Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, thiva7 είπε

Θα πρέπει να το κάνεις reset και να προσπαθήσεις να το βάλεις ξανά στο maitland. Αλλά νομίζω δεν θα το βρίσκει καν στην αναζήτηση άμα είναι ευρωπαϊκό 

εφαγα 20 λεπτα στην αναζητηση τη πρώτη φορά μεχρι να καταλαβω οτι δεν δεχόταν Mainland. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, docAP είπε

Eπειδη βρισκομαι στην ιδια κατασταση με εσενα ..δλδ βρισκομουν ..

Συνιστω.. μια Alexa , το RM mini 3 και και μετα προινοντα της Sonoff (πριζες, διακοπτες, καμερες, θερμοστατες, θερμοσιφωνα, ..)

Συνδιαζονται ολα με την Alexa, φτιαχνεις σεναρια, απομακρυσμενο ελεγχο ολα σε 1 

Εναλλακτικη της sonoff ειναι κ η Shelly ..πιο καλα προιοντα αλλα λιγο πιο απαιτητικη εγκατασταση 

Το RM mini συνεργάζεται με τα Sonoff?

Δηλαδή μπορείς να του πεις «αν πέσει η θερμοκρασία κάτω από Χ βαθμούς, άνοιξε το κλιματιστικό στη θέρμανση στους Χ βαθμούς»;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, insane74 είπε

Παιδιά έχω χαθεί !

Ζητούμενο : 

Θέλω να φτιάξω σενάρια μεταξύ smart devices διαφορετικών κατασκευαστών που έχω 

π.χ. όταν ο Xiaomi αισθητήρας πιάσει τάδε θερμοκρασία και κάτω το IR Blaster της Broadlink να ανοίξει το AC στους τάδε βαθμούς για τάδε ώρα....

Διάφορες έξυπνες συσκευές που υπάρχουν μέσα στο σπίτι και θα ήθελα να τις ταιριάξω με όσο το δυνατό μεγαλύτερο compatibility :

Xiaomi : Λάμπες , Αισθητήρες, Κάμερες, Wifi Repeater, 

Blitzwolf : Πολλές πρίζες 

Broadlink IR Blaster RM Mini 3

Google : Chromecast Audio *3 , Chromecast TV

JuroPro : Αφυγραντήρας

Τι προτείνετε σαν λύση ; Υπάρχει αυτό που ψάχνω χωρίς να χρειάζεται προγραμματισμός ;

Κάτι σαν αυτό έχω υλοποιήσει για να ανοιγω αυτόματα ένα θερμαντικό σώμα με Node-Red + Xiaomi Temperature Sensor + Blitzwolf SHP13 Plug.

Ελέγχει πότε αλλάζει και ποια είναι η Θερμοκρασία από το xiaomi sensor ελέγχει εαν έχω ανοικτο το automation και εάν είναι 21:30 με 07:00 πάει στον πάνω βρόγχο τις άλλες ώρες πάει στον κάτω βρόγχο στο πρωτο κομμάτι ελέχει την θερμοκρασία για on η off μετά ελέγχει εάν η blitzwolf πρίζα είναι ήδη ανοικτη και στο τέλος πράτει ανάλογα

 

Node-red.png.bbd2a98e52e0bd8715fd57f10d6e67d8.png

Επεξ/σία από panoskir
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mkougis είπε

Το RM mini συνεργάζεται με τα Sonoff?

Δηλαδή μπορείς να του πεις «αν πέσει η θερμοκρασία κάτω από Χ βαθμούς, άνοιξε το κλιματιστικό στη θέρμανση στους Χ βαθμούς»;

καποια sonoff συνεργαζονται με το RM ..αλλα κ παλι..ολα αυτα συνεργαζονται με την alexa οποτε κανεις κουμάντο απο εκει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, docAP είπε

Eπειδη βρισκομαι στην ιδια κατασταση με εσενα ..δλδ βρισκομουν .. Συνιστω.. μια Alexa , το RM mini 3 και και μετα προινοντα της Sonoff (πριζες, διακοπτες, καμερες, θερμοστατες, θερμοσιφωνα, ..)  Συνδιαζονται ολα με την Alexa, φτιαχνεις σεναρια, απομακρυσμενο ελεγχο ολα σε 1. Εναλλακτικη της sonoff ειναι κ η Shelly ..πιο καλα προιοντα αλλα λιγο πιο απαιτητικη εγκατασταση 

Εγώ δεν είμαι πολύ των σεναρίων και των αυτοματισμών και τα περισσότερα τα κάνω manually και κάποια και απομακρυσμένα. 

