Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, johnyboy είπε

κανένα μήνα έχει που τον πήρα αλλά το παράτησα και μάλλον έτσι θα μείνει. 

Ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Όχι γιατί είμαι ειδικό αλλά γιατί από την shelly μου λένε αλλά.

 

Το shelly 1L ανακοινώθηκε τέλη Οκτωβρίου. Η δική μου αποστολή (που λογικά ήταν από τις πρώτες) ξεκίνησε πριν από ένα μήνα. Οπότε μου φαίνεται δύσκολο να το έχεις ήδη ενα μήνα. 

Όταν πάω σπίτι θα το συνδέσω σε ένα σκέτο καλώδιο πορτατίφ και θα δω τι λέει η εφαρμογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια ερώτηση για την τοποθέτηση των Shelly, Sonoff mini κλπ: πώς συνδέετε τα καλώδια; Εννοώ, όταν χρειάζεται διακλάδωση (πχ στον ουδέτερο), τι χρησιμοποιείτε; Ηλεκτρολογική κλέμα; Κλέφτη; Άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Όχι γιατί είμαι ειδικό αλλά γιατί από την shelly μου λένε αλλά.

 

Το shelly 1L ανακοινώθηκε τέλη Οκτωβρίου. Η δική μου αποστολή (που λογικά ήταν από τις πρώτες) ξεκίνησε πριν από ένα μήνα. Οπότε μου φαίνεται δύσκολο να το έχεις ήδη ενα μήνα. 

Όταν πάω σπίτι θα το συνδέσω σε ένα σκέτο καλώδιο πορτατίφ και θα δω τι λέει η εφαρμογή

πόσες φορές να γράψω και σε τι γλώσσα ότι δεν έχω σελι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, johnyboy είπε

να ανάβει 2 λάμπες. έχω έναν διακόπτη 2πλο με μια τέτοια σαχλαμάρα μεσα. δεν στέκει να είναι για μια λάμπα, η δεύτερη πως θα ανάψει. 

 

2 ώρες πριν, johnyboy είπε

ξαναλέω. έχω έναν διακόπτη διπλό, άλλη μάρκα, άσχετη, και έχει ακριβώς το ίδιο σκατο όπως το shelly, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω με τι τρόπο δουλεύει όλο αυτό. 

 

12 λεπτά πριν, johnyboy είπε

πόσες φορές να γράψω και σε τι γλώσσα ότι δεν έχω σελι. 

Ελληνικά ίσως; Άλλο η σαχλαμάρα, άλλο το σκατό, άλλο το shelly.

Αν δεν έχεις shelly λοιπόν αλλά δεν ξέρεις και τι έχεις τότε απλά δεν μπορείς να ξέρεις είναι για 1 ή 2 διακόπτες.

Το ότι είναι "ακριβώς το ίδιο" εξωτερικά δεν σημαίνει ότι είναι ίδιο και εσωτερικά. Όλα αυτά που μπαινουν πίσω από την πρίζα πάνω κάτω ίδια μοιάζουν να είναι.

Αν εσένα αυτη η "σαχλαμάρα" είναι ενσωματωμένη στον διπλο διακόπτη τότε μιλάμε για εντελώς διαφορετικό προϊόν.

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έγραψα στο προηγούμενο πόστ οτι δεν είναι σελι αλλά διπλός διακόπτης που δουλεύει με την ίδια φιλοσοφία όπως το σελι. με εκείνο το πράγμα που πάει στην λάμπα. σελι τώρα σκέφτομαι να παραγγείλω να δω πως θα παίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, johnyboy είπε

έγραψα στο προηγούμενο πόστ οτι δεν είναι σελι αλλά διπλός διακόπτης που δουλεύει με την ίδια φιλοσοφία όπως το σελι. με εκείνο το πράγμα που πάει στην λάμπα. σελι τώρα σκέφτομαι να παραγγείλω να δω πως θα παίζει. 

Εφόσον λοιπόν είναι διπλός διακοπτης θα ελέγχει 2 κανάλια. 2 λάμπες πχ ξεχωριστά. Τι χρειάζεται έξτρα για να λειτουργήσει θα φαίνεται στο manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Εφόσον λοιπόν είναι διπλός διακοπτης θα ελέγχει 2 κανάλια. 2 λάμπες πχ ξεχωριστά. Τι χρειάζεται έξτρα για να λειτουργήσει θα φαίνεται στο manual

Δεν βρήκα ώρα να το ψάξω παραπάνω, αν το βρω θα γράψω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα σιγά σιγά να πάρω κάνα smart gadgetaki και σκέφτομαι για αρχή smart παγίδες για πόρτες και παράθυρα και καμία smart κάμερα. Έχετε να προτείνεται κάτι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, netvoice είπε

Ξεκινήσαμε μια ομάδα στο FB σχετικά με το HA όσοι πιστοί προσέλθετε :)  link

 

Γιατί την κάνατε κλειστή;

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, netvoice είπε

για όλους απο Ελλάδα ειναι ανοιχτη, auto approval.

Το λέω, γιατί θα μπορούσε να είναι ανοιχτή να βλέπουν όλοι τις δημοσιεύσεις, αλλά να πρέπει να πάρεις έγκριση για να δημοσιεύσεις ή να σχολιάσεις. ΟΚ κάποιο λόγο θα είχατε! Θα μπω! Καλή αρχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Το λέω, γιατί θα μπορούσε να είναι ανοιχτή να βλέπουν όλοι τις δημοσιεύσεις, αλλά να πρέπει να πάρεις έγκριση για να δημοσιεύσεις ή να σχολιάσεις. ΟΚ κάποιο λόγο θα είχατε! Θα μπω! Καλή αρχή!

δεν χρειάζετε έγκριση για να δημοσιεύσεις ουτε να σχολιασεις... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2020 στις 1:49 ΜΜ, aardwolf είπε

Μια ερώτηση για την τοποθέτηση των Shelly, Sonoff mini κλπ: πώς συνδέετε τα καλώδια; Εννοώ, όταν χρειάζεται διακλάδωση (πχ στον ουδέτερο), τι χρησιμοποιείτε; Ηλεκτρολογική κλέμα; Κλέφτη; Άλλο;

Πολλές πρίζες έχουν 2 θέσεις για ουδέτερο και με ένα κομμάτι καλώδιο να συνδέσεις εκεί και στο N. Μπορεί να γίνει και με κλέμα αν δεν υπάρχει δεύτερη θέση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...