Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, than2031995 είπε

Αααα! Για τα άλλα νόμιζα ρωτούσες τόση ώρα. Η διαφορά στρογγυλού και τετράγωνου είναι ότι ότι το ένα είναι Aqara και το άλλο Mijia. Και τα δύο Xiaomi μεν αλλά άλλη ονομασία/γενιά. Αντίστοιχα υπάρχει και Mijia και Aqara Hub. Δεν γνωρίζω εάν και τα δύο παίζουν με οποίοδηποτε gateway ή μόνο με το αντίστοιχο Hub της ίδιας ονομοασίας

Aqara gateway με Mijia (στρογγυλό) αισθητήρα θερμοκρασίας παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι πρέπει να είναι συμβατά προς τα πίσω. 

Mija gateway δεν πρέπει να είναι συμβατό με aqara αισθητήρες.  Όπωςκαι να έχει, άλλαξα την παραγγελία και πήρα σαν αυτό που έχω και παίζει, για να είμαι σίγουρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alexx είπε

Ναι πρέπει να είναι συμβατά προς τα πίσω. 

Mija gateway δεν πρέπει να είναι συμβατό με aqara αισθητήρες.  Όπωςκαι να έχει, άλλαξα την παραγγελία και πήρα σαν αυτό που έχω και παίζει, για να είμαι σίγουρος. 

Προσπάθησα να κάνω ένα γρήγορα γκουγκλαρισμα εχθές αλλά δεν βρήκα ξεκάθαρη απάντηση. Καλύτερα τα ίδια για να είσαι better safe than sorry. Αυτό είναι το καλό των gateway πάνω στο Rpi/HA. Συνδέεις μεταξύ τους ότι φανταστείς ανεξαρτήτου εταιρίας και γενιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Εχω 2 BlitzWolf  BW-SHP7, αλλα δεν μπορω να τα κανω schedule restart (εχω 2 ρουτερ που θα ηθελα να γινονται restart καθε πρωι). Βλεπω στο automation του blitzwolf app δεν υπαρχει τετοια επιλογη. Προσπαθησα να φτιαξω ενα σεναριο, που να κανει πχ στις 6.30 power off και στις 6.32 power on καθε μερα, αλλα δεν δουλεψε τελικα οπως θα ηθελα οταν το τεσταρα. Πρακτικα δουλεψε μονο το power off, χωρις να γινει ποτε power on. Τι μπορει να σεταρω λαθος? Επισης δεν βλεπω καπου επιλογη να μπρω να κλεισω τα λεντακια (δεν ξερω κατα ποσο γινεται)

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Καλησπερα,

Εχω 2 BlitzWolf  BW-SHP7, αλλα δεν μπορω να τα κανω schedule restart (εχω 2 ρουτερ που θα ηθελα να γινονται restart καθε πρωι). Βλεπω στο automation του blitzwolf app δεν υπαρχει τετοια επιλογη. Προσπαθησα να φτιαξω ενα σεναριο, που να κανει πχ στις 6.30 power off και στις 6.32 power on καθε μερα, αλλα δεν δουλεψε τελικα οπως θα ηθελα οταν το τεσταρα. Πρακτικα δουλεψε μονο το power off, χωρις να γινει ποτε power on. Τι μπορει να σεταρω λαθος? Επισης δεν βλεπω καπου επιλογη να μπρω να κλεισω τα λεντακια (δεν ξερω κατα ποσο γινεται)

Λογικό να μην δουλεύει αν το ρούτερ που θες να ανοίξεις είναι αυτό που θα δίνει εντολές στις πρίζες.
Και απόλυτα αναμενόμενο να τα κλείσει σωστά αλλά να μην μπορεί να τα ανοίξει γιατί μέσω των (κλειστών) ρούτερ θα λάβει και τις επόμενες εντολές, εν προκειμένω να τα ανοίξει.

Αν είχε έτοιμο σενάριο για restart και κράταγε την εντολή η πρίζα μάλλον θα γινόταν, αλλά αν όπως λες το ψάχνεις και δεν υπάρχει, δεν το έχουν προβλέψει.

Για τα λεντάκια δεν ξέρω κάτι, δεν με έχει απασχολήσει και δεν το έχω ψάξει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

εχω 2 ρουτερ που θα ηθελα να γινονται restart καθε πρωι

Χαζή ερώτηση αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις. Έχεις τσεκάρει ότι δεν υπάρχει επιλογή στο ίδιο το ρούτερ για προγραμματισμένη επανεκκίνηση; 

Ο μόνος άλλος τρόπος θα ήταν αν και τα δύο δίκτυα έχουν ίδιο SSID και οι πρίζες είναι εντός εμβέλειας και των δύο αυτών δικτύων, έτσι ώστε όταν κλείνεις το ένα δίκτυο να μπορεί να συνδεθεί η πρίζα στο άλλο για να σταλεί η εντολή για κλείσιμο. Αν αυτό είναι δυνατό βέβαια γιατί μπορεί και οι πρίζες να βλέπουν BSSID και να μην γίνεται. 

