Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει, πολλά ειναι τεχνολογία του προηγουμενου αιώνα (!) αλλά και η τρέχουσα σημερινή τεχνολογιά δεν έχει λύσει όλα τα ζητήματα για να τους απαξιώσουμε και να τους πετάξουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, johnyboy είπε

ναι οκ για αυτο είμαι σε δίλημμα. Μάλλον δεν θα βάλω κανέναν. 

Κάτι ακόμα, σονοφ με rf γιατι δεν προτείνεται? τι παίζει?

rf δεν εχω βαλει τιποτα στο σπιτι χωρις να σημαινει κατι αυτο

απλα δεν ετυχε γιατι δεν μου αρεσε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θέλει σκέψη πάντως. αν ήταν εργένικο σπίτι δεν πρόκειται να έβαζα καν διακόπτες αλλά δεν γίνεται. Ομολογώ ότι οι xiaomi aqara είναι πιο όμορφοι και τους συνδυάζεις εύκολα με απλούς σε σημεία που δεν έχουν νόημα οι σμαρτ.

επίσης τι γίνεται στην περίπτωση που έχεις zigbee και καποιοι διακόπτες είναι πολύ μακριά απο το hub? θες 2ο?

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον θερμοσίφωνα ποιος είναι ο καλύτερος και οικονομικότερος τρόπος να το ελένχεις απομακρυσμένα ; Να μπορείς να βλέπεις θερμοκρασία νερού και αν χρειαστεί να τον ανάψεις ή και να τον κλείσεις αν έχει ξεχαστεί αναμμένος. 

Το έχει δοκιμάσει κάποιος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 λεπτά πριν, kid είπε

Τον θερμοσίφωνα ποιος είναι ο καλύτερος και οικονομικότερος τρόπος να το ελένχεις απομακρυσμένα ; Να μπορείς να βλέπεις θερμοκρασία νερού και αν χρειαστεί να τον ανάψεις ή και να τον κλείσεις αν έχει ξεχαστεί αναμμένος. 

Το έχει δοκιμάσει κάποιος; 

Αν δεν ειναι Wifi που να σου δινει δυνατότητα να ελεγχεις τη θερμοκρασια νερου μετα περιπλεκεαι. Για απλο ανοιγμα κλεισιμο, αυτοματο κλεισιμο κλπ ενα sonoff και ενα ρελε ισχύος. Για να ξερεις θερμοκρασια νερου δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο και ακριβες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, kid είπε

Τον θερμοσίφωνα ποιος είναι ο καλύτερος και οικονομικότερος τρόπος να το ελένχεις απομακρυσμένα ; Να μπορείς να βλέπεις θερμοκρασία νερού και αν χρειαστεί να τον ανάψεις ή και να τον κλείσεις αν έχει ξεχαστεί αναμμένος. 

Το έχει δοκιμάσει κάποιος; 

sonoff basic + ρελε ισχυος = απομακρυσμενος ελεγχος.

κοστος ~20€

για την θερμοκρασια νερου θα πρεπει να εχει 2ο κυαθιο ο θερμοσιφωνας σου ωστε να βαλεις εμβαπτιζομενο αισθητηριο και μετα με ενα nodemcu βλεπεις την θερμοκρασια του νερου.

κοστος ~15€

5 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αν δεν ειναι Wifi που να σου δινει δυνατότητα να ελεγχεις τη θερμοκρασια νερου μετα περιπλεκεαι. Για απλο ανοιγμα κλεισιμο, αυτοματο κλεισιμο κλπ ενα sonoff και ενα ρελε ισχύος. Για να ξερεις θερμοκρασια νερου δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο και ακριβες

στον ηλιακο μου που ειναι διπλης ενεργειας υπηρχε απο το εργοστασιο δευτερο κυαθιο για τοποθετηση αισθητηριου θερμοκρασιας. αν υπαρχει μετα ειναι ευκολο

Επεξ/σία από themis_17
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, themis_17 said:

sonoff basic + ρελε ισχυος = απομακρυσμενος ελεγχος.

κοστος ~20€

για την θερμοκρασια νερου θα πρεπει να εχει 2ο κυαθιο ο θερμοσιφωνας σου ωστε να βαλεις εμβαπτιζομενο αισθητηριο και μετα με ενα nodemcu βλεπεις την θερμοκρασια του νερου.

