Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι πρόβλημα υπάρχει με το personal results όταν απευθύνομαι στο Google home mini? Δεν υποστηρίζεται Ελλάδα; Ζητάω να κάνει κάτι και μου ζητάει να ενεργοποιήσω το personal results. Το κάνω αλλά αποτέλεσμα κανένα. 

Επεξ/σία από Ipap0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για ασύρματο έλεγχο του ρελέ που ελέγχει τον θερμοσίφωνα.
Τι λύσεις υπάρχουν? Κάποιο ESP8266? 
Μου κάνουν και ολοκληρωμένες λύσεις, πχ ρελέ που κουμπώνει κατευθείαν στον πίνακα ελέγχου και κάνει expose κάποιο ON/OFF endpoint.

Δεν έχω ασχοληθεί με hardware πολύ, αλλά είμαι προγραμματιστής, οπότε ιδανικά θέλω με κάποιο daemon που τρέχει σε RaspberryPi να (απ)ενεργοποιώ τον θερμοσίφωνα μέσω WIFI (και πιο ύστερα σύνδεση με HomeAssistant, που δεν έχω στήσει γιατί μέχρι στιγμής είμαι με Google Assistant σε smart speakers και IKEA Smart Home φώτα και πρίζες).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Ενταξει ρε παιδια μην βαρατε 😜 Θα το αφησω ως εχει και θα το κανω monitor οσο ειναι.

παντως για το BW-SHP7, βλεπω υποστηριζει και Tasmota. εχει ασχοληθει κανεις να δει αν προσφερει κατι παραπανω απο αυτα που εχει απο default?

 

Screenshot_20210202-002722.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, just_sb__ είπε

Τι λύσεις υπάρχουν? Κάποιο ESP8266? 
Μου κάνουν και ολοκληρωμένες λύσεις, πχ ρελέ που κουμπώνει κατευθείαν στον πίνακα ελέγχου και κάνει expose κάποιο ON/OFF endpoint.

Δεν έχω ασχοληθεί με hardware πολύ, αλλά είμαι προγραμματιστής, οπότε ιδανικά θέλω με κάποιο daemon που τρέχει σε RaspberryPi να (απ)ενεργοποιώ τον θερμοσίφωνα μέσω WIFI (και πιο ύστερα σύνδεση με HomeAssistant, που δεν έχω στήσει γιατί μέχρι στιγμής είμαι με Google Assistant σε smart speakers και IKEA Smart Home φώτα και πρίζες).

Η πιο απλή/εύκολη λύση θα ήταν κάποιο Sonoff (ή Shelly) για να το χειρίζεσαι από την εφαρμογή/Google Assistant. Με εξαίρεση το 4CH της Sonoff που μπορεί να μπει απευθείας σε πίνακα, Τα υπόλοιπα ή κάνεις πατέντα ή υπάρχπουν back plates νομίζω για να εφαρμόζουν σε πίνακα. 

Για να κάνεις μόνο σου δουλειά με ESP82s ή 32s γίνεται αλλά θέλει περισσότερο δουλειά (+ ρελέ + τροφοδοσία DC + θήκη).

Και εφόσον κάποια στιγμή σκοπεύεις να στήσεις Home Assistant, με τα Sonoff ή τα Shelly θα μπορείς να τα περάσεις είτε όπως έχουν είτε ακόμη καλύτερα να τα κάνεις και flash με ESPHOME/Tasmota.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παράγγειλα και περιμένω εγώ. με 2mqtt λέει ότι παίζει πάντως και αφού το 2mqtt παίζει με conbee 2 δεν νομίζω να υπάρχει θέμα. Εγώ θα το δοκιμάσω με zbbridge και zha. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τέτοιος οδηγός κάπου σε ελληνικά;;

Δεν καταλαβαίνω γρι.

 

https://youtu.be/0zUp7Dia4l4

 

Θέλω να μετράω το ύψος σε δεξαμενή πετρελαίου σε εκατοστά δεν είναι κυβική για να μου απεικονίζει ποσότητα σε λίτρα.

