για τα bridge-hubs επίσης 5 φορές επάνω το zigbee.  To RF ειναι πιο βατό για μένα οπως και το wifi.   

για το rf λάβε υπόψιν και οτι το sonoff rf bridge,  με το εργοστασιακό firmware, δέχεται μέχρι 4 κωδικούς αισθητήρων.  Για περισσότερους  πρέπει να αγοράζεις και επιπλέον  rf bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DioNiSis_000 είπε

για το rf λάβε υπόψιν και οτι το sonoff rf bridge,  με το εργοστασιακό firmware, δέχεται μέχρι 4 κωδικούς αισθητήρων.  Για περισσότερους  πρέπει να αγοράζεις και επιπλέον  rf bridge.

Οταν λες 4 κωδικούς τι ακριβώς εννοείς ?  πχ κάθε αισθητήρας πόρτας και κωδικός ? Αρα μέχρι 4 αισθητήρες πόρτας ?   

Ή εννοείς αισθητήρες πόρτας ένας κωδικός, αισθητήρες παρουσίας ένας κωδικός, αισθητηρες θερμοκρασίας άλλος ένας κ.ο.κ. ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 ώρες πριν, tvkal είπε

Οι επαφές δουλεύουν καλά μέσα απο τα κουτιά ?

Μετά την παρότρυνση του mechpanos έκανα μια έρευνα και κάθε zigbee επαφή βγαίνει τουλάχιστον 2-3 φορές ακριβότερη από τις RF και ακόμα περισσότερο απο τις wifi. Αν σκεφτείς οτι έχω συνολικά 10+ επάφες το κοστος πάει στο θεό.

Για τα bridge-hubs επίσης 5 φορές επάνω το zigbee.  To RF ειναι πιο βατό για μένα οπως και το wifi.   

ναι με το rf ομως αν ερθω και υποκλεψω, και δεν ειναι δυσκολο, το σημα πυ στελνεις στις συσκευες σου μετ αθα κανω παρτυ σπιτι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, tvkal είπε

Οταν λες 4 κωδικούς τι ακριβώς εννοείς ?  πχ κάθε αισθητήρας πόρτας και κωδικός ? Αρα μέχρι 4 αισθητήρες πόρτας ?   

Ή εννοείς αισθητήρες πόρτας ένας κωδικός, αισθητήρες παρουσίας ένας κωδικός, αισθητηρες θερμοκρασίας άλλος ένας κ.ο.κ. ? 

το πρώτο, κάθε αισθητήρας  και κωδικός, οπως καταλαβαινεις ετσι ανεβαινει το κοστος.

στο sonoff rf bridge οι κωδικοί αποθηκεύονται στην ίδια τη συσκευή όποτε ο χώρος είναι περιορισμένος.  βέβαια σε αλλα πχ  στο αντίστοιχο broadlink αποθηκεύονται σε server οποτε εκει εχεις θεωρητικά απεριόριστο χώρο.

στο sonoff rf bridge  μπορείς να προσθέσεις εως 4 συσκευες.  αυτές θα ειναι είτε αισθητήρες είτε χειριστήρια. αν ειναι αισθητήρες, καθε αισθητήρας εκπέμπει 1 κωδικο (δεν σε αφηνει η εφαρμογή περισσότερο),  αρα 4 κωδικους. αν ειναι χειριστηριο μπορει να ειναι εως 4 πληκτρων οποτε εκει μπορεις να φτασεις τους 16, αλλα εσυ θέλεις αισθητήρες πόρτας.

αν κοιτάξεις τα χαρακτηριστικά στα eshops που τα πουλάνε θα δεις να γραφουν εως 4 συσκευές.

Μια λυση ειναι αν το φλασαρεις με πχ tasmota μπορείς να προωθείς τους κωδικούς σε κάποιον δικο σου server σε κάνα raspberry pi και να το χειρίζεσαι απο εκει οποτε δεν εχεις αυτο τον περιορισμό, αλλα αν σκεφτεις ολη τη φασαρία, και το θεμα ασφάλεια που γραφει και ο φιλος απο πανω, και καλυτερα να αποφυγεις το rf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, DioNiSis_000 είπε

το πρώτο, κάθε αισθητήρας  και κωδικός, οπως καταλαβαινεις ετσι ανεβαινει το κοστος.

στο sonoff rf bridge οι κωδικοί αποθηκεύονται στην ίδια τη συσκευή όποτε ο χώρος είναι περιορισμένος.  βέβαια σε αλλα πχ  στο αντίστοιχο broadlink αποθηκεύονται σε server οποτε εκει εχεις θεωρητικά απεριόριστο χώρο.

στο sonoff rf bridge  μπορείς να προσθέσεις εως 4 συσκευες.  αυτές θα ειναι είτε αισθητήρες είτε χειριστήρια. αν ειναι αισθητήρες, καθε αισθητήρας εκπέμπει 1 κωδικο (δεν σε αφηνει η εφαρμογή περισσότερο),  αρα 4 κωδικους. αν ειναι χειριστηριο μπορει να ειναι εως 4 πληκτρων οποτε εκει μπορεις να φτασεις τους 16, αλλα εσυ θέλεις αισθητήρες πόρτας.

αν κοιτάξεις τα χαρακτηριστικά στα eshops που τα πουλάνε θα δεις να γραφουν εως 4 συσκευές.

