Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να πάρω μια λάμπα τύπου Philips Hue που να έχει διάφορα χρώματα, πρέπει να πάρω όλο το πακέτο Philips Hue?

Ή θα καταφέρω μια σκέτη λάμπα να της αλλάζω χρώματα από το Echo dot?

Επίσης, είναι εύκολο να υποθέσω να πεις "Alexa παίξει τον τάδε (ελληνικό) σταθμό στο TuneIn"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για philips χρειάζεσαι και το hue bridge ώστε να λειτουργούν οι λάμπες σου και να τις συνδέσεις στην alexa. Σταθμούς μπορείς να πεις στην alexa να παίζει αλλά επειδή θα έχουν ελληνικό όνομα θα πρέπει να τους λες με την κατάλληλη "προφορά". Για πιο εύκολα ρυθμίζεις μια εντολή π.χ. alexa play radio να παίζει έναν συγκεκριμένο σταθμό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ribo7 είπε

Όταν έχεις 2 ίδια σε διαφορετικά δωμάτια, δέχονται διαταγές ανεξάρτητα ή ορίζεις το ένα ως κύριο? Αν είναι κοντά το ένα στο άλλο και πεις Alexa, μπερδεύονται?

Αυτό που είναι κοντινότερο. Υπάρχουν φορές που ακούνε και τα δύο άλλα μέχρι τώρα δεν έχουν μπερδευτεί ιδιαίτερα. Μια με δύο φορές που της είπα να ανάψει τον θερμοσίφωνα (water heater) και ενώ η μία εκτέλεσε την εντολή, η άλλη έκανε ανάλυση για το τι είναι το νερό. 😛

 

Το βολικό με τα 2+ είναι ότι μπορείς να τις βάλεις να παίζουν μουσική και οι 2 μαζί ( το ίδιο τραγουδι από spotify). Για μεγαλύτερα σπίτια βολικό είναι και το drop in.

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, l_kostas είπε

για philips χρειάζεσαι και το hue bridge ώστε να λειτουργούν οι λάμπες σου και να τις συνδέσεις στην alexa. Σταθμούς μπορείς να πεις στην alexa να παίζει αλλά επειδή θα έχουν ελληνικό όνομα θα πρέπει να τους λες με την κατάλληλη "προφορά". Για πιο εύκολα ρυθμίζεις μια εντολή π.χ. alexa play radio να παίζει έναν συγκεκριμένο σταθμό.

Με αυτό εδώ PHILIPS Hue White & Color Ambiance Starter Kit θα είμαι καλυμμένος δλδ ε? Έχει κανονικά bridge. Με χαλάει που οι λάμπες ειναι κλάση Α και όχι Α+ αλλά έχει καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Το βολικό με τα 2+ είναι ότι μπορείς να τις βάλεις να παίζουν μουσική και οι 2 μαζί ( το ίδιο τραγουδι από spotify). Για μεγαλύτερα σπίτια βολικό είναι και το drop in.

Το παίζουν συγχρονισμένα ή με delay και ακούς echo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, 

Θα σας κουράσω επαναφεροντας ένα θέμα που έχει συζητηθεί πολύ, αλλά επειδή οι σελίδες είναι πολλές (τις διάβασα όλες) έχουν δωθει πολλές ιδέες και εγώ έχω άγνοια από ηλεκτρολογικα δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η σωστή απάντηση τελικά και πιο σχέδιο από αυτά που έχουν ανέβει για την αυτοματοποιηση του θερμοσίφωνα. 

 

Αρχικά τι υλικό θα χρειαστώ? Απ ότι έχω καταλάβει ένα διακόπτη sonoff και ένα ρελε ισχύος. Σωστά? Είναι κάτι άλλο? 

 

Θα ήθελα να μπωρω να δώσω αναλυτικές οδηγίες στον ηλεκτρολόγο που θα έρθει για το τι να κάνει αν δεν έχει ξανά κάνει κάτι τέτοιο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι εκτός από το κινητό και την alexa να μπορώ να ανοίγω το θερμοσίφωνα (η η γυναίκα μου κυρίως) και χειροκίνητα. 

 

Ευχαριστώ πολύ! 

(ανεβάζω και μια φωτογραφία του υπάρχοντα διακόπτη στον πίνακα αν βοηθάει) 

IMG_20201130_112846.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιο κοντά που έφτασα στο να καταλάβω τι χρειάζεται για να μπορώ να ανάβω και χειροκήνειτα τον θερμοσίφονα είναι αυτο.

Στις 4/5/2020 στις 10:22 ΜΜ, Guard1an είπε

Το παρακάτω σχέδιο το έχω σχεδιάσει χωρίς να το έχω υλοποιήσει ακόμα. Μέσα στο επόμενο διάστημα θα το κάνω.

