Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, simfun είπε

Αν ταιριάζει το σχέδιο του διακόπτη, βίδες σφηνωμένες μεταξύ κουτιού και τοίχου. Δεν είναι και η ασφαλέστερη λύση αλλά δε νομίζω να τραβάει τους διακόπτες κάποιος.

Μόνο σφηνωτά? Χμμμ... Με αγχώνει λίγο αυτό από τη στιγμή που υπάρχουν παιδιά στο σπίτι. Άσε που δεν φαίνεται καν η άκρη του κουτιού ώστε να σφηνώσω/περάσω βίδα εκεί.

Το "γαμώτο" είναι ότι οι τρύπες στερέωσης στους smart διακόπτες για 86mm κουτί "πέφτουν" οι μισές μέσα στην τρύπα οπότε ούτε να ανοίξω άλλες τρύπες μπορώ.

Αναρωτιέμαι πως στερεώνει ο υπόλοιπος κόσμος τέτοιους διακόπτες... ¨/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Spect~ είπε

HA 🤣😛

Το θέμα καταντάει κουραστικό και ειρωνικό. 

6 λεπτά πριν, userAnon είπε

.....  Υπάρχουν μερικές πλατφορμες σαν το HA πχ openhab που μπορούν να συνδεθούν με συσκευές από πολλές εταιρίες (όχι όλες και όχι το ίδιο καλά) αλλά προς το παρόν όλες θέλουν προγραμματισμό, χρόνο, κόπο και πειραματισμό.

Αλήθεια όμως θα ήθελα να ξέρω ποια απάντηση περιμένεις όταν κάποιος ρωτάει έχω το Α προιόν της Χ εταιρείας και θέλω να συνεργαστεί με το Β προϊον της Ψ εταιρείας. Πως θα μπορούσε να γίνει αυτό?

Κατ αρχάς η δική μου ανάρτηση δεν αφορούσε τι να κάνω, το πρόβλημα της συνεργασίας το έλυσα.  Το ποστ μου αφορούσε το πρόβλημα που έχω με το IFTTT.  Οπου και αφού εξήγησα το πρόβλημα έκλεισα λέγοντας  "Σας έχει τύχει ? Εχετε κάποια ιδέα πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα ?" 

Την απάντηση στην ερώτηση που θετεις στο 2ο σκέλος της δικής σου ανάρτησης, την δίνεις λιγο πιο πάνω μόνος σου οπου πχ μου προτείνεις το openhab. Αυτό ειναι μια πρόταση. Καλοδεχούμενη. Επίσης το να προτείνες πχ "πάρε το προιόν της τάδε εταιρείας και κάνε αυτό"  θα ήταν άλλη μια πρόταση.  

Το να προτείνεται  (δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά ) γενικώς και μονίμως το H.A. δεν ειναι πρόταση τουλάχιστον για πολλούς εδω μέσα. 

Οπως το να ρωτάει ο άλλος για έναν μετρητή θερμοκρασίας για να μετρήσει τη θερμοκρασία του καλοριφέρ του ή για ένα ασύρματο διακοπτη για το πορτατιφ του με έναν αισθητήρα παρουσίας και να λες πάρε φτιάξε βάλε H.A. ... (ξαναδιευκρινίζω - δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά)

sorry δεν ειναι απάντηση ειδικά στο παρών thread.

Στο κάτω κάτω όσοι έχουν τα skills για το H.A. ας ασχοληθουν με το εξειδικευμένο thread και ας αφήσουν εμάς τους υπόλοιπους εδώ να ρωτάμε για xiaomi και sonoff διακοπτάκια και λοιπές σαχλαμαρίτσες.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tvkal είπε

Το θέμα καταντάει κουραστικό και ειρωνικό. 

Κατ αρχάς η δική μου ανάρτηση δεν αφορούσε τι να κάνω, το πρόβλημα της συνεργασίας το έλυσα.  Το ποστ μου αφορούσε το πρόβλημα που έχω με το IFTTT.  Οπου και αφού εξήγησα το πρόβλημα έκλεισα λέγοντας  "Σας έχει τύχει ? Εχετε κάποια ιδέα πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα ?" 