Αλλιώς συμβαίνει αυτό ακριβώς που είπε ο φίλος. Δεν αποθηκεύεται locally στην πρίζα το schedule οπότε αν δεν έχεις δίκτυο δεν φτάνει ποτέ η εντολή στην πρίζα από τους σέρβερ της Blitzwolf. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Χαζή ερώτηση αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις. Έχεις τσεκάρει ότι δεν υπάρχει επιλογή στο ίδιο το ρούτερ για προγραμματισμένη επανεκκίνηση; 

Ο μόνος άλλος τρόπος θα ήταν αν και τα δύο δίκτυα έχουν ίδιο SSID και οι πρίζες είναι εντός εμβέλειας και των δύο αυτών δικτύων, έτσι ώστε όταν κλείνεις το ένα δίκτυο να μπορεί να συνδεθεί η πρίζα στο άλλο για να σταλεί η εντολή για κλείσιμο. Αν αυτό είναι δυνατό βέβαια γιατί μπορεί και οι πρίζες να βλέπουν BSSID και να μην γίνεται. 

Αλλιώς συμβαίνει αυτό ακριβώς που είπε ο φίλος. Δεν αποθηκεύεται locally στην πρίζα το schedule οπότε αν δεν έχεις δίκτυο δεν φτάνει ποτέ η εντολή στην πρίζα από τους σέρβερ της Blitzwolf. 

Οχι δυστυχως δεν εχει. Το fritzbox 7530 ειναι, και δεν υπαρχει scheduler για system reboot, μονο για το wifi, οποτε το εβαλα πανω στο  BW-SHP7 με την ελπιδα να το κανω ετσι reboot. Ειχα ενα Asus DSL87VG, οπου και πουλησα γιατι δεν το αξιοποιουσα, σαν 1ο modem router, το οποιο ειχε κανονικα την λειτουργια αυτη.

Οποτε περα απο την εφαρμογη της blitzwolf, ποια αλλη λειτουργει με το socket αυτο, για να εξερευνησω αντιστοιχα και εκει τις επιλογες ή γενικοτερα το ιδιο θα ισχυει και με τις υπολοιπες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Οχι δυστυχως δεν εχει. Το fritzbox 7530 ειναι, και δεν υπαρχει scheduler για system reboot, μονο για το wifi, οποτε το εβαλα πανω στο  BW-SHP7 με την ελπιδα να το κανω ετσι reboot. Ειχα ενα Asus DSL87VG, οπου και πουλησα γιατι δεν το αξιοποιουσα, σαν 1ο modem router, το οποιο ειχε κανονικα την λειτουργια αυτη.

Οποτε περα απο την εφαρμογη της blitzwolf, ποια αλλη λειτουργει με το socket αυτο, για να εξερευνησω αντιστοιχα και εκει τις επιλογες ή γενικοτερα το ιδιο θα ισχυει και με τις υπολοιπες?

αν το fritzbox εχει telnet ή ssh μπορείς να το κάνεις με cronjob, το θέμα ειναι γιατί πρέπει να το κάνεις reboot κάθε μέρα !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimakos234 είπε

Οποτε περα απο την εφαρμογη της blitzwolf, ποια αλλη λειτουργει με το socket αυτο, για να εξερευνησω αντιστοιχα και εκει τις επιλογες ή γενικοτερα το ιδιο θα ισχυει και με τις υπολοιπες?

Ναι θα πρέπει είτε να δεις για πρίζες που να έχουν αποθήκευση του schedule τοπικά (δεν γνωρίζω ποιες μπορεί να το κάνουν δυστυχώς) ή ναι με telnet η άλλη σου επιλογή. Είδες τι παθαίνεις άμα στύριζεσαι σε σέρβερ εταιρίας; 😜

Αλλά ναι το πρόβλημα μου φαίνεται αλλού και πολύ πιο σημαντικό αν πρέπει να στυρίζεσαι σε καθημερινό restart για οποιοδήποτε λόγο. Δεν είναι λογικό αυτό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, netvoice είπε

αν το fritzbox εχει telnet ή ssh μπορείς να το κάνεις με cronjob, το θέμα ειναι γιατί πρέπει να το κάνεις reboot κάθε μέρα !!!

12 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Ναι θα πρέπει είτε να δεις για πρίζες που να έχουν αποθήκευση του schedule τοπικά (δεν γνωρίζω ποιες μπορεί να το κάνουν δυστυχώς) ή ναι με telnet η άλλη σου επιλογή. Είδες τι παθαίνεις άμα στύριζεσαι σε σέρβερ εταιρίας; 😜

Αλλά ναι το πρόβλημα μου φαίνεται αλλού και πολύ πιο σημαντικό αν πρέπει να στυρίζεσαι σε καθημερινό restart για οποιοδήποτε λόγο. Δεν είναι λογικό αυτό! 

