Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, leuteris107 είπε

Σεισμική δραστηριότητα.... για γράψε κάτι παραπάνω για αισθητήρες. Ευχαριστώ

Fibaro motion sensor

19 λεπτά πριν, netvoice είπε

1) https://grobotronics.com/ds18b20-el.html

2) https://grobotronics.com/nodemcu-lua-based-esp8266.html

3) https://grobotronics.com/dc-dc-converter-step-down-1.8-12v-2a-mp2315.html stepdown απο 12V σε 5V

4) Τροφοδοτικό 12V 3A

Tasmota (sensors) αλλά το ίδιο ειναι και σε ESPHome.
Aπεικόνιση Home Assistant.

Capture.JPG

Γιατι εχεις βαλει step down? μπορεις και με 3.3 βολτ και μια αντισταση 4.7 κω να το κανεις να το δουλεψει.

Επεξ/σία από themis_17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, themis_17 είπε

Fibaro motion sensor

Γιατι εχεις βαλει step down? μπορεις και με 3.3 βολτ και μια αντισταση 4.7 ω να το κανεις να το δουλεψει.

Με το stepdown ρυθμίζω την τάση να φτάνει στα volt που θελω για τους απομακρυσμένους αισθητήρες στην ταράτσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, themis_17 είπε

Γεια χαρα στην ομαδα! Στις φωτο μπορειτε να δειτε το νεο σεταπ που εχω κανει στο home assistant το οποιο δουλευει πραγματικα αψογα και χωρις να ασχολεισαι πολυ με κατι εαν το κανεις να δουλευει σωστα. 

Εχω πολλα να προσθεσω ακομα αλλα μου λειπει χρονος.

1.jpg

Η κινηση, θερμοκρασια, φωτεινοτητα και σεισμικη δραστηριοτητα στο σαλονι ειναι με zwave fibaro motion sensor.

Στην κουζινα ειναι με ενσυρματα ρανταρ συναγερμου συνδεμενο σε nodemcu με esphome.

Tα πορτοπαραθυρα ειναι ολα ενσυρματα συνδεμενα σε nodemcu.

H ενδοδαπεδια ειναι δυο αισθητηρες ds18b20 one wire σε nodemcu στους σωληνες προσαγωγης και επιστροφης.

Και τα φωτα ειναι sonoff basic, sonoff mini, shelly 1 και fibaro switch

2.jpg

3.jpg

4.jpg

GRAFANA. Φοβερο addon για καταγραφη θερμοκρασιων υγρασια κτλ

5.jpg

τι τηλεοραση εχεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, netvoice είπε

Tasmota (sensors) αλλά το ίδιο ειναι και σε ESPHome.

 

Αυτό θα έκανε? 

https://www.leditnow.gr/sonoff-smart-diakoptis-th16-ugrasias-thermokrasias-16a-wifi-leuko.html?gclid=Cj0KCQiAhZT9BRDmARIsAN2E-J1gFokLf3Qd8TicS3UL6y2BNPwGmxvTm0xTLM6ry2ojjbRiBh9b4Z8aAhldEALw_wcB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, thiva7 είπε

Όλα τα IOT devices που έχουν το ESP32, ESP8266 κάνουν, το θέμα ειναι να βρείς τα PIN's που ειναι πάνω στην πλακέτα.

Ρίξε μια ματιά εδω ΤΗ16 pins & hacks και κοίτα την παράγραφο που αναφέρεται στο I2C και στο DS18B20 που ειναι ο αισθητήρας (water proof) που θέλουμε.

Eνα καλό link για το I2C με πολύ καλή πληροφόρία. Επίσης σε ένα pin με Ι2C μπορείς να έχεις πάνω απο ένα αισθητήριο διότι κάθε sensor έχει το δικό του ID.

Στην photo βλέπεις σε ενα απο τα nodemcu που έχω στο HA να έχει 4 DS18B20 (στο ίδιο pin) και 1 ΒΜE280 στα SCL & SDA.

Capture.JPG.d51954a428ae374fa4eac7448edaf60c.JPG

Capture.JPG.aae18bfe8e8dd8f170fe402308be8944.JPG

 

Στο NodeMCU ή σε ενα WEMOS D1 ειναι πολύ πιο εύκολα να βρεις τα pins και με κουτάκια ράγας το βάζεις μέσα στον πίνακα και σε λίγοτερο χώρο απο το TH16 !!

Capture.JPG.4b2c866bf7d01ca33f5bdf5a2beb7207.JPG

 

 

Επεξ/σία από netvoice
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, netvoice είπε

30 μέτρα καλώδιο ειναι απο τον ηλιακό στο nodemcu, το γραφικό ειναι απο Home Assistant και το βλέπεις και απο κινητό.

