Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, tvkal είπε

Την ιδια ερώτηση έχω κάνει και εγώ και δεν έχω πάρει απάντηση. Εχω συνδέσει κλιματιστικά, τηλεοράσεις, ενισχυτές, όλα άψογα. Αλλά ... 

Προσπάθησα να συνδέσω sonoff DW1 rf 433mhz  αισθητήρες επαφής πότρας-παραθύρου και απέτυχα.

Επίσης η εφαρμογή της broadlink γενικώς δεν εντοπίζει άλλες συσκευές wifi . 

Εχουμε λοιπόν ένα τέλειο προιόν που κάνει οσα υπόσχεται (είτε το απλό είτε το pro)   αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί με άλλους αισθητήρες και διακόπτες.  

Δεν είναι δουλειά του να συνδεθεί με άλλους αισθητήρες και διακόπτες, άλλων πλατφορμών... και πως να ήταν, άλλωστε...

Δόθηκε απάντηση ανωτέρω...HomeAssistant τζάμπα αλλά με κόπο, ή ακριβές λύσεις με μεγαλύτερη ευκολία, Fibaro κλπ... Καθένας διαλέγει και πορεύεται ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
4 ώρες πριν, tvkal είπε

Την ιδια ερώτηση έχω κάνει και εγώ και δεν έχω πάρει απάντηση. Εχω συνδέσει κλιματιστικά, τηλεοράσεις, ενισχυτές, όλα άψογα. Αλλά ... 

Προσπάθησα να συνδέσω sonoff DW1 rf 433mhz  αισθητήρες επαφής πότρας-παραθύρου και απέτυχα.

Επίσης η εφαρμογή της broadlink γενικώς δεν εντοπίζει άλλες συσκευές wifi . 

Εχουμε λοιπόν ένα τέλειο προιόν που κάνει οσα υπόσχεται (είτε το απλό είτε το pro)   αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί με άλλους αισθητήρες και διακόπτες.  

Δεν φταιει το προιον αλλα αυτος που δεν ξερει πως δουλευει το προιον. ΤΟ Broadlink ειναι απλα ενα τηλεκοντρολ και τιποτα παραπανω. Δινει εντολες σε συσκευες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα συνεργαζονται μεσω CLOUD δηλαδη υπαρχει καποιος ενδιμεσος που λεει τι να κανει.. Συγκεκριμενο το broadlink RM mini/PRO εινα τηλεκοντρολ σαρεσει δεν σαρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mkougis είπε

Αν μπείτε στη σελίδα του θα δείτε ότι δεν είναι απλά ένα τηλεκοντρόλ. Ετοιμάζονται αισθητήρες και διακόπτες που θα συνεργάζονται 

Και εγώ συμφωνώ μαζί σου οτι η εταιρεία αυτή μπορεί να κάνει πολλά πράγματα και να ξεπεράσει τους άλλους, εμπλουτίζοντας τη γκάμα της με αισθητήρες και λανσάροντας επιθετικότερα τους διακόπτες της και τα ρελέ της  καθώς ήδη διαθέτει την τεχνογνωσία και τα προιόντα να μεταβάλει θερμοκρασίες, κανάλια, επιλεγμένες μνήμες και λειτουργίες οταν άλλοι απλά ένα άνοιξε κλείσε προσφέρουν. Θα συμφωνήσω όμως και με τους υπόλοιπους οτι προς το παρών ειναι ένα τηλεχειριστήριο. 

Επεξ/σία από tvkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Spect~ είπε

Θα συνεργαζονται μεσω CLOUD δηλαδη υπαρχει καποιος ενδιμεσος που λεει τι να κανει.. Συγκεκριμενο το broadlink RM mini/PRO εινα τηλεκοντρολ σαρεσει δεν σαρεσει.

Τα sonoff, Xiaomi Home και αλλά πολλά που συνδέονται στο Tuya δεν έχουν κάποιον ενδιάμεσο;

ΥΓ.: δεν έχω καν Broadlink, οπότε σαρεσει δεν σαρεσει δεν με απασχολεί αν είναι τηλεκοντρόλ ή οτιδήποτε άλλο. 

Επεξ/σία από mkougis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, mkougis είπε

Τα sonoff, Xiaomi Home και αλλά πολλά που συνδέονται στο Tuya δεν έχουν κάποιον ενδιάμεσο;

ΥΓ.: δεν έχω καν Broadlink, οπότε σαρεσει δεν σαρεσει δεν με απασχολεί αν είναι τηλεκοντρόλ ή οτιδήποτε άλλο. 

Ο "ενδιάμεσος" ειναι το Tuya. Τα smart devices ειναι smart επειδή εχουν δυνατότητα σύνδεσης σε κάποιο δικτυο (wifi, zigbee, zwave etc) και ετσι μπορουν να επικοινωνούν με κάποιον "διαχειριστη" πχ ΗΑ ή Tuya για να τους πει τι να κανουν. Το προβλημα ξεκινάει όταν εχεις ενα προιον το οποιο ειναι φτιαγμένο για να κανει μια δουλεια πχ να στελνει εντολες IR ή απλα να ανοίγει/κλείνει ενα κύκλωμα και ο κοσμος περιμένει αυτο να συνδεθεί/ελέγξει/ελεγχθεί απο αλλές συσκευές. 

