Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, tvkal είπε

Ρώτησα κάτι παρόμοιο έναν κλειδαρά και με απέτρεψε και μου σύστησε ακριβές λυσεις των 250+ ευρώ.

Υπάρχουν επίσης λύσεις με κλειδαριές σαν αυτές των κεντρικών εισοδων των πολυκατοικιών αλλά ειναι πιο δύσκολα προσαρμόσιμες στις οικιακές πορτες.

Αν δεν σε ενδιαφέρει το κλειδωμα ... διατηρείς το υπάρχον κλείδωμα με τη σημερινή σου κλειδαρια και προσθέτεις άλλη μια κλειδαριά - κουτιαστή την λένε. 

Ο πιο εύκολος τρόπος ειναι να βρεις μια τέτοια ηλεκτρική κλειδαριά σαν κουτι ειναι αξίας απο 10-60 ευρώ αναλόγως ποιότητας, που βιδώνει πάνω στην πόρτα με 4 βίδες και έχει μια φωλιά που μπαίνει απέναντι της στο κάσωμα. Τέτοιες κλειδαριές χρησιμοποιούσαμε παλιότερα στα δίπατα σπιτια για να μην κατεβαίνουμε τις σκάλες να ανοίξουμε και το άνοιγμα γινόταν ηλεκτρικά ή πιο παλιά τραβώντας ένα κορδονάκι που ήταν δεμένο πάνω στην κλειδαριά και που με μια 1-2 τροχαλίες ανέβαινε στο επάνω πάτωμα.  

Την νέα αυτη κλειδαριά την τριγγάρεις με ένα sonoff 5v για να ανοιγει.

 Παρακάτω σου λέω τα βήματα για το πως μπορείς να την προσαρμώσεις. 

" Αχρηστεύεις " την υπάρχουσα  γλώσσα (την επάνω) που έχει η κλειδαριά σου (εννοώ τη γλώσσα που έχει η κλειδαριά για να κρατά την πορτα κλειστή ακομα και οταν ειναι ξεκλέιδωτη. Την άλλη γλώσσα (την κάτω-του κλειδώματος) την διατηρείς για να μπορείς να χρησιμοποιείς  το κλείδωμα της και να κλειδώνεις οποτε θέλεις την πορτα σου με μια πιο αξιόπιστη κλειδαρια.

Βιδώνεις πάνω στην πορτα σου κάπου πάνω ή κάτω απο το χερούλι σου το μεγάλο κουτι της νέας ηλεκτρικής κλειδαριάς και στο κάσωμα της πορτας αντικρυστά το μικρο κουτί. 

Συνδέεις τα καλώδια της ηλεκτρικής κλειδαριάς με ενα σονοφ που να κάνει ιντσινγκ (πχ SONOFF WiFi inching/selflock relay module RE5V1C). Δινεις ρευμα 5V στο sonoff και εισαι έτοιμος.

Φαντάσου οτι με το ξεκλειδωμα η πορτα πάει και έρχεται ελεύθερη, δεν έχει κάτι να την κρατήσει κλειστή (είπαμε οτι καταργήσαμε τη γλώσσα της παλιάς κλειδαριάς) και μέχρι να λήξει το inching του ξεκλειδώματος ( πχ 10δευτερόλεπτα) και να ελευθερωθει η κρατημένη γλώσσα της κλειδαριάς κυκλοφορεί ελευθερη. Οταν ελευθερωθεί θα ασφαλίσει. 

Αν θέλεις να υπάρχει και άνοιγμα χωρις wifi μπορείς να βάλεις και έναν διακόπτη μπουτον να τον πατάνε τα άλλα μέλη της οικογένειας σου οταν θέλουν να βγούνε. Για να μπουν ομως θα μπορούν μονο μεσω της εφαρμογής να ανοίξουν, εκτος αν μπεις σε διαδικασια και βάλεις απ΄έξω πληκτρολογιο κωδικού κλπ. 

