Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Το ξέρω. Από την άλλη εγώ δεν το έχω έτσι γιατί θέλω όταν κλεινει από τον διακόπτη, ο διακόπτης να είναι κάτω. Έχω τα ψυχαναγκαστικά μου 😛

Στους αλέ-ρετούρ δηλαδή τι κάνεις... πας σε συγκεκριμένο διακόπτη για να ανάψεις, και σε συγκεκριμένο για να σβήσεις :) 

10 λεπτά πριν, johnyboy είπε

το integration shelly στο HA είναι λοκαλ η με cloud? 

Κατά βάση με cloud αλλά αν το κατέχεις (στο σκάλισμα το homeassistant δηλαδή), ενεργοποιείς το mqtt στο shelly και παίζει local, όμως χάνεις την cloud λειτουργικότητα...
Εγώ τώρα δοκιμαστικά το έχω cloud αλλά θα το κάνω local αργότερα, όταν τα βάλω όλα επάνω, για να έχω responsiveness και αξιοπιστία...

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, johnyboy είπε

το integration shelly στο HA είναι λοκαλ η με cloud? 

info απο το integration : This is a plugin platform for Shelly smart home WiFi devices. The plugin communicate localy with the devices. You can also enable cloud connection, now it is only used to get the names of the devices.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκεπτικό μου είναι να γίνουν όλα λοκαλ, δεν θέλω να είναι σε κλαουντ τίποτα, για αυτό και προτιμώ τα σελι επειδή είχα στο νου να χώσω tasmota, αλλά αφού γίνεται και χωρίς φλασαρισμα τότε τζάμι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnyboy είπε

το integration shelly στο HA είναι λοκαλ η με cloud? 

Τα  shelly (1 & 2.5) που χρησιμοποιώ τα έχω στο ΗΑ με την εφαρμογή από το HACS  χωρίς ενεργοποιημένο MQTT και ενεργοποιημένο το cloud των συσκευών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι ακόμα, ήρθε σήμερα το sonoff zbbridge. Για να δουλέψει με τα aqara (οταν έρθουν) θα πρέπει να φλασάρω tasmota και να γίνει integrated με ZHA ή υπάρχει και άλλος τρόπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, gippas είπε

Ναι, ο διακόπτης hue λειτουργεί έτσι αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για τις  V-Tac ή για έξυπνες λάμπες μέσω Alexa

Φυσικά και μπορείς

Ο ανιχνευτής κίνησης που λίνκαρες δεν δουλεύει με Alexa χωρίς το hub της Xiaomi γιατί η Xiaomi δεν χρησιμοποιεί στάνταρ πρωτόκολλο zigbee. 

Δηλαδή εαν αγόραζα και το hub της xiaomi, δεν θα ειχα προβλημα στο να δουλεψει με την alexa, σωστά?

Οσο για τις λάμπες, τότε λογικά θα πάω σε απλές LED λευκές με τους διακόπτες της V-TAC, και θα βάλω πάλι 1-2 V-TAC rgbw στα φωτιστικά που θέλω μαζί με μια ταινία LED πάλι της V-TAC...rgbw και πόσο μάλλον hue rgbw σε όλο το σπίτι πάει πολύ και σε χρήματα αλλά και σε καγκουριά 😋

Ο λόγος που διάλεξα την V-TAC σαν εταιρία είναι οτι γράφουν οτι παίζουν με alexa + google home, η αλήθεια είναι οτι και για τα xiaomi προϊόντα το γράφουν αυτό αλλα κάτι για αλλαγή σέρβερ κτλπ εχω διαβάσει ωστε να τα αναγνωρίσει ... τα προϊόντα της V-TAC ξέρουμε εαν παίζουν out of the box με alexa χωρίς πατέντες, αλλαγή σέρβερ κτλπ?

edit: Κάτι άλλο που σκέφτηκα. Ο διακόπτης των HUE, θα δουλέψει μέσω αλέξα με V-TAC smart λάμπες?

 

 

Επεξ/σία από djnoizeteck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mechpanos είπε

Γιατί δεν βάζεις ένα sonoff mini στους υπάρχοντες!

Για λόγους αισθητικής (δεν αρέσει στη σύζυγο να υπάρχουν 2 διαφορετικοί διακόπτες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Finally μπήκε το τασμοτα στο sonoff zbbridge. Είναι λίγο μανίκι αν δεν έχεις τα σωστά καλώδια αλλά γενικά δεν ειναι κάτι τρελό. Σίγουρα θέλει εξοικείωση με ρεύματα και πλακέτες γιατί μπορεί να γίνει κάρβουνο αν μπερδέψετε την τάση. Τώρα περιμένω και τα aqara sensors να δω αν θα δουλέψουν.Απ ότι είδα δεν εχει θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα! Έχω μια ερώτηση μήπως γνωρίζει κάποιος τι γίνεται στις περιπτώσεις με aller retur πχ όταν θες να κάνεις ένα φως Smart με οποιαδήποτε εταιρεία με Smart switch? πρέπει αναγκαστικά να τραβηχτεί καλώδιο έξτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FutureLand είπε

Καλησπέρα και από μένα! Έχω μια ερώτηση μήπως γνωρίζει κάποιος τι γίνεται στις περιπτώσεις με aller retur πχ όταν θες να κάνεις ένα φως Smart με οποιαδήποτε εταιρεία με Smart switch? πρέπει αναγκαστικά να τραβηχτεί καλώδιο έξτρα;

οχι γινεται με shelly 1 και shelly 1L

αν ψαξεις λιγο πιο πισω στο νημα θα βρεις σχετικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τι λένε?

https://banggood.app.link/9Y5eH8STPcb

Αξίζουν τίποτα ή λόγω bluetooth δεν είναι εύχρηστα. Κάτι άλλο σε αυτό τον τομέα? Zigbee hub δεν έχω αλλά θα πάρω conbee όταν εξοικειωθω με το ha.

 

Κάτι άσχετο. Στην ντουλάπα ξεχασμένο βρήκα αυτό. Δεν θυμάμαι καν ποτέ το παρήγγειλα. Κάνει την ίδια δουλειά με το conbee?

https://banggood.app.link/nH855ViUPcb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Κάτι άσχετο. Στην ντουλάπα ξεχασμένο βρήκα αυτό. Δεν θυμάμαι καν ποτέ το παρήγγειλα. Κάνει την ίδια δουλειά με το conbee?

https://banggood.app.link/nH855ViUPcb

ναι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, fingolfingr είπε

 

Κάτι άσχετο. Στην ντουλάπα ξεχασμένο βρήκα αυτό. Δεν θυμάμαι καν ποτέ το παρήγγειλα. Κάνει την ίδια δουλειά με το conbee?

https://banggood.app.link/nH855ViUPcb

Εγώ τέτοιο έχω και δουλεύει άψογα με ZHA αλλά για να το φλασαρεις θέλεις 

CC debugger και cc2531 downloader cable

Οδηγίες για flash

https://www.zigbee2mqtt.io/information/flashing_the_cc2531.html

 

Επεξ/σία από panoskir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, panoskir είπε

Εγώ τέτοιο έχω και δουλεύει άψογα με ZHA αλλά για να το φλασαρεις θέλεις 

CC debugger και cc2531 downloader cable

Οδηγίες για flash

https://www.zigbee2mqtt.io/information/flashing_the_cc2531.html

 

Ηλίθια (ίσως) ερώτηση: επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με zigbee αλλά ούτε έχω ασχοληθεί με mqtt, αν δεν το φλασαρεις θα κάνει τίποτα out of the box αν μπει πάνω σε ha? Το conbee παίζει χωρίς πειράγματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...