Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Εντελώς καινούργιος στο θέμα smart home, θέλω να βάλω φωτισμό κάτω από τα ντουλάπια της κουζίνας για να κάνω δουλειές (πλύσιμο πιάτων κλπ) και δευτερευόντως για ατμόσφαιρα.

Είδα λοιπόν στον Καυκά αυτό https://www.kafkas.gr/landing-pages/cyber-week/smart-home/ledvance-tainia-led-10w-m-220-240v-2000-6500k-rgbw-ip20-bluetooth_285848/

Αξίζει να το αγοράσω (θα χρειαστώ 3) ή να μαζέψω (πολύ περισσότερα) χρήματα και να πάω στη λύση Philips Hue Lightstrip;

Θα κάνω τη δουλειά μου ή θα κλαίω και τα 100 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, Trapper είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Εντελώς καινούργιος στο θέμα smart home, θέλω να βάλω φωτισμό κάτω από τα ντουλάπια της κουζίνας για να κάνω δουλειές (πλύσιμο πιάτων κλπ) και δευτερευόντως για ατμόσφαιρα.

Είδα λοιπόν στον Καυκά αυτό https://www.kafkas.gr/landing-pages/cyber-week/smart-home/ledvance-tainia-led-10w-m-220-240v-2000-6500k-rgbw-ip20-bluetooth_285848/

Αξίζει να το αγοράσω (θα χρειαστώ 3) ή να μαζέψω (πολύ περισσότερα) χρήματα και να πάω στη λύση Philips Hue Lightstrip;

Θα κάνω τη δουλειά μου ή θα κλαίω και τα 100 ευρώ;

Το συγκεκριμενο είναι bluetooth οποτε δεν είναι πολύ πρακτικό.

Καλήτερα πέρα μια τέτοια

https://www.skroutz.gr/s/20337336/Αδιάβροχη-Ταινία-LED-Σετ-SMD5050-24V-RGB-2m-Yeelight-Lightstrip-Plus-Xiaomi.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Το είδα και της Xiaomi αλλά διαβάζοντας κριτικές και συγκριτικά τεστ, γράφουν όλοι πως δεν έχει αρκετό φως για να κάνεις δουλειές, μόνο για εφέ κάνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Trapper είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Εντελώς καινούργιος στο θέμα smart home, θέλω να βάλω φωτισμό κάτω από τα ντουλάπια της κουζίνας για να κάνω δουλειές (πλύσιμο πιάτων κλπ) και δευτερευόντως για ατμόσφαιρα.

Είδα λοιπόν στον Καυκά αυτό https://www.kafkas.gr/landing-pages/cyber-week/smart-home/ledvance-tainia-led-10w-m-220-240v-2000-6500k-rgbw-ip20-bluetooth_285848/

Αξίζει να το αγοράσω (θα χρειαστώ 3) ή να μαζέψω (πολύ περισσότερα) χρήματα και να πάω στη λύση Philips Hue Lightstrip;

Θα κάνω τη δουλειά μου ή θα κλαίω και τα 100 ευρώ;

Δεν έχω χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο, αλλά η Ledvance είναι μάρκα της Osram οπότε πιστεύω πως θα είναι αξιοπρεπής. Μιας και τη θέλεις για την κουζίνα, σκέψου πάντως τα εξής:

- Kάθε φορά που θα θέλεις να το ανάψεις θα πρέπει να ανοίγεις το κινητό, την εφαρμογή, να περιμένεις και λίγο να συνδεθεί με bluetooth ώστε να ανάψει για να πλύνεις τα πιάτα. Δεν το λες και πρακτικό. 

- Αν η κουζίνα σου δεν είναι ανοιχτή ώστε να φαίνεται από άλλα δωμάτια θα πληρώσεις αρκετά επιπλέον για μια έγχρωμη λεντοταινία για κάτι, τα χρώματα, που θα χρησιμοποιήσεις ελάχιστα.

