Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, mkougis είπε

Αυτό συνδέεται μόνο με Broadlink?

Δεν το έχω ακόμα, περιμένω να το παραλάβω και να το δω σε τι εφαρμογή θα τρέχει και ελπίζω να το υποστηρίζει η υπάρχουσα της broadlink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άλλη ερώτηση.  Έχω 2 IP κάμερες Xiaomi Mijia 1080P και Xiaomi Mijia 1296P 2K 3 Megapixels F1.4 360° . Και οι 2 παίρνουν microSD.  Αλλά θα ήθελα να τις συνδέσω σε ένα cloud. Έχετε κάποιο υπόψιν σας ; Δωρεάν ή αρκετά οικονομικό ; Που να μπορεί να συνδεθεί με την εφαρμογή MI HOME πάνω στην οποία είναι "καρφωμένες" οι κάμερες.  Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το Google Drive ή το DropBox αλλά δεν ξέρω εάν θα δουλέψει σωστά....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SakisLeft είπε

Άλλη ερώτηση.  Έχω 2 IP κάμερες Xiaomi Mijia 1080P και Xiaomi Mijia 1296P 2K 3 Megapixels F1.4 360° . Και οι 2 παίρνουν microSD.  Αλλά θα ήθελα να τις συνδέσω σε ένα cloud. Έχετε κάποιο υπόψιν σας ; Δωρεάν ή αρκετά οικονομικό ; Που να μπορεί να συνδεθεί με την εφαρμογή MI HOME πάνω στην οποία είναι "καρφωμένες" οι κάμερες.  Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το Google Drive ή το DropBox αλλά δεν ξέρω εάν θα δουλέψει σωστά....

Αμφιβάλλω αν μπορεί να δουλέψει με άλλο cloud από αυτό της Xiaomi χωρίς πολύ πείραγμα. Από την άλλη το cloud της Xiaomi είναι αρκετά φθηνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, SakisLeft είπε

Άλλη ερώτηση.  Έχω 2 IP κάμερες Xiaomi Mijia 1080P και Xiaomi Mijia 1296P 2K 3 Megapixels F1.4 360° . Και οι 2 παίρνουν microSD.  Αλλά θα ήθελα να τις συνδέσω σε ένα cloud. Έχετε κάποιο υπόψιν σας ; Δωρεάν ή αρκετά οικονομικό ; Που να μπορεί να συνδεθεί με την εφαρμογή MI HOME πάνω στην οποία είναι "καρφωμένες" οι κάμερες.  Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το Google Drive ή το DropBox αλλά δεν ξέρω εάν θα δουλέψει σωστά....

Και γιατί να τις συνδέσεις σε cloud απο τη στιγμή που δέχονται microSD ?  Σε ρωτάω γιατι και εγώ έβαλα κάμερα και για 7 μέρες ήταν δωρεάν σε cloud αλλά μετά έβαλα κάρτα SD και ειμαι ΟΚ . Ή οχι ?

Ακυρο, τώρα ειδα οτι ειναι εσωτερικού χώρου κάμερες και προφανώς φοβάσε μηπως στις ΄παρουν μαζι

 

 

Επεξ/σία από tvkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gippas είπε

Αμφιβάλλω αν μπορεί να δουλέψει με άλλο cloud από αυτό της Xiaomi χωρίς πολύ πείραγμα. Από την άλλη το cloud της Xiaomi είναι αρκετά φθηνό.

Δίκιο έχεις. Δεν είχα προσέξει ότι οι τιμές του ήταν στον νόμισμα τους και είδα 99 και τρόμαξα χαχα. Τελικά βγαίνει 13€ τον χρόνο

 

1 λεπτό πριν, tvkal είπε

Και γιατί να τις συνδέσεις σε cloud απο τη στιγμή που δέχονται microSD ?  Σε ρωτάω γιατι και εγώ έβαλα κάμερα και για 7 μέρες ήταν δωρεάν σε cloud αλλά μετά έβαλα κάρτα SD και ειμαι ΟΚ . Ή οχι ?