κοστος ~15€

στον ηλιακο μου που ειναι διπλης ενεργειας υπηρχε απο το εργοστασιο δευτερο κυαθιο για τοποθετηση αισθητηριου θερμοκρασιας. αν υπαρχει μετα ειναι ευκολο

 

Δύσκολο όμως αν ο ηλιακός είναι τρεις ορόφους πάνω. Εσύ ασύρματα με πχ  wifi  βλέπεις τη θερμοκρασία ή κατεβάζεις κάπως καλώδιο στο σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Δύσκολο όμως αν ο ηλιακός είναι τρεις ορόφους πάνω. Εσύ ασύρματα με πχ  wifi  βλέπεις τη θερμοκρασία ή κατεβάζεις κάπως καλώδιο στο σπίτι;

Το σπιτι μου ειναι μονοκατοικια. καλωδιο εχω μονο απο τον ηλιακο προς το nodemcu που το εχω μεσα στην σκεπη πανω απο το δωματιο που εχω τα AP και εχει σημα 100%.

Εαν σε σενα ειναι 3 οροφους πανω νομιζω ειναι λιγο δυσκολο με wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση για τους ηλεκρολόγους ή όποιον γνωρίζει.

Το παρακάτω συνδέεται με λάμπα που έχω στο υπνοδωμάτιο για να την ανοιγοκλείνει. Έχει 2 εκδόσεις, με μπαταρία και καλωδιωση.

Στο υπνοδωμάτιο έχω αλερετουρ. Μπορώ να βάλω 2 με σύνδεση στη θέση των διακοπτών? 

Φαντάζομαι ότι τα μπαταρίας δεν θα έχουν πρόβλημα. απλά δεν θέλω διπλούς διακόπτες..

https://www.gearbest.com/smart-lamp-controllers/pp_009704918964.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, themis_17 είπε

Το σπιτι μου ειναι μονοκατοικια. καλωδιο εχω μονο απο τον ηλιακο προς το nodemcu που το εχω μεσα στην σκεπη πανω απο το δωματιο που εχω τα AP και εχει σημα 100%.

Εαν σε σενα ειναι 3 οροφους πανω νομιζω ειναι λιγο δυσκολο με wifi.

Κάτι παρόμοιο έκανα κ γω παλιότερα αλλά  πιο απλοϊκό . Είχα πάρει από ebay ένα ψηφ. φωτιζόμενο θερμομετρο δηλαδή ένα display με αισθητήρα θερμοκρασίας το είχα βάλει μέσα στην κουζίνα στην θέση ενός αδειου διακόπτη για φώτα κήπου που δεν χρησιμοποιώ και έβλεπα ανά πάσα στιγμή την θερμοκρασία του θερμοσιφωνα. Απλά είχα κάνει προέκταση τον αισθητήρα μέχρι την ταράτσα (μονοκατοικία). Μετά από ένα χρόνο τα εκλασε... Δεν θέλω να κάνω χειρισμούς από μακρυά απλά να βλέπω τοπικά την θερμοκρασία ούτε wifi ούτε εφαρμογές. Στην πραγματικότητα έκανα πολύ οικονομία επειδή μια ηλιόλουστη χειμωνιάτικη ημέρα, δεν ανάβα καν τον θερμοσιφωνα επειδή έβλεπα απευθείας ότι θα είμαι οκ για μπάνιο δηλ. Με 40 βαθμούς έκανα μπάνιο κυριλέ. Τώρα έχω πάρει μια μικρή οθόνη έχω και nodemcu, και θα το κάνω με αυτό μάλλον... Απλά δεν έχω τον αισθητήρα ακόμα γιατί έχω δει ότι είναι με 3 pins. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω δει κάμποσα ωραία πραγματάκια μέχρι στιγμής πάντως. Σε αυτό που καταλήγω είναι να βάλω απευθείας σμαρτ διακόπτες και μάλλον όχι touch. έχω κάτι απορίες για όσους έχουν χιαομι aqara. 

 

- Τι διαφορά έχουν οι wall switch με τους smart wall switch? 

- αν δεν βάλεις καθόλου ale retour, και θες να χειριστείς αυτόν τον ένα διακόπτη τοίχου που θα έχεις σε ένα χώρο να τον χειριστείς σαν αλε ρετουρ με έναν aqara wifi, μπορείς? είναι εφικτό αυτό? 

- αν έχεις αλε ρετουρ γίνεται ή θέλει ολόκληρη ιστορία? 

- οι zigbee με zigbee 3 δουλεύουν ή δεν είναι συμβατοί? 

 

νομίζω αυτά προς το παρόν. μου άρεσε το οικοσύστημα της χιαομι όπως και της fibaro άλλο το 2ο τσούζει λίγο. επίσης και η shelly μου αρέσει αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να πληρώσω και διακόπτες και smart relay. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 ώρες πριν, johnyboy είπε

έχω δει κάμποσα ωραία πραγματάκια μέχρι στιγμής πάντως. Σε αυτό που καταλήγω είναι να βάλω απευθείας σμαρτ διακόπτες και μάλλον όχι touch. έχω κάτι απορίες για όσους έχουν χιαομι aqara. 