Μια λυση ειναι αν το φλασαρεις με πχ tasmota μπορείς να προωθείς τους κωδικούς σε κάποιον δικο σου server σε κάνα raspberry pi και να το χειρίζεσαι απο εκει οποτε δεν εχεις αυτο τον περιορισμό, αλλα αν σκεφτεις ολη τη φασαρία, και το θεμα ασφάλεια που γραφει και ο φιλος απο πανω, και καλυτερα να αποφυγεις το rf.

Sorry Διονύση, δεν κατάλαβα τπτ !  Και δεν φταις εσυ απλά εγω ειμαι ασχετος.  Tasmota κλπ δεν τα συζητάω καθόλου. Θέμα ασφάλειας δεν με απασχολεί.  Πάμε λοιπόν.

 Χειριστήρια δεν νομιζω να βάλω,  απ ότι κατάλαβα 

10 με 12 επαφές πόρτας     ή        10 με 12 επαφές πόρτας και  3 radar χώρου        ή      10 με 12 επαφές πόρτας και 3 radar χώρου και μια σειρήνα

ΔΕΝ θα δουλέψουν ?  

Α.  Αν εξαντλήσω τη " χωρητικότητα " του bridge, δεν μπορώ να βάλω κι άλλο ? Κάθε 4 αισθητήρες 1 bridge ? 

B.  Αν χρησιμοποιήσω broadlink RF λες δεν έχω θέμα χωρητικότητας. Με το broadlink RF μπορώ να βάλω οτι RF αισθητήρες θέλω πχ Sonoff rf ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, tvkal είπε

Sorry Διονύση, δεν κατάλαβα τπτ !  Και δεν φταις εσυ απλά εγω ειμαι ασχετος.  Tasmota κλπ δεν τα συζητάω καθόλου. Θέμα ασφάλειας δεν με απασχολεί.  Πάμε λοιπόν.

 Χειριστήρια δεν νομιζω να βάλω,  απ ότι κατάλαβα 

10 με 12 επαφές πόρτας     ή        10 με 12 επαφές πόρτας και  3 radar χώρου        ή      10 με 12 επαφές πόρτας και 3 radar χώρου και μια σειρήνα

ΔΕΝ θα δουλέψουν ?  

Α.  Αν εξαντλήσω τη " χωρητικότητα " του bridge, δεν μπορώ να βάλω κι άλλο ? Κάθε 4 αισθητήρες 1 bridge ? 

B.  Αν χρησιμοποιήσω broadlink RF λες δεν έχω θέμα χωρητικότητας. Με το broadlink RF μπορώ να βάλω οτι RF αισθητήρες θέλω πχ Sonoff rf ? 

θα δουλέψουν αλλα για 12 επαφές πόρτας θα πρεπει να αγορασεις 4 rf bridge.   bridge βαζεις οσα θελεις αλλα στο τελος θα σου στοιχίσει περισσότερο απο να πήγαινες σε wifi, που και θεωρώ καλυτερη λυση.

αν αγοράσεις broadlink RF  βάζεις όσες συσκευές  θέλεις . δεν παιζει ρολο αν ειναι οι αισθητηρες αλλης εταιρίας.

Επεξ/σία από DioNiSis_000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ψαχνω να βρω το smart κερατο της sonoff για τον πινακα για το θερμοσυφωνα, και βρισκω μονο μεχρι 16Α. η ασφλεια στον πινακα ειναι 20Α... ο θερμοσυφωνας ειναι μες το παταρι για να σκαρφαλωσω εκει μεσα λιγο δυσκολο!

20Α δεν υπαρχει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Καλησπερα, ψαχνω να βρω το smart κερατο της sonoff για τον πινακα για το θερμοσυφωνα, και βρισκω μονο μεχρι 16Α. η ασφλεια στον πινακα ειναι 20Α... ο θερμοσυφωνας ειναι μες το παταρι για να σκαρφαλωσω εκει μεσα λιγο δυσκολο!

20Α δεν υπαρχει??

Αν ψάξεις αρκετά πιο πίσω εχει συνδεσμολογία για θερμοσύφωνα. Θα καταλαβεις εκει ότι και με το 10Α θα κανεις την δουλεια σου. Η συνδεσμολογία θα είναι διαφορετική από αυτή που εχεις στο μυαλό σου.

 

Λεπτομέριες δεν θυμαμαι αλλα ισχύει το παραπάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Καλησπερα, ψαχνω να βρω το smart κερατο της sonoff για τον πινακα για το θερμοσυφωνα, και βρισκω μονο μεχρι 16Α. η ασφλεια στον πινακα ειναι 20Α... ο θερμοσυφωνας ειναι μες το παταρι για να σκαρφαλωσω εκει μεσα λιγο δυσκολο!

20Α δεν υπαρχει??

28 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Αν ψάξεις αρκετά πιο πίσω εχει συνδεσμολογία για θερμοσύφωνα. Θα καταλαβεις εκει ότι και με το 10Α θα κανεις την δουλεια σου. Η συνδεσμολογία θα είναι διαφορετική από αυτή που εχεις στο μυαλό σου.

Λεπτομέριες δεν θυμαμαι αλλα ισχύει το παραπάνω

επειδη εχω ηδη παει ηδη 30 σελιδες πισω, αν καποιος το βρει η θυμαται πως θα του ημουν ευγνωμων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...