Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, johnyboy είπε

ωραίος και πολύ αναλυτικός. 2ο πίνακα θα έχει έτσι και αλλιώς, είναι 2 οροφοι. διακόπτες μπορείς να βάλεις ότι θες ή θέλει οποσδηποτε K N X? 

εντάξει ρε σεις 1500 ευρώ δεν είναι και τρελό πόσο, περίμενα να ακούσω κανένα τρελό νούμερο, αν όντως κερδίζεις και αξίζει τον κόπο είναι μια χαρά. 

Εγώ μέχρι τώρα άκουγα εδώ μέσα για 15κ και πάνω. Με όλα μόνο δικά τους και πατέντες για να βάλεις κάτι αλλο. Αν θέλει 2-3 χιλιάρικα τώρα είναι μια χαρά. Είναι όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, johnyboy είπε

ωραίος και πολύ αναλυτικός. 2ο πίνακα θα έχει έτσι και αλλιώς, είναι 2 οροφοι. διακόπτες μπορείς να βάλεις ότι θες ή θέλει οποσδηποτε K N X? 

εντάξει ρε σεις 1500 ευρώ δεν είναι και τρελό πόσο, περίμενα να ακούσω κανένα τρελό νούμερο, αν όντως κερδίζεις και αξίζει τον κόπο είναι μια χαρά. 

Δεν ειναι αυτό το τελικό ποσό, πολαπλασίασε τους διακόπτες που χρειάζεσε και πες μου πόσα ανάματα θέλεις σύνολο για όλο το σπίτι.

 

3 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Εγώ μέχρι τώρα άκουγα εδώ μέσα για 15κ και πάνω. Με όλα μόνο δικά τους και πατέντες για να βάλεις κάτι αλλο. Αν θέλει 2-3 χιλιάρικα τώρα είναι μια χαρά. Είναι όμως?

Μια KNX εγκατάσταση μπορεί να φτάσει και 2εκατ. €  (περίπου τόσο έφτασε το Ιδ.Νιάρχος), τα πάντα εξαρτώνται με το πού θέλεις να το φτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, netvoice είπε

Μια KNX εγκατάσταση μπορεί να φτάσει και 2εκατ. €  (περίπου τόσο έφτασε το Ιδ.Νιάρχος), τα πάντα εξαρτώνται με το πού θέλεις να το φτάσεις.

Ε ναι οκ. Το συνηθισμένο ελληνικό σπίτι δεν έχει τέτοιο μέγεθος.

 

Ένα διαμέρισμα 4αρι με συνδεδεμένα τα πάντα πόσο θα πάει στο περίπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Ε ναι οκ. Το συνηθισμένο ελληνικό σπίτι δεν έχει τέτοιο μέγεθος.

Ένα διαμέρισμα 4αρι με συνδεδεμένα τα πάντα πόσο θα πάει στο περίπου?

ίδια ερώτηση :

 πολαπλασίασε τους διακόπτες που χρειάζεσε και πες μου πόσα ανάματα θέλεις σύνολο για όλο το σπίτι. Συνιστώ διακόπτη με πάνω απο 4 fold.

Επεξ/σία από netvoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnyboy είπε

άρα λοιπόν δεν αξίζει για σπίτι. 

Κοίτα οτι αξίζει αξίζει, αλλά είπαμε αν το αντέχει η τσέπη σου, με το ΚΝΧ έχεις ενα σύστημα stable (ολα ειναι καλωδιομένα ή RF που παίζει πάντα, ειναι σύστημα που παίζει απο το 1992 με πάνω απο 300 κατασκευαστές) με τα υπόλοιπα IOT devices έχεις προβληματάκια του τύπου κόλησε το wifi έχασες τον sensora, κόλησε το sonoff δεν ανοίγει το φως, έχουν πρωτοχρονιά οι κινέζοι δεν παίζει ο server :P.

Mπορείς να στήσεις τα βασικά (φωτισμός) για αρχή εφόσον χτίζεις νέο σπίτι (δεν θα το μετανιώσεις) και σιγά σιγά βάζεις IOT για αισθητήρες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, netvoice είπε

ίδια ερώτηση :

 πολαπλασίασε τους διακόπτες που χρειάζεσε και πες μου πόσα ανάματα θέλεις σύνολο για όλο το σπίτι. Συνιστώ διακόπτη με πάνω απο 4 fold.

