Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Αυτό...για χειροκίνητα, υπάρχει μπουτονάκι επάνω στο Sonoff το πατάς και οπλίζει.

 

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Ναι και δεν καταλαβαινω γιατι ολοι δυσκολευονται τοσο :P

Εγώ πάντως το έκανα να είναι και χειροκίνητο αρχικά για να μην ακούω γκρίνια αλλά και για να μην φαίνεται το sonoff και ρωτάνε όλοι. Οπότε μπήκε μέσα στον πίνακα και τέλος.

Μια φορά φώναξα ηλεκτρολόγο να δει κάτι με μια ασφάλεια στον πίνακα και ρωτούσε πόση ώρα τι είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

 

Εγώ πάντως το έκανα να είναι και χειροκίνητο αρχικά για να μην ακούω γκρίνια αλλά και για να μην φαίνεται το sonoff και ρωτάνε όλοι. Οπότε μπήκε μέσα στον πίνακα και τέλος.

Μια φορά φώναξα ηλεκτρολόγο να δει κάτι με μια ασφάλεια στον πίνακα και ρωτούσε πόση ώρα τι είναι αυτό.

ε ζωγράφισε το μας να δούμε πως γίνεται (και τι χρειάζεται. Ξέρω ρελε 25Α ασφάλεια 10Α , sonoff)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

ε ζωγράφισε το μας να δούμε πως γίνεται (και τι χρειάζεται. Ξέρω ρελε 25Α ασφάλεια 10Α , sonoff)

Έφερα ηλεκτρολόγο και μου το πέρασε. Στον πίνακα δεν βάζω χέρι γιατί είναι 40 χρόνων και ήδη έχει θεματακια. Πρέπει να τον αλλάξω όλο κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επιβεβαίωση παρακαλώ, δεν υπάρχει ακόμα wifi σένσορας θερμοκρασίας που να συνδέεται με google home ή με οικοσύστημα xiaomi και να δίνει στοιχεία είτε στο κινητό είτε ακόμα καλύτερα σε κάποια βάση;

Πχ, κάτι σαν αυτό αλλά να συνδέεται και με wifi και να δίνει πληροφορίες.

Θέλουμε να πάρουμε κάτι τέτοιο για το δωμάτιο του μωρού και ιδανικά θα ήθελα να βλέπω και στο κινητό τι γίνεται.

Μπάι δη γουέη, έχουμε άλλους αυτοματισμούς για δωμάτιο μωρού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, easyriderktm είπε

 

Screenshot_20201130_153202.jpg

 Το είχα δεί και αυτό. Αν έχω καταλάβει καλά απο εκεί που πέρνει ρεύμα ο θερμοσίφωνας βλαζουμε μια ασφαλεια 2 αμπερ μετα το sonof μετα απο το sonoff ρελε(πόσα αμπερ? 25?) Το αριστερό κομμάτι δεν το καταλαβαίνω το είναι αυτη η ασφάλεια τον 20 αμπερ , απο πού πέρνει ρεύμα. 

Επεξ/σία από KinigosPsixon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

 Το είχα δεί και αυτό. Αν έχω καταλάβει καλά απο εκεί που πέρνει ρεύμα ο θερμοσίφωνας βλαζουμε μια ασφαλεια 2 αμπερ μετα το sonof μετα απο το sonoff ρελε(πόσα αμπερ? 25?) Το αριστερό κομμάτι δεν το καταλαβαίνω το είναι αυτη η ασφάλεια τον 20 αμπερ , απο πού πέρνει ρεύμα. 

Δειξ'το στον ηλεκτρολόγο, θα καταλάβει. Αν δεν καταλαβαίνεις το σχεδιάγραμμα ΜΗΝ πειράζεις τον πίνακα, η παντόφλα δεν θα είναι τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

43 λεπτά πριν, easyriderktm είπε

 

Screenshot_20201130_153202.jpg

Κανονικά θέλει και relay διαμεταγωγής για ασφάλεια, απλά θα ανέβει το κόστος.

 

Επεξ/σία από netvoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, netvoice είπε

 

Κανονικά θέλει και relay διαμεταγωγής για ασφάλεια, απλά θα ανέβει το κόστος.

 

Εγώ έχω κάνει το ίδιο με σειρά:

 

ουδέτερος/φαση > ασφάλεια 25αρα διπλη > τροφοδοσία WEMOS D1 mini (με ρελέ) + Ρελέ ισχύος 25αρι διπλό > θερμοσιφωνας.

