Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/11/2020 στις 2:43 ΜΜ, Spect~ είπε

Εγώ το έχω πάει ένα βήμα παραπέρα και ανάβει και κλιματιστικό 30 λεπτά πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι και το καλύτερο της υπόθεσης είναι ότι η ώρα αυτή ρυθμίζεται αυτόματα ανάλογα το ξυπνητήρι στο κινητό δηλαδή αν σήμερα βάλω ξυπνητήρι 7 ο αυτοματισμός θα τρέξει στις 6.30 αν το βάλω 7 30 θα τρέξεις στις 7 

Πώς το έχεις κάνει αυτό; IFTTT; Google Home;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, dk78 είπε

Πώς το έχεις κάνει αυτό; IFTTT; Google Home;

Μια εφαρμογη στο Android η οποια ενημερωνει αυτοματα το HA γα την ωρα του ξυπνητηριου και απο εκει και περα τα υπολοιπα τα κανει το HA

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι που έχω περιέργεια. όταν έχεις διαφορετικες σμαρτ συσκευές, πχ 2 zigbee, 3 zwave, wifi κλπ, μέσω του HA μπορείς να τις παντρέψεις? να κάνεις αυτοματισμους μεταξύ τους? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
49 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Να ρωτήσω κάτι που έχω περιέργεια. όταν έχεις διαφορετικες σμαρτ συσκευές, πχ 2 zigbee, 3 zwave, wifi κλπ, μέσω του HA μπορείς να τις παντρέψεις? να κάνεις αυτοματισμους μεταξύ τους? 

Ναι, αυτό είναι το νόημα του ha και αυτό που το κάνει τοπ στο είδος του. είναι κάτι σν το δαχτυλίδι του φροντο, one to rule them all

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ναι, αυτό είναι το νόημα του ha και αυτό που το κάνει τοπ στο είδος του. είναι κάτι σν το δαχτυλίδι του φροντο, one to rule them all

ωραίος ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2020 στις 2:43 ΜΜ, Spect~ είπε

Εγώ το έχω πάει ένα βήμα παραπέρα και ανάβει και κλιματιστικό 30 λεπτά πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι και το καλύτερο της υπόθεσης είναι ότι η ώρα αυτή ρυθμίζεται αυτόματα ανάλογα το ξυπνητήρι στο κινητό δηλαδή αν σήμερα βάλω ξυπνητήρι 7 ο αυτοματισμός θα τρέξει στις 6.30 αν το βάλω 7 30 θα τρέξεις στις 7 

Σε κάνω tag στο άλλο θέμα για το ΗΑ να μου πεις λίγο για αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/10/2020 στις 8:36 ΜΜ, portomarko είπε

Κάτι παρόμοιο έκανα κ γω παλιότερα αλλά  πιο απλοϊκό . Είχα πάρει από ebay ένα ψηφ. φωτιζόμενο θερμομετρο δηλαδή ένα display με αισθητήρα θερμοκρασίας το είχα βάλει μέσα στην κουζίνα στην θέση ενός αδειου διακόπτη για φώτα κήπου που δεν χρησιμοποιώ και έβλεπα ανά πάσα στιγμή την θερμοκρασία του θερμοσιφωνα. Απλά είχα κάνει προέκταση τον αισθητήρα μέχρι την ταράτσα (μονοκατοικία). Μετά από ένα χρόνο τα εκλασε... Δεν θέλω να κάνω χειρισμούς από μακρυά απλά να βλέπω τοπικά την θερμοκρασία ούτε wifi ούτε εφαρμογές. Στην πραγματικότητα έκανα πολύ οικονομία επειδή μια ηλιόλουστη χειμωνιάτικη ημέρα, δεν ανάβα καν τον θερμοσιφωνα επειδή έβλεπα απευθείας ότι θα είμαι οκ για μπάνιο δηλ. Με 40 βαθμούς έκανα μπάνιο κυριλέ. Τώρα έχω πάρει μια μικρή οθόνη έχω και nodemcu, και θα το κάνω με αυτό μάλλον... Απλά δεν έχω τον αισθητήρα ακόμα γιατί έχω δει ότι είναι με 3 pins. 

Ο αισθητήρας ειναι με 3 Pins διότι θέλει τάση στα 2 (κοκκινο μαυρο 5V) και το άλλο ειναι για τα data (i2c), ειναι πολύ εύκολο να βλέπεις την θερμοκρασία του ηλιακού ακόμα και 3 ορόφους πάνω.
Το καλώδιο του i2c μπορει να φτάσει ακομα και 70 μέτρα απο ένα nodemcu με ESPHOME, το αισθητήριο μπαίνει ανάμεσα στο καζάνι και την μόνωση, δείχνει 4 βαθμούς πιο κάτω (μετρημένο με θερμόμετρο στο νερό) αλλά το κάνεις calibrate με ένα template.

