Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Η κλεμα έχει 2 εισόδους και 2 εξόδους. Στις εξόδους συνδεσα το bypass. Το ένα καλώδιο στη μία και το άλλο στην αλλη

Άρα στην επιστροφή και στον ουδέτερο που πηγαίνουν προς το ντουί γεφύρωσες με το bypass?

σόρρυ που ρωτάω πάλι,αλλά θέλω να δω αν το έχω καταλάβει σωστά.

Μόλις παρήγγειλα αυτά που μου είχαν καεί λόγω του θέματος που είχα με τη ΔΕΔΔΗΕ και με αποζημιώνουν για όλα όσα δεν φτιάχτηκαν!  Οπότε έβαλα κι ένα shelly 1L για έναν διακόπτη που είναι δύσκολο να τραβήξω ουδέτερο από το κουτί, αλλλά οι λάμπες που ελέγχει είναι 12 watt και θα χρειαστώ το bypass.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Η κλεμα έχει 2 εισόδους και 2 εξόδους. Στις εξόδους συνδεσα το bypass. Το ένα καλώδιο στη μία και το άλλο στην αλλη

και απο την μερια της κλεμας που ειναι το bypass μετα στο φωτιστικο?

Επεξ/σία από themis_17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, themis_17 είπε

και απο την μερια της κλεμας που ειναι το bypass μετα στο φωτιστικο?

Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο αν θα το βάλεις στην είσοδο ή στην έξοδο της κλεμας. Από την μεριά του φωτιστικού ή του ταβανιού δλδ. Το σημαντικό είναι από την μια να μπαίνουν 1+1 και από την άλλη να βγαίνουν 2+2. 

 

Και φυσικά όταν γίνονται όλες αυτές οι συνδέσεις... Ο γενικος κλειστός. Όταν συνδεθεί bypass και shelly, τοτε ανοίγουμε τον γενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θα ήθελα παρακαλώ εαν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο παρακάτω (πρώτο) μου setup για smart home. Δεν είναι κάτι τρελό νομίζω, δεν θέλω κλιματιστικά φουρνους νιπτήρες 😅 smart κτλπ, προς το παρον τουλαχιστον θελω πιο απλά πραγματάκια. Εχω αποφασίσει να πάω με Alexa. Τον συναγερμό δεν τον βάζω στην λίστα γιατι θα πάρω AJAX που είναι αυτόνομος και χρησιμοποιεί την δικιά του εφαρμογή, δεν με ενδιαφέρει εξάλλου να είναι στην Alexa ο συναγερμός.

Tι ζητάω:

1) RGBW όλες οι λάμπες στο σπίτι

2) Διακόπτες dimmer - on/off γιατι δεν λεει καθε φορα που θελω να χαμηλωσω την ενταση του φωτος η να το κλείσω να μπαινω στην εφαρμογή η να δίνω φωνητηκή εντολή γιατι αμα το κλεισω απο τον διακόπτη θα αποσυνδεθεί απο το wifi. Αυτό διαβασα οτι συμβαίνει. Ισχυεί? 

3)  motion + door sensors για διάφορες εντολές, π.χ. οταν μπαίνω μέσα στο σπίτι ανοίγοντας την πόρτα να ανάβουν κάποια απο τα φώτα στην ένταση που θα τα εχω ρυθμισμενα εγω και το αντίστοιχο να σβήνουν μονα τους οταν δεν ανιχνευουν κινηση για 10 λεπτα π.χ.

4) Μια wifi camera 

5) Μια smart σκούπα ρομπότ.

Εχω βρεί τα παρακάτω, πιστεύεται οτι ειναι ΟΚ ο συνδιασμός? Για τις λάμπες και τους διακόπτες της V-TAC λεει οτι υποστηρίζουν alexa, η σκούπα, η κάμερα και οι αισθητήρες κίνησης της xiaomi όμως διάβασα οτι δεν λειτουργούν εαν και στα χαρακτηριστικά λέει οτι υποστηρίζονται.