Το broadlink RM mini/Pro ηταν ειναι και θα είναι απλα ενα τηλεκοντρολ. Αν η εταιρεία βγάλει δικές της συσκευές, πχ αισθητήρες, οι οποίοι θα μπορούν μέσω της εφαρμογής της Broadlink να επικοινωνουν με το RM mini/Pro ειναι αλλη συζήτηση αλλα και πάλι αυτο δεν θα αλλάξει το οτι το RM mini/Pro ειναι απλα ενα τηλεκοντρολ. Αυτο που εσεις λέτε, δηλαδη μια κεντρική συσκευη που συνδέεται με αλλες συσκευές και της ελέγχει ονομάζεται HUB.

Τελος, τα sonoff κλπ δεν συνδέονται με αλλες συσκευές wifi/zigbee/zwave. Μπορεί το καθε ένα ξεχωριστά να συνδεθεί σε καποιο δίκτυο και μετα απο εκει να το ελέγξεις με κάποιο τρόπο πχ HA αλλα δεν μπορεί να συνδεθεί πχ ο Sonoff διακόπτης στο Wifi σου και να ανακαλυψει/επικοινωνήσει/ελέγξει απευθείας με άλλες συσκευές το οποιο περιμένετε να κάνει το RM mini/Pr.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα αρχίζει από το ότι ονομάζοντας αυτές τις συσκευές "έξυπνες" ο μέσος μή εξοικειωμένος χρήστης νομίζει, ότι όλες αυτές έχουν κάποιου είδους νοημοσύνη και μπορούν να συνδεθούν και να μιλήσουν μεταξύ τους. Το πρόβλημα πολλαπλασιάζεται όταν ο μέσος, μή εξοικειωμένος χρήστης, νομίζει ότι μπορούν να μιλήσουν μεταξύ τους συσκευές από διαφορετικές πλατφόρμες, και ότι όλα αυτά είναι εύκολα και φταίει το ένα ή το άλλο προϊόν που δεν το έχουν φτιάξει καλά, για να το κάνει.

Ας σκεφτούν ότι και οι εταιρείες έχουν σκοπό το κέρδος, και δεν σκοπεύουν να βγάλουν τα γκατζετάκια τους ανοιχτά έξω από το δικό τους οικοσύστημα, με τόσο μεγάλη ευκολία...Η sonoff σου λέει θα πάρεις sonoff συσκευές για να μιλάνε με την δική μου εφαρμογή και το δικό μου cloud, η shelly το ίδιο, η broadlink αύριο μεθαύριο το ίδιο, η xiaomi το ίδιο.

Επειδή όμως ο κόσμος θέλει και την ευκολία του και δόξα τω θεώ υπάρχουν και πλατφόρμες πολύ καλύτερες και ευέλικτες από της κάθε sonoff, υπάρχει η δυνατότητα συνδεσιμότητας μεταξύ των συσκευών. Είτε θα βάλεις λίγο κόπο να τα περάσεις σε ένα Homeassistant, είτε θα πάρεις κάποια επί πληρωμή πλατφόρμα που έχουν κάνει οι εκεί devs τον κόπο για εσένα...είτε θα πληρώσεις κάποιον τεχνικό που ξέρει, να σου τα κάνει αυτός...

Μην παραπονιόμαστε για τα αυτονόητα... Και να πω και κάτι άλλο...αν δεν ξέρουμε και δεν το κατέχουμε, μην ζητάμε συνεχώς συμβουλές για μασημένη τροφή ειδικά για βασικά θέματα και ειδικά για ηλεκτρολογικά θέματα, πρώτον γιατί γίνεται κουραστικό το thread και δεν παράγεται γνώση-ιδέες ούτε βοηθιέται κανένας νέος έτσι, και δεύτερον υπάρχει κίνδυνος ατυχήματος, φωνάξτε ηλεκτρολόγο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια! εχω nuki smart lock, και θελω να βαλω και το opener για την κεντρικη εισοδο της πολυκατοικιας μου. Το θυροτηλέφωνο δεν υποστηρίζεται άμεσα και μου ειπαν να τσεκάρω συνδεσμολογιες. Επειδη δεν γνωρίζω πολλά υπάρχει κάποιος να μου πει αν ειναι οντως συμβατο?

