Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Πιο μοντέλο έχεις φίλε μου? 

Και πόσες συσκευές έχεις πάνω? 

Το 7590. Αυτή την στιγμή που είμαστε εκτός σπιτιού είναι ενεργές 23 συσκευές. Αλλά και όταν είμαστε σπίτι με κινητά, tablet, laptop, tv box κλπ δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Και η κατανάλωση μνήμης (αν αυτό παίζει ρόλο στο πλήθος συνδεδεμένων συσκευών) είναι μονίμως γύρω στο 10%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Πιο μοντέλο έχεις φίλε μου? 

Και πόσες συσκευές έχεις πάνω? 

αν θελετε να ηρεμήσετε στο θεμα wifi παρτε ubiquiti.

εγω εχω 3 uap pro με πανω απο 40 συσκευες συνδεμενες και δεν εχω ποτε κανενα προβλημα.

ειχα ενα ρουτερ asus rt- nt66. μεχρι τις 20 συσκευες ολα πηγαιναν καλα, οχι γρηγορα αλλα σταθερα.

με τα uap pro εχεις και σταθεροτητα και μεγιστη ταχυτητα εαν χρησιμοποιεις 5ghz για μεταφορες μεγαλων αρχειων απο pc σε pc

5 λεπτά πριν, toge είπε

Εχει κάποιος εικόνα από αυτο?

https://www.bmac.gr/index.php?route=product/product&product_id=3053

Εχει κάποια διαφορα απο το sonoff?

ναι στην τιμη.

σου πουλανε ενα wifi relay και ενα relay ισχυος 50€???? πανε καλα?  εκτος και αν ειναι και ο θερμοσιφωνας στην τιμη! :)

Επεξ/σία από themis_17
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, themis_17 είπε

Οχι μονο με το σονοφφ θα δουλευει. για να το κανεις να δουλευει και μανιουαλ και αυτοματα θελει αλλη συνδεσμολογια στον πινακα και εξτρα ασφαλεια.

ετσι το εχω εγω. και αυτοματα και με σηκωμα του διακοπτη για τον ηλιακο και τον θερμοσιφωνα

Κι εγώ έτσι το έχω, αλλά τελικά και μόνο από το sonoff (το έχουμε αφήσει μπροστά από τον πίνακα) μια χαρά γίνεται η δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, themis_17 είπε

αν θελετε να ηρεμήσετε στο θεμα wifi παρτε ubiquiti.

εγω εχω 3 uap pro με πανω απο 40 συσκευες συνδεμενες και δεν εχω ποτε κανενα προβλημα.

ειχα ενα ρουτερ asus rt- nt66. μεχρι τις 20 συσκευες ολα πηγαιναν καλα, οχι γρηγορα αλλα σταθερα.

με τα uap pro εχεις και σταθεροτητα και μεγιστη ταχυτητα εαν χρησιμοποιεις 5ghz για μεταφορες μεγαλων αρχειων απο pc σε pc

ναι στην τιμη.

σου πουλανε ενα wifi relay και ενα relay ισχυος 50€???? πανε καλα?  εκτος και αν ειναι και ο θερμοσιφωνας στην τιμη! :)

Εντάξει αλλά και συσκευή από συσκευή, έχει διαφορά. Άλλο να είσαι σε ένα καφέ και να συνδεθούν επάνω 20 πιτσιρικάδες που θα σκρολλάρουν συνέχεια στο instagram, άλλο 20 Shelly που κάνουν ένα ping κάθε μισή ώρα στον σέρβερ! 

Κι εγώ έβαλα unifi στο γραφείο, αλλά και πριν με 2 tp link και ένα openwrt κεντρικό ρούτερ, δεν είχα πρόβλημα με περίπου 15 συσκευές ασύρματες και καμία 50ριά ενσύρματες!!!

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εντάξει αλλά και συσκευή από συσκευή, έχει διαφορά. Άλλο να είσαι σε ένα καφέ και να συνδεθούν επάνω 20 πιτσιρικάδες που θα σκρολλάρουν συνέχεια στο instagram, άλλο 20 Shelly που κάνουν ένα ping κάθε μισή ώρα στον σέρβερ! 

Κι εγώ έβαλα unifi στο γραφείο, αλλά και πριν με 2 tp link και ένα openwrt κεντρικό ρούτερ, δεν είχα πρόβλημα με περίπου 15 συσκευές ασύρματες και καμία 50ριά ενσύρματες!!!

To κάθε access point μπορεί να δεχθεί μέχρι ένα όριο συσκευών.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, themis_17 είπε

Οχι μονο με το σονοφφ θα δουλευει. για να το κανεις να δουλευει και μανιουαλ και αυτοματα θελει αλλη συνδεσμολογια στον πινακα και εξτρα ασφαλεια.

