Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή το ψάχνω και εγώ οι περισσότεροι είναι σκουπίδια. Δεν με απασχολεί τόσο η τιμή εμένα απλά όλοι αυτοί έχουν ένα σωρό άχρηστα πράγματα που δεν βοηθάνε και σε τίποτα. Πρέπει να είσαι αφελής για να βάλεις πρόγραμμα στην θέρμανση και να αυξομειωνεται, μόνο παραπάνω κατανάλωση έχεις έτσι και καθόλου ζέστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διαφωνώ.  Έχω τον Wiser Heat και είμαι πολύ ευχαριστημένος.  Του έχω το πρόγραμμα που με βολεύει και τις ώρες που δεν θα είμαι στον χώρο είναι κλειστή η θέρμανση.  Αν πάω έκτακτα, δίνω εντολή και ανοίγει από το τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, papars είπε

Διαφωνώ.  Έχω τον Wiser Heat και είμαι πολύ ευχαριστημένος.  Του έχω το πρόγραμμα που με βολεύει και τις ώρες που δεν θα είμαι στον χώρο είναι κλειστή η θέρμανση.  Αν πάω έκτακτα, δίνω εντολή και ανοίγει από το τηλέφωνο.

είναι άχρηστο κάτι τέτοιο. όταν θα πάρει ξανά μπρος θα κάψεις το διπλάσιο για να καλύψει την διαφορά. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, johnyboy είπε

είναι άχρηστο κάτι τέτοιο. όταν θα πάρει ξανά μπρος θα κάψεις το διπλάσιο για να καλύψει την διαφορά. 

 

Τι εννοείς;

Θες να το εξηγήσεις λίγο αυτό;

Ποια η διαφορά με το να τον ανοίξω με το που μπω σπίτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το κλείσεις και πέσει πολύ η θερμοκρασία θα κάψει αρκετά μέχρι να φτάσει στο επίπεδο που θέλεις. Έχω και έγω  τέτοιο θερμοστάτη αλλά δεν τον κλείνω. Έχω ελάχιστη θερμοκρασία τους 17 βαθμούς όταν λείπω η κοιμάμαι, μετά πάει σχετικά εύκολα στους 21 που θέλω. Βέβαια εξαρτάται και από το πόσο κρύο έχει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαφορά είναι ότι όταν ο θερμοστάτης είναι κλειστός ή πολύ χαμηλά ρυθμισμένος (π.χ. στους 15oC) το σπίτι κρυώνει αρκετά και χρειάζεται να δουλέψει περισσότερη ώρα ο λέβητας/καυστήρας για το επαναφέρει στην επιθυμητή θερμοκρασία (π.χ. 21oC). Ενώ αν το αφήσεις συνέχεια στο 21oC, ο λέβητας θα δουλεύει πολύ λιγότερο.

Ωστόσο, σε τέτοια θέματα δεν υπάρχει μία μόνο σωστή απάντηση. Εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες (μόνωση σπιτιού, κατάσταση κουφωμάτων, κατάσταση λέβητα, διαστάσεις κ θέσεις καλοριφέρ). Εν τέλει τα μικροαναβοσβησήματα του λέβητα κατά τη διάρκεια της μέρας μπορεί να είναι τόσα όση η ώρα που μένει ανοικτός ώστε να πάει τη θερμοκρασία από το 19 στο 21. Και επίσης ένας λέβητας που παίρνει σήμα απο το θερμοστάτη να πάει τη θερμοκρασία στο 21 κ χρειάζεται 3 ώρες, δε δουλεύει και τις 3 ώρες. Μόλις φτάσει το νερό την επιθυμητή θερμοκρασία, ο καυστήρας κλείνει και ξαναξεκινάει όταν πέσει η θερμοκρασία του νερού. Και δεν είναι μόνο το απόλυτο νούμερο της θερμοκρασίας του χώρου, αλλά και η αίσθηση της θερμοκρασίας.

Γενικά είναι ένα θέμα που πρέπει να κάνεις δοκιμές ώστε να πετύχεις το βέλτιστο άνεσης - οικονομίας.