Γνώμη μου, πάρε καλύτερα για μια τέτοια δουλειά μια απλή λευκή λεντοταινία με ενσωματωμένο αισθητήρα κίνησης και άσε την έγχρωμη για πίσω από την τηλεόραση ή κάπου που θέλεις να διακοσμήσεις γενικότερα

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gippas είπε

Δεν έχω χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο, αλλά η Ledvance είναι μάρκα της Osram οπότε πιστεύω πως θα είναι αξιοπρεπής. Μιας και τη θέλεις για την κουζίνα, σκέψου πάντως τα εξής:

- Kάθε φορά που θα θέλεις να το ανάψεις θα πρέπει να ανοίγεις το κινητό, την εφαρμογή, να περιμένεις και λίγο να συνδεθεί με bluetooth ώστε να ανάψει για να πλύνεις τα πιάτα. Δεν το λες και πρακτικό. 

- Αν η κουζίνα σου δεν είναι ανοιχτή ώστε να φαίνεται από άλλα δωμάτια θα πληρώσεις αρκετά επιπλέον για μια έγχρωμη λεντοταινία για κάτι, τα χρώματα, που θα χρησιμοποιήσεις ελάχιστα.

Γνώμη μου, πάρε καλύτερα για μια τέτοια δουλειά μια απλή λευκή λεντοταινία με ενσωματωμένο αισθητήρα κίνησης και άσε την έγχρωμη για πίσω από την τηλεόραση ή κάπου που θέλεις να διακοσμήσεις γενικότερα

Σ ευχαριστώ!

Δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν λεντοταινίες με αισθητήρα κίνησης.

Έχεις να μου προτείνεις κάποια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στην κουζίνα έχω μια 5μ blitzwolf. Την έχω και ανάβει σε λευκό την δύση και να κλείνει στις 00:00.

 

Το κακο της είναι ότι από το κουμπί που έχει πάνω μπορείς να την ανάψεις, αλλά για να κλείσει θα πρέπει να περάσει μια μια από 8 λειτουργίες/χρώματα. Επίσης η κόλλα που έχει είναι δυνατή αλλά επειδή έχει βάρος (αδιάβροχη) καλό είναι να βάλεις κάτι άλλο να την κρατάει στην θέση της.

 

Για την χρήση που της κάνω είναι μια χαρά. Δυνατό φως και αν θελήσω λίγο χρώμα θα είναι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Trapper είπε

Σ ευχαριστώ!

Δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν λεντοταινίες με αισθητήρα κίνησης.

Έχεις να μου προτείνεις κάποια;

Όχι πραγματικά. Μπορώ να σου πω πως υπάρχει αυτή αλλά δεν την έχω δοκιμάσει. Έχω μια ράγα από το ΙΚΕΑ στην ντουλάπα μου που έχει αισθητήρα κίνησης και είμαι ευχαριστημένος, έχει αρκετό φως για δουλειά κουζίνας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Εγώ στην κουζίνα έχω μια 5μ blitzwolf. Την έχω και ανάβει σε λευκό την δύση και να κλείνει στις 00:00.

 

Το κακο της είναι ότι από το κουμπί που έχει πάνω μπορείς να την ανάψεις, αλλά για να κλείσει θα πρέπει να περάσει μια μια από 8 λειτουργίες/χρώματα. Επίσης η κόλλα που έχει είναι δυνατή αλλά επειδή έχει βάρος (αδιάβροχη) καλό είναι να βάλεις κάτι άλλο να την κρατάει στην θέση της.

 

Για την χρήση που της κάνω είναι μια χαρά. Δυνατό φως και αν θελήσω λίγο χρώμα θα είναι οκ.

είναι με tuya? να ναι την έχεις δοκιμάσει και στο ΗΑ (αν θυμάμαι καλά έχεις)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

είναι με tuya? να ναι την έχεις δοκιμάσει και στο ΗΑ (αν θυμάμαι καλά έχεις)?

Τώρα το στήνω/μαθαινω το ha. Έχει tuya και την βλέπει το ha από εκεί.

