Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Απ' όσο έχω ψάξει, αν κατάλαβα καλά, είναι θέμα Google που υποστηρίζει μόνο θερμοστάτες και όχι temperature sensors. Αλλιώς θα ήταν πολύ παράξενο να μην βγάλει καμία εταιρεία κάποιο sensor που να υποστηρίζεται από το Google home.

Αλλά το σημαντικό θέμα δεν είναι αυτό.

Το ζητούμενο είναι αν υπάρχει κάποια λύση.

Θα ακουστώ (διαβαστώ, μάλλον) κλισέ, αλλά η λύση είναι να στραφείς προς το Homeassistant, για τους αυτοματισμούς, και την Google να την κρατήσεις μόνο για το assistant.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 7/1/2021 στις 6:23 ΜΜ, cool_ted είπε

Έχω αυτό. Το ιδιο έχεις; Είναι global version. Αλλά η αλέξα δεν βλέπει τίποτα από τους Xiaomi αισθητήρες κλπ. Τα χρησιμοποιώ (alexa & xiaomi gateway) με ξεχωριστούς αυτοματισμούς. Μπορώ να κάνω κάτι για να δει η alexa τα xiaomi sensor? Έχει θέμα το Xiaomi skill μέσα στην Alexa εδω και πολύ καιρό. Εχεις βρει κάποια λύση?

Απαντώ με μεγάλη καθυστέρηση. Αυτό έχω εγώ αλλά σε κινέζικη version. Δεν νομίζω πως το θέμα είναι το gateway, αλλά ο server. Εμένα για πολύ καιρό λειτουργούσαν μια χαρά, κάποια στιγμή σταμάτησε η Alexa να κάνει τον αυτοματισμό, και ξαφνικά μια μέρα μόνη της το διόρθωσε και δουλεύουν μια χαρά πάλι.

Εγώ με τα routines της Alexa κάνω όλους τους αυτοματισμούς μου και προς το παρόν, δεν μου έχει χρειαστεί το Home Assistant. Προφανώς, αν κάποιος έχει  χρόνο, μπορεί να κάνει πολύ περισσότερα με το τελευταίο, αλλά δεν είναι πως δεν υπάρχουν και άλλες λύσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/03/2021 at 15:54, mechpanos said:

Θα ακουστώ (διαβαστώ, μάλλον) κλισέ, αλλά η λύση είναι να στραφείς προς το Homeassistant, για τους αυτοματισμούς, και την Google να την κρατήσεις μόνο για το assistant.

Δεν γνωρίζω καν τι είναι αυτό...

Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Δεν γνωρίζω καν τι είναι αυτό...

Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες;

https://www.home-assistant.io/

Ουσιαστικα ειναι μια "εφαρμογη" στην οποια μπορεις να συνδέσεις συσκευες απο διαφορετικες εταιρειες και να τις διαχειριζεσαι ολες απο εκει. Απλα εχει παρα πολλες δυνατοτητες και θεωρητικα μπορεις να κανεις τα παντα και να συνδυασεις οτι σου κατεβει στο κεφαλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουμε συζητήσει ξανά στο παρελθόν , αλλά δεν το είχα προσπαθήσει. Πως γίνεται να προσθέσω στην alexa τον λογαριασμό spotify; Που ακριβώς αλλάζω χώρα για να μπορώ να τον προσθέσω; Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, cambo99 είπε

Το έχουμε συζητήσει ξανά στο παρελθόν , αλλά δεν το είχα προσπαθήσει. Πως γίνεται να προσθέσω στην alexa τον λογαριασμό spotify; Που ακριβώς αλλάζω χώρα για να μπορώ να τον προσθέσω; Ευχαριστώ...

Δεν στο βγάζει στα skills? Αν θυμάμαι καλά μετά από μια απεγκαταστασγ δεν μου το εμφάνιζε και αν θυμάμαι καλά είχα αλλάξει απλά την γλωσσα γλώσσα των skills σε γερμανικα. Εμφανίστηκε, τι πέρασα και μετά πάλι αγγλικά.