Amazon Echo Show 8: https://www.skroutz.gr/s/21615354/Amazon-Echo-Show-8-Smart-Display-Sandstone.html

Λάμπες: https://www.skroutz.gr/s/19800663/V-TAC-VT-5113-E27-A60-11W-RGBW-Dimmable-Smart-2752.html#reviews

Διακόπτες: https://www.skroutz.gr/s/21548951/V-TAC-8433.html?from=catspan

Motion sensors: https://www.skroutz.gr/s/23912198/Xiaomi-Mi-Motion-Sensor-Ασύρματος-7m-YTC4041GL-Λευκό.html?from=catspan

Camera: https://www.skroutz.gr/s/16495080/Xiaomi-IP-Wi-Fi-Κάμερα-1080p-με-Φακό-2-8mm-Mi-Home-Security-Camera-360-1080p.html?from=best_picks

Σκούπα: https://www.skroutz.gr/s/11655473/Xiaomi-Mi-Robot.html?from=catspan

Επίσης εαν κατι απο αυτά δεν λειτουργεί σωστά με αλέξα όπως οι λάμπες για παράδειγμα δεν εχω προβλημα να δωσω λεφτα να παω και σε HUE π.χ. που εχω διαβασει τα καλυτερα, αρκει αυτα τα λιγα πραγματακια που ζηταω να δουλουν σωστα και χωρις κολληματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

 

 

Επεξ/σία από djnoizeteck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, djnoizeteck είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα παρακαλώ εαν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο παρακάτω (πρώτο) μου setup για smart home. Δεν είναι κάτι τρελό νομίζω, δεν θέλω κλιματιστικά φουρνους νιπτήρες 😅 smart κτλπ, προς το παρον τουλαχιστον θελω πιο απλά πραγματάκια. Εχω αποφασίσει να πάω με Alexa. Τον συναγερμό δεν τον βάζω στην λίστα γιατι θα πάρω AJAX που είναι αυτόνομος και χρησιμοποιεί την δικιά του εφαρμογή, δεν με ενδιαφέρει εξάλλου να είναι στην Alexa ο συναγερμός.

Tι ζητάω:

1) RGBW όλες οι λάμπες στο σπίτι

2) Διακόπτες dimmer - on/off γιατι δεν λεει καθε φορα που θελω να χαμηλωσω την ενταση του φωτος η να το κλείσω να μπαινω στην εφαρμογή η να δίνω φωνητηκή εντολή γιατι αμα το κλεισω απο τον διακόπτη θα αποσυνδεθεί απο το wifi. Αυτό διαβασα οτι συμβαίνει. Ισχυεί? 

Λοιπόν, υπάρχουν δύο ειδών έξυπνοι διακόπτες:

- Αυτοί που επικοινωνούν με τις έξυπνες λάμπες

- Αυτοί που απλά διακόπτουν το ρεύμα, ή ρυθμίζουν τη ροή του (dimmers)

Αυτοί που λίνκαρες ανήκουν στη 2η κατηγορία. Που σημαίνει πως κάθε φορά που θα σβήνεις το φως από τον διακόπτη θα αποσυνδέεται η λάμπα από το ρεύμα και από το wifi. Και μετά ή θα την ανάβεις από τον διακόπτη ή μέσω της εφαρμογής του διακόπτη - ή το εικονίδιο του διακόπτη στην εφαρμογή της Alexa γιατί για κάθε λάμπα θα έχεις δύο εικονίδια, ένα της λάμπας και ένα του διακόπτη.  

Επίσης πολύ σημαντικό, οι έξυπνες λάμπες δεν δουλεύουν με dimmers. Τις καταστρέφουν. Μόνο με διακόπτη on off, έξυπνο ή χαζό και κάνεις το ντιμάρισμα ή από την εφαρμογή ή πχ από κάτι τέτοιο.

Αναφορά σε κείμενο

motion + door sensors για διάφορες εντολές, π.χ. οταν μπαίνω μέσα στο σπίτι ανοίγοντας την πόρτα να ανάβουν κάποια απο τα φώτα στην ένταση που θα τα εχω ρυθμισμενα εγω και το αντίστοιχο να σβήνουν μονα τους οταν δεν ανιχνευουν κινηση για 10 λεπτα π.χ.

Λίνκαρες μια κάμερα για ανιχνευτή κίνησης, δεν ξέρω αν αυτή σκέφτεσαι ή αν ο δαίμων του πληκτρολογίου χτύπησε. Στην πρώτη περίπτωση, βεβαιώσου πως μπορεί να λειτουργήσει ως ανιχνευτής κίνησης με τις ρουτίνες (routines) της Alexa, αλλιώς δεν θα μπορέσεις να κάνεις αυτά που περιγράφεις με την Alexa.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, gippas είπε

Λοιπόν, υπάρχουν δύο ειδών έξυπνοι διακόπτες:

