Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, johnyboy είπε

απλά θυμάμαι ότι είχε γίνει κουβέντα ότι κάποιος είχε step down αντί για αντίσταση. εκτός και αν θυμάμαι λάθος. 

Σωστα

Μονο αντίσταση, αργα ή γρήγορα θα το καψει. γιατι η τάση δεν ειναι σταθερη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα aqara sensor τις πρώτες 2 βδομάδες ήταν μια χαρα, ξαφνικά η ένδειξη μπαταρίας από το 100% πήγε στο 60% και στα 2 και το ένα δείχνει θερμοκρασία +2c από την κανονική. Άλλαξα και μπαταρίες αλλά τίποτα. Υπάρχει καμία λύση άλλη ή να τα στείλω στην ανακύκλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

Τα aqara sensor τις πρώτες 2 βδομάδες ήταν μια χαρα, ξαφνικά η ένδειξη μπαταρίας από το 100% πήγε στο 60% και στα 2 και το ένα δείχνει θερμοκρασία +2c από την κανονική. Άλλαξα και μπαταρίες αλλά τίποτα. Υπάρχει καμία λύση άλλη ή να τα στείλω στην ανακύκλωση?

και πως ξερεις οτι δείχνει +2 ? με τι θερμόμετρο ? η μπαταρια κρατάει πανω απο χρόνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, netvoice είπε

και πως ξερεις οτι δείχνει +2 ? με τι θερμόμετρο ? η μπαταρια κρατάει πανω απο χρόνο.

 

έχω 2 aqara και 2 bmp280, όλα δείχνουν το ίδιο εκτός απο το ένα ακαρα που λεει +2. το zha μου βγάζει ένδειξη μπαταρίας ότι ναναι και πρέπει να είναι δικό του bug.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Screenshot_1.png.6e6dfe1a03b5e4499431f2debff85153.pngΓια να ελέγξω στη φωτογραφία που βλέπετε την τροφοδοσία στη usb θύρα κάτω αριστερά (απο το pi) χρησιμοποιώ ένα 2n2222a. Αυτό όμως έχει ενα voltage drop με αποτέλεσμα να μην καταλήγουν 5volts (αλλά κοντά στα 4) στη λεντοταινία που έχω συνδέσει στη θύρα usb. Έχει κανείς καμία άλλη ιδέα ωστε να μπορώ να ελέγχω μέσω του pi (gpio) την τροφοδοσία της usb θύρας χωρίς να έχω voltage drop (γιατί καταλήγει η λεντοταινία να φωτίζει αρκετά χαμηλότερα απο όταν βρίσκεται στα 5volts);

Αυτό που έχω κάνει ουσιαστικά είναι να τρέχει ένα script στο pi που βλέπει ένα web request και μέσω του google assistant μου και του webhooks/ifttt να ανάβω και να σβήνω τη λεντοταινία.

Επεξ/σία από GiwrgosP-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά ήταν όντως το πρόβλημα στις μπαταρίες των ακαρα. με τις καινούργιες είναι μια χαρά, μετά από λίγο ήρθε και η θερμοκρασία στα ίσια της και σε αυτό που έχανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Έχει κανείς το mi smart home sensor της Xiaomi? 

Και αν έχει λύσει το πρόβλημα με τις καθυστερημένες ειδοποιήσεις στο κινητό?? ( Δεν γίνεται πάντα αλλά γίνεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/2/2021 στις 12:27 ΜΜ, therock είπε

Νομιζω ειναι πολυ διακριτικο το λαμπακι και θα χασει τη μπαλα ο αχρηστιδης ο πατερας μου. Ολοι οι παλαιοι εχουν μαθει αυτη τη προτοκαλι φωταρα που το κανει ξεκαθαρο ποτε λειτουργει και ποτε οχι

Τα Sonoff μεταξυ τους εχουν καποιες διαφορες? Προτεινεις να παρω καποιο συγκεκριμενο για τη χρηση Θερμοσιφωνα που θελω

Αυτό το λαμπάκι που αναφέρεις, αυτή τη στιγμή είναι πάνω στον διακόπτη του θερμοσίφωνα. Αν βάλεις sonoff, θα βάλεις το λαμπάκι πάνω στο ρελέ ισχύος, οπότε θα ισχύει ότι και τώρα, θα ανάβει κ θα σβήνει το λαμπάκι ανάλογα με το όταν ανάβει κ σβήνει ο θερμοσίφωνας.