Αναματα εννοείς πόσες συσκευές θα ελέγχεις on/off? Στο δικό μου είναι περίπου 20 οι διακόπτες. Συν 3 για τις τέντες. Αν βάλουμε και κλιματιστικά... Πάμε συν 3.

Μόλις τώρα, netvoice είπε

Κοίτα οτι αξίζει αξίζει, αλλά είπαμε αν το αντέχει η τσέπη σου, με το ΚΝΧ έχεις ενα σύστημα stable (ολα ειναι καλωδιομένα ή RF που παίζει πάντα, ειναι σύστημα που παίζει απο το 1992 με πάνω απο 300 κατασκευαστές) με τα υπόλοιπα IOT devices έχεις προβληματάκια του τύπου κόλησε το wifi έχασες τον sensora, κόλησε το sonoff δεν ανοίγει το φως, έχουν πρωτοχρονιά οι κινέζοι δεν παίζει ο server :P.

Mπορείς να στήσεις τα βασικά (φωτισμός) για αρχή εφόσον χτίζεις νέο σπίτι (δεν θα το μετανιώσεις) και σιγά σιγά βάζεις IOT για αισθητήρες κλπ.

Αυτό είναι το βασικό μου άγχος. Πχ έχω shelly. Σε 20 χρόνια θα παίζουν? Θα αντέξουν τόσο? Θα υπάρχει 2.4ghz wifi τότε ή θα πρέπει να εσείς ένα αρχαίο modem μόνο και μόνο για αυτά.

 

Ενώ το καλώδιο είναι αλλιώς.

 

Έχω αρκετά χρόνια μπροστά μου μέχρι να ξεκινήσω να χτίζω. Αλλά είναι καλό να παίρνω ιδεες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, netvoice είπε

Κοίτα οτι αξίζει αξίζει, αλλά είπαμε αν το αντέχει η τσέπη σου, με το ΚΝΧ έχεις ενα σύστημα stable (ολα ειναι καλωδιομένα ή RF που παίζει πάντα, ειναι σύστημα που παίζει απο το 1992 με πάνω απο 300 κατασκευαστές) με τα υπόλοιπα IOT devices έχεις προβληματάκια του τύπου κόλησε το wifi έχασες τον sensora, κόλησε το sonoff δεν ανοίγει το φως, έχουν πρωτοχρονιά οι κινέζοι δεν παίζει ο server :P.

Mπορείς να στήσεις τα βασικά (φωτισμός) για αρχή εφόσον χτίζεις νέο σπίτι (δεν θα το μετανιώσεις) και σιγά σιγά βάζεις IOT για αισθητήρες κλπ.

26 διακόπτες για φώτα συν 11 ρολά 37, χ 2000........ 

αγοράζεις ένα σπίτι ακόμα και το νοικιάζεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Αναματα εννοείς πόσες συσκευές θα ελέγχεις on/off? Στο δικό μου είναι περίπου 20 οι διακόπτες. Συν 3 για τις τέντες. Αν βάλουμε και κλιματιστικά... Πάμε συν 3.

Με τον όρο ανάματα αναφέρουμε πόσα φώτα έχεις, τωρα στους διακόπτες μην σκέφτεσε με σύγκριση με τους παλιούς, πχ εγω στο σαλόνι είχα 4 διπλόυς legrand και τώρα έχω 1, πρίν είχα 8 on/off και τώρα 16 (short & long press). Σε ενα διακόπτη μπορείς να έχεις σενάρια, αλε ρετουρ, on/off, τέντες, dimming, ότι θέλεις τον προγραματίζεις με το απέναντι device που εκτελεί.

Μπορείς πχ στον διακόπτη του σαλονιού να έχει master off κατα την έξοδο απο το σπίτι σε long press πάτημα. Όλα τα παραπάνω χρειάζονται μια μελέτη (το πιο δύσκολο σε μια εγκατάσταση αυτοματισμών) και μετά βγαίνει η λίστα με τα υλικά που θα χρειαστείς.

