Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, yiorta είπε

Έφτιαξα αυτό το σχέδιο, ελπίζω να βοηθάει.

1Λ.png

Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου. Να πω ότι κι εγώ παράλληλα το έβαλα. 

 

Στην οροφη υπάρχει η κλεμα που ενώνει τα καλώδια που έρχονται από το "ταβάνι" με αυτά που πάνε στο φωτιστικό. 2 μπαίνουν 2 βγαίνουν. Εγώ στην έξοδο της κλεμας έβαλα το bypass. Ένα καλώδιο σε κάθε έξοδο. Στην ουσία η σύνδεση ήταν σαν της παρακάτω φωτό. Απλά αντί για απλή λάμπα υπήρχε φωτιστικό.

 

Φαντάζομαι ότι το μπαμ έγινε γιατί δεν είχα συνδέσει και το shelly όταν ανέβασα την ασφάλεια. Βλακεία. Και γι αυτό θα το ψάξω πολύ πριν ξεκινήσω πάλι.

Screenshot_20201225-114736.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους.

Σε συνέχεια των παραπάνω posts, να ρωτήσω κ εγώ το εξής. Έχωπαραγγείλει για δοκιμή 2 wifi touch διακόπτες της moeshouse, αυτούς που δεν θέλουν ουδέτερο αλλά χρησιμοποιούν ένα capacitor. Η ερώτηση είναι η εξής, στη σελίδα του διακόπτη φαίνεται ότι τι capacitor συνδέεται παράλληλα με τη λάμπα από το line πριν τη λάμπα στο line μετά. Στο manual το δείχνει από το line πριν τη λάμπα στον ουδέτερο μετά. Μπορεί να πει κάποιος πως είναι η σωστή σύνδεση τελικά;

20201225_231320.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου. Να πω ότι κι εγώ παράλληλα το έβαλα. 

 

Στην οροφη υπάρχει η κλεμα που ενώνει τα καλώδια που έρχονται από το "ταβάνι" με αυτά που πάνε στο φωτιστικό. 2 μπαίνουν 2 βγαίνουν. Εγώ στην έξοδο της κλεμας έβαλα το bypass. Ένα καλώδιο σε κάθε έξοδο. Στην ουσία η σύνδεση ήταν σαν της παρακάτω φωτό. Απλά αντί για απλή λάμπα υπήρχε φωτιστικό.

 

Φαντάζομαι ότι το μπαμ έγινε γιατί δεν είχα συνδέσει και το shelly όταν ανέβασα την ασφάλεια. Βλακεία. Και γι αυτό θα το ψάξω πολύ πριν ξεκινήσω πάλι.

Screenshot_20201225-114736.jpg

Το λάθος ήταν το εξής: Δεν είχες βάλει το Shelly.
Βλέπεις, θέλουμε "φάση" που έρχεται από το Shelly (από το Ο) αυστηρά. Αλλιώς είναι λάθος.

 

1 ώρα πριν, Snip είπε

Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους.

Σε συνέχεια των παραπάνω posts, να ρωτήσω κ εγώ το εξής. Έχωπαραγγείλει για δοκιμή 2 wifi touch διακόπτες της moeshouse, αυτούς που δεν θέλουν ουδέτερο αλλά χρησιμοποιούν ένα capacitor. Η ερώτηση είναι η εξής, στη σελίδα του διακόπτη φαίνεται ότι τι capacitor συνδέεται παράλληλα με τη λάμπα από το line πριν τη λάμπα στο line μετά. Στο manual το δείχνει από το line πριν τη λάμπα στον ουδέτερο μετά. Μπορεί να πει κάποιος πως είναι η σωστή σύνδεση τελικά;

20201225_231320.jpg

Αν και δεν τον έχω δουλέψει, πιστεύω πως το σωστό θα είναι αυτό:

33.png

22.png

Επεξ/σία από yiorta
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Σκεφτομαι να προβώ σε αγορά sonoff basic διακοπτών για σύνδεση με echo dot, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι προτιμότερη η wifi έκδοση ή η zigbee. Μάλιστα στη δεύτερη περίπτωση υπάρχουν και έτοιμα κιτακια με διάφορους αισθητήρες που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σε διάφορα σενάρια.

Ποιες είναι πραγματικά οι διαφορές?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, diosak είπε

Καλησπέρα,

Σκεφτομαι να προβώ σε αγορά sonoff basic διακοπτών για σύνδεση με echo dot, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι προτιμότερη η wifi έκδοση ή η zigbee. Μάλιστα στη δεύτερη περίπτωση υπάρχουν και έτοιμα κιτακια με διάφορους αισθητήρες που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σε διάφορα σενάρια.

Ποιες είναι πραγματικά οι διαφορές?

