Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Σήμερα λοιπόν το έκανα σωστά. Και όλα πήγαν μια χαρά. Σε 15 λεπτα κυριολεκτικά είχα τελειώσει. Σκαψιμο τοίχου, συνδέσεις, bypass... Ολα.

Επειδή το shelly 1L είναι φτιαγμένο και για αλέ ρετουρ έχει 2 υποδοχές για διακόπτη. Έβαλα ένα διπλό. Με τον 1ο κουμπί θα έλεγχο το φωτιστικό της κουζίνας. Με τον 2ο θα έλεγχο μέσω ha την ledoταινια bitzwolf που έχω στα ντουλάπια. Όταν στήσω τον αυτοματισμό δλδ.

 

IMG_20201227_121252.jpg

 

IMG_20201227_123407.jpg

Το shelly 1L έχει είσοδο για δύο διακόπτες και μία έξοδο. Πως γίνεται να ελέγχεις φωτιστικό και ledoταινία ; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, leuteris107 είπε

Το shelly 1L έχει είσοδο για δύο διακόπτες και μία έξοδο. Πως γίνεται να ελέγχεις φωτιστικό και ledoταινία ; Ευχαριστώ

Έχει μια έξοδο γιατί είναι φτιαγμένο να ελέγχει μια λάμπα/φωτιστικό. Για αλέ ρετουρ θες 2 εισόδους οπότε είναι ιδανικό. 

 

Στην εφαρμογή έχει 1 διακόπτη. Σαν να έχεις shelly 1. Μέσα στην εφαρμογή όμως έχει button 1 και button 2. Ένα για κάθε είσοδο. 

 

Όταν το συνδέεις στο home assistant, μπορεί να του βάλεις αυτοματισμό ώστε όταν θα αλλάζει κατάσταση το button 2 να αλλάζει κατάσταση στην ταινία (ή σε ότι άλλο θες βασικά)

Screenshot_20201227-165717.jpg

Screenshot_20201227-170128.jpg

Screenshot_20201227-170214.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Έχει μια έξοδο γιατί είναι φτιαγμένο να ελέγχει μια λάμπα/φωτιστικό. Για αλέ ρετουρ θες 2 εισόδους οπότε είναι ιδανικό. 

 

Στην εφαρμογή έχει 1 διακόπτη. Σαν να έχεις shelly 1. Μέσα στην εφαρμογή όμως έχει button 1 και button 2. Ένα για κάθε είσοδο. 

 

Όταν το συνδέεις στο home assistant, μπορεί να του βάλεις αυτοματισμό ώστε όταν θα αλλάζει κατάσταση το button 2 να αλλάζει κατάσταση στην ταινία (ή σε ότι άλλο θες βασικά)

Screenshot_20201227-165717.jpg

Screenshot_20201227-170128.jpg

Screenshot_20201227-170214.jpg

Η ledoταινία είναι MONO με αλλαγής button 2 -->  ΗΑ -->  wifi εντολή για ΟΝ ή OFF. Στο button 2 ποια επιλογή έβαλες;

Στις 7/12/2019 στις 9:02 ΜΜ, spy_vlsi είπε

https://m.banggood.com/BlitzWolf-BW-SS1-3300W-15A-Basic-DIY-WIFI-Wireless-Switch-Smart-Home-APP-Remote-Control-Timer-Module-Socket-Work-with-Amazon-Echo-Google-Home-IFTTT-p-1517584.html?rmmds=search

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό; σαν εταιρεία έχει πολύ ποιοτικά προϊόντα, και είναι μια καλή (ίσως και καλύτερη) εναλλακτική του sonoff. Αν δεν κάνω λάθος μπορεί να φλασαριστει με tasmota

Σχετικά με το παραπάνω το έχει προσαρμόσει κάποιος σε ΗΑ;

Επεξ/σία από leuteris107
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, leuteris107 είπε

Η ledoταινία είναι MONO με αλλαγής button 2 -->  ΗΑ -->  wifi εντολή για ΟΝ ή OFF. Στο button 2 ποια επιλογή έβαλες?