 

Έχω το ultrasonic και wemos

Στο integration δεν τα καταφέρνω.

Κατάφερα και φλασαρα το wemos αλλά από εκεί και πέρα. 

Αν υπάρχει κάποιο καλό βιντεάκι ή άρθρο με τα βήματα 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, themis_17 είπε

Εχει δοκιμασει κανεις moes zigbee με conbee 2? δουλευουν κανονικα?

Συνήθως δεν έχει να κάνεις με το hardware. To Zigbee είναι Zigbee. Το θέμα σου είναι συνήθως εάν το εκάστοτε integration που εσύ θες να χρησιμοποιήσεις έχει υποστήριξη (δηλαδή deCONZ vs ZHA vs Zigbee2MQTT). Στο GitHub repository του καθενώς στα issues μπορείς να ψάξεις για το μοντέλο που σε ενφιαφέρει να δεις εάν κάποιος το έχει ζητήσει για future request ή αν έχει προβλήματα γενικά.

4 ώρες πριν, lambros είπε

Υπάρχει τέτοιος οδηγός κάπου σε ελληνικά;; Δεν καταλαβαίνω γρι.

Δεν καταλαβαίνεις τι λέει δηλαδή τα αγγλικά ή δεν καταλαβαίνεις τι πρέπει να γράψεις σαν φόρμουλα για να το υπολογίσει στο ESPHOME; 

Ίσως αυτό βοηθήσει; https://adonno.com/salt-level-sensor/

Επεξ/σία από than2031995
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, θα προσπαθησω να περιγραψω οσο καλυτερα μπορω το προβλημα μπας και μπορεσει καποιος να με βοηθησει!

σημερα που χαζευα πατησα στα group στο google assistant και εβαλα σε group την android tv Και το google nest mini

δεν βολεψε, και πηγα και εκανα delete group. απο εκεινη τη στιγμη, σταματησε να δουλευει ο assisntant. τι εννοω?  οταν ανοιγω στο κινητο το home app, και παταω τα smart devices, δουλευουν αψογα. οταν του λεω turn on livingroom light Ομως, μου απανταει: 

Screenshot_20210202_231924_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

it looks like that device hasn't been setup yet. you can do that in the google home app

το ιδιο ποιηματακι λεει απο οπου και αν δοκιμασω, κινητο, τηλεοραση, nest mini.. 

Το θεμα ειναι οτι στην αρχικη, τα devices υπαρχουν κανονικα... και οταν τα τα παταω δουλευουν.. 

 

μιλησα με google customer service.. μετα απο 2 ωρες, reset, unlink, relink, βαλε- βγαλε στο ρευμα η απαντηση ηταν: 

I think each domain email addresses, weather it is a gmail, icloud, or yahoo account has a minimum or maximum limit, so in the long run these domain email addresses will encounter issues. In your case 15 years is quit long enough.
 
It could be for that specific period of time, it already reach the limit, but then again as mention these are just one of the factors, It could be that there's also a traffic on cloud services.
And as mention, I'm not really familiar when it comes to this. But I'm glad that you are able to understand the probable causes why you are encountering this issue.
Vince · 11:21 PM
Anyway, i dont get it realy
it was working fine 2 hours ago
and the option is to delete my email
i am sory to say but this in not an solution
11:29 PM
V
At least we have an alternative options here.

νιωθω οτι με δουλευει ο τυπος! και οτι να φτιαξω καινουριο email!! ενω μεχρι πριν 2 ωρες ολα δουλευαν ρολοι!! 

καμια ιδεα καποιος?? εχω σπασει το κεφαλι μου τι αλλο να δοκιμασω.. 

 

 

Επεξ/σία από emperor4her
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, emperor4her είπε

Καλησπερα, θα προσπαθησω να περιγραψω οσο καλυτερα μπορω το προβλημα μπας και μπορεσει καποιος να με βοηθησει!