Εγώ χρόνια τώρα δουλεύω το θερμοστάτη μου σε ένα εύρος 19oC - 21οC. Από τις 12:00 το βράδυ έως τις 14:00 το μεσημέρι (ύπνος - δουλειά) είναι στους 19oC. Μετά πάει στους 21oC. Υπ' όψιν δεν έχω παιδιά στο σπίτι.

Εγώ στο σπίτι μου έχω HIVE. Του έβαλα το παραπάνω πρόγραμμα και δεν έχω ξαναασχοληθεί.

Επεξ/σία από arisermpo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ekkli είπε

Τι εννοείς;

Θες να το εξηγήσεις λίγο αυτό;

Ποια η διαφορά με το να τον ανοίξω με το που μπω σπίτι;

το εξήγησε ο φίλος από πάνω. Ο καθένας βέβαια κάνει τις επιλογές του. Εγώ δεν κλείνω την θέρμανση ποτέ. Δεν υπάρχει λόγος εξάλλου. Ακόμα και αν χαμηλώσω την θερμοκρασία 2c όταν κοιμάμαι το πρωί δουλεύει πολύ περισσότερο και το αποτέλεσμα είναι ούτε ζέστη να έχεις και να πληρώνεις περισσότερο. 

 

για αυτό και ψάχνω θερμοστάτη να έχει ον οφ και θερμοκρασία, τίποτα άλλο, μου είναι άχρηστα. 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν μπορώ να κοιμηθώ αν στο δωμάτιο έχει 21oC... Μετά πρέπει να πας σε λογική θερμοστατικών κεφαλών, που θεωρώ το πιο βασικό "αξεσουάρ" της θέρμανσης. Αυτές ψάχνω για αγορά αυτήν την περίοδο. Αν έχει κάποιος να προτείνει που να δουλεύουν με ΗΑ.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, arisermpo είπε

Εγώ πάντως δεν μπορώ να κοιμηθώ αν στο δωμάτιο έχει 21oC... Μετά πρέπει να πας σε λογική θερμοστατικών κεφαλών, που θεωρώ το πιο βασικό "αξεσουάρ" της θέρμανσης. Αυτές ψάχνω για αγορά αυτήν την περίοδο. Αν έχει κάποιος να προτείνει που να δουλεύουν με ΗΑ.........

ε γούστα είναι αυτά, προσωπικά με ενοχλεί η διαφορά θερμοκρασίας. 

Δες της netatmo, γράφει ότι κάνει integration με HA και έχει και θερμοστατικες κεφαλές. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως μιας και έχω σκοπό να βάλω υποδαπεδια οπότε οι κεφαλές δεν βολεύουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως το όλο θέμα είναι "περί ορέξεως"........ Θα τις δω κ αυτές...Ελπίζω να μην χρειάζονται δικό τους hub γιατί έχουμε πήξει στα χαζοκούτια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, arisermpo είπε

Εννοείται πως το όλο θέμα είναι "περί ορέξεως"........ Θα τις δω κ αυτές...Ελπίζω να μην χρειάζονται δικό τους hub γιατί έχουμε πήξει στα χαζοκούτια....

όχι δεν χρειάζεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

το εξήγησε ο φίλος από πάνω. Ο καθένας βέβαια κάνει τις επιλογές του. Εγώ δεν κλείνω την θέρμανση ποτέ. Δεν υπάρχει λόγος εξάλλου. Ακόμα και αν χαμηλώσω την θερμοκρασία 2c όταν κοιμάμαι το πρωί δουλεύει πολύ περισσότερο και το αποτέλεσμα είναι ούτε ζέστη να έχεις και να πληρώνεις περισσότερο. 

 

για αυτό και ψάχνω θερμοστάτη να έχει ον οφ και θερμοκρασία, τίποτα άλλο, μου είναι άχρηστα. 

Η θέρμανση, ως ενεργειακό σύστημα, δεν είναι κάτι σταθερό, έχει δυναμικό χαρακτήρα.

Συνεπώς, το τι συμφέρει ή δεν συμφέρει, και αν καίει περισσότερο ή λιγότερο, είναι θέμα πολλαπλών παραγόντων, ανάλογα με τα δεδομένα που έχουμε. Ποια είναι η μόνωση, ποια είναι η θερμοχωρητικότητα των υλικών δόμησης, ποιες είναι οι ώρες απουσίας και παρουσίας στον χώρο, ποια είναι η μέση εξωτερική θερμοκρασία κ.α.

