Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, emperor4her είπε

Κάποιος κάποια ιδέα? Να ξέρω μην παραγγείλω διακόπτες αν δεν συνεργάζεται.. 

Οι διακόπτες της Sonoff ανοίγουν και κλείνουν την παροχή ρεύματος προς το ντουί. Αν ανοίξεις την παροχή ρεύματος η πλαφονιέρα θα ανάψει και αν την κλείσεις θα σβήσει, οποιαδήποτε και αν είναι αυτή.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρέλαβα πριν λίγες μέρες 2 αισθητήρες θερμοκρασίας zigbee της sonoff μαζί με το dongle για να τους περάσω στο home assistant.

Τους πέρασα κανονικά μέσω ZHA και παίρνω μετρήσεις αλλά δυστυχώς η εμβέλεια είναι κακή με αποτέλεσμα πρακτικά να δουλεύουν περίπου στο δωμάτιο που είναι το dongle και να μην μπορώ να τους έχω στα δωμάτια που θέλω.

Είναι σύνηθες φαινόμενο με αυτά τα στικάκια ή κάτι παίζει με το δικό μου;

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να κάνω expand την εμβέλεια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω εμπειρία στα συγκεκριμένα αλλά λέγεται ότι κάθε συσκευή λειτουργεί παράλληλα και ως αναμεταδότης των σημάτων, οπότε μπορεί το hub να είναι μακριά με την πιο απομακρυσμενη συσκευή αλλά εάν υπάρχουν ενδιάμεσα άλλες συσκευές κάνουν "πάσα" η μία στην άλλη τα σήματα. Για τί απόσταση περίπου μιλάμε και επίσης μήπως υπάρχει τοίχος ενδιάμεσα με μπετο & σίδερα;  ενδιαφέρομαι κ γω για την zigbee σειρά της sonoff... 

Επεξ/σία από portomarko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, portomarko είπε

Δεν έχω εμπειρία στα συγκεκριμένα αλλά λέγεται ότι κάθε συσκευή λειτουργεί παράλληλα και ως αναμεταδότης των σημάτων, οπότε μπορεί το hub να είναι μακριά με την πιο απομακρυσμενη συσκευή αλλά εάν υπάρχουν ενδιάμεσα άλλες συσκευές κάνουν "πάσα" η μία στην άλλη τα σήματα. Για τί απόσταση περίπου μιλάμε και επίσης μήπως υπάρχει τοίχος ενδιάμεσα με μπετο & σίδερα;  ενδιαφέρομαι κ γω για την zigbee σειρά της sonoff... 

Επειδή κι εγώ δεν έχω εμπειρία ίσως να κάνω λαθος. Αλλά αν έχω καταλάβει καλά αυτά που είναι με μπαταρία απλά λαμβάνουν σημα. Αυτά που είναι με πρίζα κάνουν αναμετάδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Επειδή κι εγώ δεν έχω εμπειρία ίσως να κάνω λαθος. Αλλά αν έχω καταλάβει καλά αυτά που είναι με μπαταρία απλά λαμβάνουν σημα. Αυτά που είναι με πρίζα κάνουν αναμετάδοση.

Συνήθως ψάχνω στο YouTube για βιντεακια για να βρω και πληροφορίες καθώς μερικοί τα στήνουν και τα δοκιμάζουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Επειδή κι εγώ δεν έχω εμπειρία ίσως να κάνω λαθος. Αλλά αν έχω καταλάβει καλά αυτά που είναι με μπαταρία απλά λαμβάνουν σημα. Αυτά που είναι με πρίζα κάνουν αναμετάδοση.

Σωστά. 99% των περιπτώσεων είναι ότι όσα δουλεύουν με μπαταρία, δεν κάνουν αναμετάδοση σήματος, ενω όσα έχουν σταθερά ρεύμα (πρίζες, λάμπες κλπ) κάνουν αναμετάδοση. 

Για dongle όπως το είπες, έβαλες ένα usb stick ? Αν ναι, επειδή το έχω δοκιμάσει, ναι είναι λογικό ότι δεν πιάνει μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, portomarko said:

Δεν έχω εμπειρία στα συγκεκριμένα αλλά λέγεται ότι κάθε συσκευή λειτουργεί παράλληλα και ως αναμεταδότης των σημάτων, οπότε μπορεί το hub να είναι μακριά με την πιο απομακρυσμενη συσκευή αλλά εάν υπάρχουν ενδιάμεσα άλλες συσκευές κάνουν "πάσα" η μία στην άλλη τα σήματα. Για τί απόσταση περίπου μιλάμε και επίσης μήπως υπάρχει τοίχος ενδιάμεσα με μπετο & σίδερα;  ενδιαφέρομαι κ γω για την zigbee σειρά της sonoff... 

Αυτό συμβαίνει με τις zwave συσκευές , οι οποίες φτιάχνουν το λεγόμενο mesh δίκτυο και δεν υπάρχει θέμα με τις αποστάσεις. Zigbee δεν φημίζονται για mesh, και όσοι το διαφημίζουν λένε ψέματα. 

Επεξ/σία από cambo99
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Echo dot 3 σε προσφορά τα 20€ περίπου στο γερμανικο AMAZON λογω amazon prime day. Καμια ιδέα για να ερθει προς τα εδώ;

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι μόνο για Prime accounts ΚΑΙ για customers σε Αυστρία και Γερμανία!

Πρέπει να έχεις φίλο/γνωστό σε Γερμανία/Αυστρία και να κάνεις για ένα μηνα (δωρεάν) Prime Account.

