Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιεί κάποιος συσκευή του Google Home (όπως Google Hub, Google Nest Max κλπ) που να το έχει πάρει απο Αγγλία  ; Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με το καλώδιο ρεύματος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
48 λεπτά πριν, SakisLeft είπε

Χρησιμοποιεί κάποιος συσκευή του Google Home (όπως Google Hub, Google Nest Max κλπ) που να το έχει πάρει απο Αγγλία  ; Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με το καλώδιο ρεύματος... 

Εχω το google home mini και απλα συνδεσα τοUSB σε ενα δικο μου φορτιστη. Μπορεις να παρεις ενα adapter απο UK σε EU και να τελειωσει η υποθεση, αν αυτο θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εχω το google home mini και απλα συνδεσα τοUSB σε ενα δικο μου φορτιστη. Μπορεις να παρεις ενα adapter απο UK σε EU και να τελειωσει η υποθεση, αν αυτο θες

Περίπου. Περιμένω απο Αγγλία το  Google Nest HUB MAX. Επειδή εαν βάλω τον αγγλικό φορτιστή με αντάπτορα στην πρίζα, θα είναι μια γκουμούτσα τεράστια :P θέλω να το αποφύγω. Έψαξα μήπως βρω απο την google ευρωπαϊκό φορτιστή αλλά δεν πουλάνε ξεχωριστά.  Η μόνη λύση που έχω βρει είναι ένας Αμερικάνικος φορτιστής που βρήκα στο ebay  για τον οποίο χρειάζομαι μικρότερο αντάπτορα.   Στην περίπτωση επιλογής του Αμερικάνικου φορτιστή, δεν ξέρω εαν θα είναι όλα ΟΚ, γιατί δεν γνωρίζω απο συμβατότητες σε βατ, βολτ και όλα τα σχετικά :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2020 στις 7:18 ΜΜ, kostakiss είπε

απο mac ζηταει να συνδεσω το relay με το λαπτοπ, ενω δεν εχει θυρα usb το relay...

To δικό μου πάντως είχε. Δες λίγο αυτό το video:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, aardwolf said:

To δικό μου πάντως είχε. Δες λίγο αυτό το video:

Έχεις βρει τρόπο να βγάλεις ανταπτορα ; Δε βγαίνει με τίποτα χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα: 

1. Έχει κάποιος στο μυαλό του κάποιο WiFi smart θερμόμετρο να μετρά θερμοκρασία νερου ενυδρείου? Μόνο μέτρηση με ενδιαφέρει, και να τη βλέπω στο κινητό μου. Να συνεργάζεται με Alexa κλπ

2. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τρέξω φωνητικές εντολές σε Pc? Έχω στο σαλόνι ένα Pc συνδεδεμένο στην Tv, που δεν κλείνει ποτέ. Με ένα μικρόφωνο θα μπορούσε να τρέχει πχ Alexa? Να αποφύγω το ηχείο της alexa? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Υπάρχει κάποιος τρόπος να τρέξω φωνητικές εντολές σε Pc? Έχω στο σαλόνι ένα Pc συνδεδεμένο στην Tv, που δεν κλείνει ποτέ. Με ένα μικρόφωνο θα μπορούσε να τρέχει πχ Alexa? Να αποφύγω το ηχείο της alexa? 

emperor4her, με έναν android emulator που θα τρέχει τον google assistant πιστεύω πως θα γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Καλημερα: 

1. Έχει κάποιος στο μυαλό του κάποιο WiFi smart θερμόμετρο να μετρά θερμοκρασία νερου ενυδρείου? Μόνο μέτρηση με ενδιαφέρει, και να τη βλέπω στο κινητό μου. Να συνεργάζεται με Alexa κλπ

2. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τρέξω φωνητικές εντολές σε Pc? Έχω στο σαλόνι ένα Pc συνδεδεμένο στην Tv, που δεν κλείνει ποτέ. Με ένα μικρόφωνο θα μπορούσε να τρέχει πχ Alexa? Να αποφύγω το ηχείο της alexa? 

1 νομίζω το sonoff με τον αισθητήρα με το καλώδιο μπορεί να σου κάνει 

https://www.skroutz.gr/s/21548201/Sonoff-TH10-Λευκό.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Μαζί με αυτό 

https://www.skroutz.gr/s/25249306/Sonoff-Waterproof-Temperature-Sensor-DS18B20.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiorta είπε

emperor4her, με έναν android emulator που θα τρέχει τον google assistant πιστεύω πως θα γίνεται.

