Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, johnyboy είπε

αν έβαζες σμαρτ διακόπτη τοίχου αντί απλό, δεν θα έκανες αυτό που θες? η σελι, σονοφ μίνι κλπ. 

Θα το έκανα αλλά δε ξέρω πόσο αξιόπιστο και ασφαλές θα ήταν. Εννοώ για το φορτίο που έχει να διαχειριστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, Spect~ είπε

για το. αν θα πάρεις zigbee/zwave εξαρτάται από το τι συσκευές σκοπεύεις να αγοράσεις.. 

zwave πουλαβ εγώ ένα αν θελήσεις να πάρεις 

Αν θελησω γινετε και τα δυο να εχω πανω? Και πια μου προτεινεις αμα ειναι ευκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Son^Goku είπε

Θα το έκανα αλλά δε ξέρω πόσο αξιόπιστο και ασφαλές θα ήταν. Εννοώ για το φορτίο που έχει να διαχειριστεί.

Ναι σωστά, επειδή θα περνάει μόνιμα ρεύμα από πάνω του. 

 

Αυτό θα μπορούσε να μπει πάνω στον διακόπτη? 

 

https://shop.shelly.cloud/shelly-em-50a-clamp-wifi-smart-home-automation-1#139

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Ναι σωστά, επειδή θα περνάει μόνιμα ρεύμα από πάνω του. 

 

Αυτό θα μπορούσε να μπει πάνω στον διακόπτη? 

 

https://shop.shelly.cloud/shelly-em-50a-clamp-wifi-smart-home-automation-1#139

Ωραία φάση αλλά πρώτο ζητάει 50€ χωρίς καν τα μεταφορικά ενώ το σονοφ με τα καλώδια και το ρελέ στοίχισε χοντρικά 30€. Και δεύτερο στη περιγραφή του λέει Contactor Control Yes - max 2A ενώ για το σονοφ περνάνε 16Α.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αυτό και ελέγχω μέσω της alexa ένα air condition και τώρα έχω βάλει και μία TV sony που έχω. Το πρόβλημα μου είναι ότι το άνοιγμα/κλείσιμο της TV αντιστοιχεί στην ίδια infrared εντολή. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα αν βάλω σε ρουτίνα στην alexa να κλείνει η TV όταν λέω πχ "alexa goodbye", η TV να ανοίγει αν είναι κλειστή. Μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό? Στο air condition δεν γίνεται το ίδιο (δηλαδή όταν είναι κλειστό και το ξανακλείνω μέσω της αλέξας, δεν ανοίγει). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Son^Goku είπε

Ωραία φάση αλλά πρώτο ζητάει 50€ χωρίς καν τα μεταφορικά ενώ το σονοφ με τα καλώδια και το ρελέ στοίχισε χοντρικά 30€. Και δεύτερο στη περιγραφή του λέει Contactor Control Yes - max 2A ενώ για το σονοφ περνάνε 16Α.

σωστός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, NoRz είπε

Αν θελησω γινετε και τα δυο να εχω πανω? Και πια μου προτεινεις αμα ειναι ευκολο.

Ναι μπορείς. zwave της aeotec (κάπως έτσι) zigbee παίζει conbee 2 και κάποια custom 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό της blitzwolf?

https://banggood.app.link/i8emKA7ZYbb

Βασικά φαίνεται να είναι σαν sonoff basic αλλά έχει και έκδοση που ελέγχεις 2 συσκευές. Θα πάρω ένα για πειραματισμό.

12 ώρες πριν, cool_ted είπε

Έχω αυτό και ελέγχω μέσω της alexa ένα air condition και τώρα έχω βάλει και μία TV sony που έχω. Το πρόβλημα μου είναι ότι το άνοιγμα/κλείσιμο της TV αντιστοιχεί στην ίδια infrared εντολή. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα αν βάλω σε ρουτίνα στην alexa να κλείνει η TV όταν λέω πχ "alexa goodbye", η TV να ανοίγει αν είναι κλειστή. Μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό? Στο air condition δεν γίνεται το ίδιο (δηλαδή όταν είναι κλειστό και το ξανακλείνω μέσω της αλέξας, δεν ανοίγει). 

