Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

ο φορτιστής τι ρόλο παίζει; 

Παίζει το ρόλο ότι δίνει 5v τροφοδοσία στο sonoff οπότε και το sonoff που δεν βγάζει ψυχρή επαφή αλλά δίνει τάση, δίνει μόνο 5v τάση στην επαφή και όχι 220, οπότε δεν καίει την πλακέτα του μοτέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Που είδες την πατέντα ?  Αλλωστε το έγραψα "....με ενα απλό 5V sonoff ρελέ χωρίς καποια μετατροπή πηρα τροφοδοσία...." 

Ακριβώς ιδια είναι,  ακριβώς την ιδια δουλειά κάνουν 

https://topelectronics.gr/smart-home/sonoff/sonoff-1-channel-inching-self-locking-wifi-wireless-switch-5v-12v/?skr_prm=WyJhZGZlY2M2ZS00N2U3LTQzYmItOWNiNy1lMTdlOGY0YzZlM2EiLDE2MDE1MzkwMTAyMjcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Επεξ/σία από tvkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, tvkal είπε

Που είδες την πατέντα ?  Αλλωστε το έγραψα "....με ενα απλό 5V sonoff ρελέ χωρίς καποια μετατροπή πηρα τροφοδοσία...." 

Ακριβώς ιδια είναι,  ακριβώς την ιδια δουλειά κάνουν 

https://topelectronics.gr/smart-home/sonoff/sonoff-1-channel-inching-self-locking-wifi-wireless-switch-5v-12v/?skr_prm=WyJhZGZlY2M2ZS00N2U3LTQzYmItOWNiNy1lMTdlOGY0YzZlM2EiLDE2MDE1MzkwMTAyMjcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

νομίζω με αυτό το sonoff, με το συγκεκριμένο, δεν χρειάζεται να βάλεις τον φορτιστή για να δώσεις 5v, το συνδέεις απευθείας στις επαφές που λέει 5v. αν κάποιος γνωρίζει καλύτερα ας πει με σιγουριά αν είμαι λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα κάνω κάποια ρολλά ηλεκτρικά και θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιον διακόπτη που να συνδέεται στο HA χωρίς πολλές μοντες (tasmota κτλ). Αν είναι και από εδώ ακομα καλύτερα μιας και οι αποστολές από Κίνα αργούν πολύ. Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, alexx είπε

Καλησπέρα, θα κάνω κάποια ρολλά ηλεκτρικά και θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιον διακόπτη που να συνδέεται στο HA χωρίς πολλές μοντες (tasmota κτλ). Αν είναι και από εδώ ακομα καλύτερα μιας και οι αποστολές από Κίνα αργούν πολύ. Ευχαριστώ.

Καλησπερα

Shelly 2.5 

μπορεις να το βαλεις σε HA με mqtt ή απευθειας με το shelly smart home integration.

ειναι πολυ απλο και γρηγορο.

υπαρχει και στην ελλαδα αλλα λιγο τσιμπημενο.

 

Επεξ/σία από themis_17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
48 λεπτά πριν, alexx είπε

Καλησπέρα, θα κάνω κάποια ρολλά ηλεκτρικά και θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιον διακόπτη που να συνδέεται στο HA χωρίς πολλές μοντες (tasmota κτλ). Αν είναι και από εδώ ακομα καλύτερα μιας και οι αποστολές από Κίνα αργούν πολύ. Ευχαριστώ.

οτι ειπε ο θεμης. εβαλα λιγο καιρο πριν. αν θες βοηθεια σε κατι ρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα μια βοηθεια .... θελω να παρω ενα broadlink  για να ελεγχω ενα aircondition και μια τηλεοραση.Το banggood εχει 3-4 διαφορετικα .Κανουν ολα την ιδια δουλεια??Μπορειτε  να μου προτεινετε καποιο απ' ολα.Ευχαριστω προκαταβολικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DIGITHEOS είπε

Θα ηθελα μια βοηθεια .... θελω να παρω ενα broadlink  για να ελεγχω ενα aircondition και μια τηλεοραση.Το banggood εχει 3-4 διαφορετικα .Κανουν ολα την ιδια δουλεια??Μπορειτε  να μου προτεινετε καποιο απ' ολα.Ευχαριστω προκαταβολικα....

Εγώ πήρα το RM4 mini στα 20 σχεδόν ευρώ και μετά πήρα και το RM4 pro σε σχεδόν διπλάσια τιμή.  To pro έχει και RF433mhz που μπορεί να σου φανεί χρήσιμο ισως στο μέλλον για τον τηλεχειρισμό άλλων συσκευων με rf χειρισμό.  Εχουν και τα 2 πολύ καλή εμβέλεια και ισως μπορέσεις να το βάλεις κάπου που να χειρίζεσαι 2 κλιματιστικά σε διαφορετκά δωμάτια. Ομως αν ειναι ιδια μάρκα τα κλιματιστικά θα χεις θέμα γιατί άλλο θα θέλεις να ανάψεις και ίσως να ανάβεις άλλο.

Συμβουλή μου, οποιο απο τα δύο broadlink και να πάρεις, να πάρεις και τον αισθητήρα θερμοκρασίας και υγρασίας (9 ευρώ περίπου). Τον βρήκα εξαιρετικά αξίοπιστο στις μετρήσεις του. Επιπλέον οταν ανοίγεις απο απόσταση το κλιματιστικό πχ πριν γυρίσεις σπίτι,  εχεις την ένδειξη και μπορείς να καταλάβεις μετά απο λίγα λεπτά αν το κλιματιστικό άνοιξε ή οχι. 

