Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/2/2021 στις 4:47 ΜΜ, acmegr7 είπε

το print screen που έβαλα παραπάνω, είναι του υπάρχοντος θερμοστάτη. Είναι safe να υποθέσω ότι ο υπάρχων διαχειρίζεται φορτίο μέχρι 8Α και άρα ότι με το shelly θα είμαι καλυμένος; 

καλυμενος εισαι.Προτιμησε το shelly με την μια επαφη (16Α) .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

χαίρομαι που βρήκα ενεργή κοινότητα ,
απο το καλοκαίρι παλεύω, διάβαζα έψαχνα , ολα απο το 0 με αφορμή την ανακαίνιση που έκανα σπίτι ,
στηρίχτηκα στο samsung smartthings , αν και έκανα μια πατάτα με παραγγελία πριζοδιακοπτων της fibaro (ανούσια σπατάλη χρημάτων) και έχω παράλληλα και ενα fibaro home center lite 2 , αλλά σύντομα θα προσπαθήσω να τα ενσωματώσω στο smartthings (νομίζω ότι πλέον υποστηρίζεται η σειρά walli της fibaro) .
είμαι πλέον στις 60 smart συσκευές, και έχω περίπου 20 ακόμα στο ντουλάπι.
έχω 2πλο πίνακα , στο σπίτι , το ενα είναι ρελε (ΝΟ / NC ) ράγας για να χειρίζομαι όλες τις ασφάλειες ακομα και θερμοσίφωνα κ.α.  με απλά ρελεδακια sonoff των 10 ευρώ (zigbr3) αλλά και για να μπορώ να απομονώσω κάθε γραμμή σε manual/auto/off  .
έχω αγοράσει το μισό aliexpress όσο αφορά zwave kai zigbee....
χάρηκα που βρήκα ομάδα με αντίστοιχα ενδιαφέροντα.
θα χαρώ να βοηθήσω και να μάθω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ρωτήσω εδώ μιας και δεν βρήκα κάποιο πιο σχετικό thread.  
Έχω αυτή τη στιγμή στο σπίτι 

3 xiaomi led strips 

1 robot vacuum pro

1 camera xiaomi

Μεχρι  χτες όλα δούλευαν κανονικά. 
Και μέσω του xiaomi home αλλά και τα φώτα μέσω του app home.

Ξαφνικά από χτες το βράδυ σταμάτησε να αναγνωρίζεται η σκούπα. Της κάνω restart και δεν την αναγνώριζε με τίποτα μετά το xiaomi home. 
Κάνω  δοκιμή και σε ένα απ τα φώτα που λειτουργούσαν ως τότε. 
Με το που κάνω reset ούτε αυτά μπορούν να ξαναεντοπισουν δίκτυο ώστε να συνδεθούν. 
Και πραγματικά ότι έχει ξεσυνδεθει αδυνατεί να ξανά συνδεθεί  

Στη σύνδεση και στο ρουτερ δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα. 
Εχω κάνει reset στα πάντα,clear cache στο application της xiaomi. Αλλαγή κωδικού και επανεγκατάσταση της εφαρμογής. 
 

Έχει  αντιμετωπίσει κανείς σας κάτι ανάλογο ?

 

Ευχαριστώ  προκαταβολικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manos_ir είπε

χαίρομαι που βρήκα ενεργή κοινότητα ,
απο το καλοκαίρι παλεύω, διάβαζα έψαχνα , ολα απο το 0 με αφορμή την ανακαίνιση που έκανα σπίτι ,
στηρίχτηκα στο samsung smartthings , αν και έκανα μια πατάτα με παραγγελία πριζοδιακοπτων της fibaro (ανούσια σπατάλη χρημάτων) και έχω παράλληλα και ενα fibaro home center lite 2 , αλλά σύντομα θα προσπαθήσω να τα ενσωματώσω στο smartthings (νομίζω ότι πλέον υποστηρίζεται η σειρά walli της fibaro) .
είμαι πλέον στις 60 smart συσκευές, και έχω περίπου 20 ακόμα στο ντουλάπι.
έχω 2πλο πίνακα , στο σπίτι , το ενα είναι ρελε (ΝΟ / NC ) ράγας για να χειρίζομαι όλες τις ασφάλειες ακομα και θερμοσίφωνα κ.α.  με απλά ρελεδακια sonoff των 10 ευρώ (zigbr3) αλλά και για να μπορώ να απομονώσω κάθε γραμμή σε manual/auto/off  .
έχω αγοράσει το μισό aliexpress όσο αφορά zwave kai zigbee....
χάρηκα που βρήκα ομάδα με αντίστοιχα ενδιαφέροντα.
θα χαρώ να βοηθήσω και να μάθω.

Καλώς ήρθες στο φόρουμ. Κάθε γνώμη μετρά θετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Είμαι σε διαδικασία αλλαγής των κλασσικών διακοπτών με smart.
Προσπάθησε να βρω απάντηση απο το search αλλά χωρίς επιτυχία.

