Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
54 λεπτά πριν, vrwmiaris είπε

Έχεις δίκιο αυτό με τον τρίτο σέρβερ.

Μα και εκτός σπιτιού τα χειρίζομαι αυτά όχι μόνο μέσα.Να ξεκινήσω project με rpi θα πάει πάλι άνω του 60€.

Για το raspberry θες περίπου 60 για rpi φορτιστή και κάρτα μνήμης. Μετά θες περίπου αλλά 100 αν  θες zwave και zigbee αλλά μετά μπορείς να ελέγχεις τα πάντα από μια συσκευή. Αν τα βάλεις κάτω και τα συγκρίνεις είναι πιο οικονομικό το rpi, επίσης μπορείς να το στήσεις σε κανονικό υπολογιστή αν έχεις καβατζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Για το raspberry θες περίπου 60 για rpi φορτιστή και κάρτα μνήμης. Μετά θες περίπου αλλά 100 αν  θες zwave και zigbee αλλά μετά μπορείς να ελέγχεις τα πάντα από μια συσκευή. Αν τα βάλεις κάτω και τα συγκρίνεις είναι πιο οικονομικό το rpi, επίσης μπορείς να το στήσεις σε κανονικό υπολογιστή αν έχεις καβατζα

Zigbee εννοείς τους έξυπνους ανταπτορες;

 

Ααα, κάτι άλλο, όσοι θέλετε remote app για έλεγχο της τηλεόρασης μέσω wifi δείτε το anymote, έχει άπειρες ρυθμίσεις, widgets κτλπ.για σαμυ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.samsung.smartviewad

Με αυτό παίζεις μπάλα και κάνεις τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vrwmiaris είπε

Zigbee εννοείς τους έξυπνους ανταπτορες;

Ααα, κάτι άλλο, όσοι θέλετε remote app για έλεγχο της τηλεόρασης μέσω wifi δείτε το anymote, έχει άπειρες ρυθμίσεις, widgets κτλπ.για σαμυ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.samsung.smartviewad

Με αυτό παίζεις μπάλα και κάνεις τα πάντα.

Η απλα το logitech harmony ultimate που ελεγχει στη κυριολεξια τα παντα ειτε wifi ειτε IR

20180809_081343.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, vrwmiaris είπε

Zigbee εννοείς τους έξυπνους ανταπτορες;

Ααα, κάτι άλλο, όσοι θέλετε remote app για έλεγχο της τηλεόρασης μέσω wifi δείτε το anymote, έχει άπειρες ρυθμίσεις, widgets κτλπ.για σαμυ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.samsung.smartviewad

Με αυτό παίζεις μπάλα και κάνεις τα πάντα.

Αυτή είναι για όταν είσαι σπίτι όμως. 

 

Zigbee και zwave είναι low energy ασύρματη επικοινωνία. Υπάρχουν πολλές έξυπνες συσκευές που χρησιμοποιούν αυτή την τεχνολογια για επικοινωνία. Επίσης το καλό που έχουν εινα ότι κάθε συσκευή είναι πομπός και δέκτης οπότε δεν χρειάζεται η πιο μακρινή συσκευή να επικοινωνεί με το USB. 

1 ώρα πριν, heavyrain είπε

Η απλα το logitech harmony ultimate που ελεγχει στη κυριολεξια τα παντα ειτε wifi ειτε IR

20180809_081343.jpg

Ναι αλλά δεν ελέγχει όλα τα άλλα. Έχει web interface η μονο την εφαρμογή στο κινητό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι ολα τ αλλα;

Εχει εφαρμογη desktop, ναι.