 

Η περίπτωση zigbee της sonoff απαιτεί ένα hub στο οποίο συνδέονται έως και 32 συσκευές - σενσορες.  Έχω πάρει αυτό το σετακι με το hub & διακόπτη, θερμόμετρο, ραντάρ και μαγνητική επαφή. Εχω παραγγειλει και 2 zbmini τα οποία μπαίνουν στην πλάτη του διακόπτη των φώτων αλλά δεν μου έχουν έρθει ακόμα. Συνεργάζονται με google  αλλα καλυτερα ειναι με alexa καθως κραταει περισσοτερα δεδομένα πχ από το θερμόμετρο με Ιστορικό ενω μεσω του ewelink βλεπεις μονο το παρον απο θερμοκρασία και υγρασια.

Μπες καλύτερα στο site της sonoff - itead ... Από το wifi έχω μόνο ένα rf smart swtch sonoff για γκαραζοπορτα το οποίο όμως μπορείς να τον ανοιγοκλείνεις : με ασύρματο κομπιουτεράκι 433mhz & μέσω wifi- ewelink & φωνητική εντολή google home & τον zigbee διακόπτη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, diosak είπε

Καλησπέρα,

Σκεφτομαι να προβώ σε αγορά sonoff basic διακοπτών για σύνδεση με echo dot, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι προτιμότερη η wifi έκδοση ή η zigbee. Μάλιστα στη δεύτερη περίπτωση υπάρχουν και έτοιμα κιτακια με διάφορους αισθητήρες που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σε διάφορα σενάρια.

Ποιες είναι πραγματικά οι διαφορές?

 

Αν σκοπευεις να αγοράσεις τα zigbee της sonoff θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα echo, όπως το echo 4, που έχει ενσωματωμένο zigbee hub, ώστε να γλιτώσεις το κόστος για το αντίστοιχο της sonoff.

Κατά τα αλλά, οι διάφορες είναι πως τα WiFi χρειάζεται να συνδεθούν με τον ρουτερ, που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε ρουτερ που δεν αντέχουν πολλές συσκευές, από την άλλη τα zigbee χρειάζονται ξεχωριστό hub. Επίσης τα zigbee έχουν μικρότερες απαιτήσεις σε ενέργεια. 

Επεξ/σία από gippas
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gippas είπε

Αν σκοπευεις να αγοράσεις τα zigbee της sonoff θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα echo, όπως το echo 4, που έχει ενσωματωμένο zigbee hub, ώστε να γλιτώσεις το κόστος για το αντίστοιχο της sonoff.

Κατά τα αλλά, οι διάφορες είναι πως τα WiFi χρειάζεται να συνδεθούν με τον ρουτερ, που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε ρουτερ που δεν αντέχουν πολλές συσκευές, από την άλλη τα zigbee χρειάζονται ξεχωριστό hub. Επίσης τα zigbee έχουν μικρότερες απαιτήσεις σε ενέργεια. 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η διαφορά είναι 50£ μεταξύ του dot 4 και του μεγάλου echo. Δεν ξέρω αν αξίζει τα τόσα παραπάνω λεφτά με το ξεκίνημα...

Κατά τα άλλα σκέφτομαι από Bangood το κιτάκι που πουλάνε της sonoff με τους αισθητήρες και το zigbee bridge. Ένα broadlink rm4 pro και μερικούς διακόπτες, πχ. Blitzwolf bw-ss1 wifi για αρχή που έχουν μόνο 4€, μισή τιμή σε σχέση με τα sonoff r3. Επίσης, είμαι μεταξύ καινούριων διακοπτών για τα φώτα ή απλά bulb holders.

Μπορώ κάπως να ορίσω πιο πολύπλοκα σενάρια? Για παράδειγμα, δίπλα if κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το Homebridge ?

Πως το ρυθμίζω αυτό;

1 ώρα πριν, diosak είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η διαφορά είναι 50£ μεταξύ του dot 4 και του μεγάλου echo. Δεν ξέρω αν αξίζει τα τόσα παραπάνω λεφτά με το ξεκίνημα...

Κατά τα άλλα σκέφτομαι από Bangood το κιτάκι που πουλάνε της sonoff με τους αισθητήρες και το zigbee bridge. Ένα broadlink rm4 pro και μερικούς διακόπτες, πχ. Blitzwolf bw-ss1 wifi για αρχή που έχουν μόνο 4€, μισή τιμή σε σχέση με τα sonoff r3. Επίσης, είμαι μεταξύ καινούριων διακοπτών για τα φώτα ή απλά bulb holders.

Μπορώ κάπως να ορίσω πιο πολύπλοκα σενάρια? Για παράδειγμα, δίπλα if κλπ?

Όλα αυτά συνεργάζονται μεταξύ τους;

2 ώρες πριν, diosak είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η διαφορά είναι 50£ μεταξύ του dot 4 και του μεγάλου echo. Δεν ξέρω αν αξίζει τα τόσα παραπάνω λεφτά με το ξεκίνημα...

Κατά τα άλλα σκέφτομαι από Bangood το κιτάκι που πουλάνε της sonoff με τους αισθητήρες και το zigbee bridge. Ένα broadlink rm4 pro και μερικούς διακόπτες, πχ. Blitzwolf bw-ss1 wifi για αρχή που έχουν μόνο 4€, μισή τιμή σε σχέση με τα sonoff r3. Επίσης, είμαι μεταξύ καινούριων διακοπτών για τα φώτα ή απλά bulb holders.