Στο προβλημα αυτο υπάρχει μια λύση να πάρεις μια κλειδαριά που να έχει και εξωτερικο αφαλό, οποτε τρυπάς την πορτα και αφήνεις έξω τον εξωτερικό αφαλο ωστε ο εισερχόμενος να μπορεί να ανοίξει με το κλειδι του ή με την εφαρμογή.  Ο εξερχόμενος θα ανοίγει με το κουμπί ή με την εφαρμογή.   Κλειδωμα (για επιπλέον ασφάλεια πχ σε μακρόχρονη απουσία μας) θα μπορεί να γίνει και στην παλιά κλειδαριά την οποία τη διατηρήσαμε.

https://www.youtube.com/watch?v=oDz9FHD_MDg

https://www.youtube.com/watch?v=Aki2t5VoYuc

 

Ευχαριστω για την απαντηση.

ΕΙδα τα βιντεο...το δευτερο δλδ γιατι το πρωτο με σκότωνε ο πακιστανουλης :D

Νομιζω δεν ειναι αυτο που θελω. στα βιντεο αμα ειδα καλα λειτουργουν και την κλειδωνια ,

Εγω εχω στο μυαλο μου κατι τετοιο

λογικα θελω solenoid lock ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ιδια λογική είναι με τη διαφορά οτι βλεπω arduino. 

Οσον αφορά ομως την ποιότητα της κλειδαριας έχω δει οτι την συγκεκριμένη την έχουν για ντουλάπια. Ψάξε να βάλεις κάτι σχετικά καλο και διατήρησε και την παλιά σου κλειδαριά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε καμία πρόταση για πρίζα (χωνευτή) που να μετράει κατανάλωση αλλά να είχε δοντάκια και όχι βίδες για να κουμπώνει στο κουτί;

Κάτι σαν αυτό αλλά να μπορεί να μπει σε παλια κουτία.

 

Στις 30/11/2020 στις 7:04 ΜΜ, netvoice είπε

Το καλύτερο ειναι να βγάλεις τον διακόπτη και να σκάψεις στο βάθος όσο χρειάζετε προσεκτικά, το έχω κάνει άπειρες φορές και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Το δοκίμασα με σφυρί και καλέμι. Στον 1ο διακόπτη όλα καλά. Έκοψα την πλάτη του κουτιού με κοπίδι, έβγαλα περίπου 2 πόντους ελαφρύ τσιμέντο και όταν είδα τούβλο σταμάτησα. Μπήκε άνετα και δούλεψε άψογα.

Οι διακόπτες του σαλονιού όμως..... είναι ανάμεσα σε κολώνα και πόρτα. Και πίσω από το κουτί υπήρχε σκυρόδεμα. Με πολύ προσπάθεια έσκαψα περίπου 1 πόντο. Έβαλα shelly στον ένα μόνο διακόπτη. Έκλεισε με πολύ προσπάθεια αλλά.... δουλεύει.

 

To σκ θα συνεχίσω τα σκαψίματα. Εσύ τι θα χρησιμοποιούσες; Από εργαλεία εχω πρόσβαση στα πάντα σχεδόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Έχουμε καμία πρόταση για πρίζα (χωνευτή) που να μετράει κατανάλωση αλλά να είχε δοντάκια και όχι βίδες για να κουμπώνει στο κουτί;

Κάτι σαν αυτό αλλά να μπορεί να μπει σε παλια κουτία.

Μήπως θα σε βόλευε να συμβιβαστείς και να βάλεις μια συμβατική πρίζα σαν αυτές που βάζαμε παλιά στους πινακες και να κρύψεις απο πίσω της μέσα στο κουτι κάποιον μετρητή κατανάλωσης  πχ https://www.banggood.com/Power-Metering-Version-BroadLink-x-BestCon-SCB1E-10A-DIY-Smart-Switch-WiFi-APP-Control-Box-Timing-Switch-Wireless-Remote-Controller-p-1590200.html?cur_warehouse=CN  https://www.banggood.com/SONOFF-POW-R2-AC90-250V-15A-3500W-WIFI-Wireless-APP-Remote-Control-Switch-Timer-Socket-Power-Monitor-Current-Tester-Works-with-Amazon-Alexa-Amazon-Tap-Google-Home-Nest-Assistant-IFTTT-p-1279097.html?cur_warehouse=CN&rmmds=search   ή αντίστροφα να βάλεις μπροστά της κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/24285776/Gosund-SP111.html  που μετρά κατανάλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

To σκ θα συνεχίσω τα σκαψίματα. Εσύ τι θα χρησιμοποιούσες; Από εργαλεία εχω πρόσβαση στα πάντα σχεδόν.