Την απάντηση στην ερώτηση που θετεις στο 2ο σκέλος της δικής σου ανάρτησης, την δίνεις λιγο πιο πάνω μόνος σου οπου πχ μου προτείνεις το openhab. Αυτό ειναι μια πρόταση. Καλοδεχούμενη. Επίσης το να προτείνες πχ "πάρε το προιόν της τάδε εταιρείας και κάνε αυτό"  θα ήταν άλλη μια πρόταση.  

Το να προτείνεται  (δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά ) γενικώς και μονίμως το H.A. δεν ειναι πρόταση τουλάχιστον για πολλούς εδω μέσα. 

Οπως το να ρωτάει ο άλλος για έναν μετρητή θερμοκρασίας για να μετρήσει τη θερμοκρασία του καλοριφέρ του ή για ένα ασύρματο διακοπτη για το πορτατιφ του με έναν αισθητήρα παρουσίας και να λες πάρε φτιάξε βάλε H.A. ... (ξαναδιευκρινίζω - δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά)

sorry δεν ειναι απάντηση ειδικά στο παρών thread.

Στο κάτω κάτω όσοι έχουν τα skills για το H.A. ας ασχοληθουν με το εξειδικευμένο thread και ας αφήσουν εμάς τους υπόλοιπους εδώ να ρωτάμε για xiaomi και sonoff διακοπτάκια και λοιπές σαχλαμαρίτσες.  

Αρχικά να σου πω ότι αν δεν απαντούσαν όσοι ασχολούνται με το ΗΑ το θρεντ (αν δεν το έχεις καταλάβει) θα είχε μόνο ερωτήσεις.

Το openhab για παράδειγμα είναι ίδιας λογικής και πιο δύσκολο από το ΗΑ. (για αυτό άλλωστε προτείνουμε και το ΗΑ)

Αυτό που λέμε όλοι όσοι ασχολούμαστε με το ΗΑ είναι ότι αυτή τη στιγμή ΔΕΝ υπάρχει άλλη λύση εκτός από το ΗΑ ή παρεμφερεί προγράμματα αν κάποιος θέλει να συνεργαστούν διαφορετικού κατασκευαστή συσκευές μεταξύ τους. 

Το IFTTT όπως διαπιστώνεις (ή θα διαπιστώσεις) δεν είναι λύση. Σε ότι μπορεί να συνδυάσει από κατασκευαστές είναι περισσότερο σαν να παίζεις παίζεις κορώνα - γράμματα. Μια θα δουλέψει μια δεν θα δουλέψει. Δεν μπορούμε να το προτείνουμε (να χάσει ο οποιοσδήποτε τον χρόνο του και μετά με το δίκιο του να λεει γιατί μου το προτείνετε).

Από αυτά που έχεις καταλάβει μέχρι τώρα και ας μην ξέρεις από προγραμματισμό. Μπαίνει κάποιος και ρωτάει. Έχω sonoff διακόπτη και αισθητήρα xiaomi και θέλω να τα συνδυάσω. Θεωρητικά έστω ποια θα είναι η απάντηση που θα το δώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με τα παραπάνω: κι εγώ όταν ξεκίνησα με ha άκουγα από 1-2 φίλους ότι για να συνδέσουν τις yeelight τους ήθελε κωδικούς, να γράψουν κώδικα κλπ. Εγώ απλά έβαλα την εσωτερική ip και τέλος. Μια μια αλλά... Εύκολα. Χωρίς κώδικα κλπ

 

Για τα περισσότερα πράγματα που θα χρησιμοποιήσει ένας normal χρήστης δεν θεωρώ ότι είναι τόσο δύσκολο. Για πιο μπλεγμένα πράγματα θέλει κάποια εξοικείωση.

 

Κάποτε τα είχα όλα σε ifttt, τώρα είναι πολλά στο alexa app και μερικά στο ha. Ακόμα πειραματίζομαι. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα γυρίσω στο ifttt με την καμία.

