Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, panoskir είπε

Η λύση σου είναι Home Assistant και local όλα...Ούτε cloud ούτε τίποτα.

Ρε παιδιά αυτό έχει καταντήσει μονιμη επωδός σε κάθε ερώτηση και δεν βοηθάει.

3 ώρες πριν, Spect~ είπε

για δωρεάν μπορείς να έχεις μέχρι 3 αυτοματισμόυς στο ifttt το ξέρεις ε; για παραπάνω πρέπει να πληρώνεις συνδρομή. 

Αν έβαζες εξαρχής HA τέτοια ώρα θα δούλευαν όλα ρολόι χωρίς πρόβληματα και χωρίς να σκας με το τι θα αγοράσεις και αν δουλευει το ένα με το άλλο. 

Εγώ παλαιότερα που δούλευα ifttt δεν είχα θέμα 

. Επι της ουσίας δεν διαφωνώ αλλα σκεφτείτε οτι δεν έχουμε όλοι τις ιδιες δυνατότητες προγραμματισμού και κατασκευών που να μπορούμε να το κάνουμε.

Υπάρχουν τα κουστούμια τα έτοιμα και τα κουστούμια του ράφτη. Τι να κάνουμε ομως όσοι δεν ξέρουμε να ράβουμε ? Τα έτοιμα θα πάρουμε🙁.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, tvkal είπε

Ρε παιδιά αυτό έχει καταντήσει μονιμη επωδός σε κάθε ερώτηση και δεν βοηθάει.

. Επι της ουσίας δεν διαφωνώ αλλα σκεφτείτε οτι δεν έχουμε όλοι τις ιδιες δυνατότητες προγραμματισμού και κατασκευών που να μπορούμε να το κάνουμε.

Υπάρχουν τα κουστούμια τα έτοιμα και τα κουστούμια του ράφτη. Τι να κάνουμε ομως όσοι δεν ξέρουμε να ράβουμε ? Τα έτοιμα θα πάρουμε🙁

 Δεν διαφωνώ, απλά υπάρχουν και οι περιπτώσεις που θέλεις ραμμένο κοστούμι στην τιμή του έτοιμου και εκεί αρχίζουν τα προβλήματα. 

Αν θες έτοιμο που θα δουλεύουν όλα χωρίς πολλά πολλά θα πρέπει να πληρώσεις, λύσεις υπάρχουν. 

Αν δε θες κάτι έτοιμο τότε θα πρέπει να μάθεις κάτι νέο. 

στο έχω ξαναπεί παλαιότερα, ή θα διαθέσεις χρόνο και θα έχεις χρήμα ή θα διαθέσεις χρήμα και θα έχεις χρόνο. και τα δύο μαζί δεν γίνεται. 

Υγ ίσως έχει καταντήσει αστείο να λέμε κάθε φορά το ΗΑ αλλά έχεις σκεφτεί ότι ίσως είναι η μόνη λύση για αυτό που θες να κάνεις; 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους...

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει σκεφτεί κανείς καμιά πατέντα για το πως μπορούμε να στηρίξουμε αυτούς τους διάφορους smart διακόπτες/πρίζες στον τοιχό καθώς στην περίπτωση μου η εσοχή στον τοίχο είναι κάπως έτσι:

https://www.youtube.com/watch?v=8iKWtZGpdzU

Οι υπάρχουσες πρίζες/διακόπτες στηρίζονται κλασσικά με τις "δαγκανίτσες" στο πλαι της εσοχής
Οι smart διακόπτες είναι σχεδιασμένοι να βιδώνουν σε κουτάκια 86mm.

Δεν μπορεί όλο και κάποιος εδώ θα έχει σκεφτεί καμια πατεντούλα. :)

Γιατί με αυτοκόλλητη ταινία 3M.... δεν.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ταιριάζει το σχέδιο του διακόπτη, βίδες σφηνωμένες μεταξύ κουτιού και τοίχου. Δεν είναι και η ασφαλέστερη λύση αλλά δε νομίζω να τραβάει τους διακόπτες κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tvkal είπε

Ρε παιδιά αυτό έχει καταντήσει μονιμη επωδός σε κάθε ερώτηση και δεν βοηθάει.

. Επι της ουσίας δεν διαφωνώ αλλα σκεφτείτε οτι δεν έχουμε όλοι τις ιδιες δυνατότητες προγραμματισμού και κατασκευών που να μπορούμε να το κάνουμε.