Kαλέμι, σφυράκι υπομονή και προσοχή :)

Επεξ/σία από netvoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Έχουμε καμία πρόταση για πρίζα (χωνευτή) που να μετράει κατανάλωση αλλά να είχε δοντάκια και όχι βίδες για να κουμπώνει στο κουτί;

Κάτι σαν αυτό αλλά να μπορεί να μπει σε παλια κουτία.

 

Το δοκίμασα με σφυρί και καλέμι. Στον 1ο διακόπτη όλα καλά. Έκοψα την πλάτη του κουτιού με κοπίδι, έβγαλα περίπου 2 πόντους ελαφρύ τσιμέντο και όταν είδα τούβλο σταμάτησα. Μπήκε άνετα και δούλεψε άψογα.

Οι διακόπτες του σαλονιού όμως..... είναι ανάμεσα σε κολώνα και πόρτα. Και πίσω από το κουτί υπήρχε σκυρόδεμα. Με πολύ προσπάθεια έσκαψα περίπου 1 πόντο. Έβαλα shelly στον ένα μόνο διακόπτη. Έκλεισε με πολύ προσπάθεια αλλά.... δουλεύει.

 

To σκ θα συνεχίσω τα σκαψίματα. Εσύ τι θα χρησιμοποιούσες; Από εργαλεία εχω πρόσβαση στα πάντα σχεδόν.

 

2 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Έχουμε καμία πρόταση για πρίζα (χωνευτή) που να μετράει κατανάλωση αλλά να είχε δοντάκια και όχι βίδες για να κουμπώνει στο κουτί;

Κάτι σαν αυτό αλλά να μπορεί να μπει σε παλια κουτία.

 

Το δοκίμασα με σφυρί και καλέμι. Στον 1ο διακόπτη όλα καλά. Έκοψα την πλάτη του κουτιού με κοπίδι, έβγαλα περίπου 2 πόντους ελαφρύ τσιμέντο και όταν είδα τούβλο σταμάτησα. Μπήκε άνετα και δούλεψε άψογα.

Οι διακόπτες του σαλονιού όμως..... είναι ανάμεσα σε κολώνα και πόρτα. Και πίσω από το κουτί υπήρχε σκυρόδεμα. Με πολύ προσπάθεια έσκαψα περίπου 1 πόντο. Έβαλα shelly στον ένα μόνο διακόπτη. Έκλεισε με πολύ προσπάθεια αλλά.... δουλεύει.

 

To σκ θα συνεχίσω τα σκαψίματα. Εσύ τι θα χρησιμοποιούσες; Από εργαλεία εχω πρόσβαση στα πάντα σχεδόν.

Ένα ίσιο σκαρπέλο θα σε βολέψει πιο πολύ από το καλέμι, και στο κόψιμο της πλάτης του κουτιού και στη τοιχοποιία  στη συνέχεια. Προσεκτικές κινήσεις να μην τραυματίσεις τα καλώδια και υπομονή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, tvkal είπε

Μήπως θα σε βόλευε να συμβιβαστείς και να βάλεις μια συμβατική πρίζα σαν αυτές που βάζαμε παλιά στους πινακες και να κρύψεις απο πίσω της μέσα στο κουτι κάποιον μετρητή κατανάλωσης  πχ https://www.banggood.com/Power-Metering-Version-BroadLink-x-BestCon-SCB1E-10A-DIY-Smart-Switch-WiFi-APP-Control-Box-Timing-Switch-Wireless-Remote-Controller-p-1590200.html?cur_warehouse=CN  https://www.banggood.com/SONOFF-POW-R2-AC90-250V-15A-3500W-WIFI-Wireless-APP-Remote-Control-Switch-Timer-Socket-Power-Monitor-Current-Tester-Works-with-Amazon-Alexa-Amazon-Tap-Google-Home-Nest-Assistant-IFTTT-p-1279097.html?cur_warehouse=CN&rmmds=search   ή αντίστροφα να βάλεις μπροστά της κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/24285776/Gosund-SP111.html  που μετρά κατανάλωση. 

