Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δυστυχώς δεν βγάζω άκρη.

Πήγα και πήρα σήμερα από τα ΙΚΕΑ ένα repeater που έχουν και μια λάμπα gu10. Το repeater κατάφερα και το έκανα pair αλλά δεν βλέπω καμία διαφορά, την λάμπα δεν την βλέπει καν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 hours ago, gippas said:

Ακόμα και αυτό που παράθεσες λέει πως και το zigbee κάνει mesh, απλά πως επειδή μοιράζεται κανάλια με το 2.4 Ghz του wifi μπορεί να είναι πιο ασταθές. Στο σπίτι μου απλά έχω βάλει το wifi σε διαφορετικό κανάλι από το wifi μου και δεν έχω κανένα θέμα.

Εσύ το άλλαξες ... οι γείτονες όμως; Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν , την άποψή μου λέω. Ότι το zwave έχει καλύτερη κάλυψη από το zigbee . Αυτό και τίποτα άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
27 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Εσύ το άλλαξες ... οι γείτονες όμως; Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν , την άποψή μου λέω. Ότι το zwave έχει καλύτερη κάλυψη από το zigbee . Αυτό και τίποτα άλλο!

To zwave ειναι καλυτερο χωρις δευτερη κουβεντα αλλα επισης ειναι και πιο ακριβο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/10/2020 στις 4:41 ΜΜ, portomarko είπε

Συνήθως ψάχνω στο YouTube για βιντεακια για να βρω και πληροφορίες καθώς μερικοί τα στήνουν και τα δοκιμάζουν. 

Δείτε αυτό το βίντεο εάν θέλετε να χρησιμοποιήσετε κολλητήρι και να προσθέσετε κεραία στο Zigbee CC2531 coordinator της SONOFF. 

Ίσως και το IKEA Trådfri Repeater κάνει δουλειά αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Εγώ έχω ήδη 3 Sonoff Zigbee temperature sensors, έχω παραγγείλει το Sonoff CC2531 και μαζί περιμένω  και ένα Sonoff BASICZBR3 για να το βάλω ως Repeater σε κάνα πορτατιφ.

Όταν τα παραλάβω θα στείλω update.

 

Επεξ/σία από MAN0U
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Echo dot 3 σε προσφορά τα 20€ περίπου στο γερμανικο AMAZON λογω amazon prime day. Καμια ιδέα για να ερθει προς τα εδώ;

Echo dot international version από γερμανικό amazon στα 31 περίπου ευρώ τελική τιμή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, easyriderktm είπε

Echo dot international version από γερμανικό amazon στα 31 περίπου ευρώ τελική τιμή.

Το βράδυ που το κοίταξα είχε 48€. Ευχαριστώ.

 

ΥΓ: Το  μεσημερι χθες ήταν μή διαθεσιμο όπως ήταν εδώ και πολύ πολυ καιρό. Χθες βραδυ ήταν στα 48€ και όταν εστειλες μπηκε και αυτό στην προσφορά. Μπήκε παραγγελία για 2. Μόνο και μόνο επειδή δεν μπορούσα να παρω 3 :P

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, MAN0U είπε

Δείτε αυτό το βίντεο εάν θέλετε να χρησιμοποιήσετε κολλητήρι και να προσθέσετε κεραία στο Zigbee CC2531 coordinator της SONOFF. 

Ίσως και το IKEA Trådfri Repeater κάνει δουλειά αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Εγώ έχω ήδη 3 Sonoff Zigbee temperature sensors, έχω παραγγείλει το Sonoff CC2531 και μαζί περιμένω  και ένα Sonoff BASICZBR3 για να το βάλω ως Repeater σε κάνα πορτατιφ.

Όταν τα παραλάβω θα στείλω update.

Να ξέρετε ότι μπορείτε να τα βρείτε και με κεραία έτοιμη πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GP είπε

Να ξέρετε ότι μπορείτε να τα βρείτε και με κεραία έτοιμη πάνω.

Απ όσο ξέρω το Sonoff έρχεται με preflashed firmware για zigbee2mqtt.

