Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
49 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Αν έχεις ένα cloud device, πχ sonoff, το βάλεις κανονικά στο cloud που έχει, αλλά το βάζεις και στο HA και όλα τα σενάρια τα εκτελείς από κει, χρησιμοποιεί το Internet για την επικοινωνία ή το κάνει local? 

αναλογα πως θα το βαλεις στο ΗΑ τα κανει λοκαλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

αναλογα πως θα το βαλεις στο ΗΑ τα κανει λοκαλ

αν προσθέσεις μια tuya Device, πως πρέπει να το κάνεις για να παίζει λοκαλ αλλά χωρίς να χάσεις και κάτι που σου δίνει το κλαουντ. 

αυτή είναι η απορία μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
37 λεπτά πριν, johnyboy είπε

αν προσθέσεις μια tuya Device, πως πρέπει να το κάνεις για να παίζει λοκαλ αλλά χωρίς να χάσεις και κάτι που σου δίνει το κλαουντ. 

αυτή είναι η απορία μου. 

δεν ξερω αλλα τι δεν θες να χασεις μηπως υπαρχει αλλη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

δεν ξερω αλλα τι δεν θες να χασεις μηπως υπαρχει αλλη λυση

βασικά το έθεσα λάθος. απλά αν υπάρχει τρόπος να μπει μια tuya συσκευή στο HA και να παίζει λοκαλ, χωρίς κλαουντ. εκτός από το να φλασαρεις τασμοτα, επειδή σε κάποιες θα βάλεις τασμοτα, αλλά δεν υπάρχει για όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, johnyboy είπε

βασικά το έθεσα λάθος. απλά αν υπάρχει τρόπος να μπει μια tuya συσκευή στο HA και να παίζει λοκαλ, χωρίς κλαουντ. εκτός από το να φλασαρεις τασμοτα, επειδή σε κάποιες θα βάλεις τασμοτα, αλλά δεν υπάρχει για όλα. 

https://adrianoamalfi.github.io/home-assistant-custom-components/

Δες αυτο, δεν εχω τετοιες συσκευες οποτε δεν ξερω σιγουρα τι παιζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα ήθελα πρόταση για λάμπες/σποτ GU10 WIFI...Όχι V-TAC (έχω κακή εμπειρία) που να μπορούν να ενταχθούν σε Google Home. 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, johnyboy είπε

βασικά το έθεσα λάθος. απλά αν υπάρχει τρόπος να μπει μια tuya συσκευή στο HA και να παίζει λοκαλ, χωρίς κλαουντ. εκτός από το να φλασαρεις τασμοτα, επειδή σε κάποιες θα βάλεις τασμοτα, αλλά δεν υπάρχει για όλα. 

Για tuya local θελεις tuya convert και να περασεις tasmota.

Δες εδω λιστα

https://templates.blakadder.com/index.html

https://github.com/ct-Open-Source/tuya-convert/

Επεξ/σία από panoskir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, panoskir είπε

Για tuya local θελεις tuya convert και να περασεις tasmota.

Δες εδω λιστα

https://templates.blakadder.com/index.html

https://github.com/ct-Open-Source/tuya-convert/

Δεν έχουν όλα τασμοτα, αυτό είναι το θέμα. 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2020 στις 10:12 ΠΜ, themis_17 είπε

sonoff basic + ρελε ισχυος = απομακρυσμενος ελεγχος.

κοστος ~20€

για την θερμοκρασια νερου θα πρεπει να εχει 2ο κυαθιο ο θερμοσιφωνας σου ωστε να βαλεις εμβαπτιζομενο αισθητηριο και μετα με ενα nodemcu βλεπεις την θερμοκρασια του νερου.

κοστος ~15€

στον ηλιακο μου που ειναι διπλης ενεργειας υπηρχε απο το εργοστασιο δευτερο κυαθιο για τοποθετηση αισθητηριου θερμοκρασιας. αν υπαρχει μετα ειναι ευκολο

Με αυτή την λύση δουλεύει και με το παραδοσιακό κουμπί και με το σονοφ ή μόνο με το σονοφ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, johnyboy είπε

βασικά το έθεσα λάθος. απλά αν υπάρχει τρόπος να μπει μια tuya συσκευή στο HA και να παίζει λοκαλ, χωρίς κλαουντ. εκτός από το να φλασαρεις τασμοτα, επειδή σε κάποιες θα βάλεις τασμοτα, αλλά δεν υπάρχει για όλα. 

