Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, το sonoff δίνει απλά εντολή για να οπλίσει το ρελέ ισχύος από κάτω του. Δεν είναι δύσκολο στην πράξη, τα βασικά χρειάζεται. Από μια ασφάλεια 10άρα (που είναι συνήθως για τα φώτα) παίρνεις φάση για το sonoff και αυτό δίνει εντολή στις επαφές Α1 και Α2 του ισχύος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα, εχω φτιαξει στην αλεξα καποιες ρουτινες, και καποιες φορες δουλευουν καποιες οχι. πχ της εχω βαλει με goodnight να σβηνουν καποια φωτα. 2/5 δουλευει. τις αλλες λεει οκ, αλλα δεν τα σβηνει. φταιει κατι απο μενα η απλα η αλεξα βαριεται? 😅 αν παω να πατησω το κουμπακι στο devices ξεχωριστα σε ενα-ενα σβηνουν κανονικα.

να πω μηπως παιζει ρολο, οτι δεν εχω ηχειακι ακομη και τη δουλευω απο κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Καλημερα, εχω φτιαξει στην αλεξα καποιες ρουτινες, και καποιες φορες δουλευουν καποιες οχι. πχ της εχω βαλει με goodnight να σβηνουν καποια φωτα. 2/5 δουλευει. τις αλλες λεει οκ, αλλα δεν τα σβηνει. φταιει κατι απο μενα η απλα η αλεξα βαριεται? 😅 αν παω να πατησω το κουμπακι στο devices ξεχωριστα σε ενα-ενα σβηνουν κανονικα.

να πω μηπως παιζει ρολο, οτι δεν εχω ηχειακι ακομη και τη δουλευω απο κινητο.

Όταν δεν τα κλείνει, ρώτησε την αμέσως μετά να σου πει τι άκουσε. Μπορεί να μην βαριέται αλλά απλά να παρακουσε.

 

Ηχείο ή εφαρμογή λογικά είναι το ίδιο πράγμα για τις ρουτίνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Όταν δεν τα κλείνει, ρώτησε την αμέσως μετά να σου πει τι άκουσε. Μπορεί να μην βαριέται αλλά απλά να παρακουσε.

Ηχείο ή εφαρμογή λογικά είναι το ίδιο πράγμα για τις ρουτίνες.

θα το δικιμασω, αλλα πως να παρακουει το goodnight!! 

εννοω δεν λεω καμια περιεργη προταση, 2 λεξεις ειναι χαχα

α επισης, τωρα τελευταια οταν της λεω πχ κλεισε το "ταδε" φως, το κλεινει και κανει εναν ηχο μετα. παλια μου ελεγε ΟΚ. πλεον κανει ενα κλουκ σαν ηχο οτι ακουσε την εντολη. εχω αλλαξει καποια ρυθμιση?

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, AgMa είπε

Συν ένας στο club των θερμοσιφωνάκιδων...

https://vimeo.com/475219015?ref=em-share

Νομίζω ο ποιο χρήσιμος αυτοματισμός που έχω φτιάξει με το ίδιο ρελέ δεν είναι το να ανάβει εξ αποστάσεως αλλά το να σβήνει μετά από 25 λεπτά λειτουργίας (τόσο θέλει πάνω κάτω να ζεσταθεί το νερό στον θερμοσίφωνα μας), τέρμα το ξέχασα τον θερμοσίφωνα αναμμένο :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, gippas είπε

Νομίζω ο ποιο χρήσιμος αυτοματισμός που έχω φτιάξει με το ίδιο ρελέ δεν είναι το να ανάβει εξ αποστάσεως αλλά το να σβήνει μετά από 25 λεπτά λειτουργίας (τόσο θέλει πάνω κάτω να ζεσταθεί το νερό στον θερμοσίφωνα μας), τέρμα το ξέχασα τον θερμοσίφωνα αναμμένο :)

Εμένα με έχει βολέψει που κάθε πρωί που ξυπνάω να πάω για δουλειά στις 7 έχω ήδη έτοιμο ζεστό νερό. 

Το έχω βάλει να ανάβει μισή ώρα πριν ξυπνήσω!! 