Υπάρχουν τα κουστούμια τα έτοιμα και τα κουστούμια του ράφτη. Τι να κάνουμε ομως όσοι δεν ξέρουμε να ράβουμε ? Τα έτοιμα θα πάρουμε🙁.  

Μα εάν η ερώτηση είναι "έχω συσκευες από 5 εταιρίες και δεν δουλεύουν καλά μεταξύ τους.Τι να κάνω;" ή ¨αργεί το κινεζικο cloud και τα φώτα ανάβουν όποτε θέλουν" ή "'επεσε/εχει disconnects το internet και δεν δουλεύουν οι αυτοματισμοί μου.Τι να κάνω;"

Η απάντηση είναι Home Assistant γιατί είναι κάτι δωρεάν και μπορεί να κάνει τα πάντα.

Το δωρεάν πάει πακέτο και με το διάβασμα και με το diy.

Α, υπάρχει και η λύση του KNX ...

Επεξ/σία από panoskir
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, panoskir είπε

Μα εάν η ερώτηση είναι "έχω συσκευες από 5 εταιρίες και δεν δουλεύουν καλά μεταξύ τους.Τι να κάνω;" ή ¨αργεί το κινεζικο cloud και τα φώτα ανάβουν όποτε θέλουν" ή "'επεσε/εχει disconnects το internet και δεν δουλεύουν οι αυτοματισμοί μου.Τι να κάνω;"

Η απάντηση είναι Home Assistant γιατί είναι κάτι δωρεάν και μπορεί να κάνει τα πάντα.

Το δωρεάν πάει πακέτο και με το διάβασμα και με το diy.

Α, υπάρχει και η λύση του KNX ...

στην δικη μου περιπτωση που θελω να αναβω ενα φως οταν πλησιαζω στην περιμετρο του σπιτιου μπορει να με βοηθησει το ΗΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, georgiouu είπε

στην δικη μου περιπτωση που θελω να αναβω ενα φως οταν πλησιαζω στην περιμετρο του σπιτιου μπορει να με βοηθησει το ΗΑ;

Φυσικά. Είτε με το που συνδεθεί η συσκευή σου στο wi fi του σπιτιού, είτε με tracking από την εφαρμογή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, panoskir είπε

Η απάντηση είναι Home Assistant γιατί είναι κάτι δωρεάν και μπορεί να κάνει τα πάντα.

Το δωρεάν πάει πακέτο και με το διάβασμα και με το diy.

Αν ειναι να κάνουμε ερωτήσεις εδώ και να μας απαντάτε συνεχώς για το home assistant δεν έχει νόημα και απορώ ποια η χρησιμότητα του συγκεκριμένου θέματος εδώ. 

Αλλωστε το  Home Assistant έχει το δικό του thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
33 λεπτά πριν, tvkal είπε

Αν ειναι να κάνουμε ερωτήσεις εδώ και να μας απαντάτε συνεχώς για το home assistant δεν έχει νόημα και απορώ ποια η χρησιμότητα του συγκεκριμένου θέματος εδώ. 

Αλλωστε το  Home Assistant έχει το δικό του thread.

βοηθάει όσους θέλουν να βοηθηθούν το θρεντ..

αυτά που θες να κανείς με τα λεφτά που θες να διαθέσεις και με τις συσκευές που έχεις δεν γίνεται αλλιώς πάρα μόνο με ΗΑ. 

εμείς το ξέρουμε καιρό τώρα μένει να το καταλάβεις και εσύ. 

41 λεπτά πριν, alexx είπε

Πως μπορω να κάνω έναν αυτοματισμό με ον και οφ για έναν διακόπτη, αντί για 2?

τι εννοείς; τι αυτοματισμο ;σε τι πλατφόρμα; τι συσκευές; 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Spect~ είπε

 

τι εννοείς; τι αυτοματισμο ;σε τι πλατφόρμα; τι συσκευές; 

Εχω μια μπρίζα μ έναν αφυγραντήρα πάνω της, και ένα αισθητήρα υγρασίας θερμοκρασίας στο Home Assistant. Αντί να φτίαξω 2 αυτοματισμούς  ( ΟΝ όταν είναι τόσο η υγρασία, OFF όταν είναι τόσο) να κάνω έναν με πχ όταν ειναι 50% να σταματάει και 70% να ξεκινάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, alexx είπε

Εχω μια μπρίζα μ έναν αφυγραντήρα πάνω της, και ένα αισθητήρα υγρασίας θερμοκρασίας στο Home Assistant. Αντί να φτίαξω 2 αυτοματισμούς  ( ΟΝ όταν είναι τόσο η υγρασία, OFF όταν είναι τόσο) να κάνω έναν με πχ όταν ειναι 50% να σταματάει και 70% να ξεκινάει.