Θα περάσω σε όλους τους διακόπτες ουδέτερο και θα μπουν διακόπτες SONOFF® T2 EU μέσα σε κουτιά legrand

Η ερώτηση είναι, στα δωμάτια που υπάρχουν 2 διακόπτες aller retour μπορούν να συνδεθούν και αν ναι πως ? Θα πρέπει να χρησιμοποιήσει ο ηλεκτρολόγος τα 2 gang αναγκαστικά ή υπάρχει άλλος τρόπος να δουλέψει ιδανικά με το 1 gang ?

Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, manos_ir είπε

χαίρομαι που βρήκα ενεργή κοινότητα ,
απο το καλοκαίρι παλεύω, διάβαζα έψαχνα , ολα απο το 0 με αφορμή την ανακαίνιση που έκανα σπίτι ,
στηρίχτηκα στο samsung smartthings , αν και έκανα μια πατάτα με παραγγελία πριζοδιακοπτων της fibaro (ανούσια σπατάλη χρημάτων) και έχω παράλληλα και ενα fibaro home center lite 2 , αλλά σύντομα θα προσπαθήσω να τα ενσωματώσω στο smartthings (νομίζω ότι πλέον υποστηρίζεται η σειρά walli της fibaro) .
είμαι πλέον στις 60 smart συσκευές, και έχω περίπου 20 ακόμα στο ντουλάπι.
έχω 2πλο πίνακα , στο σπίτι , το ενα είναι ρελε (ΝΟ / NC ) ράγας για να χειρίζομαι όλες τις ασφάλειες ακομα και θερμοσίφωνα κ.α.  με απλά ρελεδακια sonoff των 10 ευρώ (zigbr3) αλλά και για να μπορώ να απομονώσω κάθε γραμμή σε manual/auto/off  .
έχω αγοράσει το μισό aliexpress όσο αφορά zwave kai zigbee....
χάρηκα που βρήκα ομάδα με αντίστοιχα ενδιαφέροντα.
θα χαρώ να βοηθήσω και να μάθω.

Αν πας σε λύση τύπου home assistant και χρειαστείς zwave στικ στείλε μου έχω ένα για πούλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια τηλεόραση με τηλεκοντρόλ Bluetooth. Πως μπορώ να το χειρίζομαι από μακρυά; Έχω xiaomi universal control αλλά είναι μόνο για υπέρυθρες. Γενικά σε αυτό το σπίτι έχω σύστημα (hub sensors κτλ) της xiaomi.

Επεξ/σία από mkougis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2021 στις 2:21 ΜΜ, mkougis είπε

Έχω ένα συναγερμό Digoo που συνδέεται στο Tuya app και έχει rf αισθητήρες. 
Αν αγοράσω αισθητήρες WiFi ή zigbee θα μπορώ να τους κάνω να αλληλεπιδρούν με τον συναγερμό και να χτυπάει όταν ανιχνεύσουν κάτι οι αισθητήρες, να δουλευει δηλαδή σαν συναγερμός, δεδομένου ότι οι δικοί του αισθητήρες είναι rf. 
Να αντικαταστήσω δηλαδή τους δικούς του αισθητήρες (rf) με WiFi αισθητήρες και να τους κάνω μέρος του συναγερμού με πλάγιο τρόπο.

Ένας τρόπος θα ήταν το Sonoff rf bridge (νομίζω δεν υπάρχει αντίστοιχη συσκευή σε Tuya) αλλά με πάει σε EWeLink κι εγώ θα ήθελα να μείνω σε Tuya.  
Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να πω γιατί κι εγώ τώρα που το καναδιαβάζω δυσκολεύομαι να καταλάβω 😄

Καταρχάς μια ερώτηση - γιατί να θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο;

Τώρα, σχετικά με τις ερωτήσεις σου, με οτιδήποτε Sonoff δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο γιατί δεν θα επικοινωνεί με τον Digoo. Ακόμα περισσότερο με το RF Bridge το οποίο επικοινωνεί μόνο μέσω RF  με συσκευές και όχι μέσω  zigbee (έχει άλλο zigbee hub ή Sonoff).

Έχει και το δικό της zigbee hub η Tuya και wifi αισθητήρες. Αμφιβάλλω όμως αν μπορούν να κάνουν trigger της σειρήνα του Tuya. Μπορούν να χρησιμεύσουν μόνο για ειδοποιήσεις στο κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από.αρκετο καιρό που είχα εγκατεστημένο το Shelly 1L στην κουζίνα, προχθές ξαφνικά... Το bypass ανατινάχθηκε. Το Shelly επικοινωνούσε και φαίνοταν να λειτουργεί αλλά... Δεν άναβε την λάμπα.

 

Μετά από επικοινωνία με την υποστήριξη τους μου είπαν δεν είχε θέμα η συνδεσμολογία και ότι θα γίνει αντικατάσταση. Μου έδωσαν ένα κουπόνι για δωρεάν παραγγελία και αποστολή νέου.

