Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Στις 19/8/2018 στις 2:28 ΠΜ, samniotis είπε

δεν το σκεφτόμουνα για has.io γιατί δεν ήθελα να δεσμεύσω το rpi3 (το έχω στην 47άρα στην κρεβατοκάμαρα για καμιά σειρά πρίν τον ύπνο)

αλλά μόλις θυμήθηκα ότι έχω και ένα ξεχασμένο rpi Model B, Revision 2.0 με 512 ram που μπορώ να το ρίξω πάνω στο switch με ethernet

μ αυτό γίνεται η δουλειά μας? για να δουλέψουν τα sonoff με has.io πρέπει να φλασαριστούν ή μπορούν και έτσι?

Λογικά θα παίζει και με αυτό. Για α sonoff θέλουν φλασάρισμα με ενα απο τα 3: tasmota, espurna, espeasy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα στη παρέα,

ενδιαφερομαι κι εγώ να ξεκινήσω να μετατρέψω το σπίτι του σε smarthome. Έχω  διαβάσει όλα τα σχόλια (ορισμένα δν τα έχω καν καταλάβει) και θα ήθελα να κάνω ορισμένες ερωτήσεις σαν αρχάριος. Αρχικά θέλω να βάλω μια κάμερα ώστε να παρακολουθώ τι γίνεται στο σπίτι όταν απουσιάζω. Έχετε κάτι να μου προτείνετε; ( εγώ σκέφτομαι της canary all in one τσιμπημένη τιμή αλλά πιστεύω αξίζει ). Σε δεύτερη φάση θέλω να μπορώ να ελέγχω με μια smart plug διάφορες συσκευές του σπιτιού, απλά εδώ έχω μπερδευτεί. Εάν θέλεις να ελέγξεις μια συσκευή με μεγάλη τάση π.χ. Καλοριφέρ λαδιού τι κανεις; Γίνεται κάτι τέτοιο με κάποια smart plug ή ελέγχεις μόνο συσκευές χαμηλής τάσης π.χ. Καφετιέρα; 

Γενικα από προτείνετε ότι πρέπει να ξεκινήσω; Ποιες είναι οι κυριότερες smart συσκευές που πρέπει να αγοράσει κάποιος αρχάριος; Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει! Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Εχει κανείς καμία πρόταση για θερμοστάση;

https://nest.com/thermostats/

 

Αν και δεν έχω ειναι ο μονος που έχει παρει το ματι μου σε διαφορα φορουμ. Θα σου επιβεβαιώσουν άλλοι που τον εχουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι τους εχω δεί αυτούς, αλλα το θέμα είναι παίζουν κανονικά στην Ελλάδα; Με τα ρεύμα/τάσεις κτλ τι παίζει;
EDIT: Είδα το Compatibility του NEST και δεν παίζει με το δικό μου!

5 ώρες πριν, antonisg28 είπε

Καλησπέρα στη παρέα,

ενδιαφερομαι κι εγώ να ξεκινήσω να μετατρέψω το σπίτι του σε smarthome. Έχω  διαβάσει όλα τα σχόλια (ορισμένα δν τα έχω καν καταλάβει) και θα ήθελα να κάνω ορισμένες ερωτήσεις σαν αρχάριος. Αρχικά θέλω να βάλω μια κάμερα ώστε να παρακολουθώ τι γίνεται στο σπίτι όταν απουσιάζω. Έχετε κάτι να μου προτείνετε; ( εγώ σκέφτομαι της canary all in one τσιμπημένη τιμή αλλά πιστεύω αξίζει ). Σε δεύτερη φάση θέλω να μπορώ να ελέγχω με μια smart plug διάφορες συσκευές του σπιτιού, απλά εδώ έχω μπερδευτεί. Εάν θέλεις να ελέγξεις μια συσκευή με μεγάλη τάση π.χ. Καλοριφέρ λαδιού τι κανεις; Γίνεται κάτι τέτοιο με κάποια smart plug ή ελέγχεις μόνο συσκευές χαμηλής τάσης π.χ. Καφετιέρα; 