 

Πάει καιρός βεβαια

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Spect~ said:

https://www.home-assistant.io/

Ουσιαστικα ειναι μια "εφαρμογη" στην οποια μπορεις να συνδέσεις συσκευες απο διαφορετικες εταιρειες και να τις διαχειριζεσαι ολες απο εκει. Απλα εχει παρα πολλες δυνατοτητες και θεωρητικα μπορεις να κανεις τα παντα και να συνδυασεις οτι σου κατεβει στο κεφαλι

Το έψαξα λίγο και τρόμαξα από την μη πρακτικότητά του.

Να διευκολυνθώ θέλω όχι να μπλέξω. Αυτό το πράμα δεν είναι σε cloud και πρέπει να το εγκαταστήσεις σε hardware που θα τρέχεις συνεχώς στο σπίτι σου. Φαντάζομαι επίσης πως μετά την εγκατάσταση θα έχει άπειρο κάψιμο και για την εγκατάσταση των συσκευών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Το έψαξα λίγο και τρόμαξα από την μη πρακτικότητά του.

Να διευκολυνθώ θέλω όχι να μπλέξω. Αυτό το πράμα δεν είναι σε cloud και πρέπει να το εγκαταστήσεις σε hardware που θα τρέχεις συνεχώς στο σπίτι σου. Φαντάζομαι επίσης πως μετά την εγκατάσταση θα έχει άπειρο κάψιμο και για την εγκατάσταση των συσκευών...

Καπου χάνεις καπου κερδίζεις.. Σιγουρα θελει χρονο και για κάποιον χωρις καποιες γνωσεις ειναι δύσκολο αλλα μετα εχεις κατι το οποιο παιζει τοπικα, εννοειται οτι εχεις προσβαση και εκτος σπιτιου, δεν εισαι ερμαιο της καθε εταιρείας και των ορεξεων της πχ αυριο μεθαυριο να βαλει συνδρομη, και τελος μπορεις να συνδεσεις , ευκολα, διαφορες συσκευες και να κανεις παρα πολλα πραγματα που δυστυχως alexa, google assistant κλπ δεν θα μπορεσουν ποτε να τα κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση για οποίο μπορεί να βοηθήσει.

 

Στο δωμάτιο των παιδιών έχω 2 διακόπτες αλε ρετουρ. Ο ένας έχει ουδετερο. Ο άλλος οχι. Ξέρω πως μπορώ να συνδέσω ένα Shelly 1l και να κάνω την δουλειά μου.

 

Το πρόβλημα είναι ότι θέλω στον ένα διακόπτη να τον αλλάξω με διπλό για να έλεγχο με το.2ο κανάλι μια ledoταινια. Το έχω κάνει στην κουζίνα αλλά όχι με αλε ρετουρ. Ρώτησα την Shelly αν μπορώ να βάλω Shelly 1L και στους δυο διακόπτες αλλά μου απάντησαν αρνητικά.

 

Αν βαλω στον ένα διακόπτη Shelly 1L χωρίς ουδετερο, με bypass κλπ συνδεδεμενο στην λάμπα και στον αλλο βάλω ένα Shelly 1L συνδέοντας μόνο τάση, ουδέτερο και ένα διπλό διακοπτη (όχι την λάμπα) θα υπάρχει πρόβλημα από.ηλεκτρολογικης άποψης?

 

το πώς θα δουλέψουν για να ανάβει η λάμπα μπορώ να το φτιάξω. Το θέμα μου ειναι να μην γίνει κανένα μπαμ 😛

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mkougis είπε

Ρε παιδιά τι να διαλέξω; Tuya ή Sonoff?

Όποια έχει τα προϊόντα που εσύ χρειάζεσαι και εφαρμογή που μπορεί να κάνει αυτά που θέλεις εσύ να κάνεις. Επίσης, υπάρχουν πλατφόρμες όπως Google Home, Alexa, Home Assistant που συνεργάζονται με προϊόντα και από τις δύο εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gippas είπε

Όποια έχει τα προϊόντα που εσύ χρειάζεσαι και εφαρμογή που μπορεί να κάνει αυτά που θέλεις εσύ να κάνεις. Επίσης, υπάρχουν πλατφόρμες όπως Google Home, Alexa, Home Assistant που συνεργάζονται με προϊόντα και από τις δύο εταιρίες.