Επίσης θα πρότεινα να βάλετε sonoff basic r3, καθώς είναι πιο ωραίο και διακριτικό οπτικά, αλλά κυρίως γιατί έχει δύο λαμπάκια, ένα για ένδειξη σύνδεσης στο δίκτυο κ ένα λειτουργίας, δηλαδή ανάβει κ σβήνει ανάλογα με το αν είναι ανοιχτός ή κλειστός ο διακόπτης του sonoff.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εάν τηρούν τις προδιαγραφές ασφαλείας, εάν Ναι είναι η λύση  + ένα ενδεικτικό ακριβώς μετά για να ξέρετε εάν περνάει η όχι ρεύμα προς  τον θερμοσίφωνα. https://www.ebay.com/itm/392983155882

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Snip είπε

Αυτό το λαμπάκι που αναφέρεις, αυτή τη στιγμή είναι πάνω στον διακόπτη του θερμοσίφωνα. Αν βάλεις sonoff, θα βάλεις το λαμπάκι πάνω στο ρελέ ισχύος, οπότε θα ισχύει ότι και τώρα, θα ανάβει κ θα σβήνει το λαμπάκι ανάλογα με το όταν ανάβει κ σβήνει ο θερμοσίφωνας.

Επίσης θα πρότεινα να βάλετε sonoff basic r3, καθώς είναι πιο ωραίο και διακριτικό οπτικά, αλλά κυρίως γιατί έχει δύο λαμπάκια, ένα για ένδειξη σύνδεσης στο δίκτυο κ ένα λειτουργίας, δηλαδή ανάβει κ σβήνει ανάλογα με το αν είναι ανοιχτός ή κλειστός ο διακόπτης του sonoff.

Και γω για τον r3 παω χωρις να το χω ψαξει, αλλα ξερεις μηπως τι διαφορες εχουν τα αλλα μοντελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2021 στις 8:40 ΜΜ, therock είπε

Και γω για τον r3 παω χωρις να το χω ψαξει, αλλα ξερεις μηπως τι διαφορες εχουν τα αλλα μοντελα

https://www.itead.cc/blog/5-things-you-dont-know-about-basicr2-basicr3-diy-mode-and-more-features?fbclid=IwAR1F-0oL2wmLy9u9VRqav9AYgikN02JijpYyv4u80KLJJ3CURQyImC19fwg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/2/2021 στις 12:38 ΠΜ, Giwrgos__ είπε

Καλημέρα παιδιά. Έχει κανείς το mi smart home sensor της Xiaomi? 

Και αν έχει λύσει το πρόβλημα με τις καθυστερημένες ειδοποιήσεις στο κινητό?? ( Δεν γίνεται πάντα αλλά γίνεται)

Το έχω. Προτείνω να φτιάξεις απο το Xiaomi Home app απο το tab Automation σεναρια του τυπου "If motion detected then - send notification to device". Ειναι πολυ πιο αξιοπιστες απο εκει οι ειδοποιησεις.

Εγω εχω θεμα με την Xiaomi camera 360 που με το τελευταιο update που εβαλα σε μια απο τις δυο που εχω, υπάρχει bug. Μόλις κάνεις wake την camera (first state) βγαζει βίντεο και στέλνει ειδοποίηση χωρίς να υπάρχει κάποια κίνηση (μετά από αυτό λειτουργεί κανονικά).

Επεξ/σία από cool_ted
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...