το δοκιμασα με alexa αλλα πρεπει να παταω κουμπι καθε φορα για να με ακουσει.. ενω στο κινητο δεν ειναι απαραιτητο

θα δοκιμασω και με GH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, emperor4her είπε

Καλημερα: 

1. Έχει κάποιος στο μυαλό του κάποιο WiFi smart θερμόμετρο να μετρά θερμοκρασία νερου ενυδρείου? Μόνο μέτρηση με ενδιαφέρει, και να τη βλέπω στο κινητό μου. Να συνεργάζεται με Alexa κλπ

2. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τρέξω φωνητικές εντολές σε Pc? Έχω στο σαλόνι ένα Pc συνδεδεμένο στην Tv, που δεν κλείνει ποτέ. Με ένα μικρόφωνο θα μπορούσε να τρέχει πχ Alexa? Να αποφύγω το ηχείο της alexa? 

αυτο + αυτο και εισαι ετοιμος και οικονομικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, Σκέφτομαι (μάλλον καλύτερα είμαι αποφασισμένος) να καταργήσω τον παλιο καλωδιακό συναγερμό μου και να τον κάνω wifi λόγω λάθους συναγερμών και να μπορώ να τον κλείσω απο απόσταση. Πλέον εχω κάμερες για να ελέγξω μήπως δω κάτι παράξενο και  .... επιπλέον παραπονούνται και οι γείτονες.   Αρα καταργούμε την πλακέτα.  

Το θέμα ειναι οτι έχω 3 εξωτερικους και ακριβούς αισθητήρες με δεσμες και δεν θέλω να τους καταργήσω και έχω και 3 αισθητήρες-ραντάρ καλής ποιότητας εσωτερικά. 

Η ιδέα ξεκινά απο το να πάρουμε ένα  bridge και να κάνουμε δουλειά μας και να εκμεταλευτούμε τουλάχιστον και τους 3 εξωτερικούς αισθητήρες δέσμης κάνοντάς τους ασύρματους wifi.

Σκέφτομαι λοιπόν να δώσω απευθείας 12V στους 6 αισθητήρες μου που μέχρι τώρα το δινει η πλακέτα του συναγερμού και τα καλώδια που επιστρέφουν απο τους αισθητήρες  -προς την πλακέτα-  να τα συνδέσω σε κύκλωμα με 6 wifi διακόπτες ή αισθητήρες που θα επικοινωνούν με κάποιο bridge.  Ετσι οταν τριγκάρεται ο παλιός αισθητήρας θα ανοίγει το κύκλωμα με το νεο διακόπτη-αισθητήρα που στην πραγματικότητα θα παραμένει κλειστός αλλά νομίζοντας οτι ειναι ανοικτός θα δινει εκείνος την εντολή.  Απο κει και μετά μπορω να βάλω και μια σειρήνα και έτοιμος ο συναγερμός μου. Τι λέτε ?  Κάποια ιδέα με τι διακόπτη ή αισθητήρα ή bridge να το κάνω ? 

Επεξ/σία από tvkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tvkal είπε

Καλησπέρα, Σκέφτομαι (μάλλον καλύτερα είμαι αποφασισμένος) να καταργήσω τον παλιο καλωδιακό συναγερμό μου και να τον κάνω wifi λόγω λάθους συναγερμών και να μπορώ να τον κλείσω απο απόσταση. Πλέον εχω κάμερες για να ελέγξω μήπως δω κάτι παράξενο και  .... επιπλέον παραπονούνται και οι γείτονες.   Αρα καταργούμε την πλακέτα.  

Το θέμα ειναι οτι έχω 3 εξωτερικους και ακριβούς αισθητήρες με δεσμες και δεν θέλω να τους καταργήσω και έχω και 3 αισθητήρες-ραντάρ καλής ποιότητας εσωτερικά. 

Η ιδέα ξεκινά απο το να πάρουμε ένα  bridge και να κάνουμε δουλειά μας και να εκμεταλευτούμε τουλάχιστον και τους 3 εξωτερικούς αισθητήρες δέσμης κάνοντάς τους ασύρματους wifi.