Αυτά με την έτοιμη κεραία δεν θέλουν φλασαρισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα,

 

Έχει δει κανένας το Shelly 1L ; Δουλεύει χωρίς ουδέτερο (το οποίο μπορεί να γλυτώσει από πολύ μπέρδεμα). Από όσο καταλαβαίνω είναι διπλός διακόπτης. Το οποίο είναι περίεργο (για εμένα) γιατί η τιμή του είναι χαμηλότερη του shally 2.5.

Προσωπικά η περιγραφή των shelly πάντα με μπερδεύει γιατί έχουν περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες από ότι μπορώ να αντέξω. Από ότι καταλαβαίνω για να λειτουργήσει πρέπει να έχει ένα minimum φορτίο 20w εκτός αν συνδέσεις bypass. Πρακτικά αυτό τι σημαίνει όμως; Μια ακόμα μικρή συσκευή για τοποθέτηση ή μπερδεύει το θέμα αλλιώς; Μπορεί κάποιος να εξηγήσει; 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Καλήμερα,

Έχει δει κανένας το Shelly 1L ; Δουλεύει χωρίς ουδέτερο (το οποίο μπορεί να γλυτώσει από πολύ μπέρδεμα). Από όσο καταλαβαίνω είναι διπλός διακόπτης. Το οποίο είναι περίεργο (για εμένα) γιατί η τιμή του είναι χαμηλότερη του shally 2.5.

Προσωπικά η περιγραφή των shelly πάντα με μπερδεύει γιατί έχουν περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες από ότι μπορώ να αντέξω. Από ότι καταλαβαίνω για να λειτουργήσει πρέπει να έχει ένα minimum φορτίο 20w εκτός αν συνδέσεις bypass. Πρακτικά αυτό τι σημαίνει όμως; Μια ακόμα μικρή συσκευή για τοποθέτηση ή μπερδεύει το θέμα αλλιώς; Μπορεί κάποιος να εξηγήσει; 

Ευχαριστώ

Ναι είναι διπλός διακόπτης, αλλά δεν έχει ρελέ μέσα, δουλεύει με pwm. Ίσως γι' αυτό να είναι πιο φτηνό. Στην ουσία για να δουλέψει κλείνει το κύκλωμα μεταξύ φάσης& ουδέτερου έχοντας στην μέση την συσκευή που ελέγχει, και για να την σβήσει την "dimmάρει" (ας το πούμε απλά) πολύ χαμηλά... Για να πάει ήδη μια συσκευή που τραβάει πολύ λίγο ρεύμα (πχ μια λάμπα LED), τέρμα χαμηλά, θέλει το bypass... Κάπως έτσι μπακαλίστικα το έχω καταλάβει... Μπες στο facebook στο Shelly Support group English, απαντάνε πολύ αναλυτικά συνήθως, σε οποιαδήποτε απορία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ναι είναι διπλός διακόπτης, αλλά δεν έχει ρελέ μέσα, δουλεύει με pwm. Ίσως γι' αυτό να είναι πιο φτηνό. Στην ουσία για να δουλέψει κλείνει το κύκλωμα μεταξύ φάσης& ουδέτερου έχοντας στην μέση την συσκευή που ελέγχει, και για να την σβήσει την "dimmάρει" (ας το πούμε απλά) πολύ χαμηλά... Για να πάει ήδη μια συσκευή που τραβάει πολύ λίγο ρεύμα (πχ μια λάμπα LED), τέρμα χαμηλά, θέλει το bypass... Κάπως έτσι μπακαλίστικα το έχω καταλάβει... Μπες στο facebook στο Shelly Support group English, απαντάνε πολύ αναλυτικά συνήθως, σε οποιαδήποτε απορία!

