Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
2 λεπτά πριν, SakisLeft είπε

Ότι κάνω με το τηλεκοντρόλ το κάνω και μέσω Google Home με φωνητικές εντολές... Αυτό με τις εντολές που λες εαν τις δείχνει ή όχι, έχω παρατηρήσει σε video στο youtube ότι τις δείχνει κανονικά. Βέβαια δεν έχω παρατηρήσει να διευκρινίζουν αυτό που λες...εαν η tv είναι compatible, αλλά εάν ήταν γιατί να έχεις το broadlink ?? 😕  

Νομιζα οτι ειχες θεμα με το broadlink, καταλαβα εγω λαθος.. Παρολα αυτα αν μπορεις στειλε ενα βιντεο απο αυτα που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, gippas είπε

Αν κατάλαβα καλά προσπαθείς να συνδέσεις τους αισθητήρες κίνησης Aqara με το zigbee bridge της Blitzwolf; Οι συσκευές Zigbee δεν είναι όλες συμβατές μεταξύ τους. Με το zigbee 3.0 αυτό αλλάζει αλλά οι παλιότερες συσκευές της Xiaomi/Aqara χρησιμοποιούσαν μια δική τους εκδοχή του πρωτοκόλλου που της έκανε συμβατές είτε με τα hub της Xiaomi είτε με κάποια εξειδικευμένα περιβάλλοντα (Deconz, ZHA, Zigbee2mqtt κ.α.) προσαρμοσμένα στις "ιδιοτροπίες" των συσκευών της Xiaomi.

Το hub της Blitzwolf προφανώς δεν ανήκει στην τελευταία κατηγορία και είναι επικεντρωμένο στο να επικοινωνεί με τις συσκευές της Tuya.

οκ καταλαβα.

δηλαδη αυτος που γραφει απλως zigbee δεν κανει σωστα?

https://www.banggood.com/Original-Aqara-ZigBee-Wireless-Human-Body-PIR-Sensor-Smart-Home-Kit-Work-with-Gateway-APP-p-1177007.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

Νομιζα οτι ειχες θεμα με το broadlink, καταλαβα εγω λαθος.. Παρολα αυτα αν μπορεις στειλε ενα βιντεο απο αυτα που λες

Ε λογικά θέμα του broadlink είναι... βίντεο αυτή την στιγμή δεν μου είναι εύκολο. Θα σου πω με λίγα λόγια και εαν καταλάβεις έχει καλώς, αλλιώς άλλη στιγμή με βιντεο :) 

Ας υποθέσουμε ότι ανοίγω την τηλεόραση με την εντολή "OK Google Turn on the Tv"... η εντολή αυτή περνάει μέσα απο το broadlink που παίζει τον ρόλο του τηλεκοντρόλ. Δεν θα έπρεπε κανονικά εάν εκείνη την στιγμή ανοίξω την εφαρμογή Google Home, στην συγκεκριμένη TV να έχει ένδειξη "ON" ?? ;  ή ένα πράσινο χρώμα γύρο απο το εικονίδιο της ; Ε αυτό σε μένα δεν το δείχνει.  Το βλέπω μόνο εαν μπω και την ανοίξω απευθείας μέσω της εφαρμογής "Google Home"... Ελπίζω να έγινα κατανοητός :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SakisLeft είπε

Ότι κάνω με το τηλεκοντρόλ το κάνω και μέσω Google Home με φωνητικές εντολές... Αυτό με τις εντολές που λες εαν τις δείχνει ή όχι, έχω παρατηρήσει σε video στο youtube ότι τις δείχνει κανονικά. Βέβαια δεν έχω παρατηρήσει να διευκρινίζουν αυτό που λες...εαν η tv είναι compatible, αλλά εάν ήταν γιατί να έχεις το broadlink ?? 😕  

Δεν δούλευα τον τελευταίο καιρό το google home και με έβαλες σε προβληματισμό.

Ελεγξα λοιπόν και την επίσης συνδεδεμένη τηλεόραση του υπνοδωματίου (δεν ειναι smart-δεν είναι android) 

Επιβεβαιώνω οτι με το Google Home βλέπεις το status της αλλά ... η εντολή θα πρέπει να έχει δοθεί απο αυτό και όχι απο το broadlink. Αρα ...

σε μιά κλειστή για το G.H. συσκευή πατάς το ON και αναβει και πλέον το G.H. θα σου την δείχνει ανοιχτή μέχρι να την κλείσεις απο το G.H. 

Αν όμως την έχεις ανοίξει ή κλείσει manually ή μέσω του broadlink app απευθείας, το G.H. δεν αλλάζει το status του - και το βρίσκω λογικό.