Δεν με νοιάζει μόνο η κατανάλωση αλλά και το on/off. Σίγουρα υπάρχουν αρκετές λυσεις αλλά η πιο "καθαρή" είναι να μπει μια νέα πριζα. Για αυτό ρωτάω αν υπάρχει κάτι με δοντακια.

Gosund έχω παραγγείλει μια τέτοια με τους πόντους που είχα στην shell 😛.

11 ώρες πριν, trellokogiott είπε

 Προσεκτικές κινήσεις να μην τραυματίσεις τα καλώδια και υπομονή. 

Τα καλώδια δεν παθαίνουν κάτι. Προσεχω. Το κακό είναι ότι είναι τόσο στριμωγμένα στον σωλήνα που τρέχει στον τοίχο που δεν μπορώ να ανεβάσω ουδέτερο από.την πρίζα. Οπότε αναγκαστικά κόβω και βάζω διακλάδωση.

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2020 στις 5:36 ΜΜ, cambo99 είπε

Review για τα smart προϊόντα του lidl https://youtu.be/-XqIbWej770

Το θέμα είναι οτι λόγω lockdown δεν μπορούν να τα πουλήσουν ακόμα εδώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Έχω περάσει το Google Home στο κινητό μου και μου βρίσκει το Nest Mini που μου έκαναν δώρο και το Chromecast που έχω συνδέσει στην τηλεόρασή μου.

Επειδή έχω και μια σκούπα, που στο Mi Home εμφανίζεται κανονικά, σύνδεσα τις εφαρμογές ώστε να μου την εμφανίσει κι αυτή αλλά τίποτα. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Σημείωση, τη σκούπα μου την έχει κάνει share η κοπέλα μου και είναι σε κινέζικο server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Trapper είπε

Καλημέρα!

Έχω περάσει το Google Home στο κινητό μου και μου βρίσκει το Nest Mini που μου έκαναν δώρο και το Chromecast που έχω συνδέσει στην τηλεόρασή μου.

Επειδή έχω και μια σκούπα, που στο Mi Home εμφανίζεται κανονικά, σύνδεσα τις εφαρμογές ώστε να μου την εμφανίσει κι αυτή αλλά τίποτα. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Σημείωση, τη σκούπα μου την έχει κάνει share η κοπέλα μου και είναι σε κινέζικο server.

Στο google home, προσθέτοντας απλά την εφαρμογή mi home μου βρήκε τη σκούπα αμέσως. Εγώ έχω μια roborock s55, με τη διαφορά ότι ο λογαριασμός μου είναι ο κάτοχος της σκούπας (δεν την έχω με share δηλαδή) κ συνδέεται σε ευρωπαϊκό server, αν κ δε νομίζω ότι αυτό παίζει ρόλο. Αλλιώς δοκίμασε όταν κανείς login στο mi home από το google home, να κάνεις με τα credentials της κοπέλας σου που είναι οι master κωδικοί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταφέρει κανείς να συνδέσεις to Xiaomi Gateway με την alexa?  Έχει θέμα όπως έχω καταλάβει το skill του Xiaomi Smart Home στην Alexa και δεν το έχουν φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εχω το εξης θεμα 

Θελω να περασω καποιο μοτζουλ (λογικα sonoff) για τα ηλεκτρικά παράθυρα μου!! (Ωστε να τα χειρίζομαι απομακρυσμένα )

το θεμα ειναι οτι απ τους διακόπτες δν περναει ουδέτερο κ απ οσο εχω διαβάσει δν γινετε!!

 

ξερουμε αλλη λυση ;;υπαρχει κατι αλλο στην αγορα που μπορω να βαλω!;;

 

και να παιζει μ αλεξα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό το νήμα μιας και διαθέτω ΗΑ. Σκέφτομαι να πάρω δύο έξυπνα φωτιστικά οροφής - πλαφονίερες για το σαλόνι. Έχει δοκιμάσει κάποιος ώστε να μου προτείνει κάτι που να έχει ικανοποιητικό φως για σαλόνι αλλά και δυνατότητα σύνδεσης με HA?

Επίσης ψάχνω εδώ και αρκετό καιρό αλλά δεν έχω βρει τρόπο να συνδέσω την Aqara G2 camera με το ΗΑ. Τα έχει καταφέρει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...