- Αυτοί που επικοινωνούν με τις έξυπνες λάμπες

- Αυτοί που απλά διακόπτουν το ρεύμα, ή ρυθμίζουν τη ροή του (dimmers)

Αυτοί που λίνκαρες ανήκουν στη 2η κατηγορία. Που σημαίνει πως κάθε φορά που θα σβήνεις το φως από τον διακόπτη θα αποσυνδέεται η λάμπα από το ρεύμα και από το wifi. Και μετά ή θα την ανάβεις από τον διακόπτη ή μέσω της εφαρμογής του διακόπτη - ή το εικονίδιο του διακόπτη στην εφαρμογή της Alexa γιατί για κάθε λάμπα θα έχεις δύο εικονίδια, ένα της λάμπας και ένα του διακόπτη.  

Επίσης πολύ σημαντικό, οι έξυπνες λάμπες δεν δουλεύουν με dimmers. Τις καταστρέφουν. Μόνο με διακόπτη on off, έξυπνο ή χαζό και κάνεις το ντιμάρισμα ή από την εφαρμογή ή πχ από κάτι τέτοιο.

Λίνκαρες μια κάμερα για ανιχνευτή κίνησης, δεν ξέρω αν αυτή σκέφτεσαι ή αν ο δαίμων του πληκτρολογίου χτύπησε. Στην πρώτη περίπτωση, βεβαιώσου πως μπορεί να λειτουργήσει ως ανιχνευτής κίνησης με τις ρουτίνες (routines) της Alexa, αλλιώς δεν θα μπορέσεις να κάνεις αυτά που περιγράφεις με την Alexa.

Κατάλαβα, νομιζα οτι ο διακοπτης επικοινωνουσε μεσω wifi με την εφαρμογη της alexa και dimmare παλι μεσω της εφαρμογης. Αρα τι μπορω να κανω για να εχω στην ουσια μια συντομευση της εφαρμογής στον τοίχο μου για + και - της εντασης του φωτός αλλα και on/off?

Δεν θελω να ανοιγω κινητό και να dimmάρω την λαμπα απο την εφαρμογη, απο τον τοιχο δεν μπορει να γινει αυτο? Κατι σαν τον διακόπτη HUE για παράδειγμα? Αυτος δεν επικοινωνει με την εφαρμογη και αλλαζει ρυθμιζεις απο εκει καθε φορα που θα ανεβασεις την ενταση του φωτος π.χ.?

H μπορω απλα να βαλω RGB λαμπες σε 1-2 φωτιστικά που θέλω και τα υπόλοιπα κανονικά φώτα π.χ. σαλόνι κουζίνα χώλ κρεβατοκάμαρα να τα βάλω απλές λάμπες led λευκές με τους διακόπτες που linkαρα?

Οσο για την καμερα συγνωμη λαθος λινκ τωρα το ειδα οτι την εβαλα 2 φορες, το διορθωσα. Την καμερα σαν καμερα θελω να την χρησιμοποιω να εχω πρόσβαση live την στιγμη που το θελω οταν δεν ειμαι σπιτι. Θα δουλεψει η xiaomi με την alexa χωρις την χρηση της mi app?

Επεξ/σία από djnoizeteck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2021 στις 12:16 ΠΜ, mkougis είπε

 φτιαξεις καλώδιο UTP και στη μια πλευρά κανείς ένα λάθος στη σειρά των καλωδίων, παίζει να δουλευει αλλά να έχει χαμηλότερη ταχύτητα;

Αν τα ζεύγη στη θέση 1,2 και 3,6 είναι σωστά και στις 2 πλευρές παίζει με 100 αντί με 1000 που θέλει και τα 4 ζεύγη.

Καλή χρονιά και από εμένα. Εξακολουθώ να χρειάζομαι κάποια συμβουλή στο θέμα σονοφ και αλερετουρ. Ενώ έχω συνδέσει με επιτυχία 2 διακόπτες της σονοφ άρεσαν και στην σύζυγο εμφανισιακά, θέλω να προχωρήσω σε αντικατάσταση όλων των διακοπτών του σπιτιού. Υπάρχουν όμως ορισμένα σημεία όπου μια λάμπα την χειρίζονται 2 διακόπτες. Μέσα σε κάθε διακόπτη φαίνεται να υπάρχουν 3 καλώδια ένα για είσοδο ένα έξοδο και ένα για εντολή απόσο κατάλαβα. Χρειάζεται να παρεμβαλω πχ ένα ή 2 σονοφ μίνι μεταξύ των 2 σονοφ διακοπτών για να διατηρηθεί το αλερετουρ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, djnoizeteck είπε

 

Δεν θελω να ανοιγω κινητό και να dimmάρω την λαμπα απο την εφαρμογη, απο τον τοιχο δεν μπορει να γινει αυτο? Κατι σαν τον διακόπτη HUE για παράδειγμα? Αυτος δεν επικοινωνει με την εφαρμογη και αλλαζει ρυθμιζεις απο εκει καθε φορα που θα ανεβασεις την ενταση του φωτος π.χ.?