Για παράδειγμα, για έναν που ζεί στην Ν. Ελλάδα και λείπει από το πρωί μέχρι τις 6 το απόγευμα και έχει ένα σπίτι με χαμηλή θερμική αδράνει (οπότε ζεσταίνει-κρυώνει γρήγορα) το να έχει τον λέβητα να καίει όλη την ημέρα, είναι άσκοπο. Το ίδιο και να τον έχει όλη την νύχτα, όταν θα κάνει δουλειά με τα σκεπάσματα. Σε 5' κυριολεκτικά ένα σπίτι μπορεί να γίνει φούρνος, οπότε έχει νόημα ένας έξυπνος προγραμματιζόμενος θερμοστάτης, που μπορεί να προγραμματισθεί πχ να θερμάνει το σπίτι στις 5.30 πριν την άφιξη, και στις 7.00 με το ξύπνημα να είναι ζεστό όταν ο άλλος σηκωθεί.

Αντίθετα, σε ένα σπίτι στην Β. Ελλάδα που έχει μεγάλες απώλειες και το σπίτι γίνεται παγάκι αν το αφήσεις, είναι πιο οικονομικό να το διατηρείς σε μια θερμοκρασία, παρά να το αφήνεις να παγώνει και να δαπανάς ενέργεια για να το επαναφέρεις...ειδικά αν έχει θερμική αδράνεια, οπότε έχεις να αναθερμάνεις και όλα τα δομικά στοιχεία μαζί... Και πάλι όμως σε αυτή την περίπτωση, ένας ποιοτικός θερμοστάτης παίζει ρόλο στην εξοικονόμηση, ώστε να μην αφήνει την θερμοκρασία να ξεφύγει πάνω από τα επίπεδα άνεσης (έστω και 1 βαθμό) ούτε και να πέσει κάτω από τα επίπεδα άνεσης για να ξαναπάρει, ενώ μπορεί με τον προγραμματισμό να ρυθμιστεί αυτόματα 2 βαθμούς κάτω το βράδυ, ή τις ώρες απουσίας, και πάλι εξοικονομώντας...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Η θέρμανση, ως ενεργειακό σύστημα, δεν είναι κάτι σταθερό, έχει δυναμικό χαρακτήρα.

Συνεπώς, το τι συμφέρει ή δεν συμφέρει, και αν καίει περισσότερο ή λιγότερο, είναι θέμα πολλαπλών παραγόντων, ανάλογα με τα δεδομένα που έχουμε. Ποια είναι η μόνωση, ποια είναι η θερμοχωρητικότητα των υλικών δόμησης, ποιες είναι οι ώρες απουσίας και παρουσίας στον χώρο, ποια είναι η μέση εξωτερική θερμοκρασία κ.α.

Για παράδειγμα, για έναν που ζεί στην Ν. Ελλάδα και λείπει από το πρωί μέχρι τις 6 το απόγευμα και έχει ένα σπίτι με χαμηλή θερμική αδράνει (οπότε ζεσταίνει-κρυώνει γρήγορα) το να έχει τον λέβητα να καίει όλη την ημέρα, είναι άσκοπο. Το ίδιο και να τον έχει όλη την νύχτα, όταν θα κάνει δουλειά με τα σκεπάσματα. Σε 5' κυριολεκτικά ένα σπίτι μπορεί να γίνει φούρνος, οπότε έχει νόημα ένας έξυπνος προγραμματιζόμενος θερμοστάτης, που μπορεί να προγραμματισθεί πχ να θερμάνει το σπίτι στις 5.30 πριν την άφιξη, και στις 7.00 με το ξύπνημα να είναι ζεστό όταν ο άλλος σηκωθεί.

