Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι το σήμα φτάνει με repeater αλλά αν θέλω να πάω σε διάφορα σημεία ακόμα θα χρειαστώ και άλλα.

Και αν είχα διαβάσει το πρωτόκολλο ZigBee δουλεύει σαν extender και επέκτεινεται. Σωστά;; Γι'αυτό έλεγα να το ψάξω σε αυτό .

Βέβαια κάτι είδα σήμερα ότι με το wemos κανείς repeater αλλά θέλω να δω μερικά βιντεάκια ακόμα να δω αν αναμεταδιντ το υπάρχων wifi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, lambros είπε

Και αν είχα διαβάσει το πρωτόκολλο ZigBee δουλεύει σαν extender και επέκτεινεται. Σωστά;; Γι'αυτό έλεγα να το ψάξω σε αυτό .

To Zigbee ναι έχεις το usb stick που είναι το coordinator σου και από εκεί συνδέονται οι συσκευές σου. Αλλά όσες συσκευές είναι μόνιμα με ρεύμα (λάμπες & πρίζες πχ) μπορούν να αναμεταδίδουν το σήμα, έτσι ώστε να μεγαλώνει το δίκτυο σου. Το λεγόμενο mesh network. 

Μπλε πχ είναι το zigbee stick πάνω στο HA και έχω συσκευές που συνδέονται και απευθείας σε αυτό αλλά και μέσω τον routers (κίτρινα).

image.png.557077c3e60a50750555b50722475ccd.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κακό με το zigbee είναι ότι αν πέσει το hub θα πέσουν όλα, ενώ με το wifi αυτό είναι σχετικά αδύνατο, δεν γίνεται να πέσουν όλα τα access point μαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ αρα θα αρχισω να υλοποιω σε wemos και wifi.

Μια ερωτηση μηπως ξερετε αυτην την στιγμη εχω ενα arduino σαν water sensor, αν ανιχνευσεις νερο οπλισε ρελε για χ seconds, 

αυτο μπορει να γινει με home assistant αλλα το προγραμμα του να τρεξει χωρις να παρει εντολη απο το Home assistant.

Εγω στο home assistant θελω περισσοτερο να βλεπω αν εχει οπλησει.

Θελω να αποκλεισω το φαινομενο τελειος οτι αν υπαρξει προβλημα με το home assistant να μην τρεξει ο αυτοματισμος γιαυτο.

 

 

@than2031995 τι ειναι αυτο???  

Ελληνικός Home Assistant Server ➡️ https://discord.gg/eTkKdrY4GP

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, lambros είπε

οκ αρα θα αρχισω να υλοποιω σε wemos και wifi.

Μια ερωτηση μηπως ξερετε αυτην την στιγμη εχω ενα arduino σαν water sensor, αν ανιχνευσεις νερο οπλισε ρελε για χ seconds, 

αυτο μπορει να γινει με home assistant αλλα το προγραμμα του να τρεξει χωρις να παρει εντολη απο το Home assistant.

Εγω στο home assistant θελω περισσοτερο να βλεπω αν εχει οπλησει.

Θελω να αποκλεισω το φαινομενο τελειος οτι αν υπαρξει προβλημα με το home assistant να μην τρεξει ο αυτοματισμος γιαυτο.

 

 

@than2031995 τι ειναι αυτο???  

Ελληνικός Home Assistant Server ➡️ https://discord.gg/eTkKdrY4GP

 

μπορεις να τρεξεις τον αυτοματισμό μεσα στο ESPHome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να χω προσβαση στον θερμοσιφωνα που ειναι στον πανω οροφο και εχω ακουσει για το Sonoff. Περα απο το χειρισμο μεσω εφαρμογης, δινει και χειροκινητη προσβαση? Επειδη θελει να το ανοιγει και ο πατερας μου με το χερι. Εχει ενδειξη ποτε ειναι ανοικτο και ποτε οχι, για να μη το ξεχναμε και καιει τσαμπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, lambros είπε

αυτο μπορει να γινει με home assistant αλλα το προγραμμα του να τρεξει χωρις να παρει εντολη απο το Home assistant.

Με ESPHOME ναι γίνεται να κάνεις τον αυτοματισμό πάνω στην συσκευή αντί μέσω HA. Αλλά το ESPHOME είναι για esp συσκευές, όχι για arduino απλά. Μπορείς να το αντικαταστήσεις βέβαια με ένα απλό esp. Ειδικά τα 8266 είναι πάμθηνα.

3 ώρες πριν, lambros είπε

@than2031995 τι ειναι αυτο???  

Ελληνικός Home Assistant Server ➡️ https://discord.gg/eTkKdrY4GP

Το έφτιαξα για συζήτηση για όσους θέλουν επειδή το θεωρώ βλακεία να υπάρχει ένα thread εδώ που γράφουμε όλοι post και post και post το ένα κάτω από το άλλο και γίνεται 'ενας χαμούλης. Η λογική ενός forum είναι κάθε θέμα το δικό του thread, όχι ένα superthread με όλα τα προβήματα. Χάνεσε λίγο. Ειδικά στο άλλο thread για το HA.