Επεξ/σία από emperor4her
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, emperor4her είπε

 

α επισης, τωρα τελευταια οταν της λεω πχ κλεισε το "ταδε" φως, το κλεινει και κανει εναν ηχο μετα. παλια μου ελεγε ΟΚ. πλεον κανει ενα κλουκ σαν ηχο οτι ακουσε την εντολη. εχω αλλαξει καποια ρυθμιση?

Έχεις ενεργοποιήσει το brief mode. Λογικά αν της πεις να το κάνει disable θα είσαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, emperor4her είπε

Εμένα με έχει βολέψει που κάθε πρωί που ξυπνάω να πάω για δουλειά στις 7 έχω ήδη έτοιμο ζεστό νερό. 

Το έχω βάλει να ανάβει μισή ώρα πριν ξυπνήσω!! 

 

3 ώρες πριν, gippas είπε

Νομίζω ο ποιο χρήσιμος αυτοματισμός που έχω φτιάξει με το ίδιο ρελέ δεν είναι το να ανάβει εξ αποστάσεως αλλά το να σβήνει μετά από 25 λεπτά λειτουργίας (τόσο θέλει πάνω κάτω να ζεσταθεί το νερό στον θερμοσίφωνα μας), τέρμα το ξέχασα τον θερμοσίφωνα αναμμένο :)

Εγώ το έχω πάει ένα βήμα παραπέρα και ανάβει και κλιματιστικό 30 λεπτά πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι και το καλύτερο της υπόθεσης είναι ότι η ώρα αυτή ρυθμίζεται αυτόματα ανάλογα το ξυπνητήρι στο κινητό δηλαδή αν σήμερα βάλω ξυπνητήρι 7 ο αυτοματισμός θα τρέξει στις 6.30 αν το βάλω 7 30 θα τρέξεις στις 7 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εγώ το έχω πάει ένα βήμα παραπέρα και ανάβει και κλιματιστικό 30 λεπτά πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι και το καλύτερο της υπόθεσης είναι ότι η ώρα αυτή ρυθμίζεται αυτόματα ανάλογα το ξυπνητήρι στο κινητό δηλαδή αν σήμερα βάλω ξυπνητήρι 7 ο αυτοματισμός θα τρέξει στις 6.30 αν το βάλω 7 30 θα τρέξεις στις 7 

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να συγχρονίσω το ξυπνητήρι μου με τους αυτοματισμούς μου γιατί χρησιμοποιώ την εφαρμογή της Garmin για να ξυπνάω με την δόνηση του ρολογιού και δεν έχω βρει τρόπο να εξάγω την ώρα που έχω βάλει στον Home Assistant :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, gippas είπε

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να συγχρονίσω το ξυπνητήρι μου με τους αυτοματισμούς μου γιατί χρησιμοποιώ την εφαρμογή της Garmin για να ξυπνάω με την δόνηση του ρολογιού και δεν έχω βρει τρόπο να εξάγω την ώρα που έχω βάλει στον Home Assistant :(

και δν νομιζω να βγαλεις ακρη αλλα μπορεις αν θες να βαλει στο κινητο κατι που να μην κανει ηχο απλα για τον αυτοματισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2020 στις 1:33 ΜΜ, gippas είπε

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Όλα αυτά τα προϊόντα τα παράγει η Tuya, και διάφορες εταιρείες απλά βάζουν το σηματάκι τους, Blitzwolf, Moeshouse, Bseed, V-Tac και το κακό συναπάντημα. 

Σχετικά με αυτό που αναφέρθηκε για τα Tuya προιόντα, όλα ανεξαρτήτως μάρκας μπορούν να  τρέξουν κάτω απο την ίδια πλατφόρμα της TUYA ή κάθε μάρκα και πλατφορμα χωριστή ?

Επίσης εαν έχουμε αισθητήρες παραθύρων tuya ή αισθητήρες θερμοκρασίας μπορουμε να τους χρησιμοποιήσουμε συγχρόνως για δύο λειτουργίες ? 