Βάλε αυτό. Έχει καλή υποστήριξη και πριν 2-3 ημέρες μπήκε και στα HACS. Γενικά έχε υπόψιν σου ότι θέλει λίγη (εως αρκετή) δουλειά για να μπουν οι συσκευές . το δυσκολότερο κομάτι είναι να βρεις τα id's + keys της κάθε συσκευής.

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Οπότε ip δίνει το xiaomi από δικο του φασμα? Αυτό που περιγράφεις συνήθως είναι θέμα μνήμης. Αν τις ip τις δίνει το.ΖΤΕ τότε είμαι εντελώς λογικό. Το xiaomi, βασει περιγραφης κατασκευαστη θα πρέπει να σηκώνει μέχρι max 64 συσκευές πάνω. Ασύρματες και ενσύρματες. 64 ip στην ουσία.

Ναι σε μια πρόχειρη αναζήτηση μου νομίζω διάβασα 128 συσκευές. 

Αλλά οκ και 64 να είναι.... Με 20 23 δεν δέχεται να συνδεθεί τπτ άλλο. 

Όταν το απενεργοποιώ το Dual channel όλες οι συσκευές συνδέθηκαν όπως καταλαβαίνεις στα 2.4....

Εε το κινητό μου δεν πρόλαβε κια με πέταξε στο 5ghz. 

Μόλις δοκίμασα να συνδεθώ στα 2.4 μου έβγαζε στο κινητό μνμ 

Access danied 

Πείτε καμία ιδέα να το λύσω ρε παιδιά γιατί θα το σπάσω και είναι κρίμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, userAnon είπε

Βάλε αυτό. Έχει καλή υποστήριξη και πριν 2-3 ημέρες μπήκε και στα HACS. Γενικά έχε υπόψιν σου ότι θέλει λίγη (εως αρκετή) δουλειά για να μπουν οι συσκευές . το δυσκολότερο κομάτι είναι να βρεις τα id's + keys της κάθε συσκευής.

ωραίος θα το δοκιμάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Ναι σε μια πρόχειρη αναζήτηση μου νομίζω διάβασα 128 συσκευές. 

Αλλά οκ και 64 να είναι.... Με 20 23 δεν δέχεται να συνδεθεί τπτ άλλο. 

Όταν το απενεργοποιώ το Dual channel όλες οι συσκευές συνδέθηκαν όπως καταλαβαίνεις στα 2.4....

Εε το κινητό μου δεν πρόλαβε κια με πέταξε στο 5ghz. 

Μόλις δοκίμασα να συνδεθώ στα 2.4 μου έβγαζε στο κινητό μνμ 

Access danied 

Πείτε καμία ιδέα να το λύσω ρε παιδιά γιατί θα το σπάσω και είναι κρίμα 

Το xiaomi σου έχει 64mb μνήμη που σύμφωνα με τα διάφορα sites που το πουλάνε σημαίνει max 64 συσκευές. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν μπορεί να είναι 20. Σε εντελώς ιδανικές συνθήκες θα είναι 64.

 

Εμένα το ίδιο μου έκανε όταν είχα το modem του παρόχου. Γύρω στις 20 άρχιζε να κάνει ακριβώς το ίδιο. Το άλλαξα με ένα fritz και ηρέμησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Το xiaomi σου έχει 64mb μνήμη που σύμφωνα με τα διάφορα sites που το πουλάνε σημαίνει max 64 συσκευές. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν μπορεί να είναι 20. Σε εντελώς ιδανικές συνθήκες θα είναι 64.

 

Εμένα το ίδιο μου έκανε όταν είχα το modem του παρόχου. Γύρω στις 20 άρχιζε να κάνει ακριβώς το ίδιο. Το άλλαξα με ένα fritz και ηρέμησα.

Πιο μοντέλο έχεις φίλε μου? 

Και πόσες συσκευές έχεις πάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Son^Goku είπε

Με αυτή την λύση δουλεύει και με το παραδοσιακό κουμπί και με το σονοφ ή μόνο με το σονοφ;

Οχι μονο με το σονοφφ θα δουλευει. για να το κανεις να δουλευει και μανιουαλ και αυτοματα θελει αλλη συνδεσμολογια στον πινακα και εξτρα ασφαλεια.

ετσι το εχω εγω. και αυτοματα και με σηκωμα του διακοπτη για τον ηλιακο και τον θερμοσιφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...