Προτίμησα αυτόν τον τρόπο για να έχω μια όμορφη εικόνα στον πίνακα και για το μικρό μέγεθος του Sonoff Mini.

Στην ουσία χρειάζεσαι ένα Sonoff Mini (κόστος ~10 ευρώ), ένα ρελέ ισχύος 25Α με χειροκίνητο έλεγχο (κόστος ~15 ευρώ) και ένα μπουτόν διπλής πίεσης με μανδάλωση (κόστος ~7 ευρώ).

Ο χειροκίνητος έλεγχος του ρελέ σου δίνει τη δυνατότητα αν πάθει κάτι το Sonoff να μπορείς να το δουλέψεις χειροκίνητα.

Ο τοπικός χειρισμός γίνεται από το μπουτόν διπλής πίεσης (προσοχή δεν δουλεύει σωστά με μπουτόν απλής πίεσης) και έχεις εικόνα στην εφαρμογή αν είναι ανοικτός ή όχι.

Επίσης το μεγάλο ατού είναι η ρύθμιση inching που υπάρχει στην εφαρμογή οπότε μπορείς να ορίσεις ενα χρονικό διάστημα (πχ 30 λεπτά) να μένει ανοικτό και μετά να κλείνει μόνο του, είτε το έχεις ανοίξει από την εφαρμογή απομακρυσμένα, είτε από το κουμπί τοπικά.

Αν έχεις κάποια απορία ρώτησε με.

 

boiler.png

 

Επεξ/σία από KinigosPsixon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

Το πιο κοντά που έφτασα στο να καταλάβω τι χρειάζεται για να μπορώ να ανάβω και χειροκήνειτα τον θερμοσίφονα είναι αυτο.

 

χειροκινητα εννοεις οτι θες διακοπτη οπως τον κλασσικο η σου κανει και το κουμπι πανω στο σονοφφ; διοτι στην δευτερη περιπτωση ειναι αρκετα πιο απλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spect~ είπε

χειροκινητα εννοεις οτι θες διακοπτη οπως τον κλασσικο η σου κανει και το κουμπι πανω στο σονοφφ; διοτι στην δευτερη περιπτωση ειναι αρκετα πιο απλο

Αυτό...για χειροκίνητα, υπάρχει μπουτονάκι επάνω στο Sonoff το πατάς και οπλίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Αυτό...για χειροκίνητα, υπάρχει μπουτονάκι επάνω στο Sonoff το πατάς και οπλίζει.

Ναι και δεν καταλαβαινω γιατι ολοι δυσκολευονται τοσο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ναι και δεν καταλαβαινω γιατι ολοι δυσκολευονται τοσο :P

Θέλω σε περίπτωση που καεί το sonoff να μπορώ πάλι να ανάψω τον θερμοσίφονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, KinigosPsixon είπε

Θέλω σε περίπτωση που καεί το sonoff να μπορώ πάλι να ανάψω τον θερμοσίφονα

2 χρονια τωρα δεν εχει γινει τιποτα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Spect~ είπε

2 χρονια τωρα δεν εχει γινει τιποτα :) 

Και εγω 2 χρόναιο τα ΄χω τα sonoff σε κατι φώτα αλλα αμα το βάλω στον θερμοσίφωνα βάζω στοίχημα θα καεί σε ένα μήνα (γιατι γκρινιάζει η γυναίκα τι θα γίνει αν καεί δεν θα έχουμε ζεστο νερο θα καταστραφεί η γη κλπ) μετα θα πρέπει να με δώσεις την διεύθυνση σου να σε στείλω την παντοφλα πακέτο με την μουρμούρα σπίτι σου ....  :) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

Και εγω 2 χρόναιο τα ΄χω τα sonoff σε κατι φώτα αλλα αμα το βάλω στον θερμοσίφωνα βάζω στοίχημα θα καεί σε ένα μήνα (γιατι γκρινιάζει η γυναίκα τι θα γίνει αν καεί δεν θα έχουμε ζεστο νερο θα καταστραφεί η γη κλπ) μετα θα πρέπει να με δώσεις την διεύθυνση σου να σε στείλω την παντοφλα πακέτο με την μουρμούρα σπίτι σου ....  :) :) :) :)

Εχεις ενα δευτερο σονοφφ στην ακρη , αν δεις την παντοφλα στην αερα αλλαζεις το καμενο με το νεο και τελος :)

Πες της ομως οτι αν καει το θερμοσιφωνο ενω δεν εχεις βαλει σονοφφ θα φαει αυτη τη παντοφλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...