Εεε ξερω γω (?) Υποθέτω ότι το cloud θα είναι καλύτερο. Πιο ασφαλές, θα έχει πιο γρήγορη απόκριση κλπ

3 λεπτά πριν, tvkal είπε

Και γιατί να τις συνδέσεις σε cloud απο τη στιγμή που δέχονται microSD ?  Σε ρωτάω γιατι και εγώ έβαλα κάμερα και για 7 μέρες ήταν δωρεάν σε cloud αλλά μετά έβαλα κάρτα SD και ειμαι ΟΚ . Ή οχι ?

Ακυρο, τώρα ειδα οτι ειναι εσωτερικού χώρου κάμερες και προφανώς φοβάσε μηπως στις ΄παρουν μαζι

Η μία είναι μέσα και η άλλη έξω. Ελπίζω να μην φτάσουμε σε σημείο να τις πάρουν χαχα γιατί αυτό θα σημαίνει ότι και ο Digoo HAMB συναγερμός είναι άχρηστος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SakisLeft είπε

Δίκιο έχεις. Δεν είχα προσέξει ότι οι τιμές του ήταν στον νόμισμα τους και είδα 99 και τρόμαξα χαχα. Τελικά βγαίνει 13€ τον χρόνο

Εεε ξερω γω (?) Υποθέτω ότι το cloud θα είναι καλύτερο. Πιο ασφαλές, θα έχει πιο γρήγορη απόκριση κλπ

ΟΚ αφού ειναι εσωτερικού χώρου καλά κανεις και ενδιαφέρεσαι για cloud. 

Εμενα ειναι εξωτερικού και ειναι στα 3 μέτρα ύψος, πρέπει να βάλεις σκάλα για να την ξηλώσεις ή για να βγάλεις την sd. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tvkal είπε

ΟΚ αφού ειναι εσωτερικού χώρου καλά κανεις και ενδιαφέρεσαι για cloud. 

Εμενα ειναι εξωτερικού και ειναι στα 3 μέτρα ύψος, πρέπει να βάλεις σκάλα για να την ξηλώσεις ή για να βγάλεις την sd. 

Την εξωτερικού την έχω κάτω απο το μπαλκόνι. όχι πολύ ψηλά. Για να βλέπει την είσοδο. Εαν είναι τόσο μακακες και την πάρουν, τι να πω. 

Επεξ/σία από SakisLeft
συντακτικός
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μην τη βανδαλίσουν ή στην ξηλώσουν μόνο αλλά και για λογους ασφαλείας γιατι αν την φτάνουν

όποιος θελει να κάνει κάτι μπορει να τη μαυρίσει με ένα σπρέυ και δεν θα βλέπεις τίποτα μετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tvkal είπε

Και γιατί να τις συνδέσεις σε cloud απο τη στιγμή που δέχονται microSD ?  Σε ρωτάω γιατι και εγώ έβαλα κάμερα και για 7 μέρες ήταν δωρεάν σε cloud αλλά μετά έβαλα κάρτα SD και ειμαι ΟΚ . Ή οχι ?

Κάθε λύση έχει τα συν και τα πλην. Οι SD δεν είναι φτιαγμένες για να γράφονται άπειρες φορές, θα χαλάσουν κάποια στιγμή, οπότε αν είναι σημαντική για κάποιον η διαθεσιμότητα του βίντεο το cloud έχει πλεονέκτημα. Επίσης μπορείς να βλέπεις αρχειακό βίντεο απομακρυσμένα πιο εύκολα μέσω cloud.

Από την άλλη οι SD μειώνουν τις πιθανότητες να πέσει το βίντεο σου σε ξένα χέρια. Οπότε εξαρτάται από το τι είναι σημαντικό για τον κάθε ένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στο σπίτι τις κάμερες της Xiaomi (360 FullHD μοντέλο) οι οποίες συνδέονται μόνον με την εφαρμογή της και με τα γνωστά θέματα με τους servers. Επειδή τις έχω αγοράσει από Ελλάδα, η Alexa δεν τις βλέπει (υποθέτω πως αυτός είναι ο λόγος).