Ναι, ο διακόπτης hue λειτουργεί έτσι αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για τις  V-Tac ή για έξυπνες λάμπες μέσω Alexa

Αναφορά σε κείμενο

H μπορω απλα να βαλω RGB λαμπες σε 1-2 φωτιστικά που θέλω και τα υπόλοιπα κανονικά φώτα π.χ. σαλόνι κουζίνα χώλ κρεβατοκάμαρα να τα βάλω απλές λάμπες led λευκές με τους διακόπτες που linkαρα?

Φυσικά και μπορείς

Αναφορά σε κείμενο

Οσο για την καμερα συγνωμη λαθος λινκ τωρα το ειδα οτι την εβαλα 2 φορες, το διορθωσα. 

Ο ανιχνευτής κίνησης που λίνκαρες δεν δουλεύει με Alexa χωρίς το hub της Xiaomi γιατί η Xiaomi δεν χρησιμοποιεί στάνταρ πρωτόκολλο zigbee. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Son^Goku είπε

Αν τα ζεύγη στη θέση 1,2 και 3,6 είναι σωστά και στις 2 πλευρές παίζει με 100 αντί με 1000 που θέλει και τα 4 ζεύγη.

Καλή χρονιά και από εμένα. Εξακολουθώ να χρειάζομαι κάποια συμβουλή στο θέμα σονοφ και αλερετουρ. Ενώ έχω συνδέσει με επιτυχία 2 διακόπτες της σονοφ άρεσαν και στην σύζυγο εμφανισιακά, θέλω να προχωρήσω σε αντικατάσταση όλων των διακοπτών του σπιτιού. Υπάρχουν όμως ορισμένα σημεία όπου μια λάμπα την χειρίζονται 2 διακόπτες. Μέσα σε κάθε διακόπτη φαίνεται να υπάρχουν 3 καλώδια ένα για είσοδο ένα έξοδο και ένα για εντολή απόσο κατάλαβα. Χρειάζεται να παρεμβαλω πχ ένα ή 2 σονοφ μίνι μεταξύ των 2 σονοφ διακοπτών για να διατηρηθεί το αλερετουρ;

Γιατί δεν βάζεις ένα sonoff mini στους υπάρχοντες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μιας που πιάσαμε την συζήτηση για τα σελι, αν έχεις σελι σε έναν διακόπτη, μπορείς να το δουλέψεις και από τα δύο (σελι - κουμπι) χωρίς θέματα? επίσης το ίδιο ισχύει και για το αλε ρετουρ? δηλαδή να το ανάψεις από τον πρώτο διακόπτη και να το σβήσεις από τον τελευταίο και μετά να το ανάψεις με το σελι? 

 

αν κατάλαβα σωστά γίνεται και το shelly 1 και 1l να δουλέψουν σαν αλε ρετουρ? 

έχετε φλασαρει τασμοτα ή είναι οκ και με το μαμά firmware? 

επειδή τα έχετε αρκετοί τα σελι με ψήνουν περισσότερο επειδή είναι δοκιμασμένη σε σχέση με τους τατς. 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnyboy είπε

μιας που πιάσαμε την συζήτηση για τα σελι, αν έχεις σελι σε έναν διακόπτη, μπορείς να το δουλέψεις και από τα δύο (σελι - κουμπι) χωρίς θέματα? επίσης το ίδιο ισχύει και για το αλε ρετουρ? δηλαδή να το ανάψεις από τον πρώτο διακόπτη και να το σβήσεις από τον τελευταίο και μετά να το ανάψεις με το σελι? 

 

αν κατάλαβα σωστά γίνεται και το shelly 1 και 1l να δουλέψουν σαν αλε ρετουρ? 

έχετε φλασαρει τασμοτα ή είναι οκ και με το μαμά firmware? 

επειδή τα έχετε αρκετοί τα σελι με ψήνουν περισσότερο επειδή είναι δοκιμασμένη σε σχέση με τους τατς. 