σημερα που χαζευα πατησα στα group στο google assistant και εβαλα σε group την android tv Και το google nest mini

δεν βολεψε, και πηγα και εκανα delete group. απο εκεινη τη στιγμη, σταματησε να δουλευει ο assisntant. τι εννοω?  οταν ανοιγω στο κινητο το home app, και παταω τα smart devices, δουλευουν αψογα. οταν του λεω turn on livingroom light Ομως, μου απανταει: 

Screenshot_20210202_231924_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

it looks like that device hasn't been setup yet. you can do that in the google home app

το ιδιο ποιηματακι λεει απο οπου και αν δοκιμασω, κινητο, τηλεοραση, nest mini.. 

Το θεμα ειναι οτι στην αρχικη, τα devices υπαρχουν κανονικα... και οταν τα τα παταω δουλευουν.. 

 

μιλησα με google customer service.. μετα απο 2 ωρες, reset, unlink, relink, βαλε- βγαλε στο ρευμα η απαντηση ηταν: 

I think each domain email addresses, weather it is a gmail, icloud, or yahoo account has a minimum or maximum limit, so in the long run these domain email addresses will encounter issues. In your case 15 years is quit long enough.
 
It could be for that specific period of time, it already reach the limit, but then again as mention these are just one of the factors, It could be that there's also a traffic on cloud services.
And as mention, I'm not really familiar when it comes to this. But I'm glad that you are able to understand the probable causes why you are encountering this issue.
Vince · 11:21 PM
Anyway, i dont get it realy
it was working fine 2 hours ago
and the option is to delete my email
i am sory to say but this in not an solution
11:29 PM
V
At least we have an alternative options here.

νιωθω οτι με δουλευει ο τυπος! και οτι να φτιαξω καινουριο email!! ενω μεχρι πριν 2 ωρες ολα δουλευαν ρολοι!! 

καμια ιδεα καποιος?? εχω σπασει το κεφαλι μου τι αλλο να δοκιμασω.. 

 

 

Εγω που ειχα το ιδιο προβλημα με τα φωτα και με το νετφλιξ εκανα ρουτινες στο google home και απο τοτε δουλευει ρολοι. ( οταν με ακουει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, emperor4her είπε

Καλησπερα, θα προσπαθησω να περιγραψω οσο καλυτερα μπορω το προβλημα μπας και μπορεσει καποιος να με βοηθησει!

σημερα που χαζευα πατησα στα group στο google assistant και εβαλα σε group την android tv Και το google nest mini

δεν βολεψε, και πηγα και εκανα delete group. απο εκεινη τη στιγμη, σταματησε να δουλευει ο assisntant. τι εννοω?  οταν ανοιγω στο κινητο το home app, και παταω τα smart devices, δουλευουν αψογα. οταν του λεω turn on livingroom light Ομως, μου απανταει: 

Screenshot_20210202_231924_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg

it looks like that device hasn't been setup yet. you can do that in the google home app

το ιδιο ποιηματακι λεει απο οπου και αν δοκιμασω, κινητο, τηλεοραση, nest mini.. 

Το θεμα ειναι οτι στην αρχικη, τα devices υπαρχουν κανονικα... και οταν τα τα παταω δουλευουν.. 

 

μιλησα με google customer service.. μετα απο 2 ωρες, reset, unlink, relink, βαλε- βγαλε στο ρευμα η απαντηση ηταν: 

I think each domain email addresses, weather it is a gmail, icloud, or yahoo account has a minimum or maximum limit, so in the long run these domain email addresses will encounter issues. In your case 15 years is quit long enough.
 
It could be for that specific period of time, it already reach the limit, but then again as mention these are just one of the factors, It could be that there's also a traffic on cloud services.
And as mention, I'm not really familiar when it comes to this. But I'm glad that you are able to understand the probable causes why you are encountering this issue.
Vince · 11:21 PM
Anyway, i dont get it realy
it was working fine 2 hours ago
and the option is to delete my email
i am sory to say but this in not an solution
11:29 PM
V
At least we have an alternative options here.

