Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, portomarko είπε

Wifi remote ασφαλειοδιακοπτης για πολλλλλλα amperes 30 A+.  Δυστυχώς όχι χειροκινητος.

Υπαρχει σε 3 εκδόσεις 

32 Α

50 Α

63 Α

Πιο πολύ για τους θερμοσίφωνες επειδή όλοι το έφτιαχναν με sonoff και ρελε  ισχύος. 

https://www.ebay.com/itm/Smart-WIFI-Circuit-Breaker-1P-Din-Rail-Timer-Switch-Relay-Home-Remote-Control-/174494456836?_trksid=p2349624.m46890.l49292

Ο διακόπτης είναι ON OFF δες το video

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leuteris107 είπε

Ο διακόπτης είναι ON OFF δες το video

Είχα την εντύπωση ότι ήταν μόνο remote

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

όπως έχω ξαναπεί, δεν θα έβαζα noname ασφάλεια στον πίνακα και ειδικά σε θερμοσίφωνα. 

Αν το βάλεις σε σειρά με την υπάρχουσα του  πίνακα θα έχεις προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, portomarko είπε

Είχα την εντύπωση ότι ήταν μόνο remote

Αν το βάλεις σε σειρά με την υπάρχουσα του  πίνακα θα έχεις προβλημα;

Δεν είμαι ηλεκτρολόγος για να ξέρω, για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι ότι δεν θα έβαζα ότι να ναι ασφάλεια που δεν χρειάζεται να είσαι και ειδικός για να το σκεφτείς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

Δεν είμαι ηλεκτρολόγος για να ξέρω, για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι ότι δεν θα έβαζα ότι να ναι ασφάλεια που δεν χρειάζεται να είσαι και ειδικός για να το σκεφτείς. 

Βασικά μπορείς να κάνεις μια έρευνα αν καλύπτονται οι προδιαγραφές  που απαιτούνται,  δεν το λέω για το συγκεκριμένο προϊόν μονο, γενικότερα το λέω.

Επίσης εάν το βάλεις ανάμεσα του ασφαλειοδιακοπτη και του θερμοσίφωνα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Πχ εάν βραχυκυκλωσει ή πάρει φωτιά θα πέσει η ασφάλεια που το τροφοδοτεί...

Γενικότερα όσον αφορά τα επώνυμα προϊόντα εννοείται ότι συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή χρονιά σε όλους.

 

Μιας και το spotify είχε προσφορά 3 μήνες δωρεαν για ενεργοποιήσεις μέχρι χθες είπα να φτιάξω ένα νέο λογαριασμό για να το εκμεταλευτω.

 

Στο echo dot είχα συνδεδεμένο έναν άλλο λογαριασμό premium (που πλήρωνα) και επειδή είχε λήξει είπα να τον αλλάξω για να βάλω τον καινούργιο. Στο alexa app δεν υπάρχει επιλογή για logoff στα skill. Οπότε απενερφοποιησα το skill πιστευωντας ότι θα το ξαναπεράσω ώστε να μπω με το νέο account. Μετά την αφαίρεση όμως μου βγάζει το παρακάτω. Μπορούμε να το προσπερασουμε κάπως? Ιδέες?

 

Ευχαριστώ

Screenshot_20210101-172824.jpg

 

Edit: ο λογαριασμός μου ήταν από amazon uk. Πήγα στα skills στο alexa app και έβαλα σαν χώρα Γερμανία. Μου το εμφάνισε, το πέρασα και όλα καλά. Γύρισα την γλώσσα πίσω σε αγγλικά και λειτουργεί ακόμα κανονικά. Να έγινε όλο αυτό λόγω Brexit? Ποιος ξέρει? Πάντως τώρα δουλεύει.

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Θέλω να μετατρέψω μια απλή λεντοταινία που έχω σπίτι και χειρίζομαι με τηλεκοντρόλ σε smart ώστε να τη χειρίζομαι από κινητό.

Υπάρχει τρόπος;

 

Edit: Βρήκα τη λύση, με 8 ευρώ στο banggood εδώ https://m.banggood.com/ARILUX-SL-LC-01-Super-Mini-LED-WIFI-Smart-RGB-Controller-For-RGB-LED-Strip-Light-DC-5-28V-p-1058603.html?rmmds=search&act_poa=SKU417405&cur_warehouse=CN

Μόλις την παραλάβω θα γράψω και εντυπώσεις. 