ετσι το εχω εγω. και αυτοματα και με σηκωμα του διακοπτη για τον ηλιακο και τον θερμοσιφωνα

Μπορείς να αναφέρεις ακριβώς τι έχεις χρησιμοποιήσει (εκτός από το sonoff και το ρελε ισχύος) και τη συνδεσμολογια ώστε να δουλεύει και χειροκίνητα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, themis_17 είπε

Οχι μονο με το σονοφφ θα δουλευει. για να το κανεις να δουλευει και μανιουαλ και αυτοματα θελει αλλη συνδεσμολογια στον πινακα και εξτρα ασφαλεια.

ετσι το εχω εγω. και αυτοματα και με σηκωμα του διακοπτη για τον ηλιακο και τον θερμοσιφωνα

Εμένα είναι με κουμπί στον τοίχο είναι σε απόσταση 10εκ από τον πίνακα του ορόφου. Έχω το σονοφ, ρελέ και καλώδια. Μπορούν να λειτουργούν και τα 2; Αν γίνεται και ταυτόχρονα ακόμη καλύτερα. Τι συνδεσμολογία να πω του ηλεκτρολόγου να ακολουθήσει για να μου τα συνδέσει;

IMG_20201201_230447.jpg

IMG_20201201_230612.jpg

IMG_20201122_104603.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το localtuya δουλεύει άψογα για όποιον θέλει και local και cloud λύση. Δεν είναι δύσκολο απλά τα guides είναι της κακιάς συμφοράς και θέλει καθαρό μυαλό. Συν ότι θέλει είτε να έχεις Linux ή Ubuntu για windows. Μόλις βάλεις 1-2 όμως μπαίνουν για πλάκα οι επόμενες. 

 

Ωραίοι οι touch της Moeshouse (tuya και smartlife), ακόμα και από το app τους πιάνουν ακαριαία σε αντίθεση με sonoff που έχω δει λαγκ, συν ότι το backlight σβήνει για όποιον δεν το θέλει και είναι και πιο δυνατό από των sonoff. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnyboy είπε

Το localtuya δουλεύει άψογα για όποιον θέλει και local και cloud λύση. Δεν είναι δύσκολο απλά τα guides είναι της κακιάς συμφοράς και θέλει καθαρό μυαλό. Συν ότι θέλει είτε να έχεις Linux ή Ubuntu για windows. Μόλις βάλεις 1-2 όμως μπαίνουν για πλάκα οι επόμενες. 

 

Ωραίοι οι touch της Moeshouse (tuya και smartlife), ακόμα και από το app τους πιάνουν ακαριαία σε αντίθεση με sonoff που έχω δει λαγκ, συν ότι το backlight σβήνει για όποιον δεν το θέλει και είναι και πιο δυνατό από των sonoff. 

Ωραίο είναι το local tuya ρε συ αλλά εμένα κάνει ένα θέματακη μέσα στο ha. 

Κάθε τόσο θέλει reload το integration της localtuya. 

Εχει άλλος αυτό το θέμα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnyboy είπε

Ωραίοι οι touch της Moeshouse (tuya και smartlife), ακόμα και από το app τους πιάνουν ακαριαία σε αντίθεση με sonoff που έχω δει λαγκ, συν ότι το backlight σβήνει για όποιον δεν το θέλει και είναι και πιο δυνατό από των sonoff. 

Θέλω να βάλω smart switches στο σπίτι, να αντικαταστήσω τους κλασικούς που έχω. Κοίταζα σε sonoff (αυτούς με το single line, χωρίς ουδέτερο) αλλά δίνουν μόνο με ένα διακόπτη (εγώ θέλω κ διπλό). Πέτυχα κ τους morehouse, οι οποίοι μου άφησαν καλές εντυπώσεις, δίνει κ 2πλο ή 3πλο διακόπτη (πάντα χωρίς ουδέτερο μιλάω) κ έχει χρυσό χρωμματακι που αρέσει στη γυναίκα.

Θέλω να παραγγείλω ένα να δω πως θα μου δουλεύει. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι δεν έχουν αλέ ρε τουρ. Προφανώς θα μπορείς να το φτιάξεις με κάποιο συνδιασμό (πχ IFTTT) αλλά αν για κάποιο λόγο χάσει δίκτυο δε θα παίζει κ θα ήθελα να έχω κ αυτή την επιλογή.