5 λεπτά πριν, johnyboy είπε

26 διακόπτες για φώτα συν 11 ρολά 37, χ 2000........ 

αγοράζεις ένα σπίτι ακόμα και το νοικιάζεις. 

κάτι λάθος κάνεις 26 Χ 150 = 3900 αλλα πιστεψε δεν χρειάζεσε 26 διακόπτες με KNX εγκατάσταση. Στο σαλόνι μου ήταν 12 και τώρα έχω 2 με πιο πολλές λειτουργίες απο πρίν.

Επεξ/σία από netvoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτσε ρε συ γιατί με μπέρδεψες. είπες 1500 χ πόσα αναματα θα έχω. έχω 20 φώτα αυτή την στιγμή με 26 διακόπτες. ας πούμε ότι τα 26 θα γίνουν 10. 10 * 1500 = 15κ. σωστά ή κάπου σε έχασα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, johnyboy είπε

κάτσε ρε συ γιατί με μπέρδεψες. είπες 1500 χ πόσα αναματα θα έχω. έχω 20 φώτα αυτή την στιγμή με 26 διακόπτες. ας πούμε ότι τα 26 θα γίνουν 10. 10 * 1500 = 15κ. σωστά ή κάπου σε έχασα? 

400€ ένας actuator 20fold (ρελεδιέρα με 20 on/off), ένα τροφοδ. 250€, ενα ip int. 200€ και οι διακόπτες το 1 ΤΕΜ. Χ 150€ περίπου.

Τωρα εσενα που είναι 2 πατώματα θα πάρεις 2 τροφοδοτικά και 2 actuator ένα / όροφο των 12 fold (on/off).

2 Χ 300€  12 fold actuator, 2 X 250€ τροφοδοτικά, 1 Χ 200€ ip int. + ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ.

Δεν γίνεται να τα γράψω πιο αναλυτικά.

ΑCTUATOR  AKS_201603_png-100336-500x500.png.2a8b8389c953f98627f3984982eec437.png

ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ BE_TA55P801_png-100407-380x380.png.aee13783d349044e134fa680392709a0.png

Επεξ/σία από netvoice
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, netvoice είπε

400€ ένας actuator 20fold (ρελεδιέρα με 20 on/off), ένα τροφοδ. 250€, ενα ip int. 200€ και οι διακόπτες το 1 ΤΕΜ. Χ 150€ περίπου.

Τωρα εσενα που είναι 2 πατώματα θα πάρεις 2 τροφοδοτικά και 2 actuator ένα / όροφο των 12 fold (on/off).

2 Χ 300€  12 fold actuator, 2 X 250€ τροφοδοτικά, 1 Χ 200€ ip int. + ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ.

Δεν γίνεται να τα γράψω πιο αναλυτικά.

Ναι τώρα είναι ξεκάθαρο. νόμιζα 1500* πόσους διακόπτες και μπερδεύτηκα. χοντρικά 3κ. δεν είναι απαγορευτικό, εδώ θα δώσω 1000 για εγκατάσταση δικτύου που τα περισσότερα είναι αχρείαστα. βοήθησες πάρα πολύ πάντως και σε ευχαριστώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnyboy είπε

Ναι τώρα είναι ξεκάθαρο. νόμιζα 1500* πόσους διακόπτες και μπερδεύτηκα. χοντρικά 3κ. δεν είναι απαγορευτικό, εδώ θα δώσω 1000 για εγκατάσταση δικτύου που τα περισσότερα είναι αχρείαστα. βοήθησες πάρα πολύ πάντως και σε ευχαριστώ. 

1000€ data center θα φτιάξεις ? καλωδίωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, netvoice είπε

1000€ data center θα φτιάξεις ? καλωδίωση ?

χωρίς την καλωδίωση. firewall, switch poe, ap κλπ κλπ. ξέρω δεν χρειάζεται αλλά είναι μεγάλη κουβέντα αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnyboy είπε

χωρίς την καλωδίωση. firewall, switch poe, ap κλπ κλπ. ξέρω δεν χρειάζεται αλλά είναι μεγάλη κουβέντα αυτό 

Σε μια σωστή εγκατάσταση ότι έγραψες χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...