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αρχικά να σου πω ότι αν δεν απαντούσαν όσοι ασχολούνται με το ΗΑ το θρεντ (αν δεν το έχεις καταλάβει) θα είχε μόνο ερωτήσεις......  Μπαίνει κάποιος και ρωτάει. Έχω sonoff διακόπτη και αισθητήρα xiaomi και θέλω να τα συνδυάσω. Θεωρητικά έστω ποια θα είναι η απάντηση που θα το δώσεις?

Μήπως να γράφουμε και για ποδήλατα και αυτοκίνητα ? Απ το να γράφουν κανε το με h.a. και να απασχολούν 3 σελίδες με το h.a. και οι περισσότεροι να μην καταλαβαίνουμε τίποτα καλύτερα χίλιες φορές καλύτερα ας ειχε μονο ερωτήσεις.   

Αν μου έθετε  κάποιος το συγκεκριμένο ερώτημα που ειπες θα του έλεγα πάρε και έναν αισθητήρα sonoff πχ ΤΗ16, κάνει ΧΧ ευρώ και συνδύασε το με το διακόπτη σου sonoff και τον άλλον διακόπτη που έχεις τον χρησιμοποιείς κάπου αλλου.  Δεν θα τον έβαζα να πάει να ασχοληθεί με κάτι που δεν ξέρει και που θέλει πολύ χρονο. 

Το θεωρείς απλό ?  Θέλεις να εισαι χρήσιμος ?  Κάνε ένα "μπούσουλα",   ένα γραπτό σεμινάριο σαν οδηγίες χρήσης και πες .... 1. Αγοράζεις αυτό 2. Βάζεις αυτό  3. Συνδέεις αυτό  4. 5. 6. ... Αυτο ειναι απάντηση. Αν δεν υπάρχει απάντηση χίλιες φορές ας μην απαντηθεί το ερώτημα.  

Μολις τώρα είδα οτι ο fingolfingr έγραψε οτι το H.A. ειναι κάτι απλό. Ισχύει το ίδιο.   Προσωπικά δεν γνωρίζω ούτε τι ειναι η ... up. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mallinanga είπε

Μόνο σφηνωτά? Χμμμ... Με αγχώνει λίγο αυτό από τη στιγμή που υπάρχουν παιδιά στο σπίτι. Άσε που δεν φαίνεται καν η άκρη του κουτιού ώστε να σφηνώσω/περάσω βίδα εκεί.

Το "γαμώτο" είναι ότι οι τρύπες στερέωσης στους smart διακόπτες για 86mm κουτί "πέφτουν" οι μισές μέσα στην τρύπα οπότε ούτε να ανοίξω άλλες τρύπες μπορώ.

Αναρωτιέμαι πως στερεώνει ο υπόλοιπος κόσμος τέτοιους διακόπτες... ¨/

Ούπα στερεωμένο με σιλικόνη ή ακόμη καλύτερα με εποξική κόλλα και πλέον έχεις την κτάλληλη οπή για να βιδώσεις τον διακόπτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tvkal είπε

Μήπως να γράφουμε και για ποδήλατα και αυτοκίνητα ? Απ το να γράφουν κανε το με h.a. και να απασχολούν 3 σελίδες με το h.a. και οι περισσότεροι να μην καταλαβαίνουμε τίποτα καλύτερα χίλιες φορές καλύτερα ας ειχε μονο ερωτήσεις.  

επειδή δεν σου αρέσει η απάντηση δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να απαντάμε. Επειδή εσύ το έχεις πάρει απόφαση ότι δεν θα ασχοληθείς με το ΗΑ δεν σημαίνει ότι και όλοι οι υπόλοιποι δεν θα ασχοληθούν. Δες για παράδειγμα την απάντηση του fingolfingr.

9 λεπτά πριν, tvkal είπε

Αν μου έθετε  κάποιος το συγκεκριμένο ερώτημα που ειπες θα του έλεγα πάρε και έναν αισθητήρα sonoff πχ ΤΗ16, κάνει ΧΧ ευρώ και συνδύασε το με το διακόπτη σου sonoff και τον άλλον διακόπτη που έχεις τον χρησιμοποιείς κάπου αλλου.  Δεν θα τον έβαζα να πάει να ασχοληθεί με κάτι που δεν ξέρει και που θέλει πολύ χρονο. 