Επεξ/σία από Trapper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Trapper είπε

Καλησπέρα, 

Θέλω να μετατρέψω μια απλή λεντοταινία που έχω σπίτι και χειρίζομαι με τηλεκοντρόλ σε smart ώστε να τη χειρίζομαι από κινητό.

Υπάρχει τρόπος;

 

Edit: Βρήκα τη λύση, με 8 ευρώ στο banggood εδώ https://m.banggood.com/ARILUX-SL-LC-01-Super-Mini-LED-WIFI-Smart-RGB-Controller-For-RGB-LED-Strip-Light-DC-5-28V-p-1058603.html?rmmds=search&act_poa=SKU417405&cur_warehouse=CN

Μόλις την παραλάβω θα γράψω και εντυπώσεις. 

Εγώ έβαλα shelly rgbw. Μπόμπα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2021 στις 5:35 ΜΜ, fingolfingr είπε

Καλή χρονιά σε όλους.

 

Μιας και το spotify είχε προσφορά 3 μήνες δωρεαν για ενεργοποιήσεις μέχρι χθες είπα να φτιάξω ένα νέο λογαριασμό για να το εκμεταλευτω.

 

Στο echo dot είχα συνδεδεμένο έναν άλλο λογαριασμό premium (που πλήρωνα) και επειδή είχε λήξει είπα να τον αλλάξω για να βάλω τον καινούργιο. Στο alexa app δεν υπάρχει επιλογή για logoff στα skill. Οπότε απενερφοποιησα το skill πιστευωντας ότι θα το ξαναπεράσω ώστε να μπω με το νέο account. Μετά την αφαίρεση όμως μου βγάζει το παρακάτω. Μπορούμε να το προσπερασουμε κάπως? Ιδέες?

 

Ευχαριστώ

Screenshot_20210101-172824.jpg

 

Edit: ο λογαριασμός μου ήταν από amazon uk. Πήγα στα skills στο alexa app και έβαλα σαν χώρα Γερμανία. Μου το εμφάνισε, το πέρασα και όλα καλά. Γύρισα την γλώσσα πίσω σε αγγλικά και λειτουργεί ακόμα κανονικά. Να έγινε όλο αυτό λόγω Brexit? Ποιος ξέρει? Πάντως τώρα δουλεύει.

Αφού που ακριβώς το άλλαξες αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά τι είναι καλύτερο; Το Sonoff ή το TuyaSmart που έχει πολύ περισσότερες επιλογές;

και μια άσχετη ερώτηση:

αν φτιαξεις καλώδιο UTP και στη μια πλευρά κανείς ένα λάθος στη σειρά των καλωδίων, παίζει να δουλευει αλλά να έχει χαμηλότερη ταχύτητα;

Επεξ/σία από mkougis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, mkougis είπε

Τελικά τι είναι καλύτερο; Το Sonoff ή το TuyaSmart που έχει πολύ περισσότερες επιλογές;

και μια άσχετη ερώτηση:

αν φτιαξεις καλώδιο UTP και στη μια πλευρά κανείς ένα λάθος στη σειρά των καλωδίων, παίζει να δουλευει αλλά να έχει χαμηλότερη ταχύτητα;

εγώ έχω tuya λόγω μεγαλύτερης ποικιλίας σε προϊόντα και επειδή δεν μαρεσουν οι σονοφ που γράφουν την μάρκα πάνω. 

 

αν κάνεις λάθος το utp στην μια πλευρά δεν πρόκειται να παίξει. εκτός αν είναι τα δύο τελευταία. 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Εγώ έβαλα shelly rgbw. Μπόμπα...

Φαίνεται πολύ πιο ποιοτικό το Shelly.

Απευθείας από το site τους το πήρες;

Είχες θέμα με τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε!

Αυτή την στιγμή κάνω ανακαίνιση ένα διαμέρισμα 100 m2, και θέλω τα περισσότερα να τα βάλω στο wifi και να γίνουν smart.

Συγκεκριμένα θέλω να βάλω στο wifi τα εξής :

Κλιματιστικό

Θερμοσίφωνας

Φώτα σε κουζίνα, σαλόνι, υπνοδωμάτιο, μπάνιο, εξώπορτα. 

Τηλεόραση. 

Αυτό που με απασχολεί είναι ότι υπάρχει μεγάλη πληθώρα προϊόντων που δεν ξέρω ποσα απο αυτα χρειαζομαι

Αποφάσισα να ξεκινήσω  google home assistance.Ειναι καλο? ή έχει και καλύτερο?

Για τα φώτα θα πάρω το Philips hue που θα διαχειρίζεται όλα τα φώτα μέσο του bridge.

