Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Γιατί τα φλασαρουν σαν τρελοί τότε όλοι;; Όπως και να'χει, το βασικό ερώτημα είναι οι καλύτερες επιλογές μου ποιες είναι. :)

Δεν ξέρω, εγώ πάντως έτσι το έκανα και είναι μια χαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, emperor4her είπε

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάτι μικρές συσκευές που μπαίνουν στην πρίζα και είναι ένα μικρό ηχείο-μικρόφωνο και δουλεύουν με αλεξα για να μην φωνάζεις στο dot που μπορεί να είναι σε άλλο δωμάτιο.. Δεν μπορώ να το βρω, ξέρει κάποιος κάτι? 

Ήταν σαν φορτιστής κινητού σε μέγεθος, και μπορούσες να βάλει ένα σε κάθε δωμάτιο για να σε ακούει η αλεξα. 

Το echo flex εννοείς;

https://www.amazon.de/-/en/Introducing-Plug-smart-speaker-Alexa/dp/B07PFG54H7/ref=sr_1_18?dchild=1&keywords=alexa&qid=1608050358&sr=8-18

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Θέλω να αγοράσω 1-2 πρίζες ώστε να κλείνουν το ρεύμα στα ηλεκτρικά καλοριφέρ συγκεκριμένη ώρα από μόνες τους.

Στο μέλλον προγραμματίζω να βάλω κάπου Home Assistant ή/και Fibaro κλπ.

Διαβάζω περί tuya και flasharισματος ορισμένων συσκευών για να είναι local access κλπ, ποιες πρίζες θα λέγατε εσείς να προτιμήσω;;

BlitzWolf-BW-SHP10

 

Επεξ/σία από panoskir
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, emperor4her είπε

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάτι μικρές συσκευές που μπαίνουν στην πρίζα και είναι ένα μικρό ηχείο-μικρόφωνο και δουλεύουν με αλεξα για να μην φωνάζεις στο dot που μπορεί να είναι σε άλλο δωμάτιο.. Δεν μπορώ να το βρω, ξέρει κάποιος κάτι? 

Ήταν σαν φορτιστής κινητού σε μέγεθος, και μπορούσες να βάλει ένα σε κάθε δωμάτιο για να σε ακούει η αλεξα. 

Αν υπάρχει αυτό θα μ´ ενδιάφερε και εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, cool_ted είπε

Αν υπάρχει αυτό θα μ´ ενδιάφερε και εμένα.

Εδω εισαι 

4 ώρες πριν, gippas είπε
Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, aardwolf είπε

H Amazon δεν το στέλνει Ελλάδα το συγκεκριμένο όμως.

Ασχετο περίπου αλλα..... το νεο amazfit gtr 2 λεει ότι εχει ενσωμετωμενη alexa. Δεν μπορεί καποιος να παρει ενα τετοιο ρολόι και να μην εχει σε καθε πρίζα ένα τέτοιο;

 

Αν χρειαζεσαι αρκετά πιο φθηνά θα ερθει το ρολόι. Και ιο χρησιμο βασικά.

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που είχα ρωτήσει κ πιο πριν, άμα γνωρίζει κανείς

Τι προδιαγραφές πρέπει να έχει κάποιος διακόπτης για να μπορεί να συνδεθεί σε home assistant;

Αρχίζω να μπαίνω λίγο στο τριπάκι για έξυπνο σπίτι και έχω παραγγείλει για δοκιμή 2 touch διακόπτες της moeshouse (αυτούς χωρίς ουδέτερο). Αυτοί συνδέονται με alexa, google home, smart life και tuya. Θα έχω τη δυνατότητα αργότερα να τους κάνω να παίξουν με ha ή δεν γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/12/2020 στις 11:25 ΜΜ, emperor4her είπε

 

Εδω εισαι 

Απο Ελλάδα βλέπω το Amazon Flex κάνει 31 ευρώ, όταν η Αλέξα κάνει 38. Οπότε προφανώς δεν αξίζει. 

Επεξ/σία από cool_ted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2020 στις 6:56 ΜΜ, Snip είπε

Κάτι που είχα ρωτήσει κ πιο πριν, άμα γνωρίζει κανείς

Τι προδιαγραφές πρέπει να έχει κάποιος διακόπτης για να μπορεί να συνδεθεί σε home assistant;

Αρχίζω να μπαίνω λίγο στο τριπάκι για έξυπνο σπίτι και έχω παραγγείλει για δοκιμή 2 touch διακόπτες της moeshouse (αυτούς χωρίς ουδέτερο). Αυτοί συνδέονται με alexa, google home, smart life και tuya. Θα έχω τη δυνατότητα αργότερα να τους κάνω να παίξουν με ha ή δεν γίνεται;

Δεν υπάρχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές. Γενικά σχεδόν όλες οι συσκευές zigbee, z-wave και RF συνδέονται, καθώς και οι περισσότερες wifi. Μπορεί βέβαια να υπάρχουν θέματα, πχ να μην μπορεί ο HA να τραβήξει όλα τα δεδομένα μιας συσκευής.

