Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, emperor4her είπε

Ναι. Είναι sony android tv 9096 μοντέλο. Και πριν πάρω ηχείο πατούσα το κουμπί στο tv control και μιλούσα κανονικά. Έκλεινε φωτα, άνοιγε φώτα, άλλαζε χρώματα κλπτο πρόβλημα δημιουργήθηκε κάπου στο σημείο που διέγραψα το group ηχείων μεταξύ τηλεόρασης και nest mini.

 

Έχω μια Toshiba με Android και πατάω το κουμπί στο τηλεκοντρόλ και μπορώ να γράψω κάτι στην αναζήτησή αλλά πως ρυθμίζω το Google assistant?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, mkougis είπε

Έχω μια Toshiba με Android και πατάω το κουμπί στο τηλεκοντρόλ και μπορώ να γράψω κάτι στην αναζήτησή αλλά πως ρυθμίζω το Google assistant?

Δεν έκανα κάτι το ιδιαίτερο. Μήπως πρέπει να έχει google  home η tv σου για να δουλέψει?

Απλά έβαλα το email μου στο οποίο είχα σεταρει τις smart συσκευές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα ήθελα να κάνω την εξής παρακάτω ρουτίνα μέσω alexa ή google home μέσω κινητού όμως, μιας και δεν έχω πάρει το smart ηχειακι της alexa ή google mini.

Έχω μια yeelight lamp την οποία την έχω ορίσει μέσω της alexa να ανοίγει στις 06:30 τις εργάσιμες ημέρες με αυξανόμενη ένταση σταδιακά. Επειδή θέλω να προσθέσω σε αυτή την ρουτίνα να παίζει ραδιόφωνο πως θα το πετύχω με τον εξοπλισμό που έχω στο σαλόνι: μια smart tv, ένα soundbar συνδεδεμένο στην tv(το οποίο έχει δυνατότητα αναπαραγωγής μέσω blueetooth) κι ένα broadlink rm mini. Υπάρχει δυνατότητα να ορίσω να ανοίγει η τηλεόραση την ίδια ώρα (06:30) και να μπαίνει αυτόματα σε ιντερνετικο ραδιοσταθμό και να γίνεται αναπαραγωγή της μουσικής από το soundbar;;;; Μπορώ αντί για την τηλεόραση να ορίσω ένα παλιό tablet ή smartphone να παίζει μουσική στο soundbar;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marsele είπε

Καλημέρα, θα ήθελα να κάνω την εξής παρακάτω ρουτίνα μέσω alexa ή google home μέσω κινητού όμως, μιας και δεν έχω πάρει το smart ηχειακι της alexa ή google mini.

Έχω μια yeelight lamp την οποία την έχω ορίσει μέσω της alexa να ανοίγει στις 06:30 τις εργάσιμες ημέρες με αυξανόμενη ένταση σταδιακά. Επειδή θέλω να προσθέσω σε αυτή την ρουτίνα να παίζει ραδιόφωνο πως θα το πετύχω με τον εξοπλισμό που έχω στο σαλόνι: μια smart tv, ένα soundbar συνδεδεμένο στην tv(το οποίο έχει δυνατότητα αναπαραγωγής μέσω blueetooth) κι ένα broadlink rm mini. Υπάρχει δυνατότητα να ορίσω να ανοίγει η τηλεόραση την ίδια ώρα (06:30) και να μπαίνει αυτόματα σε ιντερνετικο ραδιοσταθμό και να γίνεται αναπαραγωγή της μουσικής από το soundbar;;;; Μπορώ αντί για την τηλεόραση να ορίσω ένα παλιό tablet ή smartphone να παίζει μουσική στο soundbar;;; 

  • Λυση 1: Παιρνεις αυτο και αυτο  και εισαι ετοιμος! σεταριμενο απο πριν στον σταθμο που θελεις και στην ενταση που θελεις. μολις του δωσει ρευμα το sonoff (την ωρα που θελεις) ξεκιναει να παιζει. 
  • Λυση 2: ειναι να δωσεις 6.30 την εντολη απο το rf να ανοιγει το soundbar. θα βαλεις μονιμα σε συνδεση με καλωδιο το παλιο κινητο στη soundbar. μετα νομιζω υπαρχουν εφαρμογες ραδιοφωνο που εχουν επιλογη να ξεκινανε την ωρα που θες.
  • Λυση 3: υπαρχουν ρολογια κομοδινου ψηφιακα που εχουν επιλογη αφυπνησης με ραδιοφωνο. αν τα ψαξεις ισως καποιο απο αυτα να εχει και εξοδο ηχου ή εξοδο ακουστικων. το συνδεεις στην soundbar, και το σεταρεις να αρχιζει να παιζει καθε πρωι. 