Σκέφτομαι λοιπόν να δώσω απευθείας 12V στους 6 αισθητήρες μου που μέχρι τώρα το δινει η πλακέτα του συναγερμού και τα καλώδια που επιστρέφουν απο τους αισθητήρες  -προς την πλακέτα-  να τα συνδέσω σε κύκλωμα με 6 wifi διακόπτες ή αισθητήρες που θα επικοινωνούν με κάποιο bridge.  Ετσι οταν τριγκάρεται ο παλιός αισθητήρας θα ανοίγει το κύκλωμα με το νεο διακόπτη-αισθητήρα που στην πραγματικότητα θα παραμένει κλειστός αλλά νομίζοντας οτι ειναι ανοικτός θα δινει εκείνος την εντολή.  Απο κει και μετά μπορω να βάλω και μια σειρήνα και έτοιμος ο συναγερμός μου. Τι λέτε ?  Κάποια ιδέα με τι διακόπτη ή αισθητήρα ή bridge να το κάνω ? 

Αρχικά να πώ ότι δεν εχω ιδέα από συναγερμούς και καλωδιώσεις.

 

Επειδή κι εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα προτίμησα απλά να προσθέσω μια πλακέτα που εδινε σύνδεση ethernet αντί τηλεφώνου. Αυτό εδινε δυνατότητα απομακρυσμένου ελέγχου μέσω της εφαρμογή της εταιρίας. Κάπως περιορισμένων δυνατοτήτων (πχ δεν μπορώ να τον ελέγξω από πουθενά αλλού) αλλα κανω την δουλειά μου.

 

Άλλη λύση είναι να προσθέσεις πλακέτες konnected που θα σου επιτρέψουν να διατηρήσεις το παλιο σου σύστημα αλλά να έχεις και απομακρυσμενη διαχείριση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fingolfingr είπε

Αρχικά να πώ ότι δεν εχω ιδέα από συναγερμούς και καλωδιώσεις.

Επειδή κι εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα προτίμησα απλά να προσθέσω μια πλακέτα που εδινε σύνδεση ethernet αντί τηλεφώνου. Αυτό εδινε δυνατότητα απομακρυσμένου ελέγχου μέσω της εφαρμογή της εταιρίας. Κάπως περιορισμένων δυνατοτήτων (πχ δεν μπορώ να τον ελέγξω από πουθενά αλλού) αλλα κανω την δουλειά μου.

Άλλη λύση είναι να προσθέσεις πλακέτες konnected που θα σου επιτρέψουν να διατηρήσεις το παλιο σου σύστημα αλλά να έχεις και απομακρυσμενη διαχείριση. 

Το πρώτο, δηλαδή το ethernet δεν μου πολυαρέσει λογω καλωδίων αλλα γιατί θα έχει σημαντικό κόστος και η πλακέττα.

Το δεύτερο δηλαδή την πλακέτα Konnected την έχω δει και επικοινώνησα μαζί τους και τους έδωσα πλήρη περιγραφή αλλά ειναι πανάκριβη, καλύτερα να τον βάλω εξ'αρχής 

You will require our 6 zone kit, please bear in mind this does not come with the SmartThings hub, battery backup switch mode PSU or any zone configuration. If you would like the 6 zone kit including hub, battery backup, switch mode PSU and all zones fully configured this will be £295 delivered. Everything from your current alarm system will be replaced with the KONNECTED alarm panel, you will not be able to use anything from your old system apart from the wired sensors. The KONNECTED system will however let you monitor, arm & disarm your system remotely, with the functionality to tie in your existing smart devices to work with automated rules.  The battery backup will replace your old alarm systems lead acid battery and the switch mode PSU will replace the existing AC – DC transformer within your current alarm enclosure.Please let us know how you would like to proceed, you can either purchase the 6 zone kit from our website for £120 and source everything else yourself, or go for the complete kit including zone configuration at £295 delivered.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/10/2020 στις 9:51 ΜΜ, johnyboy είπε

παράγγειλα ένα sonoff t2 για δοκιμή να δω πως θα πάει. το θέμα είναι ότι διάβασα αρκετά θέματα με αποσυνδέσεις. 

K εγώ κοιτούσα πριν κανα χρόνο για τους διακόπτες αυτούς.
Τελικά έβαλα αυτούς.Δουλεύουν 1 χρόνο ΦΟΥΛ απροβληματιστα, μέσω alexa, και ούτε ενα disconnect. Παίζει να είναι το μονο "no-name" πρόιον που έχω στο σπίτι, και τελικά δουλεύει καλύτερα απ όλα! Πολύ ευχάριστη εκπλήξη.
Τώρα που μπήκα για να πάρω το link, βλέπω οτι περιπου 2 φορες τον μήνα ρίχνουν την τιμη στα 14 ευρώ, οπότε αν θες πολλούς και μπορείς και να περιμένεις, έχε το υπόψην.
https://www.amazon.de/gp/product/B07GR2HJT2/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Επεξ/σία από suffocater
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...