 

Επίσης με ενημέρωσαν ότι είναι σε διαδικασία βελτίωσης των bypass για να διαχειρίζονται καλύτερα το φορτίο. Τα παλιά υπάρχοντα bypass δεν δουλεύουν καλά με λάμπες φθορισμού (σαν τις στρογγυλές στην κουζίνα). Μιας και έβαλα ήδη ένα άλλο σετ Shelly 1L/bypass που είχα, μου πρότειναν να το αφαιρέσω και να βάλω το νέο σετ που θα έρθει σε περίπου ένα μήνα.

 

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2021 στις 10:57 ΜΜ, vasilllis είπε

καλυμενος εισαι.Προτιμησε το shelly με την μια επαφη (16Α) .

πήρα να βάλω το Shelly 1PM.

Τώρα σκέφτομαι για διακόπτη, να βάλω αυτόν. Είναι ΟΚ?

Θα εκτυπώσω κάτι ώστε να μπει μέσα και να κρυφτούν καλώδια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

πήρα να βάλω το Shelly 1PM.

Τώρα σκέφτομαι για διακόπτη, να βάλω αυτόν. Είναι ΟΚ?

Θα εκτυπώσω κάτι ώστε να μπει μέσα και να κρυφτούν καλώδια κλπ.

Γιατί δεν το βάζεις μέσα σε ένα Shelly button?

https://shop.shelly.cloud/shelly-button-wifi-smart-home-automation#127

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Γιατί δεν το βάζεις μέσα σε ένα Shelly button?

https://shop.shelly.cloud/shelly-button-wifi-smart-home-automation#127

θέλω να αντικαταστήσω τον θερμοστάτη. Λέω να εκτυπώσω κάτι για να καλύψω τη τρύπα που βγαίνει από πίσω, αλλά και τις τρύπες από τις βίδες του παλιού θερμοστάτη. το button πιστεύω θα είναι αρκετά μικρότερο. 

Επίσης θέλω να βάλω και ένα temperature sensor

Επεξ/σία από acmegr7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gippas είπε

Καταρχάς μια ερώτηση - γιατί να θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο;

Τώρα, σχετικά με τις ερωτήσεις σου, με οτιδήποτε Sonoff δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο γιατί δεν θα επικοινωνεί με τον Digoo. Ακόμα περισσότερο με το RF Bridge το οποίο επικοινωνεί μόνο μέσω RF  με συσκευές και όχι μέσω  zigbee (έχει άλλο zigbee hub ή Sonoff).

Έχει και το δικό της zigbee hub η Tuya και wifi αισθητήρες. Αμφιβάλλω όμως αν μπορούν να κάνουν trigger της σειρήνα του Tuya. Μπορούν να χρησιμεύσουν μόνο για ειδοποιήσεις στο κινητό.

Έλεγα μήπως κατάφερνα να τα έχω όλα σε μια εφαρμογή. 
επισης σκεφτόμουν να αποφύγω να έχω 2 αισθητήρες σε κάθε σημείο. Δηλαδή τώρα έχω ένα αισθητήρα σε κάθε πόρτα για το συναγερμό και θα πρέπει να βάλω και άλλον ένα για τους αυτοματισμούς. Τι κάνω λάθος; Για δώσε μια βοήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, acmegr7 είπε

θέλω να αντικαταστήσω τον θερμοστάτη. Λέω να εκτυπώσω κάτι για να καλύψω τη τρύπα που βγαίνει από πίσω, αλλά και τις τρύπες από τις βίδες του παλιού θερμοστάτη. το button πιστεύω θα είναι αρκετά μικρότερο. 

Επίσης θέλω να βάλω και ένα temperature sensor

Αυτό το σχεδιάγραμμα είναι σωστό; 

Μιας και είναι κυρίως ηλεκτρολογικό ζήτημα, αν έχετε να προτείνετε κάπου αλλού να ρωτήσω, ευχαρίστως! 

IMG_20210223_164457.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, atsddd είπε

 

Ξαφνικά από χτες το βράδυ σταμάτησε να αναγνωρίζεται η σκούπα. Της κάνω restart και δεν την αναγνώριζε με τίποτα μετά το xiaomi home. 
Κάνω  δοκιμή και σε ένα απ τα φώτα που λειτουργούσαν ως τότε. 
Με το που κάνω reset ούτε αυτά μπορούν να ξαναεντοπισουν δίκτυο ώστε να συνδεθούν. 
Και πραγματικά ότι έχει ξεσυνδεθει αδυνατεί να ξανά συνδεθεί  

Στη σύνδεση και στο ρουτερ δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα. 
Εχω κάνει reset στα πάντα,clear cache στο application της xiaomi. Αλλαγή κωδικού και επανεγκατάσταση της εφαρμογής. 
 

Έχει  αντιμετωπίσει κανείς σας κάτι ανάλογο ?

 

Ευχαριστώ  προκαταβολικά 

παρατηρήθηκε και απο εμενα και απο φύλο κάτι αντίστοιχο στην xiaomi μαλλον θεμα server ....
αλλα εφτιαξε αργα το βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...