Νομίζω οτι σε αυτό υπάρχει παρανοηση.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, SakisLeft είπε

Ε λογικά θέμα του broadlink είναι... βίντεο αυτή την στιγμή δεν μου είναι εύκολο. Θα σου πω με λίγα λόγια και εαν καταλάβεις έχει καλώς, αλλιώς άλλη στιγμή με βιντεο :) 

Ας υποθέσουμε ότι ανοίγω την τηλεόραση με την εντολή "OK Google Turn on the Tv"... η εντολή αυτή περνάει μέσα απο το broadlink που παίζει τον ρόλο του τηλεκοντρόλ. Δεν θα έπρεπε κανονικά εάν εκείνη την στιγμή ανοίξω την εφαρμογή Google Home, στην συγκεκριμένη TV να έχει ένδειξη "ON" ?? ;  ή ένα πράσινο χρώμα γύρο απο το εικονίδιο της ; Ε αυτό σε μένα δεν το δείχνει.  Το βλέπω μόνο εαν μπω και την ανοίξω απευθείας μέσω της εφαρμογής "Google Home"... Ελπίζω να έγινα κατανοητός :D 

Οχι δεν ειναι θεμα του broadlink. Να στο πω αλλιως, το Broadlink Κανει τη δουλεια που καναμε εμεις το 90 οταν μας ελεγαν οι γονεις μας να ανοιξουμε την τηελοεραση , να αλλαξουμε καναλι κλπ δηλαδη απλα το τηλεκοντρολ 😛 Γενικα το broadlink απλα στελνει μια εντολη , οπως ακρβως κανει το τηλεκοντρολ σου, δεν μπορει να γνωριζει με κανενα τροπο την κατασταση της τηλεορασης. 

Μπορει οταν το κανεις απο το google home να δειχνει το status απλα επειδη τους ειπες να το αλλαξει χωρις να γνωριζει αν οντως αλλαξε η οχι. Για να δεις αν συμβαινει αυτο βγαλε την τηλεοραση απο την πριζα και μετα ππηγαινε στο google home και πατα να ανοιξει. Αν το status δειχνει οτι ειναι ON τοτε απλα σου δειχνει την κατασταση του switch στο google home χωρις να εχει γνωσει αν ειναι η σωστη αλλιως τοτε κατι αλλο φταιει. Σιγουρα δεν ειναι ττο Broadlink . Αν ειναι τηλεοραση με android λογισμικο τοτε ειναι λογικο να υπαρχει επικοινωνια αλλα αν για παραδειγμα εχει Tizen δεν ειναι σιγουρο οτι γινεται.. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ZaChris είπε

οκ καταλαβα.

δηλαδη αυτος που γραφει απλως zigbee δεν κανει σωστα?

https://www.banggood.com/Original-Aqara-ZigBee-Wireless-Human-Body-PIR-Sensor-Smart-Home-Kit-Work-with-Gateway-APP-p-1177007.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Σωστά. Προτίμησε αυτούς για το συγκεκριμένο hub, οτιδήποτε άλλο είναι ρίσκο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, tvkal είπε

Δεν δούλευα τον τελευταίο καιρό το google home και με έβαλες σε προβληματισμό.

Ελεγξα λοιπόν και την επίσης συνδεδεμένη τηλεόραση του υπνοδωματίου (δεν ειναι smart-δεν είναι android) 

Επιβεβαιώνω οτι με το Google Home βλέπεις το status της αλλά ... η εντολή θα πρέπει να έχει δοθεί απο αυτό και όχι απο το broadlink. Αρα ...

σε μιά κλειστή για το G.H. συσκευή πατάς το ON και αναβει και πλέον το G.H. θα σου την δείχνει ανοιχτή μέχρι να την κλείσεις απο το G.H. 

Αν όμως την έχεις ανοίξει ή κλείσει manually ή μέσω του broadlink app απευθείας, το G.H. δεν αλλάζει το status του - και το βρίσκω λογικό.

Νομίζω οτι σε αυτό υπάρχει παρανοηση.   

Οπως εγραψα απο πανω την ωρα που εγραφες, αυτο γινεται γιατι λογικα το status που δειχνει το google home δεν εχει να κανει με την τηλεοραση αλλα με τον διακοπτη της τηλεορασης μεσα στην εφαρμογη. Λογικα αν εχεις αναψεις την τηλεοραση απο το κανονικο τηλεκοντρολ ενω το και μετα πας στο google home και δοκιμασεις να "ανοιξεις" την τηλεοραση η τηλεοραση σου θα κλεισει ενα το status στο google home θα δειχνει οτι ειναι αναμμένη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να σου πω όπως και ο Spect~ οτι αυτό που βλέπεις πράσινο ή κοκκινο στο G.H. δεν είναι το πραγματικό status της συσκευής,

ειναι η εντόλή που έδωσες στο G.H. και μπορεί να είναι λανθασμένη η ένδειξη που εχεις για την πραγματική κατάσταση της συσκευής. 

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

Οπως εγραψα απο πανω την ωρα που εγραφες, αυτο γινεται γιατι λογικα το status που δειχνει το google home δεν εχει να κανει με την τηλεοραση αλλα με τον διακοπτη της τηλεορασης μεσα στην εφαρμογη. Λογικα αν εχεις αναψεις την τηλεοραση απο το κανονικο τηλεκοντρολ ενω το και μετα πας στο google home και δοκιμασεις να "ανοιξεις" την τηλεοραση η τηλεοραση σου θα κλεισει ενα το status στο google home θα δειχνει οτι ειναι αναμμένη 

Δεν διαφωνούμε σε κάτι. Σωστός. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης μπορεί το gh να την δειχνει αναμενη επειδή έδωσε εντολή και η τηλεόραση να μην είναι καν στην πρίζα.