Εχω ένα broadink RM4pro στο καθιστικό, δύο broadlink RM4mini  σε δύο υπνοδωμάτια και με αυτά ελέγχω 3 κλιματιστικά , 2 τηλεοράσεις, 1 home cinema και 1 Cosmote tv  που υπάρχουν και έχω επίσης 3 σένσορες θερμοκρασίας-υγρασίας απο έναν σε κάθε δωμάτιο. Πάνω στα 3 κλιματιστικά έχω βάλει 3 μετρητές κατανάλωσης της broadlink για να έχω feedback οτι είναι ανοικτά ή οχι.   Εκτός broadlink εχω 3 απλές πρίζες της woox σε φωτιστικά, μια κάμερα ezviz husky c3s,  έναν διακόπτη sonoff με σένσορες που ανοιγοκλείνω πόρτα γκαράζ και ένα σύστημα ποτίσματος b-hyve.   

Ολα τα ελέγχω με το google home assistant εκτός απο την κάμερα που ... την φιλοξενεί αλλά δεν την θέλει να μου τη δείξει ο google.  Μου λέει οτι αν έχω chromecast ή smart οθόνη να μου την δείξει εκεί. Οχι ρε φίλε ... εδώ θέλω στο κινητό μου ! Καμμιά ιδέα κανείς ? 

Δεν είμαι και πολυ των φωνητικών εντολών και φταίει και το google σε αυτό που καταλαβαίνει τα μισά απο όσα του ζητάω και όταν "καταλάβει" κάνει άλλα πχ του λέω να ανοίξει το γκαράζ και εκείνη μου ξεκινάει διάλεξη ... τι είναι το garage !  Εχω επιτυχία μόνο 60-70% στις φωνητικές εντολές.  Το google home σαν πλατφόρμα δεν μου πολυαρέσει επίσης και λογω φτώχιας στο interface του στο να κάνεις με touch πιο πολλά πράγματα πιο σύνθετα απο το άνοιξε κλείσε, πχ ανέβασε κατέβασε θερμοκρασίες, άλλαξε κανάλια κλπ . Οποτε ξανακαταλήγω στις εφαρμογές των εταιρειών.  Με αυτά που βλέπω στο youtube έχω ερωτευτεί τα action tiles που είναι ολα σε μια οθόνη και νοιώθω οτι μου ταιριάζουν περισσότερο. 

Ελπίζω να βοήθησα κάποιους που διαβάζουν εδω.  Σε επόμενο ποστ μου θα σας πω τι θέλω ακόμα και ελπίζω να βοηθήσετε και εσείς ! 

Εσύ ευχαριστημένος με την Αλέξα ?  Ειναι υπάκουή ?  Για πες εντυπώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tvkal είπε

Εγώ δεν είμαι πολύ των σεναρίων και των αυτοματισμών και τα περισσότερα τα κάνω manually και κάποια και απομακρυσμένα. 

Εχω ένα broadink RM4pro στο καθιστικό, δύο broadlink RM4mini  σε δύο υπνοδωμάτια και με αυτά ελέγχω 3 κλιματιστικά , 2 τηλεοράσεις, 1 home cinema και 1 Cosmote tv  που υπάρχουν και έχω επίσης 3 σένσορες θερμοκρασίας-υγρασίας απο έναν σε κάθε δωμάτιο. Πάνω στα 3 κλιματιστικά έχω βάλει 3 μετρητές κατανάλωσης της broadlink για να έχω feedback οτι είναι ανοικτά ή οχι.   Εκτός broadlink εχω 3 απλές πρίζες της woox σε φωτιστικά, μια κάμερα ezviz husky c3s,  έναν διακόπτη sonoff με σένσορες που ανοιγοκλείνω πόρτα γκαράζ και ένα σύστημα ποτίσματος b-hyve.   

Ολα τα ελέγχω με το google home assistant εκτός απο την κάμερα που ... την φιλοξενεί αλλά δεν την θέλει να μου τη δείξει ο google.  Μου λέει οτι αν έχω chromecast ή smart οθόνη να μου την δείξει εκεί. Οχι ρε φίλε ... εδώ θέλω στο κινητό μου ! Καμμιά ιδέα κανείς ? 

