Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, userAnon είπε

ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Στο μπάνιο έχω διπλό διακόπτη με ουδέτερο. Αν βάλω sonoff mini θα μπορεί να ελέγχει ξεχωριστά τον κάθε φως?

οχι

το μινι ειναι για μονο διακοπτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, themis_17 είπε

οχι

το μινι ειναι για μονο διακοπτη

υπάρχει κάποιο πχ shelly για διπλό διακόπτη?

με το mini θα μπορούν έστω να ανάβουν και τα 2? αν ναι οι διακόπτες θα μπορούν να λειτουργούν όπως τώρα ξεχωριστά?

αλλιώς η επόμενη λύση είναι να βρώ ασύρματο διπλό διακόπτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για κατόχους Yeelight Bulb.  Έχω αυτή. Όταν την πρωτοπήρα και την "κάρφωσα" στο Google Home ήταν άψογα. Η απόκριση που είχε ΑΜΕΣΗ. Με το που έδινες φωνητική εντολή να ανάψει η λάμπα άναβε αμέσως.  Μια μέρα όμως, το Google Home δεν έβρισκε την λάμπα.  Έκανα απο την αρχή την εγκατάσταση της λάμπας στην εφαρμογή YEELIGHT και μετά την σύνδεση της εφαρμογής με το Google Home και απο τότε άρχισαν τα προβληματάκια.  Δίνεις εντολή να ανάψει η λάμπα, το Google Home λέει ότι δεν βρίσκει την λάμπα - και εμφανίζει και μήνυμα στο Google Hub ότι δεν υπάρχει- αλλά παρ όλα αυτά μετά απο κάμποσα δεύτερα ανάβει... Τι μπορεί να φταίει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, userAnon είπε

υπάρχει κάποιο πχ shelly για διπλό διακόπτη?

με το mini θα μπορούν έστω να ανάβουν και τα 2? αν ναι οι διακόπτες θα μπορούν να λειτουργούν όπως τώρα ξεχωριστά?

αλλιώς η επόμενη λύση είναι να βρώ ασύρματο διπλό διακόπτη

shelly 2.5

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, tvkal είπε

Καλησπέρα, θα 'θελα τη γνώμη σας. Εχω αυτό https://www.itead.cc/wiki/Sonoff_4CH_Pro που μου έμεινε από ένα προτζεκτ αυτόματου ποτίσματος που δεν υλοποίησα γιατί αυτο που έβαλα τελικά δουλεύει μονο του και με μετεωρολογικά δεδομένα και κάνει αναστολές ποτίσματος κλπ.  Η σκέψη μου ειναι η εξής

Tο σπίτι μου έχει κεραμιδοσκεπή και πάνω απο το ταβάνι περπατάς σχεδόν κανονικά. Εκεί τρέχουν και όλα τα καλώδια φωτισμού, πριζών κλπ. Εχω 3 γραμμές φωτιστικών για τα 3 υπνοδωμάτια + 2 για το καθιστικό + 2 τραπεζαρία + 1 μπάνιο + 1 κουζίνα + 2 χωλάκια . Σύνολο 11  γραμμές.  Ολοι οι διακόπτες ανεβαίνουν προς τα επάνω προς τα φωτιστικά. Επίσης απο το κέντρο του σπιτιού που ανεβαίνει ο ηλεκτρολογικός πίνακας στην οροφή κάθε γραμμή απέχει περι τα 3-4 μέτρα . Σκέφτομαι να αγοράσω 2 ακόμα ίδια sonoff  και να συνδέσω στα 3 sonoff  4 γραμμές το καθένα, δηλαδή όλες τις γραμμές μου, πάνω στο πατάρι που σας είπα,  σε μια συνδεσμολογία αλέ ρετούρ διατηρώντας τους υπάρχοντες διακόπτες μου.   Αρα θα μπορώ να ανοίγω ή να κλείνω τα φωτιστικά απο την εφαρμογή και παράλληλα θα μπορουμε να τα ανοιγκλείνουμε και απο τους διακόπτες.  Βλέπετε κάποιο προβλημα ? 

Επίσης οταν θα έχουν πχ ανοίξει manually θα αλλάζει το status τους στην εφαρμογή ?  Και με 2 διακόπτες που ειναι dimmer τι μπορώ να κάνω εκτός απο το να τους αλλάξω ?  

Με το pro μοντελο που έχεις γίνεται

 

Επεξ/σία από panoskir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Θα μπορούσε η συσκευή fibaro relay switch https://manuals.fibaro.com/relay-switch/ να λειτουργήσει όπως το sonoff για τον θερμοσίφωνα; Είναι δηλαδή η αντίστοιχη συσκευή;

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, panoskir είπε

Δεν γίνεται να το δουλεύεις από το διακόπτη.

Το φωτιστικό πρέπει να παίρνει ρεύμα και εσύ θα το ανοίγεις κλείνεις από την εφαρμογή η από το κουμπί που έχει πάνω του το sonnoff.

Μια χαρα τα λεει ο φιλος. Θα μπορει να ανοιγοκλεινει απο την εφαρμογη τα φωτα και θα μπορει επισης να τα δουλευει και χειροκινητα απο τους διακοπτες ενημερωνοντας την εφαρμογη για την κατασταση των διακοπτων-φωτων.