Επίσης απο το ίδιο καλώδιο λόγω του i2c μπορείς έχεις όσα αισθητήρια θέλεις στην ταρατσα, υγρασία, θερμοκρασία, βροχή, φωτεινότητα και άλλα.

Συνολικό κόστος 20€ και πολλά λέω.

  - platformtemplate
    sensors:
      hliakos:
        value_template'{{states(''sensor.boiler_temp'') | float + 4 }}'
        friendly_name'Ηλιακός Θερμοσίφωνας'
        unit_of_measurement'°C'

Capture.JPG

 

IMG_20200905_114845.jpg 

Capture.JPG

Αν δεν θες να μπλέξεις με HA μπορείς να βάλεις το AC1-27 και να βλέπεις θερμοκρασία και με δυνατότητες προγραμματισμού.

 

Επεξ/σία από netvoice
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, netvoice είπε

Ο αισθητήρας ειναι με 3 Pins διότι θέλει τάση στα 2 (κοκκινο μαυρο 5V) και το άλλο ειναι για τα data (i2c), ειναι πολύ εύκολο να βλέπεις την θερμοκρασία του ηλιακού ακόμα και 3 ορόφους πάνω.
Το καλώδιο του i2c μπορει να φτάσει ακομα και 70 μέτρα απο ένα nodemcu με ESPHOME, το αισθητήριο μπαίνει ανάμεσα στο καζάνι και την μόνωση, δείχνει 4 βαθμούς πιο κάτω (μετρημένο με θερμόμετρο στο νερό) αλλά το κάνεις calibrate με ένα template.

Επίσης απο το ίδιο καλώδιο λόγω του i2c μπορείς έχεις όσα αισθητήρια θέλεις στην ταρατσα, υγρασία, θερμοκρασία, βροχή, φωτεινότητα και άλλα.

Συνολικό κόστος 20€ και πολλά λέω.

  - platformtemplate
    sensors:
      hliakos:
        value_template'{{states(''sensor.boiler_temp'') | float + 4 }}'
        friendly_name'Ηλιακός Θερμοσίφωνας'
        unit_of_measurement'°C'

Capture.JPG

IMG_20200905_114845.jpg 

Capture.JPG

Αν δεν θες να μπλέξεις με HA μπορείς να βάλεις το AC1-27 και να βλέπεις θερμοκρασία και με δυνατότητες προγραμματισμού.

Πόσα μέτρα μακρυά είναι ο αισθητήρας από τα υπόλοιπα μπλιμπλικια; 

Καιγω ανάμεσα καζάνι και μο ωση το είχα χωνέψει, δεν με νοιάζει η ακριβής θερμοκρασία, άμα κάνω μπάνιο με πχ 40 βαθμούς και είμαι οκ θυμάμαι μόνο το 40 και ξέρω ότι δεν θα το δαγκώσω. Το γραφικό που δείχνεις από  που το βλέπεις; από κινητό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, portomarko είπε

Πόσα μέτρα μακρυά είναι ο αισθητήρας από τα υπόλοιπα μπλιμπλικια; 

Καιγω ανάμεσα καζάνι και μο ωση το είχα χωνέψει, δεν με νοιάζει η ακριβής θερμοκρασία, άμα κάνω μπάνιο με πχ 40 βαθμούς και είμαι οκ θυμάμαι μόνο το 40 και ξέρω ότι δεν θα το δαγκώσω. Το γραφικό που δείχνεις από  που το βλέπεις; από κινητό; 

30 μέτρα καλώδιο ειναι απο τον ηλιακό στο nodemcu, το γραφικό ειναι απο Home Assistant και το βλέπεις και απο κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, netvoice είπε

30 μέτρα καλώδιο ειναι απο τον ηλιακό στο nodemcu, το γραφικό ειναι απο Home Assistant και το βλέπεις και απο κινητό.

Ωραία, μάλλον θα κάνω κάτι παρόμοιο με μικρή οθόνη από το nodemcu να δείχνει συνεχώς την θερμοκρασία. Και κάτι τελευταίο, το βλέπεις και απομακρυσμενα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, netvoice είπε

Ο αισθητήρας ειναι με 3 Pins διότι θέλει τάση στα 2 (κοκκινο μαυρο 5V) και το άλλο ειναι για τα data (i2c), ειναι πολύ εύκολο να βλέπεις την θερμοκρασία του ηλιακού ακόμα και 3 ορόφους πάνω.
Το καλώδιο του i2c μπορει να φτάσει ακομα και 70 μέτρα απο ένα nodemcu με ESPHOME, το αισθητήριο μπαίνει ανάμεσα στο καζάνι και την μόνωση, δείχνει 4 βαθμούς πιο κάτω (μετρημένο με θερμόμετρο στο νερό) αλλά το κάνεις calibrate με ένα template.