Μόνο.... Όχι από την άποψη ότι μπορώ να την ανάψω και από το κουμπί της ή μέσω της εφαρμογή της. Ή μέσω alexa κλπ. Απλά αν είναι ήδη ανοιχτή και πατήσω τον διακόπτη θα σβήσει

 

Screenshot_20201227-173123.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους!

καμια δοκιμασμενη επιλογη για smart socket με ΗΑ integration σε λογικη τιμη και απο Ελλαδα εχει να προτεινει καποιος?

την θελω για το πολυπριζο στον σερβερ που εχω σπιτι για να δω ποσο ρευμα καταναλωνει στο 4μηνο.

καλη χρονια με υγεια για ολο τον κοσμο!

Επεξ/σία από themis_17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω σπασει το κεφαλι μου απο το απογευμα να καταλαβω τι παιζει.. χωρις αποτελεσμα.. 

συνδεσα το echo dot κανονικα με το λογαριασμο μου.

της λεω παιξε πχ Metallica, ολα καλα.

της λεω continue playing on living room tv. (sony android 9096) μου ανοιγει την τηλεοραση, ανοιγει και την ηχομπαρα (hdmi arc) και παιζει! γιναμε λεω, τελειο!!

παω να το ξανακανω το απογευμα τιποτα. στο σημειο που της λεω να το στειλει στην tv λεει οκ αλλα δεν το στελνει.. 

ενεργοποιω την αλεξα στην τηλεοραση, κανει τα παντα, αλλαζει καναλια κλπ απο το echo. κατσε λεω μπας και εφτιαξε και το αλλο.. το δοκιμαζω, δουλευει!! ωραια λεω.. παω να το ξανακανω μετα παο κανα 3ωρο, τιποτα. λεει οκ, και δεν το προχωραει.. εχω σπασει το κεφαλι μου!! με τρολλαρει  κ@ρια.. :( :(

καμια ιδεα τι γινεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, emperor4her είπε

εχω σπασει το κεφαλι μου απο το απογευμα να καταλαβω τι παιζει.. χωρις αποτελεσμα.. 

συνδεσα το echo dot κανονικα με το λογαριασμο μου.

της λεω παιξε πχ Metallica, ολα καλα.

της λεω continue playing on living room tv. (sony android 9096) μου ανοιγει την τηλεοραση, ανοιγει και την ηχομπαρα (hdmi arc) και παιζει! γιναμε λεω, τελειο!!

παω να το ξανακανω το απογευμα τιποτα. στο σημειο που της λεω να το στειλει στην tv λεει οκ αλλα δεν το στελνει.. 

ενεργοποιω την αλεξα στην τηλεοραση, κανει τα παντα, αλλαζει καναλια κλπ απο το echo. κατσε λεω μπας και εφτιαξε και το αλλο.. το δοκιμαζω, δουλευει!! ωραια λεω.. παω να το ξανακανω μετα παο κανα 3ωρο, τιποτα. λεει οκ, και δεν το προχωραει.. εχω σπασει το κεφαλι μου!! με τρολλαρει  κ@ρια.. :( :(

καμια ιδεα τι γινεται? 

Τι setup έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, diosak είπε

Τι setup έχεις?

Τι εννοείς? 

Alexa έχω, 2 echo dot και διάφορες smart συσκευές στο σπίτι λάμπες, διακόπτες, 

Ρωτάς κάτι συγκεκριμένο και εγώ δεν το καταλαβα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2020 στις 12:39 ΜΜ, diosak είπε

Ποιο είναι το layer αυτό? Δώσε τα φώτα σου...

Τώρα αρχίζω να τα ψάχνω κι εγώ...δεν ξέρω και πολλά!