Οσον αφορα τηλεόραση σε εμένα δουλεύει τέλεια με sony 2018 4k android και το έβαλα να μάθει πλήκτρο-πλήκτρο και το ΚΑΟΝ  της cosmote tv. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tvkal είπε

Εγώ πήρα το RM4 mini στα 20 σχεδόν ευρώ και μετά πήρα και το RM4 pro σε σχεδόν διπλάσια τιμή.  To pro έχει και RF433mhz που μπορεί να σου φανεί χρήσιμο ισως στο μέλλον για τον τηλεχειρισμό άλλων συσκευων με rf χειρισμό.  Εχουν και τα 2 πολύ καλή εμβέλεια και ισως μπορέσεις να το βάλεις κάπου που να χειρίζεσαι 2 κλιματιστικά σε διαφορετκά δωμάτια. Ομως αν ειναι ιδια μάρκα τα κλιματιστικά θα χεις θέμα γιατί άλλο θα θέλεις να ανάψεις και ίσως να ανάβεις άλλο.

Συμβουλή μου, οποιο απο τα δύο broadlink και να πάρεις, να πάρεις και τον αισθητήρα θερμοκρασίας και υγρασίας (9 ευρώ περίπου). Τον βρήκα εξαιρετικά αξίοπιστο στις μετρήσεις του. Επιπλέον οταν ανοίγεις απο απόσταση το κλιματιστικό πχ πριν γυρίσεις σπίτι,  εχεις την ένδειξη και μπορείς να καταλάβεις μετά απο λίγα λεπτά αν το κλιματιστικό άνοιξε ή οχι. 

Οσον αφορα τηλεόραση σε εμένα δουλεύει τέλεια με sony 2018 4k android και το έβαλα να μάθει πλήκτρο-πλήκτρο και το ΚΑΟΝ  της cosmote tv. 

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Πρόσφατα αγόρασα αυτή τη συσκευή SONOFF και θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί δεν είμαι πολύ εξοικειωμένος.

Yπάρχει τρόπος να ανοίγω την γκαραζόπορτα μου μέσω αυτής της συσκευής, Και αν ναι, ποια καλώδια πρέπει να συνδέσω και πού στις δύο συσκευές;

Σας επισυνάπτω φωτογραφίες και από τις δύο συσκευές. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

0_IMG_20201003_113551.jpg

0_IMG_20201003_112346.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι πως το βλέπω θέλεις δυο, ένα για την κίνηση πάνω ένα για την κίνηση κάτω

L - Φάση (Καφε-γκρι-μαυρο), Ν - ουδέτερος, Ε- γείωση.

Θα φτιάξεις ένα ταφ στο άκρο από τα καλώδια του μοτέρ, κλέμα και ταινία τουλάχιστον .

L->L

N->N

Ε->Ε

UP-> Output L (sonof n1)

Donw->Output L (sonof n2)

 

Το ρεύμα σκοτώνει

Κλείνουμε Γενικό + ελέγχουμε με ένα πολυμετρο/κατσαβίδι όλους τους αγωγούς για τάση.

Disclaimer: Δεν ειμαι υπεθυνος αν το οτιδηποτε

Επεξ/σία από Geocheats2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Geocheats2 είπε

UP-> Output L (sonof n1)

Donw->Output L (sonof n2)

Το ρεύμα σκοτώνει οτιδηποτε

Τι n1 & n2 στο σονοφφ τι ειναι που του λες, που λεει n1, n2;

Του λες δηλαδη να συνδέσει L με N;

.

Επίσης να πω στον ts οτι δεν καταλαβαίνω το λόγο που πρεπει να ελέγχεις τη πόρτα απο το κινητο, δεν εχεις κοντρολ;

Οταν ανοιγουμε και κλεινουμε πορτες γκαραζ ενας βασικος κανόνας ειναι οτι πρεπει να βλεπουμε την πόρτα, γιατι αν δεν την βλεπουμε μπορει να προκαλεσουμε σοβαρό ατύχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τι n1 & n2 στο σονοφφ τι ειναι που του λες, που λεει n1, n2;

Του λες δηλαδη να συνδέσει L με N;

.

Επίσης να πω στον ts οτι δεν καταλαβαίνω το λόγο που πρεπει να ελέγχεις τη πόρτα απο το κινητο, δεν εχεις κοντρολ;

Οταν ανοιγουμε και κλεινουμε πορτες γκαραζ ενας βασικος κανόνας ειναι οτι πρεπει να βλεπουμε την πόρτα, γιατι αν δεν την βλεπουμε μπορει να προκαλεσουμε σοβαρό ατύχημα

Number 1 και Number 2 εννοώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Τι n1 & n2 στο σονοφφ τι ειναι που του λες, που λεει n1, n2;

Του λες δηλαδη να συνδέσει L με N;

.

Επίσης να πω στον ts οτι δεν καταλαβαίνω το λόγο που πρεπει να ελέγχεις τη πόρτα απο το κινητο, δεν εχεις κοντρολ;

Οταν ανοιγουμε και κλεινουμε πορτες γκαραζ ενας βασικος κανόνας ειναι οτι πρεπει να βλεπουμε την πόρτα, γιατι αν δεν την βλεπουμε μπορει να προκαλεσουμε σοβαρό ατύχημα

Τι τον εμποδίζει να βλέπει την πόρτα όταν θα την ανοίγει με το κινητό δηλαδή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...