και μετά που θα θέλει και αισθητήρα κίνησης, μια κάμερα κλπ τι θα του πεις. Τώρα πέτα τα όλα και πάρε xiaomi hub κλπ?. Δεν θα ενημερώσεις για τους περιορισμούς και τι δυνατότητες υπάρχουν?

Εσύ αλήθεια έβαλες 2 συσκευές και τελείωσες? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, mkougis είπε

Βάλτε ένα οδηγό στα Ελληνικά για το ΗΑ να βάλουμε όλοι να μιλάμε μόνο για το ΗΑ. 

Μήπως να έρθουμε να κάνουμε και την εγκατάσταση κιόλας?

Όντως κούρασε το θέμα. Κάντε ότι σας φωτίσει και μην ρωτάτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, tvkal είπε

Το θέμα καταντάει κουραστικό και ειρωνικό. 

Κατ αρχάς η δική μου ανάρτηση δεν αφορούσε τι να κάνω, το πρόβλημα της συνεργασίας το έλυσα.  Το ποστ μου αφορούσε το πρόβλημα που έχω με το IFTTT.  Οπου και αφού εξήγησα το πρόβλημα έκλεισα λέγοντας  "Σας έχει τύχει ? Εχετε κάποια ιδέα πως μπορεί να λυθεί το πρόβλημα ?" 

Την απάντηση στην ερώτηση που θετεις στο 2ο σκέλος της δικής σου ανάρτησης, την δίνεις λιγο πιο πάνω μόνος σου οπου πχ μου προτείνεις το openhab. Αυτό ειναι μια πρόταση. Καλοδεχούμενη. Επίσης το να προτείνες πχ "πάρε το προιόν της τάδε εταιρείας και κάνε αυτό"  θα ήταν άλλη μια πρόταση.  

Το να προτείνεται  (δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά ) γενικώς και μονίμως το H.A. δεν ειναι πρόταση τουλάχιστον για πολλούς εδω μέσα. 

Οπως το να ρωτάει ο άλλος για έναν μετρητή θερμοκρασίας για να μετρήσει τη θερμοκρασία του καλοριφέρ του ή για ένα ασύρματο διακοπτη για το πορτατιφ του με έναν αισθητήρα παρουσίας και να λες πάρε φτιάξε βάλε H.A. ... (ξαναδιευκρινίζω - δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά)

sorry δεν ειναι απάντηση ειδικά στο παρών thread.

Στο κάτω κάτω όσοι έχουν τα skills για το H.A. ας ασχοληθουν με το εξειδικευμένο thread και ας αφήσουν εμάς τους υπόλοιπους εδώ να ρωτάμε για xiaomi και sonoff διακοπτάκια και λοιπές σαχλαμαρίτσες.  

όπως έγραψες στο ποστ σου "επανέρχομαι με το γνωστό πρόβλημα αλληλεπιδρασης" και έγραψες ότι θες μια συσκευή sonoff να δίνει εντολή σε μια συσκευή broalink.. 

με βάση αυτά τα δεδομένα η μόνη σταθερή και σίγουρη λύση είναι το HA, σαρεσει δεν σαρεσει.. το ifttt όπως είδες δεν σε καλύπτει και δεν είναι αξιόπιστο και ακόμη και αν ήταν σε λίγο καιρό θα ήσουν πάλι εδώ να ρωτάς για λύση γιατί το ifttt δεν σε αφήνει να έχεις πάνω από 3 αυτοματισμους αν δεν πληρώσεις και προφανώς δεν θες να πληρώσεις οπότε είτε ρωτάς κάποιους με περισσότερες γνώσεις και ακούς τι σου λένε είτε δε ρωτάς καθόλου για την ηρεμία όλων. 

να σου πω ξανά τις λύσεις σου 

1) συνεχίζεις με ifttt με οποία προβλήματα και περιορισμούς έχεις. 