Δεν είμαι και πολυ των φωνητικών εντολών και φταίει και το google σε αυτό που καταλαβαίνει τα μισά απο όσα του ζητάω και όταν "καταλάβει" κάνει άλλα πχ του λέω να ανοίξει το γκαράζ και εκείνη μου ξεκινάει διάλεξη ... τι είναι το garage !  Εχω επιτυχία μόνο 60-70% στις φωνητικές εντολές.  Το google home σαν πλατφόρμα δεν μου πολυαρέσει επίσης και λογω φτώχιας στο interface του στο να κάνεις με touch πιο πολλά πράγματα πιο σύνθετα απο το άνοιξε κλείσε, πχ ανέβασε κατέβασε θερμοκρασίες, άλλαξε κανάλια κλπ . Οποτε ξανακαταλήγω στις εφαρμογές των εταιρειών.  Με αυτά που βλέπω στο youtube έχω ερωτευτεί τα action tiles που είναι ολα σε μια οθόνη και νοιώθω οτι μου ταιριάζουν περισσότερο. 

Ελπίζω να βοήθησα κάποιους που διαβάζουν εδω.  Σε επόμενο ποστ μου θα σας πω τι θέλω ακόμα και ελπίζω να βοηθήσετε και εσείς ! 

Εσύ ευχαριστημένος με την Αλέξα ?  Ειναι υπάκουή ?  Για πες εντυπώσεις.

Αν και γυναικα ...ακουει μια χαρα ( κ επειδη ζουμε σε ευαισθητες εποχες ..δiευκρινιζω χιουμορ κ οχι σεξισμος εε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, docAP είπε

Αν και γυναικα ...ακουει μια χαρα ( κ επειδη ζουμε σε ευαισθητες εποχες ..δiευκρινιζω χιουμορ κ οχι σεξισμος εε)

Μάλλον σε εμένα βρήκε και τα κάνει. Αλλα της λέω, άλλα απαντάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tvkal είπε

Μάλλον σε εμένα βρήκε και τα κάνει. Αλλα της λέω, άλλα απαντάει.

Καλά και η αλεξα έχει τα δικά της αλλά όχι συχνά. Πχ της λέω "turn on water heater" και μερικές φορές κάνει ανάλυση σχετικά με το νερό. Τι είναι κλπ. Αλλά όχι συνέχεια. Εμένα με έχει βολεψει. Έχω ήδη 2 και ίσως τώρα που είναι σε προσφορά στο amazon να πάρω κι αλλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επιλέξουμε θερμοστάτη καλοριφέρ πρέπει να ξέρουμε πόσα καλώδια έχει από πίσω?

Ο δικος μου νομίζω έχει 2 αλλά... Πρέπει να το κοιτάξω.

 

Καμιά πρόταση σε θερμοστατη με wifi και σύνδεση με ha (για το μέλλον) έχουμε? Από τιμουλα... Δεν έχω θέμα αν είναι κάτι που θα αξίζει αλλά μην ανέβουμε χωρίς λόγο. Αν γίνεται από Ελλάδα γιατί από ότι φαίνεται θα τον χρειαστώ γρήγορα.

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Για να επιλέξουμε θερμοστάτη καλοριφέρ πρέπει να ξέρουμε πόσα καλώδια έχει από πίσω?

Ο δικος μου νομίζω έχει 2 αλλά... Πρέπει να το κοιτάξω.

Καμιά πρόταση σε θερμοστατη με wifi και σύνδεση με ha (για το μέλλον) έχουμε? Από τιμουλα... Δεν έχω θέμα αν είναι κάτι που θα αξίζει αλλά μην ανέβουμε χωρίς λόγο. Αν γίνεται από Ελλάδα γιατί από ότι φαίνεται θα τον χρειαστώ γρήγορα.

Ευχαριστώ

Μια επάφη θέλεις (έχεις HA) και έναν αισθητήρα (έχεις HA) για ποιό λόγο να πληρώσεις και θερμοστάτη ? :)

 

Capture8.JPG

Επεξ/σία από netvoice
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, netvoice είπε

Μια επάφη θέλεις (έχεις HA) και έναν αισθητήρα (έχεις HA) για ποιό λόγο να πληρώσεις και θερμοστάτη ? :)

Capture8.JPG

Γιατί έχει από πέρυσι και κάνει νερά. Και αν "πεθάνει" πρέπει να έχω λύση. 😛

Αυτή την στιγμή έχω έναν τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/2370193/Danfoss-TP5001.html . Που είναι τοποθετημένος εδώ και περίπου 30 χρόνια.