Έχει κανείς άποψη σχετικά;

Επίσης έχω αναφέρει κ ένα λινκνοιονοανω, αν ξέρει κανείς να μου πει αν μπορεί να γίνει απευθειας αντικατάσταση του ασφαλειοδιακόπτη του θερμοσίφωνα, χωρίς να μπλέξω με έξτρα συνδέσεις.

https://www.moeshouse.com/collections/smart-circuit-breaker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Snip είπε

Θέλω να βάλω smart switches στο σπίτι, να αντικαταστήσω τους κλασικούς που έχω. Κοίταζα σε sonoff (αυτούς με το single line, χωρίς ουδέτερο) αλλά δίνουν μόνο με ένα διακόπτη (εγώ θέλω κ διπλό). Πέτυχα κ τους morehouse, οι οποίοι μου άφησαν καλές εντυπώσεις, δίνει κ 2πλο ή 3πλο διακόπτη (πάντα χωρίς ουδέτερο μιλάω) κ έχει χρυσό χρωμματακι που αρέσει στη γυναίκα.

Θέλω να παραγγείλω ένα να δω πως θα μου δουλεύει. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι δεν έχουν αλέ ρε τουρ. Προφανώς θα μπορείς να το φτιάξεις με κάποιο συνδιασμό (πχ IFTTT) αλλά αν για κάποιο λόγο χάσει δίκτυο δε θα παίζει κ θα ήθελα να έχω κ αυτή την επιλογή.

Έχει κανείς άποψη σχετικά;

Επίσης έχω αναφέρει κ ένα λινκνοιονοανω, αν ξέρει κανείς να μου πει αν μπορεί να γίνει απευθειας αντικατάσταση του ασφαλειοδιακόπτη του θερμοσίφωνα, χωρίς να μπλέξω με έξτρα συνδέσεις.

https://www.moeshouse.com/collections/smart-circuit-breaker

δεν θα το έβαζα το smart circuit breaker. δεν το εμπιστεύομαι, δεν είναι διακόπτης. 

Αλε ρετουρ μπορείς να τους κάνεις μέσα από το software. 

24 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Ωραίο είναι το local tuya ρε συ αλλά εμένα κάνει ένα θέματακη μέσα στο ha. 

Κάθε τόσο θέλει reload το integration της localtuya. 

Εχει άλλος αυτό το θέμα? 

εχτές το έφτιαξα, θα το δω πως θα πάει τις επόμενες μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, johnyboy είπε

δεν θα το έβαζα το smart circuit breaker. δεν το εμπιστεύομαι, δεν είναι διακόπτης.

Οπότε θεωρείς τη συνδεσμολογία με το sonoff πιο εμπιστοσύνης;

Τι σε κάνει να μην εμπιστεύεσαι το smart circuit breaker; (Δεν ξέρω σε τι διαφέρει από διακόπτη). Στο σπίτι έτσι κι αλλιώς έχω ασφαλειοδιακόπτη που ανοιγοκλείνω το θερμοσίφωνα. Το ίδιο δεν είναι κ αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Snip είπε

Οπότε θεωρείς τη συνδεσμολογία με το sonoff πιο εμπιστοσύνης;

Τι σε κάνει να μην εμπιστεύεσαι το smart circuit breaker; (Δεν ξέρω σε τι διαφέρει από διακόπτη). Στο σπίτι έτσι κι αλλιώς έχω ασφαλειοδιακόπτη που ανοιγοκλείνω το θερμοσίφωνα. Το ίδιο δεν είναι κ αυτό;

άλλο να έχεις ασφάλεια ΑΒΒ, GEYER και άλλο μια κινεζικη. Αν είναι να βάλεις έξτρα ασφάλεια για να προσέχει την ασφάλεια, βαλε σονοφ ή σελι καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thiva7 είπε

Ωραίο είναι το local tuya ρε συ αλλά εμένα κάνει ένα θέματακη μέσα στο ha. 

Κάθε τόσο θέλει reload το integration της localtuya. 

Εχει άλλος αυτό το θέμα? 

είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο και έχει θεματάκια. Σε εμένα δεν θέλει reload απλά οι διακόπτες για τα παντζούρια μερικές αφορές αποσυντονίζονται για λίγο. Σαν intgeration μαζί με το sonoff για τον λόγο ότι φεύγεις από το cloud χωρίς tasmota κλπ θεωρώ ότι είναι από τα must have

5 ώρες πριν, johnyboy είπε

Το localtuya δουλεύει άψογα για όποιον θέλει και local και cloud λύση. Δεν είναι δύσκολο απλά τα guides είναι της κακιάς συμφοράς και θέλει καθαρό μυαλό. Συν ότι θέλει είτε να έχεις Linux ή Ubuntu για windows. Μόλις βάλεις 1-2 όμως μπαίνουν για πλάκα οι επόμενες. 

 

Ωραίοι οι touch της Moeshouse (tuya και smartlife), ακόμα και από το app τους πιάνουν ακαριαία σε αντίθεση με sonoff που έχω δει λαγκ, συν ότι το backlight σβήνει για όποιον δεν το θέλει και είναι και πιο δυνατό από των sonoff. 

τους έβαλες στο localtuya? δωσε μου ένα λινκ για τους διακόπτες Moeshouse

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...