Μπορώ κάπως να ορίσω πιο πολύπλοκα σενάρια? Για παράδειγμα, δίπλα if κλπ?

Όλα αυτά συνεργάζονται μεταξύ τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mkougis είπε

Αυτό είναι το Homebridge ?

Πως το ρυθμίζω αυτό;

Όλα αυτά συνεργάζονται μεταξύ τους;

Όλα αυτά συνεργάζονται μεταξύ τους;

Θεωρητικά ναι. Και τα συνδέεις όλα σαν skill στην alexa και μπορείς να τα χειρίζεσαι από κει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, diosak είπε

Θεωρητικά ναι. Και τα συνδέεις όλα σαν skill στην alexa και μπορείς να τα χειρίζεσαι από κει.

Για να συνεργαστούν αυτά μεταξύ τους χρειάζεται κάποιο επιπλέον layer που να τα συνδέει. Αν χρησιμοποιήσεις μόνο την Alexa για αυτό σημαίνει πως περιορίζεσαι στις δικές της δυνατότητες. Από όσο ξέρω οι ρουτίνες της Alexa δουλεύουν με triggers αισθητήρες, χρόνο, φωνητικές εντολές, παρουσία αλλά είναι πολύ απλές στις δυνατότητες τους. Οπότε σκέψου τι θες να κάνεις και μετά δες αν η Alexa σου αρκεί.

Pro-tip: Η χρήση της φωνής για πολλά πράγματα δεν είναι πολύ βολική :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gippas είπε

Για να συνεργαστούν αυτά μεταξύ τους χρειάζεται κάποιο επιπλέον layer που να τα συνδέει. Αν χρησιμοποιήσεις μόνο την Alexa για αυτό σημαίνει πως περιορίζεσαι στις δικές της δυνατότητες. Από όσο ξέρω οι ρουτίνες της Alexa δουλεύουν με triggers αισθητήρες, χρόνο, φωνητικές εντολές, παρουσία αλλά είναι πολύ απλές στις δυνατότητες τους. Οπότε σκέψου τι θες να κάνεις και μετά δες αν η Alexa σου αρκεί.

Pro-tip: Η χρήση της φωνής για πολλά πράγματα δεν είναι πολύ βολική :) 

Ποιο είναι το layer αυτό? Δώσε τα φώτα σου...

Τώρα αρχίζω να τα ψάχνω κι εγώ...δεν ξέρω και πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/12/2020 στις 12:04 ΠΜ, yiorta είπε

Το λάθος ήταν το εξής: Δεν είχες βάλει το Shelly.
Βλέπεις, θέλουμε "φάση" που έρχεται από το Shelly (από το Ο) αυστηρά. Αλλιώς είναι λάθος

Σήμερα λοιπόν το έκανα σωστά. Και όλα πήγαν μια χαρά. Σε 15 λεπτα κυριολεκτικά είχα τελειώσει. Σκαψιμο τοίχου, συνδέσεις, bypass... Ολα.

Επειδή το shelly 1L είναι φτιαγμένο και για αλέ ρετουρ έχει 2 υποδοχές για διακόπτη. Έβαλα ένα διπλό. Με τον 1ο κουμπί θα έλεγχο το φωτιστικό της κουζίνας. Με τον 2ο θα έλεγχο μέσω ha την ledoταινια bitzwolf που έχω στα ντουλάπια. Όταν στήσω τον αυτοματισμό δλδ.

 

IMG_20201227_121252.jpg

 

IMG_20201227_123407.jpg

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gippas είπε

Για να συνεργαστούν αυτά μεταξύ τους χρειάζεται κάποιο επιπλέον layer που να τα συνδέει. Αν χρησιμοποιήσεις μόνο την Alexa για αυτό σημαίνει πως περιορίζεσαι στις δικές της δυνατότητες. Από όσο ξέρω οι ρουτίνες της Alexa δουλεύουν με triggers αισθητήρες, χρόνο, φωνητικές εντολές, παρουσία αλλά είναι πολύ απλές στις δυνατότητες τους. Οπότε σκέψου τι θες να κάνεις και μετά δες αν η Alexa σου αρκεί.

Pro-tip: Η χρήση της φωνής για πολλά πράγματα δεν είναι πολύ βολική :) 

Η αλήθεια είναι ότι δεν με ενδιαφέρει πολύ η Alexa γιατί δεν μου αρέσει να μιλάω σε κουτιά. Η ερώτηση μου αν συνεργάζονται όλα αυτά πήγαινε στον diosak που έγραψε ότι θέλει να πάρει Sonoff Blitzwolf και Broadlink. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, mkougis είπε

Η αλήθεια είναι ότι δεν με ενδιαφέρει πολύ η Alexa γιατί δεν μου αρέσει να μιλάω σε κουτιά. Η ερώτηση μου αν συνεργάζονται όλα αυτά πήγαινε στον diosak που έγραψε ότι θέλει να πάρει Sonoff Blitzwolf και Broadlink. 

Για εμένα η Alexa θα ήταν ο συνδετικός κρίκος σε όλα αυτά...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...