Αντίθετα, σε ένα σπίτι στην Β. Ελλάδα που έχει μεγάλες απώλειες και το σπίτι γίνεται παγάκι αν το αφήσεις, είναι πιο οικονομικό να το διατηρείς σε μια θερμοκρασία, παρά να το αφήνεις να παγώνει και να δαπανάς ενέργεια για να το επαναφέρεις...ειδικά αν έχει θερμική αδράνεια, οπότε έχεις να αναθερμάνεις και όλα τα δομικά στοιχεία μαζί... Και πάλι όμως σε αυτή την περίπτωση, ένας ποιοτικός θερμοστάτης παίζει ρόλο στην εξοικονόμηση, ώστε να μην αφήνει την θερμοκρασία να ξεφύγει πάνω από τα επίπεδα άνεσης (έστω και 1 βαθμό) ούτε και να πέσει κάτω από τα επίπεδα άνεσης για να ξαναπάρει, ενώ μπορεί με τον προγραμματισμό να ρυθμιστεί αυτόματα 2 βαθμούς κάτω το βράδυ, ή τις ώρες απουσίας, και πάλι εξοικονομώντας...

Έπιασες πολύ καλά την περίπτωση μας. Το καινούριο σπίτι που μπαίνουμε την Κυριακή (μοιάζει να) έχει καλά κουφώματα, έχει νότιο προσανατολισμό, είναι μπροστά σε πάρκο οπότε δεν κρύβει τίποτα τον ήλιο και έχει μεγάλες τζαμαρίες. Και είναι στο Ηράκλειο της Κρήτης. Γενικά εδώ, αν σε πιάνει ο ήλιος (όταν έχει) δεν χρειάζεται θέρμανση κατά την διάρκεια της ημέρας. Αυτή την στιγμή τα θερμόμετρα μέσα στο σπίτι δείχνουν 18 βαθμούς αλλά η αίσθηση είναι τέτοια που είμαι με ένα πολύ λεπτό πουλόβερ πάνω από το κοντομάνικο και είμαι πάρα πολύ καλά. Και έχει λαμπρή λιακάδα σήμερα. Από την άλλη μεριά, όταν πέφτει ο ήλιος η διαφορά ανάμεσα στην θερμοκρασία που καταγράφεται και στην αίσθηση είναι πολύ μεγάλη. Εκεί οι 16 βαθμοί έχουν αίσθηση 10 βαθμών ή και χαμηλότερα. Επίσης η συχνή υγρασία επηρεάζει έντονα την αίσθηση, όταν έχει ζέστη την νιώθεις περισσότερο και όταν έχει κρύο, το νιώθεις κι αυτό περισσότερο.

Επαναφέρω λοιπόν το ερώτημα, αν ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος, προτείνετε κάποιον smart θερμοστάτη μέχρι 80€ με βασικές λειτουργίες που να δουλεύουν; Γιατί διαβάζω στο σκρουτζ για θερμοστάτες που δεν μπορούν να ελεγχθούν εκτός σπιτιού και άλλα τέτοια...

Επεξ/σία από ekkli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekkli είπε

Έπιασες πολύ καλά την περίπτωση μας. Το καινούριο σπίτι που μπαίνουμε την Κυριακή (μοιάζει να) έχει καλά κουφώματα, έχει νότιο προσανατολισμό, είναι μπροστά σε πάρκο οπότε δεν κρύβει τίποτα τον ήλιο και έχει μεγάλες τζαμαρίες. Και είναι στο Ηράκλειο της Κρήτης. Γενικά εδώ, αν σε πιάνει ο ήλιος (όταν έχει) δεν χρειάζεται θέρμανση κατά την διάρκεια της ημέρας. Αυτή την στιγμή τα θερμόμετρα μέσα στο σπίτι δείχνουν 18 βαθμούς αλλά η αίσθηση είναι τέτοια που είμαι με ένα πολύ λεπτό πουλόβερ πάνω από το κοντομάνικο και είμαι πάρα πολύ καλά. Και έχει λαμπρή λιακάδα σήμερα. Από την άλλη μεριά, όταν πέφτει ο ήλιος η διαφορά ανάμεσα στην θερμοκρασία που καταγράφεται και στην αίσθηση είναι πολύ μεγάλη. Εκεί οι 16 βαθμοί έχουν αίσθηση 10 βαθμών ή και χαμηλότερα. Επίσης η συχνή υγρασία επηρεάζει έντονα την αίσθηση, όταν έχει ζέστη την νιώθεις περισσότερο και όταν έχει κρύο, το νιώθεις κι αυτό περισσότερο.