 

 Προσωπικα με συνδιασμο echo + harmony δεν υπαρχει συσκευη σπιτι μου που να μην μπορω να ελεγξω. Οχι οτι εχω σεταρει τα παντα, σιγα σιγα οποτε εχω ορεξη τα φτιαχνω σιγα σιγα. Τωρα ειναι σε φαση να βρω καποια λυση για ανεβοκατεβαζω ρολα και τεντες. Δεν εχω βρει ακομα καποιο μοτερ με εφαρμογη η εστω να δεχεται IR για να το ξεκινησω. Μονο rf και ενσυρματο χειρισμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, heavyrain είπε

Ποια ειναι ολα τ αλλα;

Εχει εφαρμογη desktop, ναι.

 Προσωπικα με συνδιασμο echo + harmony δεν υπαρχει συσκευη σπιτι μου που να μην μπορω να ελεγξω. Οχι οτι εχω σεταρει τα παντα, σιγα σιγα οποτε εχω ορεξη τα φτιαχνω σιγα σιγα. Τωρα ειναι σε φαση να βρω καποια λυση για ανεβοκατεβαζω ρολα και τεντες. Δεν εχω βρει ακομα καποιο μοτερ με εφαρμογη η εστω να δεχεται IR για να το ξεκινησω. Μονο rf και ενσυρματο χειρισμο!

Φιλος ρο εχει κανει με sonoof με το μοτερ που ειχε ηδη απλα κατι ρελε εβαλε για να σταματαει και να μην δουλευει συνεχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, heavyrain είπε

Ποια ειναι ολα τ αλλα;

Εχει εφαρμογη desktop, ναι.

 Προσωπικα με συνδιασμο echo + harmony δεν υπαρχει συσκευη σπιτι μου που να μην μπορω να ελεγξω. Οχι οτι εχω σεταρει τα παντα, σιγα σιγα οποτε εχω ορεξη τα φτιαχνω σιγα σιγα. Τωρα ειναι σε φαση να βρω καποια λυση για ανεβοκατεβαζω ρολα και τεντες. Δεν εχω βρει ακομα καποιο μοτερ με εφαρμογη η εστω να δεχεται IR για να το ξεκινησω. Μονο rf και ενσυρματο χειρισμο!

Οτιδήποτε παίζει με zwave και zigbee και ότι αυτοματισμο μπορείς να φτιάξεις. Το home assistant δεν συγκρίνεται σε δυνατότητες με οτιδήποτε άλλο. Εννοείται ότι ανάλογα τι ζητάει ο καθένας υπάρχουν διαφορετικές λύσεις αλλά γενικά δεν συγκρίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, slk200gr είπε

Φιλος ρο εχει κανει με sonoof με το μοτερ που ειχε ηδη απλα κατι ρελε εβαλε για να σταματαει και να μην δουλευει συνεχεια 

Αυτο ειναι το σημειο που χω "κολλησει". Να σταματαει οταν κατεβει η ανεβει πληρως το ρολο/τεντα. Μπορεις να μαθεις τι ακριβως ειναι αυτα τα ρελε που λες;

 

Κατι somfy εχω δει, που χουν alexa skill, αλλα ειναι πανακριβα!

Επεξ/σία από heavyrain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα τον ρωτησω γυρναει δευτερα απο διακοπες απ οτι θυμαμαι ειχε βαλει χρονο καταβεασμαυος- ανεβασματος δεν μπορουσε να δουλεψει με στοπ ,ναι τα somfy ειναι πανακριβα και δεν υπαρχει λογος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Spect~ είπε

Αυτή είναι για όταν είσαι σπίτι όμως. 

Zigbee και zwave είναι low energy ασύρματη επικοινωνία. Υπάρχουν πολλές έξυπνες συσκευές που χρησιμοποιούν αυτή την τεχνολογια για επικοινωνία. Επίσης το καλό που έχουν εινα ότι κάθε συσκευή είναι πομπός και δέκτης οπότε δεν χρειάζεται η πιο μακρινή συσκευή να επικοινωνεί με το USB. 