Edit: δες και αυτο. λεει εχει και Bluetoth. δεν ξερω ομως αν ειναι για να στελνει τον ηχο σε αλλη πηγη ή ειναι μονο να λαμβανει πχ απο κινητο

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, emperor4her said:

Παιρνεις αυτο και αυτο  και εισαι ετοιμος! σεταριμενο απο πριν στον σταθμο που θελεις και στην ενταση που θελεις. μολις του δωσει ρευμα το sonoff (την ωρα που θελεις) ξεκιναει να παιζει. 

Έχω αυτό σαν ραδιόφωνο και δεν το χρησιμοποιώ αρκετά! Απλά εγώ το σκέφτηκα ως εξής: Να σετάρω ένα scene μέσω του broadlink που να ανοίγει την tv με ραδιόφωνο και να παίζει απευθείας μέσω soundbar. Αυτό που αναφέρεις εσύ βέβαια είναι αρκετά απλό και φυσικά αποτελεσματικό. Το μόνο που θα χρειαστεί είναι το sonoff. Μπορώ το ραδιόφωνο να το συνδέσω με καλωδιάκι στην υποδοχή AUX του soundbar και να παίζει από εκεί σωστά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marsele είπε

Έχω αυτό σαν ραδιόφωνο και δεν το χρησιμοποιώ αρκετά! Απλά εγώ το σκέφτηκα ως εξής: Να σετάρω ένα scene μέσω του broadlink που να ανοίγει την tv με ραδιόφωνο και να παίζει απευθείας μέσω soundbar. Αυτό που αναφέρεις εσύ βέβαια είναι αρκετά απλό και φυσικά αποτελεσματικό. Το μόνο που θα χρειαστεί είναι το sonoff. Μπορώ το ραδιόφωνο να το συνδέσω με καλωδιάκι στην υποδοχή AUX του soundbar και να παίζει από εκεί σωστά;;

Στο scene που αναφερεις, δεν ξερω πως θα μπορεσεις οταν ανοιγει η tv να ανοιγη την εφαρμογη ραδιοφωνου και να παιζει.

ΑΑ, ιδεα,

οταν σκαναρεις τα καναλια της τηλέορασης, εχει και καποια ραδιοφωνου. αν το εχεις μονιμα γινεται. δηλαδη οταν ανοιγει η tv αντι να πηγαινει πχ στο αντ1, να ανοιγει στο καναλι ραδιοφωνου. απλα θα πρεπει να το εχει καθε βραδυ, αλλιως θα ξυοπνησεις και αντι για μουσικη, θα ακουσεις παπαδακη!!

αλλιως, δεν ξερω πως θα δωσεις εντολη μεσω rf να ξεκινησει να ανοιγει τη συγκεκριμενη εφαρμογη που θελεις και να ξεκιναει να παιζει. 

 

Μπορώ το ραδιόφωνο να το συνδέσω με καλωδιάκι στην υποδοχή AUX του soundbar και να παίζει από εκεί σωστά;;

Αν το ραδιοφωνο εχει εξοδο ακουστικων και το soundbar aux, τοτε ναι μπορεις. δεν χανει τιποτα να δοκιμασεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, emperor4her said:

Στο scene που αναφερεις, δεν ξερω πως θα μπορεσεις οταν ανοιγει η tv να ανοιγη την εφαρμογη ραδιοφωνου και να παιζει.

Μέσω της εφαρμογής broadlink μπορείς να φτιάξεις ένα scene μέσω του οποίου ορίζεις εσύ τι θες να κάνεις. Δηλαδή για παράδειγμα έχω την δυνατότητα να ορίσω ποια πλήκτρα από το τηλεκοντρόλ της tv θα "πατηθούν" και με συγκεκριμένη σειρά: π.χ. μπορώ να ορίσω σαν πρώτο πάτημα πλήκτρου το "on", έπειτα να ορίσω σαν δεύτερο πάτημα πλήκτρου το "home", μετά τρίτο πάτημα, τέταρτο πέμπτο πάτημα κοκ μέχρι να φτιάξεις το σενάριο που θα μπαίνεις στην τηλεόραση, θα επιλέγεις τον Browser έπειτα την συντόμευση για τον ραδιοφωνικό σταθμό κλπ..