Η λογικη ειναι 

Αν υγρασια < 50% && αφυγραντηρας = Ον τοτε

  σβησε αφυγραντηρα

αλλιως αν υγρασια > 70% && αφυγραντηρας = οφφ τοτε

 αναψε αφυγραντηρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tvkal είπε

Αν ειναι να κάνουμε ερωτήσεις εδώ και να μας απαντάτε συνεχώς για το home assistant δεν έχει νόημα και απορώ ποια η χρησιμότητα του συγκεκριμένου θέματος εδώ. 

Αλλωστε το  Home Assistant έχει το δικό του thread.

Αυτή την συζήτηση τι έχουμε ξανακάνει. Το πρόβλημα είναι ότι στην ίδια ερώτηση το ίδιο χρονικό διάστημα περιμένεις διαφορετική  απάντηση.

Δεν γνωρίζω πως θα εξελιχθεί η κατάσταση σε μερικά χρόνια αλλά αυτή την στιγμή ΔΕΝ υπάρχει (ή τουλαχιστον εγώ δεν γνωρίζω)  έστω μια πανάκριβη πλατφόρμα που ότι και να πάρεις να συνδέεται με όλα ώστε να μπορούν να  συνεργάζονται μεταξύ τους. Υπάρχουν μερικές πλατφορμες σαν το HA πχ openhab που μπορούν να συνδεθούν με συσκευές από πολλές εταιρίες (όχι όλες και όχι το ίδιο καλά) αλλά προς το παρόν όλες θέλουν προγραμματισμό, χρόνο, κόπο και πειραματισμό.

Το πιο καλό σενάριο στη τελική είναι μια εταιρεία να βγάλει τις περισσότερες συσκευές που είναι πιθανό να ζητήσει κάποιος χρήστης. πχ αν η sonoff είχε και ένα αντίστοιχο broadlink και απλούς αισθητηρες θερμοκρασίας υγρασία κλπ (για αρχή) θα έλυνε τα χέρια σε πολλούς χρήστες αλλά προς το παρόν ουτε αυτό υπάρχει

Αλήθεια όμως θα ήθελα να ξέρω ποια απάντηση περιμένεις όταν κάποιος ρωτάει έχω το Α προιόν της Χ εταιρείας και θέλω να συνεργαστεί με το Β προϊον της Ψ εταιρείας. Πως θα μπορούσε να γίνει αυτό? Τι θα ήθελες ιδανικά να υπήρχε?

 

 

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αυτή την συζήτηση τι έχουμε ξανακάνει. Το πρόβλημα είναι ότι στην ίδια ερώτηση το ίδιο χρονικό διάστημα περιμένεις διαφορετική  απάντηση.

Δεν γνωρίζω πως θα εξελιχθεί η κατάσταση σε μερικά χρόνια αλλά αυτή την στιγμή ΔΕΝ υπάρχει (ή τουλαχιστον εγώ δεν γνωρίζω)  έστω μια πανάκριβη πλατφόρμα που ότι και να πάρεις να συνδέεται με όλα ώστε να μπορούν να  συνεργάζονται μεταξύ τους. Υπάρχουν μερικές πλατφορμες σαν το HA πχ openhab που μπορούν να συνδεθούν με συσκευές από πολλές εταιρίες (όχι όλες και όχι το ίδιο καλά) αλλά προς το παρόν όλες θέλουν προγραμματισμό, χρόνο, κόπο και πειραματισμό.

Αλήθεια όμως θα ήθελα να ξέρω ποια απάντηση περιμένεις όταν κάποιος ρωτάει έχω το Α προιόν της Χ εταιρείας και θέλω να συνεργαστεί με το Β προϊον της Ψ εταιρείας. Πως θα μπορούσε να γίνει αυτό?

 

 

HA 🤣😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...