 

Βασικά τα πάντα που βάζω στο σπίτι θέλω να δουλεύουν και αυτόματα αλλά και χειροκίνητα για τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας.

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Γιατί έχει από πέρυσι και κάνει νερά. Και αν "πεθάνει" πρέπει να έχω λύση. 😛

Αυτή την στιγμή έχω έναν τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/2370193/Danfoss-TP5001.html . Που είναι τοποθετημένος εδώ και περίπου 30 χρόνια.

Βασικά τα πάντα που βάζω στο σπίτι θέλων ναδουλεύουν και αυτόματα αλλά και χειροκίνητα για τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας.

Ενοεις το HA οτι κάνει 'νερά' ? 

Εγω το έχω μόνιμα στους 21,5 και η οικογένεια μπορεί να το ανάψει απο διακοπτή (δεν έχει χρειαστεί ποτέ), η διαφορά σε κατανάλωση καυσίμου απο όταν το ειχα σαν και εσενα ειναι τεράστια. Το έβαζαν στους 24 και έκλεινε στους 25.5 το σπίτι έβραζε χωρίς λόγο, τώρα απλά ανοίγει και κλέινει μόνο του, διαφορά 166 ώρες λειτουργίας λίγοτερες απο θερμοστάτη τοίχου. (περσινά στατιστικά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, netvoice είπε

Ενοεις το HA οτι κάνει 'νερά' ? 

Εγω το έχω μόνιμα στους 21,5 και η οικογένεια μπορεί να το ανάψει απο διακοπτή (δεν έχει χρειαστεί ποτέ), η διαφορά σε κατανάλωση καυσίμου απο όταν το ειχα σαν και εσενα ειναι τεράστια. Το έβαζαν στους 24 και έκλεινε στους 25.5 το σπίτι έβραζε χωρίς λόγο, τώρα απλά ανοίγει και κλέινει μόνο του, διαφορά 166 ώρες λειτουργίας λίγοτερες απο θερμοστάτη τοίχου. (περσινά στατιστικά)

Ο υπάρχον θερμοστάτης μου κάνει νερά.

Ίσως να μην κατάλαβα τι εννοουσες όταν είπες επαφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Ο υπάρχον θερμοστάτης μου κάνει νερά.

Ίσως να μην κατάλαβα τι εννοουσες όταν είπες επαφή. 

Eπαφή : Sonoff, Shelly, KNX ότι νάναι, μία επαφή κλείνει και ξεκινάει ο κυκλοφορητής, το πότε θα κλείσει θα του το πεί το θερμόμετρο. so simple.

Εξασφάλισε τι θα γίνει αν 'χάσεις' το θερμόμετρο πχ : κλείσε τον καυστήρα αν για 15 λεπτά ο αισθητήρας ειναι unavailable ή η θερμοκρασία ειναι πάνω απο 23C μετα στείλε alert στο κινητό.

Tην πάτησα μια φορά που έμεινε απο μπαταρία (XIAOMI) και έτσι έφτιαξα όλο το παρακάτω. Στον κώδικα ειναι και η ρουτίνα για το slider (επιλογή θερμοκρασίας, όταν πέφτει 1 βαθμό κάτω απο εκει που έχεις ορίσει να ανοίγει και όταν φτάνει την θερμοκρασία να κλείνει)