 

Με αυτό το τρόπο ανοίγω στο Tasmota Που εχει φλασαριστεί το ρελέ, το οποίο δίνει 220V στο ρελέ ισχύος, ανοίγει το τελευταίο, και ανοίγει και ο θερμοσίφωνας.

my 2 cents

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά θα κανω μια ερώτηση που ίσως ειναι χαζη ή εχει απαντηθεί, 

Zigbee gateway υπαρχει καποιο που να υποστηρίζει zigbee συσκευές απο διαφορετικές μάρκες; 
πχ. Χiaomi Zigbee gateway υποστηρίζει zigbee πρίζες ή θερμόμετρα blitzwolf, sonoff κτλ ή θελει η καθε μια το δικο της gateway k app οπως ειναι τα wifi και πάντρεμα με alexa ;; Γιατι κατι διαβαζα για Zigbee Alliance αλλα ακρη δεν έβγαλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
33 λεπτά πριν, vasiliou είπε

Ρε παιδιά θα κανω μια ερώτηση που ίσως ειναι χαζη ή εχει απαντηθεί, 

Zigbee gateway υπαρχει καποιο που να υποστηρίζει zigbee συσκευές απο διαφορετικές μάρκες; 
πχ. Χiaomi Zigbee gateway υποστηρίζει zigbee πρίζες ή θερμόμετρα blitzwolf, sonoff κτλ ή θελει η καθε μια το δικο της gateway k app οπως ειναι τα wifi και πάντρεμα με alexa ;; Γιατι κατι διαβαζα για Zigbee Alliance αλλα ακρη δεν έβγαλα. 

Αν τρέχεις home assistant ναι αλλιώς όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, vasiliou είπε

Ρε παιδιά θα κανω μια ερώτηση που ίσως ειναι χαζη ή εχει απαντηθεί, 

Zigbee gateway υπαρχει καποιο που να υποστηρίζει zigbee συσκευές απο διαφορετικές μάρκες; 
πχ. Χiaomi Zigbee gateway υποστηρίζει zigbee πρίζες ή θερμόμετρα blitzwolf, sonoff κτλ ή θελει η καθε μια το δικο της gateway k app οπως ειναι τα wifi και πάντρεμα με alexa ;; Γιατι κατι διαβαζα για Zigbee Alliance αλλα ακρη δεν έβγαλα. 

Που να τα υποστηρίζει όλα, ή έστω ένα πολύ μεγάλο ποσοστό, πρέπει να πας σε Home Assistant και Conbee 2  ή κάποιο στικ που δουλεύει με Zigbee2mqtt ή ZHA.

Αν θέλεις μια πιο έτοιμη λύση η πιο συμβατή είναι το Smartthings της Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αν τρέχεις home assistant ναι αλλιώς όχι 

 

10 λεπτά πριν, gippas είπε

Που να τα υποστηρίζει όλα, ή έστω ένα πολύ μεγάλο ποσοστό, πρέπει να πας σε Home Assistant και Conbee 2  ή κάποιο στικ που δουλεύει με Zigbee2mqtt ή ZHA.

Αν θέλεις μια πιο έτοιμη λύση η πιο συμβατή είναι το Smartthings της Samsung.

Ευχαριστώ για τις γρηγορες απατήσεις .. αν κατάλαβα καλα πιο κοντά σε αυτο που σκέφτομαι ειναι ενα Raspberry με καρφωμένο πανω ενα Conbee 2.
Εγω νομιζω πως υπήρχε έτοιμο κάποιο gateway αυτόνομο κ να τρεχει πχ πανω του ενα Home Assistant ή κατι αλλο και να τα βλεπει ολα απ ολες της μαρκες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekkli είπε

Μια επιβεβαίωση παρακαλώ, δεν υπάρχει ακόμα wifi σένσορας θερμοκρασίας που να συνδέεται με google home ή με οικοσύστημα xiaomi και να δίνει στοιχεία είτε στο κινητό είτε ακόμα καλύτερα σε κάποια βάση;

Πχ, κάτι σαν αυτό αλλά να συνδέεται και με wifi και να δίνει πληροφορίες.

Θέλουμε να πάρουμε κάτι τέτοιο για το δωμάτιο του μωρού και ιδανικά θα ήθελα να βλέπω και στο κινητό τι γίνεται.

Μπάι δη γουέη, έχουμε άλλους αυτοματισμούς για δωμάτιο μωρού;

Πώς δεν υπάρχει!!! Και θερμοκρασίας, και υγρασίας 2 σε 1!

https://shelly.cloud/products/shelly-humidity-temperature-smart-home-automation-sensor/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
31 λεπτά πριν, vasiliou είπε

 

Ευχαριστώ για τις γρηγορες απατήσεις .. αν κατάλαβα καλα πιο κοντά σε αυτο που σκέφτομαι ειναι ενα Raspberry με καρφωμένο πανω ενα Conbee 2.
Εγω νομιζω πως υπήρχε έτοιμο κάποιο gateway αυτόνομο κ να τρεχει πχ πανω του ενα Home Assistant ή κατι αλλο και να τα βλεπει ολα απ ολες της μαρκες. 

Οχι πρεπει να παρεις εσυ ενα RPi να στησεις HA και να κανεις μετα οτι θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...