νιωθω οτι με δουλευει ο τυπος! και οτι να φτιαξω καινουριο email!! ενω μεχρι πριν 2 ωρες ολα δουλευαν ρολοι!! 

καμια ιδεα καποιος?? εχω σπασει το κεφαλι μου τι αλλο να δοκιμασω.. 

 

 

Σου είπε η google ότι επειδή το email σου έγινε 15 χρονών πρέπει να το αλλάξεις; 🤣😱🤣😱 Γέλιο και κλάμα μαζί...

Συγνώμη αλλά στο πρόβλημά σου δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά δεν μπορούσα να μην το σχολιάσω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, emperor4her είπε

νιωθω οτι με δουλευει ο τυπος! και οτι να φτιαξω καινουριο email!! ενω μεχρι πριν 2 ωρες ολα δουλευαν ρολοι!! 

καμια ιδεα καποιος?? εχω σπασει το κεφαλι μου τι αλλο να δοκιμασω.. 

Νέο email επειδή 15 χρόνια είναι πολλά; Αποκλείεται. Τι είναι το email να έχει ημερομηνία λήξης. Τρολ η google. 

Δοκίμασες να διαγράψει τελείως τις συσκευές και να τις ξανα προσθέσεις στο Home;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 ώρες πριν, themis_17 είπε

Εγω που ειχα το ιδιο προβλημα με τα φωτα και με το νετφλιξ εκανα ρουτινες στο google home και απο τοτε δουλευει ρολοι. ( οταν με ακουει...)

Δεν ξερω που θα μπορουσε να βοηθησει αυτο στη δικη μου περιπτωση.. 

58 λεπτά πριν, GP είπε

Σου είπε η google ότι επειδή το email σου έγινε 15 χρονών πρέπει να το αλλάξεις; 🤣😱🤣😱 Γέλιο και κλάμα μαζί...

Συγνώμη αλλά στο πρόβλημά σου δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά δεν μπορούσα να μην το σχολιάσω...

 

 

4 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Νέο email επειδή 15 χρόνια είναι πολλά; Αποκλείεται. Τι είναι το email να έχει ημερομηνία λήξης. Τρολ η google. 

Δοκίμασες να διαγράψει τελείως τις συσκευές και να τις ξανα προσθέσεις στο Home;

τρολλ κανονικα, η το παλικαρι που μιλαγα, ηταν ασχετο.. 

ναι εβγαλα τα παντα, εσβησα το σπιτι, το ξαναεφτιαξα απο την αρχη.. δεν καταλαβαινω τι εχει σκαλωσει.. με το 2ο email Που μιλαω δουλευουν ολα ρολοι εντομεταξυ.. 

ρωτησα πολλες φορες τον τυπακο, αν μπορω καπου να διαγραψω ολα τα data του εμαιλ σχετικα με το google home-assistant.. και μου εδινε απαντησεις τυπου σβησε την εφαρμογη απο το τηλεφωνο και ξαναβαλτη, κανε restart το κινητο.. μα τι σχεση εχει το κινητοοοο (τα νευρα μου) αφου τα data ειναι σε cloud!!! και δεν ειναι οτι δουλευει πχ το nest mini αλλα οχι το κινητο.. ειναι γενικα ο Assistant που ειναι συνδεδεμενος με το συγκεκριμενο email.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, mkougis είπε

Έχει Google assistant η τηλεόραση;;

Ναι. Είναι sony android tv 9096 μοντέλο. Και πριν πάρω ηχείο πατούσα το κουμπί στο tv control και μιλούσα κανονικά. Έκλεινε φωτα, άνοιγε φώτα, άλλαζε χρώματα κλπτο πρόβλημα δημιουργήθηκε κάπου στο σημείο που διέγραψα το group ηχείων μεταξύ τηλεόρασης και nest mini.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...