Δεν ξέρω εάν έχεις ξαναδεί τι είναι το discord. Το θεωρώ πολύ πιο άμεσο για τέτοιες συζητήσεις. Και ενώ υπάρχει το official discord του ΗΑ, σκέφτηκα ότι ίσως πολύ θα προτιμούσαν κάτι στα ελληνικά. Είτε είναι για HA, είτε για smart home γενικα, είτε για οτιδήποτε άλλο θα θέλατε εσείς πχ. 😄 Έλα και εσύ στην παρέα μας. Μόνο 14 άτομα μέχρι στιγμής χαχα

46 λεπτά πριν, therock είπε

Θελω να χω προσβαση στον θερμοσιφωνα που ειναι στον πανω οροφο και εχω ακουσει για το Sonoff. Περα απο το χειρισμο μεσω εφαρμογης, δινει και χειροκινητη προσβαση? Επειδη θελει να το ανοιγει και ο πατερας μου με το χερι. Εχει ενδειξη ποτε ειναι ανοικτο και ποτε οχι, για να μη το ξεχναμε και καιει τσαμπα?

Έχουν όλα κουμπάκι επάνω που ανοιγοκλείνουν το ρελέ. Στα sonoff basic άμα δεις είναι ένα μαυρό πολύ μικρό ενώ στο sonoffo pow είναι πάνω πάνω και είναι λευκό (οπότε ίσως δεν φαίνεται εύκολα σε φωτό). Επίσης έχουν ένα LED που ανάβει όταν κλείνει το ρελέ 

Επεξ/σία από than2031995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ειναι πολυ διακριτικο το λαμπακι και θα χασει τη μπαλα ο αχρηστιδης ο πατερας μου. Ολοι οι παλαιοι εχουν μαθει αυτη τη προτοκαλι φωταρα που το κανει ξεκαθαρο ποτε λειτουργει και ποτε οχι

Τα Sonoff μεταξυ τους εχουν καποιες διαφορες? Προτεινεις να παρω καποιο συγκεκριμενο για τη χρηση Θερμοσιφωνα που θελω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, therock είπε

Νομιζω ειναι πολυ διακριτικο το λαμπακι και θα χασει τη μπαλα ο αχρηστιδης ο πατερας μου. Ολοι οι παλαιοι εχουν μαθει αυτη τη προτοκαλι φωταρα που το κανει ξεκαθαρο ποτε λειτουργει και ποτε οχι

Τα Sonoff μεταξυ τους εχουν καποιες διαφορες? Προτεινεις να παρω καποιο συγκεκριμενο για τη χρηση Θερμοσιφωνα που θελω

λογικά ο ηλεκτρολόγος θα μπορεί να σου φτιάξει κάπως να ανάβει ένα φωτάκι/λαμπάκι όταν είναι αναμμένο. πάντως φαίνεται και το πράσινο αρκετά έντονα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

Το DS18B20 από ότι βλέπω θέλει από 3v ως 5. Γιατί πρέπει να βάλουμε αντίσταση ή step down? Δεν γίνεται να παίξει απευθείας από το nodemcu 8266 στα 3.3?

Το DS18B20 παίζει με το NodeMCU ESP8266 με τα 3,3V και μια αντίσταση 4.7K μεταξύ Data και 3,3V

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Ναι αλλά γιατί θέλει αντίσταση? 

The 1-Wire bus has by definition only a single data line. Each device (master or slave) interfaces to the data line via an open-drain or 3-state port. This allows each device to “release” the data line when the device is not transmit-ting data so the bus is available for use by another device. The 1-Wire port of the DS18B20 (the DQ pin) is open drain with an internal circuit equivalent

The 1-Wire bus requires an external pullup resistor of approximately 5kΩ; thus, the idle state for the 1-Wire bus is high. If for any reason a transaction needs to be suspended, the bus MUST be left in the idle state if the transaction is to resume. Infinite recovery time can occur between bits so long as the 1-Wire bus is in the inactive (high) state during the recovery period. If the bus is held low for more than 480μs, all components on the bus will be rese

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, leuteris107 είπε

The 1-Wire bus has by definition only a single data line. Each device (master or slave) interfaces to the data line via an open-drain or 3-state port. This allows each device to “release” the data line when the device is not transmit-ting data so the bus is available for use by another device. The 1-Wire port of the DS18B20 (the DQ pin) is open drain with an internal circuit equivalent

The 1-Wire bus requires an external pullup resistor of approximately 5kΩ; thus, the idle state for the 1-Wire bus is high. If for any reason a transaction needs to be suspended, the bus MUST be left in the idle state if the transaction is to resume. Infinite recovery time can occur between bits so long as the 1-Wire bus is in the inactive (high) state during the recovery period. If the bus is held low for more than 480μs, all components on the bus will be rese

απλά θυμάμαι ότι είχε γίνει κουβέντα ότι κάποιος είχε step down αντί για αντίσταση. εκτός και αν θυμάμαι λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...