Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτησω και εγω μεχρι να μου ερ8ει το rasp , 

Υπαρχει δυνατοτητα να εγκατασταθει το ΗΑ  σε καποιο server οικονομικο ή πρεπει αναγκαστηκα να βαλω rasp.

Εχετε υποψει καποιον με οικονομικο με πληρωμη ανα μηνα ετσι για μια δοκιμη

Με αυτα που εχω διαβασει και καταλαβει , ειναι 

1. τα sonoff που εχω βαζω tasmota. Σωστα?

2. Τis broalink μπριζες τι κανω?

 

 

Επεξ/σία από lambros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι νομίζω πως και εγώ με αυτόν το είχα κάνει. Επειδή δεν το λέει, και επειδή θα ψάχνεις ώρες, πριν το κάνεις, μπες στο bios του pc σου και κάνε enable το virtualization. Αλλιώς δεν πρόκειται να παίξει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2021 στις 10:10 ΠΜ, johnyboy είπε

Ναι νομίζω πως και εγώ με αυτόν το είχα κάνει. Επειδή δεν το λέει, και επειδή θα ψάχνεις ώρες, πριν το κάνεις, μπες στο bios του pc σου και κάνε enable το virtualization. Αλλιώς δεν πρόκειται να παίξει. 

Μήπως ξέρεις ποιον οδηγό να ακολουθήσω για εγκατάσταση HA σε Raspberry Pi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, προσπαθώ να σετάρω 2 φρεσκοαγορασμένα shelly h&t και δεν...

Κατέβασα την εφαρμογή, όλα πάνε καλά μέχρι την τελική οθόνη, inclusion, όπου κολλάει για πάντα.

Καμιά ιδέα;

Μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλη εφαρμογή για να βλέπω ενδείξεις και να το δει και το Google home;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Θέλω να ρωτάω το Google assistant τι θερμοκρασία έχω σπίτι και να μου απαντάει, με αυτό γίνεται; θέλει και gateway ή δεν γίνεται καθόλου;

Επίσης μπορώ να το βάλω δίπλα στον θερμοστάτη του καλοριφέρ και να δίνω ρεύμα στον θερμοστάτη από αυτό ώστε να ανάβω τα καλοριφέρ βάζοντας ρουτίνες;

 

[11,96€ 13% OFF]SONOFF® TH16 DIY 16A 3500W Smart Home WIFI Wireless Temperature Humidity Thermostat Switch Smart Home from Consumer Electronics on banggood
https://banggood.app.link/DbiPlnGgrdb

 

 

 

Επεξ/σία από foler79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, foler79 είπε

Θέλω να ρωτάω το Google assistant τι θερμοκρασία έχω σπίτι και να μου απαντάει, με αυτό γίνεται; θέλει και gateway ή δεν γίνεται καθόλου;

To works with Google στο Google Assistant έχεις Integration για ewelink αλλά δεν νομίζω ότι υποστυρίζεται η θερμοκρασία. Μόνο για on/off πιστεύω

13 ώρες πριν, foler79 είπε

Επίσης μπορώ να το βάλω δίπλα στον θερμοστάτη του καλοριφέρ και να δίνω ρεύμα στον θερμοστάτη από αυτό ώστε να ανάβω τα καλοριφέρ βάζοντας ρουτίνες;

Αυτό έχει να κάνει πιο πολύ με το πως δουλεύει ο θερμοστάτης σου παρά με το sonoff 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση! 

Έχω φτιάξει ένα σύστημα από αισθητήρα κάμερες κλπ της xiaom κι θα ήθελα να αγοράσω κι από άλλη εταιρία. Είναι το smartthings καλο hub ? Κι θα μπορει ας πούμε με αυτο να λειτουργεί πχ. Ένας αισθητήρας με μια led stripe άλλη εταιρίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ το @johnyboy σχετικά με που μου είπε να τσεκαρω το virtualization πριν βάλω virtual machine.

Το εγκατεστησα όλα οκ. Τελειοοοοο. Θα το ψάξω σιγά σιγά μέχρι να μου έρθει το raspberry.

Είδε κατευθείαν 2 μπριζες broadlink και ένα e-sensor της ίδιας εταιρείας. Έπαιξε κατευθείαν βάζοντας την ip της κάθε συσκευή.

Τα υπόλοιπα που έχω είναι sonoff αλλά από κατάλαβα ότι παίζουν με tasmota.

Βέβαια βρήκα ένα οδηγό που δεν τα φλασαρεις αλλά το κάνεις share.

Θα τον δοκιμάσω μέχρι να μου έρθει το rasp.

Αισθητήρα θερμοκρασίας υγρασίας με οθόνη πιο μοντέλο;; Αν παίζει κατευθείαν ή αν θέλει φλασαρισμα;;;

Μια απορία ακόμα στο υπόγειο που θέλω να βάλω μετρηση δεξαμενής πετρελαίου και αν υπάρχει πλημμύρα να δουλέψω wifi ή κάτι άλλο;;;

ΕΙχα διαβάσει ότι κάποιο πρωτόκολλο από της έξυπνες συσκευές κάνει και αναμετάδοση με αποτέλεσμα να πιάνει το σήμα πιο μακριά.

Ξέρετε ποιο;;

 Υπάρχει δυνατότητα backup που μετά να κάνω restore στο raspberry???

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, lambros είπε

 Υπάρχει δυνατότητα backup που μετά να κάνω restore στο raspberry???

 

 

 

Για backup στο ΗΑ έχω το hassio-google-drive-backup

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lambros είπε

έχω είναι sonoff αλλά από κατάλαβα ότι παίζουν με tasmota.

--------------------------------

Αισθητήρα θερμοκρασίας υγρασίας με οθόνη πιο μοντέλο;; Αν παίζει κατευθείαν ή αν θέλει φλασαρισμα;;;

---------------------------------

Μια απορία ακόμα στο υπόγειο που θέλω να βάλω μετρηση δεξαμενής πετρελαίου και αν υπάρχει πλημμύρα να δουλέψω wifi ή κάτι άλλο;;;

 

 

 

 

για sonoff δοκίμασε αυτό αν δεν το έχεις βρει ήδη. μπαίνουν local στο δίκτυο.

αισθητήρες πολύ καλοί είναι οι aqara  xiaomi - είναι zigbee όμως άρα θέλουν κάποιο "hub" άρα όταν έρθει το rasp το ξανακοιτάς (καλό είναι το deconz conbee II)

για το υπόγειο εξαρτάται. αν για παράδειγμα μπορεί να φτάσει το zigbee δίκτυο εκεί ίσως και να βολεύει (και πάλι aqara σαν εταιρeία για αισθητήρα διαροής) για τον μετρητή δεξαμενής μάλλον θα χρειαστείς wifi

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...