Καλώδιο για να φτάσεις τόσο μακριά, ποιο χρησιμοποιείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, simfun είπε

Καλώδιο για να φτάσεις τόσο μακριά, ποιο χρησιμοποιείς;

είχα πάρει αυτό (WIRE STRANDED Cu 3x0.25mm PVC GREY), νομίζω και συναγερμού 4κλωνό θα παίξει.

 

Επεξ/σία από netvoice
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, netvoice είπε

 

Δηλαδη δίνεις 12 v και πας στο τέλος του καλωδίου και βάζεις το step down Για να έχεις την τάση που θέλεις εκεί αν κατάλαβα καλά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Δεν ήξερα σε ποιο thread να απευθυνθώ, άρα είπα να κάνω μια ερώτηση εδώ.

Αγόρασα πρόσφατα την Xiaomi Home Security 360 (link)

Χρησιμοποίησα Ελληνικό Server και όλα καλά. Δέχομαι ειδοποιήσεις, βλέπω τα 12 δευτερόλεπτα που ανεβάζει στο cloud. Οι ειδοποιήσεις μάλιστα έρχονται και πάρα πολύ γρήγορα (σχεδόν άμεσα).

Ψάχνοντας ανακάλυψα πως δεν ακολουθεί το target με το περιστρεφόμενο σώμα της (ουσιαστικά είναι σαν μια στατική κάμερα που ελέγχει το δικό της Field of View). Μετά από έρευνα διάβασα πως η συγκεκριμένη δυνατότητα δίνεται μόνο στο Mainland China.

Έκανα, λοιπόν, εγγραφή στο Mainland China και όντως αυτή η δυνατότητα ενεργοποιείται. Ωστοσο, όσο είμαι στους κινέζικους servers δε δέχομαι καθόλου ειδοποιήσεις στο κινητό.

Το κινητό μου είναι iPhone (αν παίζει ρόλο).

Υπάρχει κανένας τρόπος να εκμεταλλευτώ και τους δύο κόσμους; Δηλαδή να έχω το Move tracking ενώ έχω και αξιόπιστες ειδοποιήσεις Push στο κινητό; (γιατί χωρίς το δεύτερο δεν έχει νόημα ύπαρξης η κάμερα). Παραθέτω και 2 φωτό με την ύπαρξη της επιλογής στους κινέζικους σερβερ μεν, και την απουσία αυτής στους ελληνικούς.

Σας ευχαριστώ.

IMG_9982.png

IMG_9983.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα  σε όλους , πριν από λίγο καιρό αγόρασα 2 λάμπες mi led smart και εδώ και πάρα πολύ καιρό προσπαθώ να τις συνδέσω ....Με το πρώτο set up όλα πήγαν καλά. Τις προγραμμάτισα να ανάβουν συγκεκριμένη ώρα. Την επόμενη μέρα άρχισαν τα προβλήματα ... Η εφαρμογή απ το κινητό με πετούσε έξω log out κάθε φορά θα έπρεπε να βάλω  username και password , τις λάμπες τις περισσότερες φορές τις βλέπει offline . Προσπάθησα να κάνω  reset αλλά τα προβλήματα σύνδεσης εξακολουθούν . Το ρούτερ που έχω είναι το ZXHN H108N V2.5 . Υπάρχει περίπτωση να κάνω κάποια λάθος ρύθμιση ; Πάντως είναι μη λειτουργικές αυτήν την στιγμή. 

H

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, i love rock είπε

Καλημέρα  σε όλους , πριν από λίγο καιρό αγόρασα 2 λάμπες mi led smart και εδώ και πάρα πολύ καιρό προσπαθώ να τις συνδέσω ....Με το πρώτο set up όλα πήγαν καλά. Τις προγραμμάτισα να ανάβουν συγκεκριμένη ώρα. Την επόμενη μέρα άρχισαν τα προβλήματα ... Η εφαρμογή απ το κινητό με πετούσε έξω log out κάθε φορά θα έπρεπε να βάλω  username και password , τις λάμπες τις περισσότερες φορές τις βλέπει offline . Προσπάθησα να κάνω  reset αλλά τα προβλήματα σύνδεσης εξακολουθούν . Το ρούτερ που έχω είναι το ZXHN H108N V2.5 . Υπάρχει περίπτωση να κάνω κάποια λάθος ρύθμιση ; Πάντως είναι μη λειτουργικές αυτήν την στιγμή. 

H

Αν είναι αυτές με το γκρι ντουί πέτα τις, τις είχα και τις έστειλα από εκεί που ήρθαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AgMa είπε

Αν είναι αυτές με το γκρι ντουί πέτα τις, τις είχα και τις έστειλα από εκεί που ήρθαν.

Εγώ θα διαφωνήσω. 3 χρόνια τώρα κανένα πρόβλημα. Και σε Home Assistant και με την εφαρμογή mi home. Τα μόνα θέματα που είχα ήταν όταν έβαζα China server στο mihome που έκανα ότι ήθελαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...