Δεν ξερω κατα ποσο χρειαζεται στο συγκεκριμενο ρουτερ (μεχρι στιγμης δεν ειχα θεμα, αν και του κανω 1-2 μεσα στην εβδομαδα οταν το θυμηθω --το εχω 1 μηνα περιπου), απλα στο προηγουμενο, το 87VG, μετα απο καποιο σημειο περιεργως μπουκωνε επειδη ηταν πολλες συσκευες πανω, και ειχε βολεψει το καθημερινο ρεσταρτ με τον scheduler.

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Δεν ξερω κατα ποσο χρειαζεται στο συγκεκριμενο ρουτερ (μεχρι στιγμης δεν ειχα θεμα, αν και του κανω 1-2 μεσα στην εβδομαδα οταν το θυμηθω --το εχω 1 μηνα περιπου), απλα στο προηγουμενο, το 87VG, μετα απο καποιο σημειο περιεργως μπουκωνε επειδη ηταν πολλες συσκευες πανω, και ειχε βολεψει το καθημερινο ρεσταρτ με τον scheduler.

Δηλαδή τι να πούμε εμείς με τα ubiquiti που έχουν uptime μηνών; 

Η πρίζα που μου έκανε αυτή την δουλειά στο παρελθόν (είχα το wifi πάνω, το έκλεινα το βράδυ και άνοιγε μόνο του το πρωί) είναι της xiaomi smart plug20181030113314_72287.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Δεν ξερω κατα ποσο χρειαζεται στο συγκεκριμενο ρουτερ (μεχρι στιγμης δεν ειχα θεμα, αν και του κανω 1-2 μεσα στην εβδομαδα οταν το θυμηθω --το εχω 1 μηνα περιπου), απλα στο προηγουμενο, το 87VG, μετα απο καποιο σημειο περιεργως μπουκωνε επειδη ηταν πολλες συσκευες πανω, και ειχε βολεψει το καθημερινο ρεσταρτ με τον scheduler.

Από την στιγμή που δεν έχεις παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα τότε μην μπαίνεις σε περιτές διαδικασίες. Άστο όσο πάει και δες αν δημιουργούνται προβλήματα ή όχι. Τα fritzbox δεν θεωρείται και καλό ρούτερ ξέρω γω;;

Εγώ είμαι με το Speedport Entry 2i που δίνει η COSMOTE φαντάσου (μακάρι να είχα Ubiquiti - ζηλεύω @csontheline)  και είναι συνδεδεμένο εδώ και 31 μέρες με 28 συσκευές αυτή τη στιγμή και δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Και αρκετές είναι και σερβερ/καμερες που δεν σταματάνε ποτέ να στέλνουν/λαμβάνουν.

Επεξ/σία από than2031995
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως φίλε than2031995  έχεις Shelly H&T μέσα σε όλα τα συνδεδεμένα για να μου επιβεβαιώσεις ότι δεν έχουν δυσανεξία με το ρούτερ μας ;

Διάβασα ότι υπάρχουν κάποια ρούτερ με τα οποία δεν συνεργάζονται και αυτό που συμβαίνει στο δίκτυο μου μπορεί να οφείλεται εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ρε παιδια μην βαρατε 😜 Θα το αφησω ως εχει και θα το κανω monitor οσο ειναι.

παντως για το BW-SHP7, βλεπω υποστηριζει και Tasmota. εχει ασχοληθει κανεις να δει αν προσφερει κατι παραπανω απο αυτα που εχει απο default?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekkli είπε

μήπως φίλε than2031995  έχεις Shelly H&T μέσα σε όλα τα συνδεδεμένα για να μου επιβεβαιώσεις ότι δεν έχουν δυσανεξία με το ρούτερ μας;

Δυστυχώς δεν έχω τίποτα από Shelly 😔

17 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

παντως για το BW-SHP7, βλεπω υποστηριζει και Tasmota. εχει ασχοληθει κανεις να δει αν προσφερει κατι παραπανω απο αυτα που εχει απο default?

Πέρα από local control ΄ώστε να μην χρειάζεται να βασίζεσαι στους σέρβερ της Blitzwolf? Και να έχεις και scheduled restart σαν επιλογή μέσα στο firmware? 🥱💁‍♂️ Βέβαια το Tasmota έχει σχεδιαστεί για έλεγχο και εποικινωνία συσκευών μέσω MQTT. Χρειάζεσαι και έναν MQTT Broker για να χρησιμοποιήσεις την συσκευή στο έπαρκο και να έχεις κάπου κάποια κεντρική διαχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...