Να βάλεις τη διεύθυνση του φίλου στην αποστολή και μετά στο στέλνει αυτός.

Επεξ/σία από okourkoulos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, okourkoulos είπε

Είναι μόνο για Prime accounts ΚΑΙ για customers σε Αυστρία και Γερμανία!

Πρέπει να έχεις φίλο/γνωστό σε Γερμανία/Αυστρία και να κάνεις για ένα μηνα (δωρεάν) Prime Account.

Να βάλεις τη διεύθυνση του φίλου στην αποστολή και μετά στο στέλνει αυτός.

Αυτό το ξέρω. Υπάρχουν και υπηρεσίες που κανουν προωθηση του δεματος στην ελλαδα. Ξερουμε καμια οικονομική και αξιοπιστη μηπως το κανουμε έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Αυτό το ξέρω. Υπάρχουν και υπηρεσίες που κανουν προωθηση του δεματος στην ελλαδα. Ξερουμε καμια οικονομική και αξιοπιστη μηπως το κανουμε έτσι;

Νομίζω ότι αυτή τη δουλειά κάνει η aramex αλλά δε την έχω δοκιμάσει ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, cambo99 είπε

Αυτό συμβαίνει με τις zwave συσκευές , οι οποίες φτιάχνουν το λεγόμενο mesh δίκτυο και δεν υπάρχει θέμα με τις αποστάσεις. Zigbee δεν φημίζονται για mesh, και όσοι το διαφημίζουν λένε ψέματα. 

Τότε και η ίδια η Zigbee Alliance, ο επίζημος φορέας που συντάσσει τις προδιαγραφές για το zigbee, κάνει πιστοποιήσεις κλπ λέει ψέμματα. Ας μη γράφουμε πράγματα με τόση σιγουριά χωρίς να τα έχουμε ψάξει λίγο.

Αυτό που έγραψε ο fingolfingr είναι σωστό, σε ένα δίκτυο zigbee οι συσκευές που μπαίνουν σε πρίζα (κυρίως λάμπες και πρίζες) λειτουργούν και σαν ρούτερ. Αν έχει κάποιος θέμα εμβέλιας καλό θα ήταν να βάλεις ενδιάμεσα μια τέτοια συσκευή, ειδικά αν παρεμβάλονται τοίχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, gippas said:

Τότε και η ίδια η Zigbee Alliance, ο επίζημος φορέας που συντάσσει τις προδιαγραφές για το zigbee, κάνει πιστοποιήσεις κλπ λέει ψέμματα. Ας μη γράφουμε πράγματα με τόση σιγουριά χωρίς να τα έχουμε ψάξει λίγο.

Αυτό που έγραψε ο fingolfingr είναι σωστό, σε ένα δίκτυο zigbee οι συσκευές που μπαίνουν σε πρίζα (κυρίως λάμπες και πρίζες) λειτουργούν και σαν ρούτερ. Αν έχει κάποιος θέμα εμβέλιας καλό θα ήταν να βάλεις ενδιάμεσα μια τέτοια συσκευή, ειδικά αν παρεμβάλονται τοίχοι.

Θεωρητικά ναι και τα 2 κάνουν mesh . Στην πράξη όμως διάβασε εδώ τι λένε στη σύγκριση των 2

 

Quote

Z-Wave operates in the 908 MHz frequency band. It does not have to deal with the often crowded 2.4 GHz band that ZigBee uses. Crowded frequencies can cause interference which will result in lost or unreliable signals.

You may also experience poor reliability if your devices are out of range. Since Z-Wave devices have more range than ZigBee, you can expect fewer reliability problems stemming from range issues.

As a result, Z-Wave tends to be more reliable than ZigBee. That’s not to say a properly designed ZigBee network isn’t perfectly reliable. But, it’s easier to run into trouble with ZigBee than Z-Wave.

Έχω στο σπίτι μου και zwave και zigbee και βλέπω ότι γράφουν στην πράξη! Τώρα αν δεν το πιστεύεις οκ παω πάσο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, gippas είπε

 

 

What are Zigbee and Z-Wave?

 

Zigbee and Z-Wave are both mesh network. It means that signals can easily hop from one device to another one without each standalone device connecting to Wi-Fi. They generally require a central hub to connect to the network. Furthermore, These two protocol standards operate on the same AES-128 symmetric encryption offered by online banks, no need to worry about safe communications.

 

Zigbee is open-source software. Based on Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) standard which develops a personal area network radio standard – 802.15.4. There are no limitations to the amount of “hops” between devices. Plus, the data rates of Zigbee is 40-250kbps. Comes with a transmission range up to 100 feet (30m).

Για περισσότερα εδω:

https://sonoff.tech/news/zigbee-vs-z-wave

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, cambo99 είπε

Θεωρητικά ναι και τα 2 κάνουν mesh . Στην πράξη όμως διάβασε εδώ τι λένε στη σύγκριση των 2

Έχω στο σπίτι μου και zwave και zigbee και βλέπω ότι γράφουν στην πράξη! Τώρα αν δεν το πιστεύεις οκ παω πάσο!

Ακόμα και αυτό που παράθεσες λέει πως και το zigbee κάνει mesh, απλά πως επειδή μοιράζεται κανάλια με το 2.4 Ghz του wifi μπορεί να είναι πιο ασταθές. Στο σπίτι μου απλά έχω βάλει το wifi σε διαφορετικό κανάλικαι δεν έχω κανένα θέμα.

Επεξ/σία από gippas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...