2 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Θα μπορούσε η συσκευή fibaro relay switch https://manuals.fibaro.com/relay-switch/ να λειτουργήσει όπως το sonoff για τον θερμοσίφωνα; Είναι δηλαδή η αντίστοιχη εφαρμογή;

Θα μπορει να λειτουργησει ετσι αλλα δεν βαζουμε σχετο ρελε στον θερμοσιφωνα. παει με ρελε ισχυος το οποιο οδηγειτε απο το σονοφ ή το φιβαρο.

Επεξ/σία από themis_17
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, themis_17 said:

Μια χαρα τα λεει ο φιλος. Θα μπορει να ανοιγοκλεινει απο την εφαρμογη τα φωτα και θα μπορει επισης να τα δουλευει και χειροκινητα απο τους διακοπτες ενημερωνοντας την εφαρμογη για την κατασταση των διακοπτων-φωτων.

Θα μπορει να λειτουργησει ετσι αλλα δεν βαζουμε σχετο ρελε στον θερμοσιφωνα. παει με ρελε ισχυος το οποιο οδηγειτε απο το σονοφ ή το φιβαρο.

 

Καλά ναι θα χρειαστεί και το ρελέ ισχύος. Οπότε είναι ίδια λογική με το sonoff αυτή η συσκευή σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, themis_17 said:

η λειτουργια ειναι η ιδια αλλα το fibaro θελει και zwave controller για να δουλεψει. δεν το συνδεεις στο wifi.

 

Εννοείται οτι υπάρχει ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, themis_17 είπε

Μια χαρα τα λεει ο φιλος. Θα μπορει να ανοιγοκλεινει απο την εφαρμογη τα φωτα και θα μπορει επισης να τα δουλευει και χειροκινητα απο τους διακοπτες ενημερωνοντας την εφαρμογη για την κατασταση των διακοπτων-φωτων.

Φίλε Θέμη, αν κατάλαβα καλά βλέπεις οτι μπορεί να λειτουργήσει ?  Μηπως θα χρειαστεί να αλλάξω τους υπάρχοντες κλασσικούς διακόπτες με αλλε ρετουρ ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tvkal είπε

Φίλε Θέμη, αν κατάλαβα καλά βλέπεις οτι μπορεί να λειτουργήσει ?  Μηπως θα χρειαστεί να αλλάξω τους υπάρχοντες κλασσικούς διακόπτες με αλλε ρετουρ ? 

ναι εννοειται οτι μπορει να δουλεψει. δεν θα υπηρχε λογος να καταργησεις τους μηχανικους διακοπτες και να ανοιγεις τα φωτα μονο απο το κινητο. θα σε χωριζε η γυναικα σου αν το εκανες ετσι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tvkal είπε

Μα γι αυτό λεω, χαχα !    Μήπως ομως πρέπει να τους αλλάξω με αλλε ρετούρ ?  

δεν εχω καταλαβει τι ακριβως λες. τι σχεση εχουν οι αλε ρε τουρ διακοπτες? οι αλε ρε τουρ ειναι διακοπτες ελεγχου της ιδιας λαμπας απο διαφορετικα σημεια που σημαινει οτι πρεπει να προυπαρχει η καλωδιακη εγκατασταση και οι αντιστοιχοι διακοπτες.( δεν ειναι ιδιοι οι αλε ρε τουρ με τους απλους διακοπτες ειτε ειναι μονοι ειτε διπλοι ειτε τριπλοι.)

απλα με το ch4 ειναι λιγο μπελας για να το καταφερεις. υπαρχουν πιο απλοι τροποι στα ιδια λεφτα.

 

Επεξ/σία από themis_17
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω οτι απο τη στιγμή που φεύγουν δυο καλώδια απο τον κλασικό διακόπτη προς την κάθε κλέμα του φωτιστικού,  εάν θέλουμε να βάλουμε κάπου το sonoff και να μη μας το κλείνει κάθε φορά ο κλασσικος διακόπτης το κύκλωμα,  θα πρέπει να πάρουμε δυό νεα καλώδια απο το ηλεκτρολογικό κουτί που υπάρχει και να σε αυτά να συνδέσουμε το sonoff και μετά να συνδέσουμε  το sonoff με την ιδια κλέμα του φωτιστικού (οπου οπως είπαμε καταλήγουν και τα καλώδια που προέρχονται απο το διακόπτη).  Δηλαδή δυο ανεξάρτητες ροές του ρευματος προς το ιδιο σημείο.      

Και σκέφτομαι οτι επειδή ο sonoff ειναι ένας διακόπτης και αυτός όπως και ο κλασικός μήπως ο κλασικός θα πρέπει να ειναι αλλε ρετούρ.   Ελπίζω να έγινα κατανοητός. 

12 λεπτά πριν, themis_17 είπε

απλα με το ch4 ειναι λιγο μπελας για να το καταφερεις. υπαρχουν πιο απλοι τροποι στα ιδια λεφτα.

Το είπα επειδή ήδη το έχω και μπορώ τα 4 από τα 11 φώτα να τα φτιάξω με αυτό που έχω.   Αλλοι τρόποι ?  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...