Γενικα από προτείνετε ότι πρέπει να ξεκινήσω; Ποιες είναι οι κυριότερες smart συσκευές που πρέπει να αγοράσει κάποιος αρχάριος; Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει! Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

 

Μόλις πήρα το Amazon Echo Plus μαζί με 3 λάμπες Phillips και παίζει άψογα!  Μέσω ενος application σύνδεσα και την LG Smart TV μου με την Alexa και είμαι άρχοντας! :-)

Επεξ/σία από leonidas_fs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Ναι τους εχω δεί αυτούς, αλλα το θέμα είναι παίζουν κανονικά στην Ελλάδα; Με τα ρεύμα/τάσεις κτλ τι παίζει;

Απο άλλο φορουμ

Αν πάρουμε την Ευρωπαική εκδοση του NEST 3 που είναι συμβατή με το ρεύμα, δεν υπάρχει πρόβλημα. Η πιο φθηνή που βρήκα είναι εδώ. Παρακαλώ όποιος βρει καμία προσφορά να ποστάρει....

https://www.ebay.co.uk/p/Nest-Learning-Thermostat-3rd-Generation/14011035518?iid=263319747039&_trksid=p2047675.m4097.l9055

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει πάμε να κάνουμε αυτόματο τον θερμοσίφωνα! Τσίμπησα αυτό, φαίνεται δυνατό!

https://www.caliston.gr/hlektrologika/automatismoi/smart-home/original-sonoff-basic-eksipnos-asyrmatos-diakoptis-wif-gia-kinita-android-ios-10a-smart-home.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Ναι τους εχω δεί αυτούς, αλλα το θέμα είναι παίζουν κανονικά στην Ελλάδα; Με τα ρεύμα/τάσεις κτλ τι παίζει;
EDIT: Είδα το Compatibility του NEST και δεν παίζει με το δικό μου!

Μόλις πήρα το Amazon Echo Plus μαζί με 3 λάμπες Phillips και παίζει άψογα!  Μέσω ενος application σύνδεσα και την LG Smart TV μου με την Alexa και είμαι άρχοντας! :-)

Μου προεκτείνεις να ξεκινήσω με αυτό για αρχή; 

Καμια πρόταση για κάμερα και smart plug;

 

Επεξ/σία από antonisg28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν θέλεις να συνδέσεις καμερα τότε θα πρέπει να πας σε echo show ώστε να λες Alexa δείξε μου την κάμερα, και να στην δείχνει!
Αλλιώς δεν νομίζω να βοηθάει η Alexa κάπου στην κάμερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Εαν θέλεις να συνδέσεις καμερα τότε θα πρέπει να πας σε echo show ώστε να λες Alexa δείξε μου την κάμερα, και να στην δείχνει!
Αλλιώς δεν νομίζω να βοηθάει η Alexa κάπου στην κάμερα!

Ναι κατάλαβα.. κι εγώ ψάχνομαι λίγο γιατί ακόμη είμαι αρχάριος και προσπαθώ να καταλάβω πως λειτουργεί το καθένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι ωραία φάση (και εγω καινούργιος είμαι)! Γνώμη μου είναι τσίμπα το Echo Plus που έχει και Hub μέσα, πάρε 2-3 λάμπες Phillips και κανα 2  ασύρματες πρίζες (οποια μάρκα θέλεις, απλά να είναι amazon certified οτι δουλεύει με Alexa) και είσαι ΥΠΕΡΚΟΜΠΛΕ!

Κόστος θα σου βγει για όλα αυτά περίπου 250-280ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ισχύει δεν στέλνει Ελλάδα! Θα πρέπει να βρεις κάποιον τρόπο να το πάρεις είτε από Αγγλια είτε από Γερμανια! 

45 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Γιατί πάτε σε έξυπνες λάμπες και όχι έξυπνοθς διακόπτες; 

Γιατί θελουμε να ελέγχουμε και τα φωτιστικά του ταβανιού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...