Πχ  έχουμε συναγερμό tuya και σε παραβίαση ενεργοποιεί τη σειρήνα κλπ κλπ εφόσον ειναι αυτός είναι οπλισμένος  αλλά συγχρόνως μπορεί ο ίδιος αισθητήρας να χρησιμοποιηθεί και για άλλη λειτουργία πχ εφόσον είμαστε σπιτι να ανάβει φωτιστικό φωτιστικο ή κλείνει κλιματιστικό

ή "παντρεύεται" με την πρώτη λειτουργία και για δεύτερη λειτουργία χρειαζόμαστε 2ο αισθητήρα ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2020 στις 11:10 ΠΜ, gippas είπε

Νομίζω ο ποιο χρήσιμος αυτοματισμός που έχω φτιάξει με το ίδιο ρελέ δεν είναι το να ανάβει εξ αποστάσεως αλλά το να σβήνει μετά από 25 λεπτά λειτουργίας (τόσο θέλει πάνω κάτω να ζεσταθεί το νερό στον θερμοσίφωνα μας), τέρμα το ξέχασα τον θερμοσίφωνα αναμμένο :)

Καλησπέρα, πώς μπορώ να φτιάξω αυτόν τον αυτοματισμό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tvkal είπε

Σχετικά με αυτό που αναφέρθηκε για τα Tuya προιόντα, όλα ανεξαρτήτως μάρκας μπορούν να  τρέξουν κάτω απο την ίδια πλατφόρμα της TUYA ή κάθε μάρκα και πλατφορμα χωριστή ?

Επίσης εαν έχουμε αισθητήρες παραθύρων tuya ή αισθητήρες θερμοκρασίας μπορουμε να τους χρησιμοποιήσουμε συγχρόνως για δύο λειτουργίες ? 

Πχ  έχουμε συναγερμό tuya και σε παραβίαση ενεργοποιεί τη σειρήνα κλπ κλπ εφόσον ειναι αυτός είναι οπλισμένος  αλλά συγχρόνως μπορεί ο ίδιος αισθητήρας να χρησιμοποιηθεί και για άλλη λειτουργία πχ εφόσον είμαστε σπιτι να ανάβει φωτιστικό φωτιστικο ή κλείνει κλιματιστικό

ή "παντρεύεται" με την πρώτη λειτουργία και για δεύτερη λειτουργία χρειαζόμαστε 2ο αισθητήρα ?  

Η Tuya έχει αυτή την εφαρμογή: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tuya.smart Φτιάχνει βέβαια όπως είπες και custom εφαρμογές και για τους μεταπωλητές των προϊόντων της. Θεωρητικά όλες οι συσκευές της συνδέονται με Tuya Smart, στην πράξη βέβαια μπορεί να υπάρξουν προβλήματα.

Όσο για την υπόλοιπη ερώτηση, εξαρτάται από την εφαρμογή που χρησιμοποιείς για τους αυτοματισμούς. Με Home Assistant σίγουρα γίνεται, με της Tuya δεν ξέρω, δεν έχω δοκιμάσει.

 

18 λεπτά πριν, alexx είπε

Καλησπέρα, πώς μπορώ να φτιάξω αυτόν τον αυτοματισμό ?

Με Home Assistant είναι απλό, παραθέτω τη YAML. Με άλλες εφαρμογές δεν ξέρω.

alias: Boiler turn off
trigger:
  - platform: state
    entity_id: switch.boiler
    to: 'on'
    for: '0:25:00'
action:
  - service: switch.turn_off
    entity_id: switch.boiler
  - service: tts.google_say
    data:
      entity_id: media_player.living_room_speaker
      message: Το νερό είναι έτοιμο
mode: single

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, gippas είπε

Θεωρητικά όλες οι συσκευές της συνδέονται με Tuya Smart, στην πράξη βέβαια μπορεί να υπάρξουν προβλήματα..... Με Home Assistant σίγουρα γίνεται.... με της Tuya δεν ξέρω, δεν έχω δοκιμάσει.

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση και για τις οδηγίες που παρέθεσες αλλά με h.a. δεν έχω ασχοληθεί. Αν μπορεί κάποιος αλλος να μας απαντήσει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...