Από εκεί και πέρα αν θες να ξέρεις αν μια συγκεκριμένη συσκευή συνδέεται ο καλύτερος τρόπος είναι να το γκουγλάρεις. Το πιθανότερο είναι πως κάποιος θα το έχει ήδη ρωτήσει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cool_ted είπε

Απο Ελλάδα βλέπω το Amazon Flex κάνει 31 ευρώ, όταν η Αλέξα κάνει 38. Οπότε προφανώς δεν αξίζει. 

Είναι άλλη φιλοσοφία. 

Δες βιντεο στο YouTube να δεις και τα παρελκόμενα. Επίσης σκέψου ότι το μέγεθος ειναι σαν να έχεις ένα φορτιστή στην πριζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου έβγαλε προσφορά ο άλλος για θέρμανση και άκουσον άκουσον, 100 ευρώ για θερμοστάτη και 180 για κάτι άλλο που μάλλον είναι αυτή η απάτη που βάζεις προγράμματα, συν 120 για να το προγραμματίσει.........  400 ευρώ για αέρα κοπανιστο. ούτε το Google nest thermostat δεν έχει τόσο. βασικά αγοράζεις 2 να έχεις και ρεζέρβα. 

 

κάποια στιγμή όταν έρθουν αυτά που παράγγειλα θα το συζητήσουμε εκτενέστερα αυτό το ζήτημα, πως γίνεται με σελι, σονοφ και ha. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, johnyboy είπε

μου έβγαλε προσφορά ο άλλος για θέρμανση και άκουσον άκουσον, 100 ευρώ για θερμοστάτη και 180 για κάτι άλλο που μάλλον είναι αυτή η απάτη που βάζεις προγράμματα, συν 120 για να το προγραμματίσει.........  400 ευρώ για αέρα κοπανιστο. ούτε το Google nest thermostat δεν έχει τόσο. βασικά αγοράζεις 2 να έχεις και ρεζέρβα. 

 

κάποια στιγμή όταν έρθουν αυτά που παράγγειλα θα το συζητήσουμε εκτενέστερα αυτό το ζήτημα, πως γίνεται με σελι, σονοφ και ha. 

Οι περισσότεροι "μαστόροι" ποντάρουν στην άγνοια του κοσμακη και διαφημίζουν τα προϊόντα τους λες και τα πήραν από τα ράφια της NASA... Η ημιμαθεια βασιλεύει και το μάρκετινγκ είναι τύπου βάλε αυτό που σου λέω με κλειστά τα μάτια είναι το καλύτερο εργαλείο που κυκλοφορεί το έβαλα και στης Βανδή το σπίτι, πριν από 3 μήνες και έχουνε πάθει πλάκα. 

Ήμουν και εγώ Ελ. Επαγγελματίας σε σχέση με συναγερμούς, κάμερες και κεραίες. Τις μισες φορές τα θέλει και ο κ.λος του κοσμακη όμως. Έχω πολλές ιστορίες αλλά δεν είναι επί του θέματος.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, portomarko είπε

Οι περισσότεροι "μαστόροι" ποντάρουν στην άγνοια του κοσμακη και διαφημίζουν τα προϊόντα τους λες και τα πήραν από τα ράφια της NASA... Η ημιμαθεια βασιλεύει και το μάρκετινγκ είναι τύπου βάλε αυτό που σου λέω με κλειστά τα μάτια είναι το καλύτερο εργαλείο που κυκλοφορεί το έβαλα και στης Βανδή το σπίτι, πριν από 3 μήνες και έχουνε πάθει πλάκα. 

Ήμουν και εγώ Ελ. Επαγγελματίας σε σχέση με συναγερμούς, κάμερες και κεραίες. Τις μισες φορές τα θέλει και ο κ.λος του κοσμακη όμως. Έχω πολλές ιστορίες αλλά δεν είναι επί του θέματος.

Αυτο ίσχυει 100%. το καλοκαίρι ένας γνωστός της κοπέλας μού σε μια συζήτηση μου είπε οτι αν θέλω μπορώ να μου κάνει το θερμοσίφωνο νομίζω και τα φώτα να τα ανάβω από μακριά. τελικά καταλήξαμε ότι αυτός ήξερε μόνο το sonoff basic, ούτε καν το ότι είχε βγάλει διακόπτες δεν ήξερε και ότι εγώ ήξερα πολλά παραπάνω από αυτόν.. όταν του έδειξα το σπίτι ΗΑ έπαθε πλάκα 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...