Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
39 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Ηλίθια (ίσως) ερώτηση: επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με zigbee αλλά ούτε έχω ασχοληθεί με mqtt, αν δεν το φλασαρεις θα κάνει τίποτα out of the box αν μπει πάνω σε ha? Το conbee παίζει χωρίς πειράγματα?

Τo conbee ναι απλα το βαζεις σε μια usb και ειναι ετοιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Ηλίθια (ίσως) ερώτηση: επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με zigbee αλλά ούτε έχω ασχοληθεί με mqtt, αν δεν το φλασαρεις θα κάνει τίποτα out of the box αν μπει πάνω σε ha? Το conbee παίζει χωρίς πειράγματα?

Αν δε το φλασάρεις εσύ, κατά 99% δεν θα είναι ήδη φλασαρισμένο και άρα δε θα κάνει τίποτα απολύτως στο ΗΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

Αν δε το φλασάρεις εσύ, κατά 99% δεν θα είναι ήδη φλασαρισμένο και άρα δε θα κάνει τίποτα απολύτως στο ΗΑ.

Απο banggood ήταν οπότε σίγουρα δεν θα είναι φλασαρισμενο. 

 

Λογικά θα πάω σε conbee λοιπόν. Όταν έρθει η ώρα δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Αυτά τι λένε?

https://banggood.app.link/9Y5eH8STPcb

Αξίζουν τίποτα ή λόγω bluetooth δεν είναι εύχρηστα. Κάτι άλλο σε αυτό τον τομέα? Zigbee hub δεν έχω αλλά θα πάρω conbee όταν εξοικειωθω με το ha.

 

Κάτι άσχετο. Στην ντουλάπα ξεχασμένο βρήκα αυτό. Δεν θυμάμαι καν ποτέ το παρήγγειλα. Κάνει την ίδια δουλειά με το conbee?

https://banggood.app.link/nH855ViUPcb

Έχω έναν τέτοιο αισθητήρα και το έχω κάνει pair με HA σε raspberry pi, όπως και με άλλο ένα τέτοιο https://www.banggood.com/Xiaomi-Mijia-BT4_0-Bluetooth-Wireless-Smart-Electric-Digital-Desktop-Clock-Indoor-Hygrometer-Thermometer-p-1447044.html?cur_warehouse=CN&rmmds=buy. Το integration που χρησιμοποιώ είναι το Passive BLE monitor μέσω HACS. Από εμβέλεια όμως μην περιμένεις πολλά, πρέπει να είναι κάπου κοντά (2-3 μέτρα) για σταθερότητα. Δεν έχω βρει αντίστοιχα σε zigbee με οθόνη και χρησιμοποιώ κάποια sonoff και xiaomi που δεν έχουν οθόνη.

Για το στικάκι, είχα δοκιμάσει παλιότερα το https://www.aliexpress.com/item/4000822997596.html που έπαιξε κατευθείαν μόλις το έβαλα επάνω. Σύντομα το αντικατέστησα με conbee 2 λόγω μικρής εμβέλειας. Το conbee μπορεί να κοστίζει το δεκαπλάσιο, όμως το software και η εμβέλεια του είναι σε άλλο επίπεδο. Το προτείνω ανεπιφύλακτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω presence sensors. Αυτή την στιγμή έχω δύο κλασικούς της Xiaomi και τους δουλεύω με το gateway της, σε κινέζικο server για να τους βλέπει η Alexa. Δεν χρησιμοποιώ ΗΑ. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση καλύτερη, φθηνότερη; Τα sonoff που βγαίνουν φθηνότερα, δουλεύουν καλύτερα;

Κάτι καλό σε Tuya έχει να προτείνει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το έγραψα, γιατί η σύνδεση γίνεται μέσω Κίνας. Ο gateway που έχω είναι κινέζικος κιόλας. 

Δεν είναι πως δεν μπορώ να ζήσω μ'αυτό, αλλά αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάτι καλύτερο. Ετοιμάζομαι ν'αγοράσω άλλους 4 ακόμη (θέλω 2 σε κάθε μπάνιο για να έχω σωστή κάλυψη, ενώ τώρα έχω 1) και άλλον έναν ή και 2 για την κουζίνα. Μετά παίζει να μπουν και στο διάδρομο, αν και μάλλον όχι, γιατί έχει φως από τα διπλανά δωμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι νόμιζα ότι είχες και άλλα θέματα. Εγώ θα τα βάλω με ZHA οπότε δεν είναι πρόβλημα ο κινεζοσερβερ και σκέφτομαι να πάρω μερικά αν δεν βρω κάτι άλλο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aardwolf είπε

Μα το έγραψα, γιατί η σύνδεση γίνεται μέσω Κίνας. Ο gateway που έχω είναι κινέζικος κιόλας. 

