Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, userAnon είπε

Οταν βαλεις τον αλε ρετουρ πες μας σε παρακαλώ εντυπώσεις.  Από την κουζίνα φαντάζομαι εισαι οκ ε?

Κουζίνα μια χαρά. Έχω βάλει διπλό διακόπτη (ενώ πριν είχε μονό) το ένα κουμπί ανάβει το φωτιστικό της κουζίνας. Το άλλο δίνει εντολή μέσω ha να ανάψει/σβήσει η ledοταινια που έχω στα ντουλάπια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Έχω βάλει χωρίς στην κουζίνα. Απλά για να δουλέψει πρέπει να μπει και bypass. Αν βάλεις ουδέτερο δεν θες bypass.

Για χρήση σε αλέ ρετουρ θα το δοκιμάσω τo επόμενο σκ. Αν και το σχεδιάγραμμα στο manual είναι ξεκάθαρο ότι έχει φτιαχτεί για αλέ ρετουρ.

 

 

 

To λεει ξεκαθαρα στο σαιτ για το shelly 1L

Min load (no neutral connected, without bypass 😞 20W resistive load 
Min load (with bypass): None
Min load with neutral present: None

 

Επεξ/σία από themis_17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, johnyboy είπε

παίζει και με και χωρίς ουδέτερο σίγουρα. για αυτο τα πουλάνε με capacitor Και χωρίς.

Το bypass που μπαινει ρε παιδια? εχω μπερδευτει λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, themis_17 είπε

Το bypass που μπαινει ρε παιδια? εχω μπερδευτει λιγο.

Ξεκινά σελίδα 366 και προχωρά. Εκεί θα δεις τις δικές μου αντίστοιχες ερωτήσεις και την λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2020 στις 1:08 ΜΜ, fingolfingr είπε

Σήμερα λοιπόν το έκανα σωστά. Και όλα πήγαν μια χαρά. Σε 15 λεπτα κυριολεκτικά είχα τελειώσει. Σκαψιμο τοίχου, συνδέσεις, bypass... Ολα.

Επειδή το shelly 1L είναι φτιαγμένο και για αλέ ρετουρ έχει 2 υποδοχές για διακόπτη. Έβαλα ένα διπλό. Με τον 1ο κουμπί θα έλεγχο το φωτιστικό της κουζίνας. Με τον 2ο θα έλεγχο μέσω ha την ledoταινια bitzwolf που έχω στα ντουλάπια. Όταν στήσω τον αυτοματισμό δλδ.

 

IMG_20201227_121252.jpg

 

IMG_20201227_123407.jpg

Η συνδεσμολογια του bypass πως ειναι? συνδεεις τον ουδετερο στο ταβανι στην μια μερια και στην αλλη μερια του συνδεεις τον ουδετερο που παει στο φωτιστικο?

36 λεπτά πριν, mechpanos είπε

παράλληλα στην λάμπα!

αυτο το παραλληλο ειναι που με μπερδευει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, themis_17 είπε

Η συνδεσμολογια του bypass πως ειναι? συνδεεις τον ουδετερο στο ταβανι στην μια μερια και στην αλλη μερια του συνδεεις τον ουδετερο που παει στο φωτιστικο?

αυτο το παραλληλο ειναι που με μπερδευει. 

shelly 1L

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά με υγεία

Θέλω να ασχοληθώ και εγώ και διαβάζω βλέπω βιντεάκια σχετικά με home assistant κτλ

. Προς το πάρω έχω 

Διαθέτω 5 μπριζες sonoff r2
3 Broadlink μπριζες
 1 Χιαομι ρεμοτε

Ααα έχω και ένα συναγερμό kerui w18 

 

Όλα wifi

Έχω μια απορία πεςψεγω έχω βάλει ένα mikrotik αλλά τα εργοστασιακά ρούτερ τον πάροχο δεν μπορεί κάποια στιγμή να σου πουν ότι δεν αφήνει να συνδεθεί άλλη ασύρματη συσκευή;;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, lambros είπε

Καλή χρονιά με υγεία

Θέλω να ασχοληθώ και εγώ και διαβάζω βλέπω βιντεάκια σχετικά με home assistant κτλ

. Προς το πάρω έχω 

Διαθέτω 5 μπριζες sonoff r2
3 Broadlink μπριζες
 1 Χιαομι ρεμοτε

Ααα έχω και ένα συναγερμό kerui w18 

 

Όλα wifi

Έχω μια απορία πεςψεγω έχω βάλει ένα mikrotik αλλά τα εργοστασιακά ρούτερ τον πάροχο δεν μπορεί κάποια στιγμή να σου πουν ότι δεν αφήνει να συνδεθεί άλλη ασύρματη συσκευή;;

Ευχαριστώ

Όχι! Όσες σηκώνει το mikrotik, μπορείς να τις συνδέσεις! Το εργοστασιακό ρούτερ θα βλέπει μόνο το mikrotik...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο λεω οτι εγω εχω μικροτικ και σηκωνει μερικες παραπανω. 

Οσες εχουν εργοστασιακα ρουτερ που σηκωνει λιγοτερα τι κανουν αν δεν γνωριζουν?

Δουλευει κανεις με τα πρωτοκολλά zibgee zwave?

 

 

Επεξ/σία από lambros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, lambros είπε

Αυτο λεω οτι εγω εχω μικροτικ και σηκωνει μερικες παραπανω. 

Οσες εχουν εργοστασιακα ρουτερ που σηκωνει λιγοτερα τι κανουν αν δεν γνωριζουν?

Δουλευει κανεις με τα πρωτοκολλά zibgee zwave?

 

 

Αν θέλουν πάνω από 30-40 wi fi συσκευές, θα πρέπει να πάρουν το ανάλογο access point.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2020 στις 1:08 ΜΜ, fingolfingr είπε

Σήμερα λοιπόν το έκανα σωστά. Και όλα πήγαν μια χαρά. Σε 15 λεπτα κυριολεκτικά είχα τελειώσει. Σκαψιμο τοίχου, συνδέσεις, bypass... Ολα.

Επειδή το shelly 1L είναι φτιαγμένο και για αλέ ρετουρ έχει 2 υποδοχές για διακόπτη. Έβαλα ένα διπλό. Με τον 1ο κουμπί θα έλεγχο το φωτιστικό της κουζίνας. Με τον 2ο θα έλεγχο μέσω ha την ledoταινια bitzwolf που έχω στα ντουλάπια. Όταν στήσω τον αυτοματισμό δλδ.

 

IMG_20201227_121252.jpg

 

IMG_20201227_123407.jpg

Στην δεύτερη φώτο, έχεις συνδέσει το bypass στην έξοδο της κλέμας του ουδετέρου που πήγαίνει στις λάμπες σου, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, cantonas είπε

Στην δεύτερη φώτο, έχεις συνδέσει το bypass στην έξοδο της κλέμας του ουδετέρου που πήγαίνει στις λάμπες σου, σωστά;

Η κλεμα έχει 2 εισόδους και 2 εξόδους. Στις εξόδους συνδεσα το bypass. Το ένα καλώδιο στη μία και το άλλο στην αλλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λόγος που βάζουμε aftersale ρουτερς είναι για να μοιράζουν αυτά τις ip και το κατσαρολι του ισπ να έχει μόνο την επικοινωνία με τον isp. φυσικά εκεί είναι πόσες συσκευές μπορεί να αντέξει το ρουτερ το καλό, στην προκειμένη το mikrotik. αν το κάνεις σωστά, που δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κάτι άλλο, τότε μόνο το mikrotik σε νοιάζει τι μπορεί να σηκώσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...