Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεις να βαλεις shelly 1, shelly 2.5 εαν ειναι διπλος ο διακοπτης που θελεις να ελεγξεις, μπορεις να βαλεις sonoff mini αλλα αυτο σε περιπτωση που εχεις αλε ρε τουρ διακοπτη δεν γινεται γιατι θελει εξτρα καλωδιο. ολες αυτες οι λυσεις ειναι πισω απο τους υπαρχοντες διακοπτες χωρις να φαινεται τιποτα.

εαν το κανεις οπως λες εσυ δεν θα μπορεις να εχεις ελεγχο ουσιαστικο γιατι εαν ανοιξεις το φως χειροκινητα μετα δεν θα μπορεις να το σβησεις απο την εφαρμογη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αλλέ ρετούρ διακόπτη δεν έχω πουθενά αλλά και τα κουτιά των διακοπτών μου ειναι πολύ ρηχά, ούτε τα καλώδια δεν χωράνε καλά καλά.

Γι αυτο και μου άρεσε η ιδέα για 4 sonoff pro στην οροφή οπου περνάνε ολα τα καλώδια.  Πλεον έχω μπερδευτεί πολύ. 🤔

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, themis_17 είπε

Μια χαρα τα λεει ο φιλος. Θα μπορει να ανοιγοκλεινει απο την εφαρμογη τα φωτα και θα μπορει επισης να τα δουλευει και χειροκινητα απο τους διακοπτες ενημερωνοντας την εφαρμογη για την κατασταση των διακοπτων-φωτων.

 

Τωρα είδα ότι έχει το pro μοντελο

16 ώρες πριν, themis_17 είπε

 

 

16 ώρες πριν, themis_17 είπε

 

Επεξ/σία από panoskir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, panoskir είπε

Με το sonoff 4 channel που έχει και θέλει να πάρει όχι δεν γίνεται ,μετά βέβαια καταλαβαίνει ότι δεν γίνεται ,και εσύ το κατάλαβες.

τι καταλαβα δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tvkal είπε

Και όμως γίνεται !

εννοειται οτι γινεται απλα ειναι μπελας. και αν δεν γνωριζει καποιος απο ρευματα καλο θα ειναι να μην το κανει μονος του εαν δεν θελει μουδιασματα ή καμμενες πλακετες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, themis_17 είπε

τι καταλαβα δηλαδη?

Τωρα είδα ότι έχει το pro μοντελο. (και όχι το απλό) που έχει και dry contact αλλά πρέπει να εχει δυό γραμμές για καθε φως ,μία που να πηγαίνει κατευθείαν στο φως και μία που θα περνά από τον διακόπτη

Επεξ/σία από panoskir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Madlef86 είπε

Καλησπέρα και από εμένα.

Επειδή κι εγώ σκοπεύω σιγά σιγά να αρχίσω να φτιάχνω ένα σπίτι "smart" κι επειδή έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις σελίδες που έχετε γράψει (κι έχω ζαλιστεί η αλήθεια . . .:) ) τι θα μου προτείνατε να πάρω για να αρχίσω σιγά σιγά κι εγώ ;;

Π.χ. Google Home Mini Chalk κι ένα Broadlink RM4 Pro Black ; Κάτι άλλο; Θα ήθελα για αρχή να συνδέσω μόνο λάμπες, τηλεοράσεις, υπολογιστή και κάμερες εσωτερικού χώρου.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας...!!

Υ.γ. Δουλεύω iphone συσκευή εάν παίζει κάποιο ρόλο.

Καλησπέρα,

Από τη λίστα σου, νε ένα Google Home Mini και ένα broadlink μπορείς να:

-Χειρίζεσαι την τηλεόραση

-Χειρίζεσαι τις λάμπες αν βάλεις έξυπνες λάμπες ή έξυπνους διακόπτες

Αυτά από τη λίστα σου. Αν οι κάμερες συνεργάζονται με Google Home και αν η τηλεόραση σου είναι Android TV ή έχεις ένα chromecast θα μπορείς να προβάλεις και την εικόνα από τις κάμερες στην τηλεόραση. Αν η τηλεόραση σου είναι Android βέβαια δεν χρειάζεσαι το broadlink.

Μέσω του Google Home μπορείς να φτιάξεις κάποιες απλές ρουτίνες. Πχ όταν φεύγεις να σβήνουν οι έξυπνες λάμπες ή διακόπτες, ή να ανάβουν όταν έρχεσαι κ.α. Η εφαρμογή υπάρχει και για iOS. Όπως ίσως ξες έχει και η Apple σχετικό περιβάλλον, το HomeKit το οποίο όμως δεν συνεργάζεται με το Google Home Mini. Οπότε είναι κάτι που πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις να μείνεις σε περιβάλλον Apple ή να ξεμυτίσεις.

Τέλος, αυτό που θα σου πρότεινα είναι πρώτα απ'όλα να καθίσεις και να σκεφτείς/σημειώσεις το ΤΙ θέλεις από το έξυπνο σπίτι σου (να σβήνει ο θερμοσίφωνας αυτόματα και να ανάβει εξ αποστάσεως; Να σβήνουν τα φώτα όταν φεύγεις; Να κλείνουν οι κουρτίνες;) και μετά να κοιτάξεις ποιο οικοσύστημα και συσκευές καλύπτουν καλύτερα τις ανάγκες σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου @gippas !!

Πιο πολύ θέλω να παίξω με φώτα, κάμερες κτλ γιατί το σπίτι είναι με ενοίκιο και δεν θέλω να "πειράξω" πολλά πράγματα γιατί μετά όταν φύγω από εκεί θα έχω πολύ δουλειά να κάνω . .