Η Alexa είναι ένα τέτοιο layer. Ο Home Assistant που χρησιμοποιούμε πολλοί εδώ. Το SmartThings της Samsung. Το TuyaSmart. Το Google Home. Από εκεί και πέρα διαφέρουν στην ευκολία παραμετροποίησης, στησίματος, καθώς και το ποιες συσκευές υποστηρίζει το κάθε ένα. Η Alexa πχ έχει καλή γκάμα συσκευών και στήνεται εύκολα αλλά αν κάποιος θέλει πολύπλοκους αυτοματισμούς του στυλ άναψε τα φώτα όταν πέφτει ο ήλιος αν η φωτεινότητα στο σαλόνι είναι κάτω από το τάδε επίπεδο και ο μικρός είναι ξύπνιος, δεν μπορεί να σε βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο: https://www.dropbox.com/s/u1b77yjmviow31e/VID-20201228-WA0000.mp4?dl=0

Δούλεψε 2 φορές, πότε ξανά. Δεν είναι ότι δεν με Καταλαβαινει τι λέω. Λέει και οκ.. Απλά δεν το κάνει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Τι εννοείς? 

Alexa έχω, 2 echo dot και διάφορες smart συσκευές στο σπίτι λάμπες, διακόπτες, 

Ρωτάς κάτι συγκεκριμένο και εγώ δεν το καταλαβα? 

Η τηλεόραση πως επικοινωνεί με Alexa; Την έχει ενσωματωμένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gippas είπε

Η τηλεόραση πως επικοινωνεί με Alexa; Την έχει ενσωματωμένη;

Την πρώτη φορά που έβγαλα το βιντεο επικοινώνησε με το blitzwolf

Αφού δεν ξαναδουλεψε μετά λέω θα ενεργοποιήσω την alexa στην Tv. Το απέφυγα στην αρχή γιατί ήθελε διαδικασία (adb commands για να ενεργοποιηθεί στην Ελλάδα). 

Το έκανα, και δούλεψε την πρώτη φορά. Δεν ξαναδουλεψε μετά ξανά.. Το θέμα μου είναι ότι η τηλεόραση είναι συνδεδεμένη με ηχομπαρα. Και στέλνοντας τον ήχο εκεί έχω και κάποια καλύτερη ποιότητα ήχου σε σεχεση με το ηχείακι. 

Κάτι πρόβλημα Παίζει στην αλεξα.. Ενώ στην εφαρμογή του Spotify μου δείχνει την τηλεόραση, εδώ δεν την εμφανίζει. 

Screenshot_20201229_122126_com.amazon.dee.app.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πέρασα και εγώ αυτά τα βάσανα με το google home.... και τα περνάω καθημερινά. Δοκίμασα τις ρουτίνες, όλα τέλεια,  τις αποθήκευσα  και το απόγευμα έκανε τη χαζή. Τις ψιλομετέτρεψα να δω τι παίζει και έκανε οτι δεν βλέπει την τηλεόραση. Sony android με chromecast. Της έλεγα Play youtube... και έκανε τον κινέζο. Της έλεγα turn on chromecast tv και μου έλεγε δεν υπάρχει. Παρατηρώ πολύ μεγάλη αστάθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Wifi remote ασφαλειοδιακοπτης για πολλλλλλα amperes 30 A+.  Δυστυχώς όχι χειροκινητος.

Υπαρχει σε 3 εκδόσεις 

32 Α

50 Α

63 Α

Πιο πολύ για τους θερμοσίφωνες επειδή όλοι το έφτιαχναν με sonoff και ρελε  ισχύος. 

https://www.ebay.com/itm/Smart-WIFI-Circuit-Breaker-1P-Din-Rail-Timer-Switch-Relay-Home-Remote-Control-/174494456836?_trksid=p2349624.m46890.l49292

Επεξ/σία από portomarko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, portomarko είπε

Wifi remote ασφαλειοδιακοπτης για πολλλλλλα amperes 30 A+.  Δυστυχώς όχι χειροκινητος.

Υπαρχει σε 3 εκδόσεις 

32 Α

50 Α

63 Α

Πιο πολύ για τους θερμοσίφωνες επειδή όλοι το έφτιαχναν με sonoff και ρελε  ισχύος. 

https://www.ebay.com/itm/Smart-WIFI-Circuit-Breaker-1P-Din-Rail-Timer-Switch-Relay-Home-Remote-Control-/174494456836?_trksid=p2349624.m46890.l49292

Γιατί όχι χειροκίνητος? Το κουμπί δεν είναι για on off? Λογικά ναι όπως στα περισσότερα sonoff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...