2)στηνεις HA, είτε πληρώνοντας κάποιον να το κάνεις για σένα είτε με δικό σου διαβάσμα και βοήθεια από το φόρουμ. 

3)βρισκειε ποια εταιρεία έχει τα περισσότερα που θες και αγοράζει όλα τα προϊόντα της, χωρίς να σημαίνει ότι θα βρει τα πάντα αλλά τουλάχιστον μιλάνε μεταξύ τους σε ένα βαθμό

4)πληρώνεις κάποιον για κάτι τύπου knx με το ανάλογο κόστος. 

 

είτε σαρεσει είτε όχι αυτή είναι η πραγματικότητα. αν δεν σου αρέσει δεν φταίει κανείς από εδώ μέσα 

41 λεπτά πριν, mkougis είπε

Άμα θέλετε...

άμα πληρώσεις..

πάντως όσο και να φαίνεται βουνό πλέον τα περισσότερα τα κάνεις χωρίς κώδικα. συνήθως ο κώδικας σου δίνει απλά μεγαλύτερη ευελιξία.

η ευκολία πάντως το να κάνεις αυτό που θες δεν συγκρίνεται. εγώ χτες πχ παρέλαβα μια πρίζα που ήθελα και σε 10 λεπτά την είχα συνδέσει και είχα και τον αυτοματισμο έτοιμο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tvkal είπε

 Μολις τώρα είδα οτι ο fingolfingr έγραψε οτι το H.A. ειναι κάτι απλό. Ισχύει το ίδιο.   Προσωπικά δεν γνωρίζω ούτε τι ειναι η ... up. 

Αρχικά να πω ότι εννοούσα ip. Απλά απο το κινητό που γράφω... Κορεκτορας.

 

Απλό δεν είναι. Τουλάχιστον όχι σε όλα και όχι για όλους. Απλά λέω ότι δεν είναι τόσο τραγικό αν θελήσει κάποιος να ασχοληθεί. Προσωπικα δεν έχω ιδέα από κωδικα. Αλλά.... Με λίγη υπομονή και εφόσον ξέρω αγγλικά, βλέπω 1-2 βίντεο και βήμα βήμα φτιάχνω αυτό που θέλω.

 

Και να πω και το άλλο. Δεν είναι όλες οι λύσεις για όλους και προφανώς δεν έχουμε και όλοι τις ίδιες ανάγκες. Μπορεί το ha να είναι overkill για εσένα. Μπορεί να το δοκιμάσεις και να σου λύσει τα χέρια. Ποιος ξέρει?

 

Για εμένα, έξυπνο σπίτι δεν είναι μόνο να ανάβει η λάμπα την τάδε ώρα κλπ. Έξυπνο είναι για να κάνει κάποια πράγματα μόνο του. Και κάποια πράγματα που κανονικά δεν θα μπορούσε. Γενικώς να κάνει την ζωή σου πιο εύκολη.

 

Να ψάχνω το κινητό για να ανάψω την ledoταινια στην κουζίνα και στο παιδικό δεν είναι τραγικό. Να πατάω τον διακοπή στον τοίχο και να ανάβει (χωρίς να τραβήξω καλώδια μεταξύ τους) ειναι απλό στην χρήση για όλους όσους μένουν μαζί μου.

 

Το να έχω 10 εφαρμογές στο κινητο για τις συσκευές μου δεν είναι πρακτικό. Το να μπορω να τα ελέγχω όλα όπως θέλω με 1-2 εφαρμογές ή και με καθόλου εφαρμογές... Θα είναι καλύτερο.

 

 

Screenshot_20210127-221000.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ να πω ότι οι δοκιμές για τον θερμοστάτη πήγαν άψογα. με ένα σελι, ένα ακαρα και HA, θα γλιτώσω 400 ευρώ που χρέωσε ο άλλος τον θερμοστάτη. φυσικά η ακρίβεια αυτού του συστήματος αντί για τον κλασικό θερμοστάτη χώρου από τον περασμένο αιώνα, είναι απίστευτη, δεν έχει καμία σχέση. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...