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση. Έχω στείλει στο messenger αλλά δεν έχουν απαντήσει ακόμα. Θα παραγγείλω 2-3 για κουζίνα και διάδρομο (που δεν έχω ουδέτερο) μαζί με bypass και βλέπουμε. Το ερώτημα μου ήταν πιο πολύ για την κουζίνα που έχω το κλασικό φωτιστικό με τις στρόγγυλες λάμπες φθορίου. Στο υπόλοιπο σπίτι έχω led όποτε μπορώ να βάλω bypass. Οικονομικό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση. Έχω στείλει στο messenger αλλά δεν έχουν απαντήσει ακόμα. Θα παραγγείλω 2-3 για κουζίνα και διάδρομο (που δεν έχω ουδέτερο) μαζί με bypass και βλέπουμε. Το ερώτημα μου ήταν πιο πολύ για την κουζίνα που έχω το κλασικό φωτιστικό με τις στρόγγυλες λάμπες φθορίου. Στο υπόλοιπο σπίτι έχω led όποτε μπορώ να βάλω bypass. Οικονομικό είναι.

Καλημέρα. Ενδιαφέρουσα συσκευή. Γράψε όταν έχεις την απάντηση απ’ την shelly. Ευχαριστώ

Επεξ/σία από leuteris107
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Ναι είναι διπλός διακόπτης, αλλά δεν έχει ρελέ μέσα, δουλεύει με pwm. Ίσως γι' αυτό να είναι πιο φτηνό. Στην ουσία για να δουλέψει κλείνει το κύκλωμα μεταξύ φάσης& ουδέτερου έχοντας στην μέση την συσκευή που ελέγχει, και για να την σβήσει την "dimmάρει" (ας το πούμε απλά) πολύ χαμηλά... Για να πάει ήδη μια συσκευή που τραβάει πολύ λίγο ρεύμα (πχ μια λάμπα LED), τέρμα χαμηλά, θέλει το bypass... Κάπως έτσι μπακαλίστικα το έχω καταλάβει... Μπες στο facebook στο Shelly Support group English, απαντάνε πολύ αναλυτικά συνήθως, σε οποιαδήποτε απορία!

 

1 ώρα πριν, leuteris107 είπε

Καλημέρα. Ενδιαφέρουσα συσκευή. Γράψε όταν έχεις την απάντηση απ’ την shelly. Ευχαριστώ

 

Μου απάντησαν ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μονό, διπλό και τριπλό διακόπτη. Το bypass χρειάζεται μόνο όταν το χρησιμοποιήσεις χωρίς ουδέτερο και όταν οι συνδεδεμένες συσκευές έχουν κατανάλωση κάτω των 20w. Όπως led λάμπες. Γενικός... όπως τα είπε ο mechpanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Μου απάντησαν ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μονό, διπλό και τριπλό διακόπτη. Το bypass χρειάζεται μόνο όταν το χρησιμοποιήσεις χωρίς ουδέτερο και όταν οι συνδεδεμένες συσκευές έχουν κατανάλωση κάτω των 20w. Όπως led λάμπες. Γενικός... όπως τα είπε ο mechpanos

Για ρολό με διπλό διακόπτη κάπου στο fb διάβασα ότι δεν κάνει. Δεν καταλαβαίνω γιατί όμως...

Επίσης,  το bypass, δεν έχω καταλάβει που πρέπει να μπει. Ελπίζω να βγάλουν κάποιο video...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

Για ρολό με διπλό διακόπτη κάπου στο fb διάβασα ότι δεν κάνει. Δεν καταλαβαίνω γιατί όμως...

Επίσης,  το bypass, δεν έχω καταλάβει που πρέπει να μπει. Ελπίζω να βγάλουν κάποιο video...

Εμενα πιο πολύ με ανησυχεί το κομματι της προπαραγγελίας. Στην προπαραγγελία των λευκων shelly button (αυτά που είναι σαν θηκη για shelly 1) είχε παρει περίπου 1.5 μήνα παραταση γιατί εψαχναν λεει για πιο ανθεκτικά υλικά. Όταν τελικά εγιναν διαθεσιμα και ξεκινησαν να ερχονται.... βγήκαν και σε μαυρο χρώμα που ήταν πιο όμορφο.

 

Τα μαυρα τα χρησιμοποιώ, τα ασπρα καθονται τωρα πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...