Δεν είναι πως δεν μπορώ να ζήσω μ'αυτό, αλλά αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάτι καλύτερο. Ετοιμάζομαι ν'αγοράσω άλλους 4 ακόμη (θέλω 2 σε κάθε μπάνιο για να έχω σωστή κάλυψη, ενώ τώρα έχω 1) και άλλον έναν ή και 2 για την κουζίνα. Μετά παίζει να μπουν και στο διάδρομο, αν και μάλλον όχι, γιατί έχει φως από τα διπλανά δωμάτια.

Έχω αυτό. Το ιδιο έχεις; Είναι global version. Αλλά η αλέξα δεν βλέπει τίποτα από τους Xiaomi αισθητήρες κλπ. Τα χρησιμοποιώ (alexa & xiaomi gateway) με ξεχωριστούς αυτοματισμούς. Μπορώ να κάνω κάτι για να δει η alexa τα xiaomi sensor? Έχει θέμα το Xiaomi skill μέσα στην Alexa εδω και πολύ καιρό. Εχεις βρει κάποια λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tuya λόγω του ότι έχεις περισσότερες επιλογές. sonoff αν έχεις HA και ασχοληθείς με τασμοτα. Χωρίς HA δεν είναι καν να ασχοληθεί κάποιος, έχεις παρά πολλά εμπόδια και προβλήματα λόγω του ότι δεν μπορείς να παίξεις λοκαλ. Το κλαουντ και ειδικά το κινέζικο είναι τρέχα γύρευε. Από την άλλη Google home και Alexa είναι για πέταμα. Κορόιδευα την μαικ αλλά αυτά είναι χειρότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, cool_ted είπε

Έχω αυτό. Το ιδιο έχεις; Είναι global version. Αλλά η αλέξα δεν βλέπει τίποτα από τους Xiaomi αισθητήρες κλπ. Τα χρησιμοποιώ (alexa & xiaomi gateway) με ξεχωριστούς αυτοματισμούς. Μπορώ να κάνω κάτι για να δει η alexa τα xiaomi sensor? Έχει θέμα το Xiaomi skill μέσα στην Alexa εδω και πολύ καιρό. Εχεις βρει κάποια λύση?

Αυτό έχω, αλλά κινέζικη version. Δουλεύει με κινέζικο server και όχι ευρωπαϊκό. Η Alexa παραδόξως παίζει μόνον με τον κινέζικο. Δοκίμασε να τρέξεις ένα instance του Mi Home δηλώνοντας σαν server Mainland China. Εγώ τρέχω δύο instances, ένα σε ευρωπαϊκό server (Greece) και έναν σε κινέζικο (Mainland China).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!!

Νέος στον κοσμο του smart home. Για αρχη ηθελα να πειραματιστω με καποια απο τα φωτα του σπιτιου μου.

Μου έδωσε ενας φιλος ενα sonoff mini για αρχη, Ηθελα να ρωτήσω οσους το εχουν δουλέψει ενα χωραει μεσα στα κουτια απο τους διακοπτες που εχουμε στην Ελλαδα και κατα ποσο ειναι αξιοπιστο?

Ευχαριστω πολυ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratos_lag είπε

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!!

Νέος στον κοσμο του smart home. Για αρχη ηθελα να πειραματιστω με καποια απο τα φωτα του σπιτιου μου.

Μου έδωσε ενας φιλος ενα sonoff mini για αρχη, Ηθελα να ρωτήσω οσους το εχουν δουλέψει ενα χωραει μεσα στα κουτια απο τους διακοπτες που εχουμε στην Ελλαδα και κατα ποσο ειναι αξιοπιστο?

Ευχαριστω πολυ !

Καλησπέρα. Τα sonoff σαν συσκευές τα θεωρώ αξιόπιστες. Το συγκεκριμένο  δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά ξέρω ότι δεν μπαίνει (λόγο μεγέθους) πίσω από  υπάρχον κουτί και θέλει λίγο σκάψιμο. Απαιτείται και σύνδεση με ουδέτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κουτί του διακόπτη περα του διακόπτη δεν χωράει τιποτα αλλο

...και μιλαω για τα ελληνικά κουτια, γιατι θα βγει καποιος που εχει άλλου είδους κουτια και θα πει σε μενα χωράει😀

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...