Επαναφέρω λοιπόν το ερώτημα, αν ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος, προτείνετε κάποιον smart θερμοστάτη μέχρι 80€ με βασικές λειτουργίες που να δουλεύουν; Γιατί διαβάζω στο σκρουτζ για θερμοστάτες που δεν μπορούν να ελεγχθούν εκτός σπιτιού και άλλα τέτοια...

Δεν ξέρω κάποιον, όχι! Εγώ προσωπικά θα έφτιαχνα custom με ένα Shelly 1, ένα καλό ασύρματο αισθητήριο θερμοκρασίας και ένα Raspberry Pi με Homeassistant. Αλλά αυτό είναι η δική μου προσωπική λόξα, έτσι...

Από εκεί και πέρα στο skroutz έχει smart θερμοστάτες και με 50€, τσέκαρε της broadlink ας πούμε... μετά πας σε επώνυμες λύσεις τύπου siemens, legrand κλπ, στο 150άρι, δεν ξέρω αν αξίζει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Η θέρμανση, ως ενεργειακό σύστημα, δεν είναι κάτι σταθερό, έχει δυναμικό χαρακτήρα.

Συνεπώς, το τι συμφέρει ή δεν συμφέρει, και αν καίει περισσότερο ή λιγότερο, είναι θέμα πολλαπλών παραγόντων, ανάλογα με τα δεδομένα που έχουμε. Ποια είναι η μόνωση, ποια είναι η θερμοχωρητικότητα των υλικών δόμησης, ποιες είναι οι ώρες απουσίας και παρουσίας στον χώρο, ποια είναι η μέση εξωτερική θερμοκρασία κ.α.

Για παράδειγμα, για έναν που ζεί στην Ν. Ελλάδα και λείπει από το πρωί μέχρι τις 6 το απόγευμα και έχει ένα σπίτι με χαμηλή θερμική αδράνει (οπότε ζεσταίνει-κρυώνει γρήγορα) το να έχει τον λέβητα να καίει όλη την ημέρα, είναι άσκοπο. Το ίδιο και να τον έχει όλη την νύχτα, όταν θα κάνει δουλειά με τα σκεπάσματα. Σε 5' κυριολεκτικά ένα σπίτι μπορεί να γίνει φούρνος, οπότε έχει νόημα ένας έξυπνος προγραμματιζόμενος θερμοστάτης, που μπορεί να προγραμματισθεί πχ να θερμάνει το σπίτι στις 5.30 πριν την άφιξη, και στις 7.00 με το ξύπνημα να είναι ζεστό όταν ο άλλος σηκωθεί.

Αντίθετα, σε ένα σπίτι στην Β. Ελλάδα που έχει μεγάλες απώλειες και το σπίτι γίνεται παγάκι αν το αφήσεις, είναι πιο οικονομικό να το διατηρείς σε μια θερμοκρασία, παρά να το αφήνεις να παγώνει και να δαπανάς ενέργεια για να το επαναφέρεις...ειδικά αν έχει θερμική αδράνεια, οπότε έχεις να αναθερμάνεις και όλα τα δομικά στοιχεία μαζί... Και πάλι όμως σε αυτή την περίπτωση, ένας ποιοτικός θερμοστάτης παίζει ρόλο στην εξοικονόμηση, ώστε να μην αφήνει την θερμοκρασία να ξεφύγει πάνω από τα επίπεδα άνεσης (έστω και 1 βαθμό) ούτε και να πέσει κάτω από τα επίπεδα άνεσης για να ξαναπάρει, ενώ μπορεί με τον προγραμματισμό να ρυθμιστεί αυτόματα 2 βαθμούς κάτω το βράδυ, ή τις ώρες απουσίας, και πάλι εξοικονομώντας...

Το λες και μόνος σου, αν δεν χάσει θερμοκρασία ένα σπίτι δεν θα πάρει μπρος η θέρμανση, ποιος ο λόγος να την χαμηλώσεις ή να την σβήσεις. 

 

βασικά δεν έχει και πολύ νόημα η κουβέντα, είναι όπως αισθάνεται ο καθένας. Για μένα όπως ξανά είπα, είναι άχρηστο, είτε όταν ήμουν Ελλάδα και την άναβα 6-7 μήνες είτε τώρα που είμαι Κύπρο που έχει 10 μήνες καλοκαίρι και 2 φθηνοπορο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...