Επίσης απο το ίδιο καλώδιο λόγω του i2c μπορείς έχεις όσα αισθητήρια θέλεις στην ταρατσα, υγρασία, θερμοκρασία, βροχή, φωτεινότητα και άλλα.

Συνολικό κόστος 20€ και πολλά λέω.

  - platformtemplate
    sensors:
      hliakos:
        value_template'{{states(''sensor.boiler_temp'') | float + 4 }}'
        friendly_name'Ηλιακός Θερμοσίφωνας'
        unit_of_measurement'°C'

Capture.JPG

IMG_20200905_114845.jpg 

Capture.JPG

Αν δεν θες να μπλέξεις με HA μπορείς να βάλεις το AC1-27 και να βλέπεις θερμοκρασία και με δυνατότητες προγραμματισμού.

Φίλε @netvoice πως έχεις καταφέρει να πάρεις τη. Θερμοκρασία του νερού από τον ηλιακό? Μπορείς άμα θέλεις να μου πεις ποιες συσκευές χρειάζεται?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια χαρα στην ομαδα! Στις φωτο μπορειτε να δειτε το νεο σεταπ που εχω κανει στο home assistant το οποιο δουλευει πραγματικα αψογα και χωρις να ασχολεισαι πολυ με κατι εαν το κανεις να δουλευει σωστα. 

Εχω πολλα να προσθεσω ακομα αλλα μου λειπει χρονος.

1.jpg

 

Η κινηση, θερμοκρασια, φωτεινοτητα και σεισμικη δραστηριοτητα στο σαλονι ειναι με zwave fibaro motion sensor.

Στην κουζινα ειναι με ενσυρματα ρανταρ συναγερμου συνδεμενο σε nodemcu με esphome.

Tα πορτοπαραθυρα ειναι ολα ενσυρματα συνδεμενα σε nodemcu.

H ενδοδαπεδια ειναι δυο αισθητηρες ds18b20 one wire σε nodemcu στους σωληνες προσαγωγης και επιστροφης.

Και τα φωτα ειναι sonoff basic, sonoff mini, shelly 1 και fibaro switch

 

 

2.jpg

3.jpg

4.jpg

 

 

GRAFANA. Φοβερο addon για καταγραφη θερμοκρασιων υγρασια κτλ

5.jpg

Επεξ/σία από themis_17
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, themis_17 είπε

Γεια χαρα στην ομαδα! Στις φωτο μπορειτε να δειτε το νεο σεταπ που εχω κανει στο home assistant το οποιο δουλευει πραγματικα αψογα και χωρις να ασχολεισαι πολυ με κατι εαν το κανεις να δουλευει σωστα. 

Εχω πολλα να προσθεσω ακομα αλλα μου λειπει χρονος.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Υπέροχο!!!! Αν θες κάνε μια μίνι περιγραφή για τους αισθητήρες κλπ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, themis_17 είπε

Γεια χαρα στην ομαδα! Στις φωτο μπορειτε να δειτε το νεο σεταπ που εχω κανει στο home assistant το οποιο δουλευει πραγματικα αψογα και χωρις να ασχολεισαι πολυ με κατι εαν το κανεις να δουλευει σωστα. 

Εχω πολλα να προσθεσω ακομα αλλα μου λειπει χρονος.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Σεισμική δραστηριότητα.... για γράψε κάτι παραπάνω για αισθητήρες. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thiva7 είπε

Φίλε @netvoice πως έχεις καταφέρει να πάρεις τη. Θερμοκρασία του νερού από τον ηλιακό? Μπορείς άμα θέλεις να μου πεις ποιες συσκευές χρειάζεται?

Ευχαριστώ 

1) https://grobotronics.com/ds18b20-el.html

2) https://grobotronics.com/nodemcu-lua-based-esp8266.html

3) https://grobotronics.com/dc-dc-converter-step-down-1.8-12v-2a-mp2315.html stepdown απο 12V σε 5V

4) Τροφοδοτικό 12V 3A

Tasmota (sensors) αλλά το ίδιο ειναι και σε ESPHome.
Aπεικόνιση Home Assistant.

Capture.JPG

Επεξ/σία από netvoice
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...