Υπάρχει κάποια άλλη καλύτερη εναλλακτική για κάτι αντίστοιχο με αντίστοιχες δυνατότητες και τιμή; 

Θα ήθελα να μπορώ να τις δω σε υπολογιστή ή σε καταγραφικό, αλλά επίσης να συνεργάζονται με Alexa.

Έχω δει ίσως τις Sonoff, που παίζουν με RSTP (αλλά δεν γράφουν για ONVIF) ενώ δεν ξέρω τι παίζει με την Alexa.

https://www.cableworks.gr/ilektronika/sonoff-iot-smart-systems/sonoff/sonoff-gk-200mp2-b-wi-fi-wireless-ip-security-camera/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θα 'θελα τη γνώμη σας. Εχω αυτό https://www.itead.cc/wiki/Sonoff_4CH_Pro που μου έμεινε από ένα προτζεκτ αυτόματου ποτίσματος που δεν υλοποίησα γιατί αυτο που έβαλα τελικά δουλεύει μονο του και με μετεωρολογικά δεδομένα και κάνει αναστολές ποτίσματος κλπ.  Η σκέψη μου ειναι η εξής

Tο σπίτι μου έχει κεραμιδοσκεπή και πάνω απο το ταβάνι περπατάς σχεδόν κανονικά. Εκεί τρέχουν και όλα τα καλώδια φωτισμού, πριζών κλπ. Εχω 3 γραμμές φωτιστικών για τα 3 υπνοδωμάτια + 2 για το καθιστικό + 2 τραπεζαρία + 1 μπάνιο + 1 κουζίνα + 2 χωλάκια . Σύνολο 11  γραμμές.  Ολοι οι διακόπτες ανεβαίνουν προς τα επάνω προς τα φωτιστικά. Επίσης απο το κέντρο του σπιτιού που ανεβαίνει ο ηλεκτρολογικός πίνακας στην οροφή κάθε γραμμή απέχει περι τα 3-4 μέτρα . Σκέφτομαι να αγοράσω 2 ακόμα ίδια sonoff  και να συνδέσω στα 3 sonoff  4 γραμμές το καθένα, δηλαδή όλες τις γραμμές μου, πάνω στο πατάρι που σας είπα,  σε μια συνδεσμολογία αλέ ρετούρ διατηρώντας τους υπάρχοντες διακόπτες μου.   Αρα θα μπορώ να ανοίγω ή να κλείνω τα φωτιστικά απο την εφαρμογή και παράλληλα θα μπορουμε να τα ανοιγκλείνουμε και απο τους διακόπτες.  Βλέπετε κάποιο προβλημα ? 

Επίσης οταν θα έχουν πχ ανοίξει manually θα αλλάζει το status τους στην εφαρμογή ?  Και με 2 διακόπτες που ειναι dimmer τι μπορώ να κάνω εκτός απο το να τους αλλάξω ?  

Επεξ/σία από tvkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα.

Επειδή κι εγώ σκοπεύω σιγά σιγά να αρχίσω να φτιάχνω ένα σπίτι "smart" κι επειδή έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις σελίδες που έχετε γράψει (κι έχω ζαλιστεί η αλήθεια . . .:) ) τι θα μου προτείνατε να πάρω για να αρχίσω σιγά σιγά κι εγώ ;;

Π.χ. Google Home Mini Chalk κι ένα Broadlink RM4 Pro Black ; Κάτι άλλο; Θα ήθελα για αρχή να συνδέσω μόνο λάμπες, τηλεοράσεις, υπολογιστή και κάμερες εσωτερικού χώρου.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας...!!

Υ.γ. Δουλεύω iphone συσκευή εάν παίζει κάποιο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...