Δυστυχώς με αυτό μόνο όχι. Στο κλιματιστικό κάθε φορά που πατάς ένα κουμπί, το κοντρόλ στέλνει τα πάντα. Θερμοκρασία, ταχύτητα, περσίδες... Όλα. Οπότε το on διαφέρει από το off. Στην tv δεν συμβαίνει αυτό.

 

Λογικά θα γίνεται αν μπλέξεις με ha και αυτοματισμούς, αλλά θα πρέπει να συνδιασεις και άλλες συσκευές (πχ για να βλέπεις κατανάλωση στην tv για να καταλαβαίνει αν δουλεύει ή όχι). Λογικά.

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, cool_ted είπε

Έχω αυτό και ελέγχω μέσω της alexa ένα air condition και τώρα έχω βάλει και μία TV sony που έχω. Το πρόβλημα μου είναι ότι το άνοιγμα/κλείσιμο της TV αντιστοιχεί στην ίδια infrared εντολή. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα αν βάλω σε ρουτίνα στην alexa να κλείνει η TV όταν λέω πχ "alexa goodbye", η TV να ανοίγει αν είναι κλειστή. Μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό? Στο air condition δεν γίνεται το ίδιο (δηλαδή όταν είναι κλειστό και το ξανακλείνω μέσω της αλέξας, δεν ανοίγει). 

Ίσως λυθεί το πρόβλημα εάν το συνδυάσεις με μια έξυπνη πρίζα να κόβεις το ρεύμα στην tv οταν θες να την σβησεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, portomarko είπε

Ίσως λυθεί το πρόβλημα εάν το συνδυάσεις με μια έξυπνη πρίζα να κόβεις το ρεύμα στην tv οταν θες να την σβησεις. 

Δεν υπάρχει περίπτωση βλάβης στην tv όταν της κόβεις το ρεύμα απότομα όταν είναι σε λειτουργία και χωρίς να μπει σε αναμονή πρώτα (όπως όταν την κλείνεις από το remote)? Θυμάμαι παλιά  που είχα δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο με aircondition έμεναν οι περσίδες ανοιχτές όταν έκοβα το ρεύμα ενώ ήταν σε λειτουργία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι οι περισσότερες τηλεοράσεις όταν τις κλείνεις από τον διακόπτη (όχι από το τηλεχειριστήριο) στην ουσία κάνεις το ίδιο πράγμα. Αν γνωρίζει κάποιος 100 % ας το πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλιματιστικό αν του κοψεις το ρευμα το καταστρέφεις, αντε μια αντε δυο στο τελος θα το παρεις στο χερι.

Η τηλεοραση δεν καταλαβαίνω τι νοημα εχει να της βάλεις διακόπτη και να την κλείνεις, εχει το κοντρολ της.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Το κλιματιστικό αν του κοψεις το ρευμα το καταστρέφεις, αντε μια αντε δυο στο τελος θα το παρεις στο χερι.

Η τηλεοραση δεν καταλαβαίνω τι νοημα εχει να της βάλεις διακόπτη και να την κλείνεις, εχει το κοντρολ της.

Το μήνυμά μου ήταν απάντηση στο παρακάτω: 

Έχω αυτό και ελέγχω μέσω της alexa ένα air condition και τώρα έχω βάλει και μία TV sony που έχω. Το πρόβλημα μου είναι ότι το άνοιγμα/κλείσιμο της TV αντιστοιχεί στην ίδια infrared εντολή. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα αν βάλω σε ρουτίνα στην alexa να κλείνει η TV όταν λέω πχ "alexa goodbye", η TV να ανοίγει αν είναι κλειστή. Μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό? Στο air condition δεν γίνεται το ίδιο (δηλαδή όταν είναι κλειστό και το ξανακλείνω μέσω της αλέξας, δεν ανοίγει). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προδιαγραφές πρέπει να έχει κάποιος διακόπτης για να μπορεί να συνδεθεί σε home assistant;

Αρχίζω να μπαίνω λίγο στο τριπάκι για έξυπνο σπίτι και έχω παραγγείλει για δοκιμή 2 touch διακόπτες της moeshouse (αυτούς χωρίς ουδέτερο). Αυτοί συνδέονται με alexa, google home, smart life και tuya. Θα έχω τη δυνατότητα αργότερα να τους κάνω να παίξουν με ha ή δεν γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...