Όμως στους διακόπτες τι θα βάλω? Σκέφτηκα τα sonoff τα οποία και αυτά συνδέονται στο wifi. Όμως θα έχω στο app στο κινητο και τις λάμπες του hue και τους διακόπτες?

Θα έχω και 1 philips hue Dimmer Switch, και 1 hue tap, ειναι λογικο? Dimmer, Hue Tap, sonoff διακόπτες? Μήπως κατι δεν χρειάζεται? 

για τον θερμοσίφωνα σκέφτηκα να βαλω to woox smart wifi https://www.bmac.gr/woox-smart-wifi-sustima-xeirismou-thermosifona-25a-r4967-r.html

για το κλιματιστικο τι μπορω να βαλω? 

τελος στις μπριζες θα βαλω χωνευτες με wifi για τηλεοραση, καφετερια κλπ. ΕΞΥΠΝΗ ΠΡΙΖΑ ΜΕ WIFI

και το google nest για φωνητικές εντολές.

 

Οποία ιδέα έχετε για οτιδήποτε θα βοηθούσε. 

 

Σας ευχαριστώ και πάλι

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Trapper είπε

Φαίνεται πολύ πιο ποιοτικό το Shelly.

Απευθείας από το site τους το πήρες;

Είχες θέμα με τελωνείο;

Έρχονται από Βουλγαρία εντός Ε.Ε., δεν έχει τελωνείο...με την acs είχα θέμα, είχε κολλήσει 1 μήνα σε κατάστημα.

 

4 λεπτά πριν, Platkir είπε

Καλησπέρα στην παρέα, Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε!

Αυτή την στιγμή κάνω ανακαίνιση ένα διαμέρισμα 100 m2, και θέλω τα περισσότερα να τα βάλω στο wifi και να γίνουν smart.

Συγκεκριμένα θέλω να βάλω στο wifi τα εξής :

Κλιματιστικό

Θερμοσίφωνας

Φώτα σε κουζίνα, σαλόνι, υπνοδωμάτιο, μπάνιο, εξώπορτα. 

Τηλεόραση. 

Αυτό που με απασχολεί είναι ότι υπάρχει μεγάλη πληθώρα προϊόντων που δεν ξέρω ποσα απο αυτα χρειαζομαι

Αποφάσισα να ξεκινήσω  google home assistance.Ειναι καλο? ή έχει και καλύτερο?

Για τα φώτα θα πάρω το Philips hue που θα διαχειρίζεται όλα τα φώτα μέσο του bridge.

Όμως στους διακόπτες τι θα βάλω? Σκέφτηκα τα sonoff τα οποία και αυτά συνδέονται στο wifi. Όμως θα έχω στο app στο κινητο και τις λάμπες του hue και τους διακόπτες?

Θα έχω και 1 philips hue Dimmer Switch, και 1 hue tap, ειναι λογικο? Dimmer, Hue Tap, sonoff διακόπτες? Μήπως κατι δεν χρειάζεται? 

για τον θερμοσίφωνα σκέφτηκα να βαλω to woox smart wifi https://www.bmac.gr/woox-smart-wifi-sustima-xeirismou-thermosifona-25a-r4967-r.html

για το κλιματιστικο τι μπορω να βαλω? 

τελος στις μπριζες θα βαλω χωνευτες με wifi για τηλεοραση, καφετερια κλπ. ΕΞΥΠΝΗ ΠΡΙΖΑ ΜΕ WIFI

και το google nest για φωνητικές εντολές.

 

Οποία ιδέα έχετε για οτιδήποτε θα βοηθούσε. 

 

Σας ευχαριστώ και πάλι

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!

Τα hue είναι έξυπνες λάμπες, σε zigbee πρωτόκολλο γι αυτό και θέλουν gateway. Για διακόπτες δεν συνδυάζονται οι Sonoff, αυτοί κάνουν έξυπνες τις χαζές λάμπες. Αν θες όντως να πας σε hue πρέπει να πάρεις διακόπτες που να συνδέονται στο hub τους και να γίνονται pair με την κάθε λάμπα. 

Για εμένα μην μπλέξεις με hue. Βάλε Sonoff ή καλύτερα Shelly 1 ή Shelly dimmer αν θες και dimmάρισμα.

Επίσης για την ενοποίηση θα χρειαστεί είτε κάποιο gateway που να τα συνδέει όλα αυτά και να τα βλέπεις από την εφαρμογή του, είτε να στήσεις ένα HomeAssistant.

Για τα άλλα θα πάρεις απαντήσεις από τους πιο ειδικούς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...