- Τι διαφορά έχουν οι wall switch με τους smart wall switch? 

- αν δεν βάλεις καθόλου ale retour, και θες να χειριστείς αυτόν τον ένα διακόπτη τοίχου που θα έχεις σε ένα χώρο να τον χειριστείς σαν αλε ρετουρ με έναν aqara wifi, μπορείς? είναι εφικτό αυτό? 

- αν έχεις αλε ρετουρ γίνεται ή θέλει ολόκληρη ιστορία? 

- οι zigbee με zigbee 3 δουλεύουν ή δεν είναι συμβατοί? 

νομίζω αυτά προς το παρόν. μου άρεσε το οικοσύστημα της χιαομι όπως και της fibaro άλλο το 2ο τσούζει λίγο. επίσης και η shelly μου αρέσει αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να πληρώσω και διακόπτες και smart relay. 

1) χωρίς να κοιτάξω λογικά η διαφορά θα είναι οτι ο ενας θα είναι κανονικός διακόπτης που θα συνδέεται στο κύκλωμα των φώτων όπως ενα διακόπτης κανονικός ενω ο άλλος ειναι ασύρματος και όλα γίνονται μέσω software.

2) αν εννοείς να έχεις στη μία μεριά κανονικό smart διακόπτη και στην άλλη κάποιο ασύρματο και να ελέγχουν το ιδιο φως τοτε ναι γίνεται αρκει να υπάρχει το κατάλληλο software για να τρέχει τους αυτοματισμούς που χρειάζονται, το εχω κανει με HA εγω.

3) υπάρχουν διακόπτες αλε ρετουρ εξυπνοι δεν ξερω τι γίνεται με την καλωδίωση όμως

4) με μια γρήγορη ματιά εξαρτάται απο τις συσκευές οποτε καλύτερα να το δεις ανάλογα με το τι εχεις και τι zigbee 3 θα παρεις.

Αν υπαρχει δυνατοτητα πηγαινε σε Zwave αλλιως με διάφορες zigbee. Εγω zigbee εχω και δεν εχω θέματα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Spect~ είπε

1) χωρίς να κοιτάξω λογικά η διαφορά θα είναι οτι ο ενας θα είναι κανονικός διακόπτης που θα συνδέεται στο κύκλωμα των φώτων όπως ενα διακόπτης κανονικός ενω ο άλλος ειναι ασύρματος και όλα γίνονται μέσω software.

2) αν εννοείς να έχεις στη μία μεριά κανονικό smart διακόπτη και στην άλλη κάποιο ασύρματο και να ελέγχουν το ιδιο φως τοτε ναι γίνεται αρκει να υπάρχει το κατάλληλο software για να τρέχει τους αυτοματισμούς που χρειάζονται, το εχω κανει με HA εγω.

3) υπάρχουν διακόπτες αλε ρετουρ εξυπνοι δεν ξερω τι γίνεται με την καλωδίωση όμως

4) με μια γρήγορη ματιά εξαρτάται απο τις συσκευές οποτε καλύτερα να το δεις ανάλογα με το τι εχεις και τι zigbee 3 θα παρεις.

Αν υπαρχει δυνατοτητα πηγαινε σε Zwave αλλιως με διάφορες zigbee. Εγω zigbee εχω και δεν εχω θέματα

2) ναι αυτό εννοώ.

Βασικά δεν με νοιάζει αν θα είναι zwave, zigbee ή wifi. Τα πλεονεκτήματα που αναφέρουν στα πρώτα 2 μου είναι αδιάφορα. Συν ότι προτιμώ το wifi. Θα προτιμούσα ότι βάλω όμως να είναι από ένα brand.

Σε περίπτωση που κοπεί το ίντερνετ, τι παίζει? Μπορείς να δουλέψεις τα φώτα απο τους διακόπτες ή μπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, johnyboy είπε

2) ναι αυτό εννοώ.

Βασικά δεν με νοιάζει αν θα είναι zwave, zigbee ή wifi. Τα πλεονεκτήματα που αναφέρουν στα πρώτα 2 μου είναι αδιάφορα. Συν ότι προτιμώ το wifi. Θα προτιμούσα ότι βάλω όμως να είναι από ένα brand.

Σε περίπτωση που κοπεί το ίντερνετ, τι παίζει? Μπορείς να δουλέψεις τα φώτα απο τους διακόπτες ή μπα?

Ανάλογα το στήσιμο που έχεις, εγω με ΗΑ επειδη δουλεύουν όλα τοπικά τοτε δουλεύει και χωρίς ιντερνετ οταν είμαι σπίτι (αναφέρομαι σε software λύσεις). Οι διακόπτες εννοείται οτι δουλευουν κανονικά δεν αλλάζει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...