Ναι αλλά δεν ελέγχει όλα τα άλλα. Έχει web interface η μονο την εφαρμογή στο κινητό; 

Εκτός σπιτιού όταν είσαι γιατί να ελέγχεις την τηλεόραση; το μόνο που κάνω είναι μέσω teamviewer στο σιλντ,να ανοίγω το στριμ που θέλω για να μην περιμένω .πάω σπίτι και βλέπω αμέσως.Να την ανοίξω και να την κλείσω μπορώ, τα κανάλια δεν μπορώ να αλλάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, vrwmiaris είπε

Εκτός σπιτιού όταν είσαι γιατί να ελέγχεις την τηλεόραση; το μόνο που κάνω είναι μέσω teamviewer στο σιλντ,να ανοίγω το στριμ που θέλω για να μην περιμένω .πάω σπίτι και βλέπω αμέσως.Να την ανοίξω και να την κλείσω μπορώ, τα κανάλια δεν μπορώ να αλλάζω

1) για να κανεις πλακες :P

2) μπορει να θες να την βαλεις για καποιον που δεν ξερει πχ γονεις

3) μην μενεις στην τηλεοραση αλλα σε οτιδηποτε αλλο μπορεις να ελεγξεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Spect~ είπε

1) για να κανεις πλακες :P

2) μπορει να θες να την βαλεις για καποιον που δεν ξερει πχ γονεις

3) μην μενεις στην τηλεοραση αλλα σε οτιδηποτε αλλο μπορεις να ελεγξεις 

Ρε spect επειδη ειμαι λιγο μαζοχας υυπαρχει πουθενα οδηγος στα ελληνικα μηπως και πεσω στα βαθια ,περισσοτερο απο περιεργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

1) για να κανεις πλακες :P

2) μπορει να θες να την βαλεις για καποιον που δεν ξερει πχ γονεις

3) μην μενεις στην τηλεοραση αλλα σε οτιδηποτε αλλο μπορεις να ελεγξεις 

Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να ανοίγω κλείνω τα καλοριφέρ και να ρυθμίσω την θερμοκρασία.Οκτώβριο θα βγάλει θερμοστάτη με Wi-Fi η Olympia electronics, ελληνική εταιρεία είναι λέω να τους προτιμήσω εάν τον βγάλουν σε καλή τιμή.τον home assistant που τον εγκαθιστώ; ένα τηλέφωνο g2 έχω παρατημένο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, slk200gr είπε

Ρε spect επειδη ειμαι λιγο μαζοχας υυπαρχει πουθενα οδηγος στα ελληνικα μηπως και πεσω στα βαθια ,περισσοτερο απο περιεργεια.

Θα γλυκαθείς :P Σε τι μηχάνημα θες να το στήσεις? δες το λινκ παρακάτω να δεις τις επιλογές. Εχω να σου πω οτι στην αρχή ειναι λίγο σπαστικό αλλα μόλις αρχίσεις και το μαθαίνεις και δεις τις δυνατότητες ειναι αλλιώς. 

3 ώρες πριν, vrwmiaris είπε

Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να ανοίγω κλείνω τα καλοριφέρ και να ρυθμίσω την θερμοκρασία.Οκτώβριο θα βγάλει θερμοστάτη με Wi-Fi η Olympia electronics, ελληνική εταιρεία είναι λέω να τους προτιμήσω εάν τον βγάλουν σε καλή τιμή.τον home assistant που τον εγκαθιστώ; ένα τηλέφωνο g2 έχω παρατημένο σπίτι.

https://www.home-assistant.io/docs/installation/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το σκεφτόμουνα για has.io γιατί δεν ήθελα να δεσμεύσω το rpi3 (το έχω στην 47άρα στην κρεβατοκάμαρα για καμιά σειρά πρίν τον ύπνο)

αλλά μόλις θυμήθηκα ότι έχω και ένα ξεχασμένο rpi Model B, Revision 2.0 με 512 ram που μπορώ να το ρίξω πάνω στο switch με ethernet

μ αυτό γίνεται η δουλειά μας? για να δουλέψουν τα sonoff με has.io πρέπει να φλασαριστούν ή μπορούν και έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...