Τα shelly μπορούν να ανάψουν και να σβήσουν από όπου θες. Είτε από τον διακόπτη, είτε από την εφαρμογή, είτε συνδιασμό των 2.

 

Για αλέ ρετουρ μπορείς με shelly 1 (αλλά θες ουδέτερο) ή με shelly 1L (αλλά συνήθως θες bypass)

Με μαμά firmware αλλά γενικώς έχει αρκετές ρυθμίσεις η εφαρμογή.

 

Touch δεν έχω, αλλά αν θες να το κάνεις λίγο πιο έξυπνο χωρίς όμως να φαίνεται... Οι λύσεις τύπου shelly είναι μια καλή επιλογή.

 

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Τα shelly μπορούν να ανάψουν και να σβήσουν από όπου θες. Είτε από τον διακόπτη, είτε από την εφαρμογή, είτε συνδιασμό των 2.

 

Για αλέ ρετουρ μπορείς με shelly 1 (αλλά θες ουδέτερο) ή με shelly 1L (αλλά συνήθως θες bypass)

Με μαμά firmware αλλά γενικώς έχει αρκετές ρυθμίσεις η εφαρμογή.

 

Touch δεν έχω, αλλά αν θες να το κάνεις λίγο πιο έξυπνο χωρίς όμως να φαίνεται... Οι λύσεις τύπου shelly είναι μια καλή επιλογή.

 

Το ωραίο είναι ότι μπορεί να παραμετροποιηθεί (edge switch) να δουλεύει "αλέ-ρετούρ" και μεταξύ διακοπτών-εφαρμογής...
Ανοίγεις από την εφαρμογή, κλείνεις από τον διακόπτη...ξανα-ανοίγεις από την εφαρμογή, με τον ίδιο διακόπτη που ήταν στην θέση "κλειστός", τον πατάς και ξανακλείνει, χωρίς να πρέπει να παίξεις on - off  ντε και καλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Τα shelly μπορούν να ανάψουν και να σβήσουν από όπου θες. Είτε από τον διακόπτη, είτε από την εφαρμογή, είτε συνδιασμό των 2.

 

Για αλέ ρετουρ μπορείς με shelly 1 (αλλά θες ουδέτερο) ή με shelly 1L (αλλά συνήθως θες bypass)

Με μαμά firmware αλλά γενικώς έχει αρκετές ρυθμίσεις η εφαρμογή.

 

Touch δεν έχω, αλλά αν θες να το κάνεις λίγο πιο έξυπνο χωρίς όμως να φαίνεται... Οι λύσεις τύπου shelly είναι μια καλή επιλογή.

 

Θα έχει παντού ουδέτερο, δεν είναι πρόβλημα 

22 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Το ωραίο είναι ότι μπορεί να παραμετροποιηθεί (edge switch) να δουλεύει "αλέ-ρετούρ" και μεταξύ διακοπτών-εφαρμογής...
Ανοίγεις από την εφαρμογή, κλείνεις από τον διακόπτη...ξανα-ανοίγεις από την εφαρμογή, με τον ίδιο διακόπτη που ήταν στην θέση "κλειστός", τον πατάς και ξανακλείνει, χωρίς να πρέπει να παίξεις on - off  ντε και καλά...

μαρεσει αυτό και το καλό είναι ότι ότι δεν χρειάζεται από ότι κατάλαβα να βάλεις και στους 2 ή 3 αν είναι αλέ ρετουρ παρά μόνο στον τελευταίο και γλιτώνεις σημαντικό ποσό. 

γενικά τα σελι με πείθουν πολύ περισσότερο από tuya moes sonoff κλπ, δείχνουν πολύ καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Το ωραίο είναι ότι μπορεί να παραμετροποιηθεί (edge switch) να δουλεύει "αλέ-ρετούρ" και μεταξύ διακοπτών-εφαρμογής...
Ανοίγεις από την εφαρμογή, κλείνεις από τον διακόπτη...ξανα-ανοίγεις από την εφαρμογή, με τον ίδιο διακόπτη που ήταν στην θέση "κλειστός", τον πατάς και ξανακλείνει, χωρίς να πρέπει να παίξεις on - off  ντε και καλά...

Το ξέρω. Από την άλλη εγώ δεν το έχω έτσι γιατί θέλω όταν κλεινει από τον διακόπτη, ο διακόπτης να είναι κάτω. Έχω τα ψυχαναγκαστικά μου 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...