 

Απλά τηλεκοντρόλ είναι. Τίποτα παραπάνω

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Οπως εγραψα απο πανω την ωρα που εγραφες, αυτο γινεται γιατι λογικα το status που δειχνει το google home δεν εχει να κανει με την τηλεοραση αλλα με τον διακοπτη της τηλεορασης μεσα στην εφαρμογη. Λογικα αν εχεις αναψεις την τηλεοραση απο το κανονικο τηλεκοντρολ ενω το και μετα πας στο google home και δοκιμασεις να "ανοιξεις" την τηλεοραση η τηλεοραση σου θα κλεισει ενα το status στο google home θα δειχνει οτι ειναι αναμμένη 

 

2 λεπτά πριν, tvkal είπε

Προσπαθώ να σου πω όπως και ο Spect~ οτι αυτό που βλέπεις πράσινο ή κοκκινο στο G.H. δεν είναι το πραγματικό status της συσκευής,

ειναι η εντόλή που έδωσες στο G.H. και μπορεί να είναι λανθασμένη η ένδειξη που εχεις για την πραγματική κατάσταση της συσκευής. 

Ναι κατάλαβα.  Αυτό όμως είναι λίγο βλακεία. Γιατί θα έπρεπε να στο δείχνει. Αν πχ εγώ φύγω απο το σπίτι και δεν είμαι σίγουρος εαν έκλεισα ΤV, aircondition κλπ θα έπρεπε να μπορώ να δω το "πραγματικό" status τους. Τέσπα, κι αυτά που μπορεί να κάνει καλά είναι :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, SakisLeft είπε

Ναι κατάλαβα.  Αυτό όμως είναι λίγο βλακεία. Γιατί θα έπρεπε να στο δείχνει. Αν πχ εγώ φύγω απο το σπίτι και δεν είμαι σίγουρος εαν έκλεισα ΤV, aircondition κλπ θα έπρεπε να μπορώ να δω το "πραγματικό" status τους. Τέσπα, κι αυτά που μπορεί να κάνει καλά είναι :P 

Δεν ειναι βλακεία απλα περιμενετε λαθος πραμγατα απο λαθος συσκευες. Εχει γραφτει πιο πισω σχετικα με την λαθος αποψη που εχει ο κοσμος για τις "εξυπνες" συσκευες. Με τα κατάλληλα εργαλεια μπορεις να δεις παραπανω απο την κατασταση της τηλεορασης

Capture.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SakisLeft είπε

Ναι κατάλαβα.  Αυτό όμως είναι λίγο βλακεία. Γιατί θα έπρεπε να στο δείχνει. Αν πχ εγώ φύγω απο το σπίτι και δεν είμαι σίγουρος εαν έκλεισα ΤV, aircondition κλπ θα έπρεπε να μπορώ να δω το "πραγματικό" status τους. Τέσπα, κι αυτά που μπορεί να κάνει καλά είναι :P 

Συμπέρασμα. Το broadlink σου μια χαρά δουλεύει.   

Tip.  Εχω το ίδιο θέμα με τα κλιματιστικά μου και για να είμαι σίγουρος για το status τους αφενώς συμβουλεύομαι τον broadlink αισθητήρα θερμοκρασίας

https://www.cableworks.gr/ilektronika/sonoff-iot-smart-systems/broadlink/broadlink-hts2-temperature-and-humidity-sensor-usb-cable-for-rm4-mini-and-rm-pro4/

που τον συνδέεις πάνω στο mini ή στο pro αλλά επειδή δεν μου αρκούσε παράγγειλα και περιμένω να τοποθετήσω στα κλιματιστικά μου και αυτό 

https://www.cableworks.gr/ilektronika/sonoff-iot-smart-systems/broadlink/broadlink-scb1e-10a-wifi-wireless-remote-switch-with-energy-monitoring/

που θα μου δίνει  ένδειξη κατανάλωσης ρεύματος ( broadlink ) για να βλέπω και να ξέρω αν άνοιξε-'εκλεισε  ή οχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tvkal είπε

που τον συνδέεις πάνω στο mini ή στο pro αλλά επειδή δεν μου αρκούσε παράγγειλα και περιμένω να τοποθετήσω στα κλιματιστικά μου και αυτό 

 

Ωραία, θα περιμένω τις εντυπώσεις σου :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tvkal είπε

 

https://www.cableworks.gr/ilektronika/sonoff-iot-smart-systems/broadlink/broadlink-scb1e-10a-wifi-wireless-remote-switch-with-energy-monitoring/

που θα μου δίνει  ένδειξη κατανάλωσης ρεύματος ( broadlink ) για να βλέπω και να ξέρω αν άνοιξε-'εκλεισε  ή οχι. 

Αυτό συνδέεται μόνο με Broadlink?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...