Αυτό που σκέφτομαι έντονα είναι ναι μεν ότι πχ τα xiaomi προϊόντα είναι πολύ φθηνότερα αλλά όσο αφορά την ένταση του φωτός, την διάρκεια που μένουν τα φώτα το ίδιο δυνατά χωρίς να πέσει η ένταση τους κτλ είναι ίδια πχ με τα phillips ή ότι πληρώνεις παίρνεις . . . .;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, gippas είπε

Καλησπέρα,

Από τη λίστα σου, νε ένα Google Home Mini και ένα broadlink μπορείς να:

-Χειρίζεσαι την τηλεόραση

-Χειρίζεσαι τις λάμπες αν βάλεις έξυπνες λάμπες ή έξυπνους διακόπτες

Αυτά από τη λίστα σου. Αν οι κάμερες συνεργάζονται με Google Home και αν η τηλεόραση σου είναι Android TV ή έχεις ένα chromecast θα μπορείς να προβάλεις και την εικόνα από τις κάμερες στην τηλεόραση. Αν η τηλεόραση σου είναι Android βέβαια δεν χρειάζεσαι το broadlink.

Μέσω του Google Home μπορείς να φτιάξεις κάποιες απλές ρουτίνες. Πχ όταν φεύγεις να σβήνουν οι έξυπνες λάμπες ή διακόπτες, ή να ανάβουν όταν έρχεσαι κ.α. Η εφαρμογή υπάρχει και για iOS. Όπως ίσως ξες έχει και η Apple σχετικό περιβάλλον, το HomeKit το οποίο όμως δεν συνεργάζεται με το Google Home Mini. Οπότε είναι κάτι που πρέπει να αποφασίσεις αν θέλεις να μείνεις σε περιβάλλον Apple ή να ξεμυτίσεις.

Τέλος, αυτό που θα σου πρότεινα είναι πρώτα απ'όλα να καθίσεις και να σκεφτείς/σημειώσεις το ΤΙ θέλεις από το έξυπνο σπίτι σου (να σβήνει ο θερμοσίφωνας αυτόματα και να ανάβει εξ αποστάσεως; Να σβήνουν τα φώτα όταν φεύγεις; Να κλείνουν οι κουρτίνες;) και μετά να κοιτάξεις ποιο οικοσύστημα και συσκευές καλύπτουν καλύτερα τις ανάγκες σου.

με την τηλεόραση δεν είναι σίγουρο 100% νομίζω οι Samsung με το magic remote δεν μπορούν να ελεγχθούν από το broadlink, μόνο το power on/off μπορείς.. ξανά λέω δεν είμαι 1000% σίγουρος για αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν φτιάχνατε τώρα σπίτι, θα βάζατε αλερετουρ ή όχι? νομίζω ότι είναι εντελώς άχρηστο και η αρχική σκέψη μου ήταν να μην βάλω ούτε έναν αλλά δεν είμαι σίγουρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, johnyboy είπε

αν φτιάχνατε τώρα σπίτι, θα βάζατε αλερετουρ ή όχι? νομίζω ότι είναι εντελώς άχρηστο και η αρχική σκέψη μου ήταν να μην βάλω ούτε έναν αλλά δεν είμαι σίγουρος. 

στα υπνοδωμάτια είναι απαραίτητοι για εμένα, και στον διάδρομο αν έχεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, johnyboy είπε

αν φτιάχνατε τώρα σπίτι, θα βάζατε αλερετουρ ή όχι? νομίζω ότι είναι εντελώς άχρηστο και η αρχική σκέψη μου ήταν να μην βάλω ούτε έναν αλλά δεν είμαι σίγουρος. 

νομιζω οι διακοπτες αλε ρε τουρ δεν εχουν καμια σχεση με το νημα. ειναι τεχνολογια του προηγουμενου αιωνα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, themis_17 είπε

νομιζω οι διακοπτες αλε ρε τουρ δεν εχουν καμια σχεση με το νημα. ειναι τεχνολογια του προηγουμενου αιωνα :)

ναι έπρεπε να το ξεκαθαρίσω. εννοώ αν κάποιος βάλει σμαρτ διακόπτες, είτε σονοφ είτε whatever, έχει νόημα να βάλει αλερετουρ? θα τους βάζετε? γιατί και εγώ θεωρώ πως είναι άχρηστοι και του περασμένου αιώνα εφόσον μιλάμε για σμαρτ χομ.

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnyboy είπε

ναι έπρεπε να το ξεκαθαρίσω. εννοώ αν κάποιος βάλει σμαρτ διακόπτες, είτε σονοφ είτε whatever, έχει νόημα να βάλει αλερετουρ? θα τους βάζετε? γιατί και εγώ θεωρό πως είναι άχρηστοι και του περασμένου αιώνα εφόσον μιλάμε για σμαρτ χομ.

ετσι οπως το θετεις τωρα συμφωνω αλλα και παλι νομιζω πως χρειαζονται σε καθε σπιτι

δωματια, χωλ, σαλονι, 

ας υπαρχει η εγκατασταση και μετα βαζεις τα αυτοματακια σου και κανεις παιχνιδι

εγω στα δωματια των παιδιων εχω διακοπτες αλε ρε τουρ, εναν στην εισοδο του δωματιου και εναν πανω απο τα κομοδινα τους 

στον διακοπτη που φερνω ρευμα εχω βαλει shelly 1 και με την απαραιτητη συνδεσμολογια για αλε ρετουρ δουλευουν ολα ρολοι

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...