 

 

117891958_2354256444869334_6168793461442027829_n.jpg

118702784_2812791648962305_3437936699201977843_n.jpg

Opener Unknown Intercom.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Το πρόβλημα αρχίζει από το ότι ονομάζοντας αυτές τις συσκευές "έξυπνες" ο μέσος μή εξοικειωμένος χρήστης νομίζει, ότι όλες αυτές έχουν κάποιου είδους νοημοσύνη και μπορούν να συνδεθούν και να μιλήσουν μεταξύ τους. Το πρόβλημα πολλαπλασιάζεται όταν ο μέσος, μή εξοικειωμένος χρήστης, νομίζει ότι μπορούν να μιλήσουν μεταξύ τους συσκευές από διαφορετικές πλατφόρμες, και ότι όλα αυτά είναι εύκολα και φταίει το ένα ή το άλλο προϊόν που δεν το έχουν φτιάξει καλά, για να το κάνει.

Ας σκεφτούν ότι και οι εταιρείες έχουν σκοπό το κέρδος, και δεν σκοπεύουν να βγάλουν τα γκατζετάκια τους ανοιχτά έξω από το δικό τους οικοσύστημα, με τόσο μεγάλη ευκολία...Η sonoff σου λέει θα πάρεις sonoff συσκευές για να μιλάνε με την δική μου εφαρμογή και το δικό μου cloud, η shelly το ίδιο, η broadlink αύριο μεθαύριο το ίδιο, η xiaomi το ίδιο.

Επειδή όμως ο κόσμος θέλει και την ευκολία του και δόξα τω θεώ υπάρχουν και πλατφόρμες πολύ καλύτερες και ευέλικτες από της κάθε sonoff, υπάρχει η δυνατότητα συνδεσιμότητας μεταξύ των συσκευών. Είτε θα βάλεις λίγο κόπο να τα περάσεις σε ένα Homeassistant, είτε θα πάρεις κάποια επί πληρωμή πλατφόρμα που έχουν κάνει οι εκεί devs τον κόπο για εσένα...είτε θα πληρώσεις κάποιον τεχνικό που ξέρει, να σου τα κάνει αυτός...

Μην παραπονιόμαστε για τα αυτονόητα... Και να πω και κάτι άλλο...αν δεν ξέρουμε και δεν το κατέχουμε, μην ζητάμε συνεχώς συμβουλές για μασημένη τροφή ειδικά για βασικά θέματα και ειδικά για ηλεκτρολογικά θέματα, πρώτον γιατί γίνεται κουραστικό το thread και δεν παράγεται γνώση-ιδέες ούτε βοηθιέται κανένας νέος έτσι, και δεύτερον υπάρχει κίνδυνος ατυχήματος, φωνάξτε ηλεκτρολόγο...

και να προσθέσω ότι θέλουν να τα κάνουν όλα αυτά με ελάχιστο κόστος σε χρόνο και χρήμα.. και ως γνωστόν, η θα διαθέσεις τον χρόνο σου και θα έχεις χρήμα ή θα διαθέσεις το χρήμα σου και θα έχεις χρόνο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτός από τους διακόπτες της sonoff τους αφής υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο σε φυσικούς διακόπτες με WiFi όμως? 

Τεσταρισμενο να δουλεύει απροβληματιστα? 

Οι xiaomi mijia τι λένε? 

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Theo X είπε

Γιατί δεν πας σε λύση τύπου Shelly ώστε να κρατήσεις τους διακόπτες σου και να υπάρχει ομοιομορφία;

Δηλαδή? Κάπου το έχω ξαναδεί το Shelly αλλά το προσπέρασα μιας και δεν ήξερα τι σημαινει

Είδα ένα βίντεο. Και κατάλαβα τι παίζει. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως θα ανάβει και θα σβήνει όταν ο διακόπτης είναι σβηστός. 

Εννοώ, θα έρθει ο πατέρας μου πχ σπίτι που δεν θα έχει εφαρμογή στο κινητό. Μπορεί να το ανάψει και  α το σβήσει από το φυσικό διακόπτη ανεξάρτητα σε ποια κατάσταση το έχω αφήσει πριν εγώ? 

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

 

Ας σκεφτούν ότι και οι εταιρείες έχουν σκοπό το κέρδος, και δεν σκοπεύουν να βγάλουν τα γκατζετάκια τους ανοιχτά έξω από το δικό τους οικοσύστημα, με τόσο μεγάλη ευκολία...Η sonoff σου λέει θα πάρεις sonoff συσκευές για να μιλάνε με την δική μου εφαρμογή και το δικό μου cloud, η shelly το ίδιο, η broadlink αύριο μεθαύριο το ίδιο, η xiaomi το ίδιο.

 

Εάν οι εταιρίες το έκαναν αυτό για το κέρδος θα είχαν ανοιχτές τις συσκευές τους έξω από το δικό τους οικοσύστημα και θα πούλαγαν σαν τρελές.

Ο λόγος που δεν το κάνουν είναι ότι θα χρειάζονταν τεράστιο support από πίσω για όλους αυτούς που θα  ήθελαν να τις συνδέσουν με ότι απίστευτο γκατζετ θα ευρισκαν. Και φυσικά δεν θα δούλευαν.

Οπότε σου λέει στο δικό μου οικοσύστημα δουλεύει και σε supporταρω εάν κάτι δεν πάει καλά.Εαν σου κάνει πάρτο εάν όχι δεν με νοιάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...