id'1585312901416'
  aliasΚαυστήρας + Δικλείδα Ασφαλείας
  description''
  trigger:
  - entity_idsensor.temperature_158d0002281d63_saloni,  input_number.kaystiras_temperature
    platformstate
  - entity_idsensor.temperature_158d0002281d63_saloni
    for00:15:00
    platformstate
    tounavailable
  - above'23'
    entity_idsensor.temperature_158d0002281d63_saloni
    platformnumeric_state
  action:
  - entity_idlight.knx_kausteras
    service_template"{% if (states.sensor.temperature_158d0002281d63_saloni.state\
      >= states.input_number.kaystiras_temperature.state) and states.sensor.temperature_158d0002281d63_saloni.state\
      !='unavailable' %}\n  homeassistant.turn_off\n{% elif ((states.input_number.kaystiras_temperature.state)\
      | float - (states.sensor.temperature_158d0002281d63_saloni.state) | float)\
      > 1 and states.sensor.temperature_158d0002281d63_saloni.state !='unavailable'\
      %}\n  homeassistant.turn_on\n{% elif states.sensor.temperature_158d0002281d63_saloni.state\
      =='unavailable' %}\n  homeassistant.turn_off\n{% endif %}\n"
  - conditionstate
    entity_idsensor.temperature_158d0002281d63_saloni
    stateunavailable
  - data_template:
      messageΟ αισθητήρας θερμοκρασίας είναι εκτός λειτουργίας. {{ states.sensor.time_date.state
        }}. Ο καυστήρας είναι {{ states.light.knx_kausteras.state }}
    servicenotify.mobile_app_vog_l29

Το ίδιο ακριβώς σενάριο έκανα και με τα air condition το καλοκαίρι, ο θερμοστάτης τους ειναι άλλα για άλλα...

air.JPG

Επεξ/σία από netvoice
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, netvoice είπε

Eπαφή : Sonoff, Shelly, KNX ότι νάναι, μία επαφή κλείνει και ξεκινάει ο κυκλοφορητής, το πότε θα κλείσει θα του το πεί το θερμόμετρο. so simple.

Εξασφάλισε τι θα γίνει αν 'χάσεις' το θερμόμετρο πχ : κλείσε τον καυστήρα αν για 15 λεπτά ο αισθητήρας ειναι unavailable ή η θερμοκρασία ειναι πάνω απο 23C μετα στείλε alert στο κινητό.

Tην πάτησα μια φορά που έμεινε απο μπαταρία (XIAOMI) και έτσι έφτιαξα όλο το παρακάτω. Στον κώδικα ειναι και η ρουτίνα για το slider (επιλογή θερμοκρασίας, όταν πέφτει 1 βαθμό κάτω απο εκει που έχεις ορίσει να ανοίγει και όταν φτάνει την θερμοκρασία να κλείνει)

id'1585312901416'
  aliasΚαυστήρας + Δικλείδα Ασφαλείας
  description''
  trigger:
  - entity_idsensor.temperature_158d0002281d63_saloni,  input_number.kaystiras_temperature
    platformstate
  - entity_idsensor.temperature_158d0002281d63_saloni
    for00:15:00
    platformstate
    tounavailable
  - above'23'
    entity_idsensor.temperature_158d0002281d63_saloni
    platformnumeric_state
  action:
  - entity_idlight.knx_kausteras
    service_template"{% if (states.sensor.temperature_158d0002281d63_saloni.state\
      >= states.input_number.kaystiras_temperature.state) and states.sensor.temperature_158d0002281d63_saloni.state\
      !='unavailable' %}\n  homeassistant.turn_off\n{% elif ((states.input_number.kaystiras_temperature.state)\
      | float - (states.sensor.temperature_158d0002281d63_saloni.state) | float)\
      > 1 and states.sensor.temperature_158d0002281d63_saloni.state !='unavailable'\
      %}\n  homeassistant.turn_on\n{% elif states.sensor.temperature_158d0002281d63_saloni.state\
      =='unavailable' %}\n  homeassistant.turn_off\n{% endif %}\n"
  - conditionstate
    entity_idsensor.temperature_158d0002281d63_saloni
    stateunavailable
  - data_template:
      messageΟ αισθητήρας θερμοκρασίας είναι εκτός λειτουργίας. {{ states.sensor.time_date.state
        }}. Ο καυστήρας είναι {{ states.light.knx_kausteras.state }}
    servicenotify.mobile_app_vog_l29

Το ίδιο ακριβώς σενάριο έκανα και με τα air condition το καλοκαίρι, ο θερμοστάτης τους ειναι άλλα για άλλα...

air.JPG

ενδιαφέρον αυτό. αλλά έχω μερικές απορίες. γίνεται και σε αντλία θερμότητας με υποδαπεδια? λογικά ναι. 

έχεις βάλει πχ 5 αισθητήρες και διαλέγεις ότι θα ξεκινά και θα σταματά με αυτόν που είναι στο σαλόνι πχ? (ή όποιον διαλέξεις). αν θέλεις μπορείς να βάλεις και σε κάποιο σημείο του σπιτιού που θα είναι πιο κρύο το δωμάτιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...