Θα το δοκιμάσω στην πράξη όταν βρω χρόνο και θα αναφέρω εάν είναι εφικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 λεπτά πριν, marsele είπε

Μέσω της εφαρμογής broadlink μπορείς να φτιάξεις ένα scene μέσω του οποίου ορίζεις εσύ τι θες να κάνεις. Δηλαδή για παράδειγμα έχω την δυνατότητα να ορίσω ποια πλήκτρα από το τηλεκοντρόλ της tv θα "πατηθούν" και με συγκεκριμένη σειρά: π.χ. μπορώ να ορίσω σαν πρώτο πάτημα πλήκτρου το "on", έπειτα να ορίσω σαν δεύτερο πάτημα πλήκτρου το "home", μετά τρίτο πάτημα, τέταρτο πέμπτο πάτημα κοκ μέχρι να φτιάξεις το σενάριο που θα μπαίνεις στην τηλεόραση, θα επιλέγεις τον Browser έπειτα την συντόμευση για τον ραδιοφωνικό σταθμό κλπ..

Θα το δοκιμάσω στην πράξη όταν βρω χρόνο και θα αναφέρω εάν είναι εφικτό.

Αν κατεβάσεις το taskbomb στο κινητό και του ορίσεις να συνδέεται το κινητό με Bluetooth στην μπάρα και να ανοίγει σελίδα με ράδιο ώστε να παίζει μουσική; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Spect~ said:

Αν κατεβάσεις το taskbomb στο κινητό και του ορίσεις να συνδέεται το κινητό με Bluetooth στην μπάρα και να ανοίγει σελίδα με ράδιο ώστε να παίζει μουσική; 

Θα το δοκιμάσω κι αυτό αλλά θα πρέπει να επιστρατεύσω ένα παλιό κινητό ή tablet για να λειτουργεί σαν "πηγή" αναπαραγωγής μουσικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails

ap:

ssid: “Water Level Fallback Hotspot”

password: “xxxxxxxxxxxx

 

Σε ένα ένα wemos βρήκα στο ίντερνετ και έβαλα  μέσα στο κωδικατο παραπάνω

Δηλαδή όταν δεν βρίσκει να συνδεθεί με το wifi να γυρίσει σε ΑΡ και να μπορώ να συνδεθώ εγώ. 

Στο HA συνδέεται στο wifi και του έβαλα τελικά τον ultrasonic και μου δείχνει αυτό που θέλω. 

Αν γυρίσει σε ΑΡ τι κάνω ;;

Πχ μπορώ να συνδεθώ με το κινητό να μου δείξει απόσταση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, lambros είπε

#Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails

ap:

ssid: “Water Level Fallback Hotspot”

password: “xxxxxxxxxxxx

 

Σε ένα ένα wemos βρήκα στο ίντερνετ και έβαλα  μέσα στο κωδικατο παραπάνω

Δηλαδή όταν δεν βρίσκει να συνδεθεί με το wifi να γυρίσει σε ΑΡ και να μπορώ να συνδεθώ εγώ. 

Στο HA συνδέεται στο wifi και του έβαλα τελικά τον ultrasonic και μου δείχνει αυτό που θέλω. 

Αν γυρίσει σε ΑΡ τι κάνω ;;

Πχ μπορώ να συνδεθώ με το κινητό να μου δείξει απόσταση;;

ειναι για να αλλάξεις τα wifi settings ή να περάσεις νεο firmware 

https://esphome.io/components/captive_portal.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ

Ακόμα μια άλλη ερώτηση

Υπάρχει άλλη υλοποίηση αντι για wemos , να πάω σε ZigBee ή κάτι άλλο με sensors

Πχ ultrasonic με wemos

Σε κάτι άλλο πρωτόκολλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DioNiSis_000 είπε

ειναι για να αλλάξεις τα wifi settings ή να περάσεις νεο firmware 

https://esphome.io/components/captive_portal.html

Μην ξεχάσεις όμως να βάλεις και το captive portal μετα το ap αλλιώς θα σου κάνει access point αλλά δεν θα έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις wifi. 

2 ώρες πριν, lambros είπε

Υπάρχει άλλη υλοποίηση αντι για wemos , να πάω σε ZigBee ή κάτι άλλο με sensors

Εννοείς να χρησιμοποιήσεις το Ultrasonic sensor που έχεις αλλά αντί για το wemos να βάλεις άλλη πλακέτα η οποία να μην είναι wifi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lambros είπε

Σωστά

Τότε όχι δεν υπάρχει. Γιατί όχι μόνο θα έπρεπε να έχεις κάποια αντίστοιχη πλακέτα που να έχει zigbee αλλά και αντίστοιχο firmware για να χειρίζεται και να επικοινωνεί.

Τι πρόβλημα έχεις με το wifi? Δεν φτάνει το σήμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...