 

Όταν βρω χρόνο θα βάλω ένα διακόπτη (με συνδεδεμένο shelly) για να την ανάβω. Σιγά σιγα

Επεξ/σία από fingolfingr
Υγ: έχω και μια 2η ίδια στα κρεβάτια των παιδιών. Κρυφός φωτισμός κλπ. Τα χρώματα είναι πολύ καλά και εκεί αξίζει πολύ περισσότερο.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιος ανέβασε αυτό πριν μερικές μέρες? 

 

 

 

 

 

Συμφωνείτε? 

Αν πάρω τον sonoff pow 2 θα μπορώ να ανοιγωκλεινω και από το ίδιο το sonoff χειροκίνητα σωστά?? 

 

 

Επεξ/σία από toge
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, toge είπε

Κάποιος ανέβασε αυτό πριν μερικές μέρες? 

 

 

 

 

 

Συμφωνείτε? 

Αν πάρω τον sonoff pow 2 θα μπορώ να ανοιγωκλεινω και από το ίδιο το sonoff χειροκίνητα σωστά?? 

 

 

Για την συνδεσμολογία δεν μπορώ να σου πω αλλά.... Γιατί να πάρεις το pow 2 και όχι το απλό? Αν η συνδεσμολογία είναι σωστή τότε ναι. Θα μπορείς να το δουλεύεις είτε από την εφαρμογή είτε από το κουμπί του

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω μηπως το εχει κανει καποιος, σε ενα σπιτι μπορουν οι ιδιες συσκευες sonoff να παιξουν και σε αλλο τηλεφωνο, οχι με διαμοιρασμό απο απο τον πρωτο λογαριασμο?

Να γινουν δηλαδη add σε δυο τηλεφωνα με κάποιον τροπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Για την συνδεσμολογία δεν μπορώ να σου πω αλλά.... Γιατί να πάρεις το pow 2 και όχι το απλό? Αν η συνδεσμολογία είναι σωστή τότε ναι. Θα μπορείς να το δουλεύεις είτε από την εφαρμογή είτε από το κουμπί του

... Ναι έχεις δίκιο, αυτός εξειγει στο βίντεο το στήσιμο όταν βάζει το θερμοσίφωνα από την αρχή, ο διακόπτης στα σπίτια μας ήδη υπάρχει, αρα παίρνω το sonoff και ένα ρελε ισχύος και είμαι έτοιμος. 

Μπορεί κάποιος που το έχει ήδη φτιάξει να επιβεβαιώσει ότι η συνδεσμολογια του βίντεο δουλεύει? Για να δείξω αυτό στον ηλεκτρολόγο που θα φέρω. Αν και λογικά και ιδέα να μην έχει ο ηλεκτρολόγος θα μπορεί να καταλάβει αν το σχέδιο στέκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Να ρωτησω μηπως το εχει κανει καποιος, σε ενα σπιτι μπορουν οι ιδιες συσκευες sonoff να παιξουν και σε αλλο τηλεφωνο, οχι με διαμοιρασμό απο απο τον πρωτο λογαριασμο?

Να γινουν δηλαδη add σε δυο τηλεφωνα με κάποιον τροπο

ναι, με αλλον λογαριασμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Να ρωτησω μηπως το εχει κανει καποιος, σε ενα σπιτι μπορουν οι ιδιες συσκευες sonoff να παιξουν και σε αλλο τηλεφωνο, οχι με διαμοιρασμό απο απο τον πρωτο λογαριασμο?

Να γινουν δηλαδη add σε δυο τηλεφωνα με κάποιον τροπο

Μόνο με διαμοιρασμό. 2 λογαριασμοί και κοινή χρήση και από τους 2. Αν έχεις ένα λογαριασμό, κάθε φορά που μπαίνεις από την μια θα σε πετάει έξω από την άλλη. Τουλάχιστον αυτό συνέβαινε μέχρι πριν λίγους μήνες που το είχα δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...