HA σκέφτομαι για αργότερα. 
Υπαρχει καποιο κάτι που το έχει η Sonoff και δεν το έχει η Tuya?

Γιατί πχ η Sonoff δεν έχει universal remote control. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Ερώτηση για οποίο μπορεί να βοηθήσει.

 

Στο δωμάτιο των παιδιών έχω 2 διακόπτες αλε ρετουρ. Ο ένας έχει ουδετερο. Ο άλλος οχι. Ξέρω πως μπορώ να συνδέσω ένα Shelly 1l και να κάνω την δουλειά μου.

 

Το πρόβλημα είναι ότι θέλω στον ένα διακόπτη να τον αλλάξω με διπλό για να έλεγχο με το.2ο κανάλι μια ledoταινια. Το έχω κάνει στην κουζίνα αλλά όχι με αλε ρετουρ. Ρώτησα την Shelly αν μπορώ να βάλω Shelly 1L και στους δυο διακόπτες αλλά μου απάντησαν αρνητικά.

 

Αν βαλω στον ένα διακόπτη Shelly 1L χωρίς ουδετερο, με bypass κλπ συνδεδεμενο στην λάμπα και στον αλλο βάλω ένα Shelly 1L συνδέοντας μόνο τάση, ουδέτερο και ένα διπλό διακοπτη (όχι την λάμπα) θα υπάρχει πρόβλημα από.ηλεκτρολογικης άποψης?

 

το πώς θα δουλέψουν για να ανάβει η λάμπα μπορώ να το φτιάξω. Το θέμα μου ειναι να μην γίνει κανένα μπαμ 😛

Οταν υπάρχει διακόπτης αλερετουρ αναμεσα τους υπάρχει ενα ζεύγος καλωδίων (κόκκινο χρώμα συνήθως), απο εκει μπορείς να μεταφέρεις φάση και ουδέτερο στην άλλη πλευρά.

Στον διακόπτη που έχεις τη φάση που πηγαίνει προς το φως θα βάλεις ενα shelly με μια επαφή, εκει θα υπάρχει και ο διακόπτης να το ανοιγοκλείνει, οποτε τελείωσες με την μια πλευρά.
Aπο τα 2 κόκκινα καλώδια θα στείλεις φάση και ουδέτερο στον άλλο (για τροφοδοσία του shelly) και θα φτιάξεις ένα automation στο ΗΑ που θα κάνει toggle τον απέναντι, το ίδιο θα κάνεις και με την ledοταινία απλά θα χρειαστείς διπλό διακόπτη στον τοίχο και shelly 2.5.

Στην ουσία το δεύτερο shelly θα το έχεις μονο για εντολές.

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΓΝΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ !!!! ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!
 

aliasPaidiko_ale_retour
  initial_statetrue
  trigger:
    platformstate
    entity_idlight.kids_relay  #(εδω βάζεις το shelly που δεν έχει φορτίο)
    to"on"
  action:
    servicelight.turn_on
    entity_id:
      - light.kids_room  #(εδω βάζεις το shelly που έχει το φως)

 

alias: led_tainia
  initial_statetrue
  trigger:
    platformstate
    entity_idlight.led_relay  #(εδω βάζεις το shelly που δεν έχει φορτίο)
    to"on"
  action:
    servicelight.turn_on
    entity_id:
      - light.led_tainia  #(εδω βάζεις το shelly που έχει την led ταινια)
Επεξ/σία από netvoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2019 στις 2:42 ΜΜ, Spect~ είπε

για ΗΑ αγοραζεις ενα conbee 2 και τελειωσες βαζεις πανω μετα οτι zigbee γουσταρεις

Να ήξερες πόσο καιρό ψάχνω αυτή την απάντηση για να ξεκαθαρίσω αν αρκεί το conbee ή πρέπει να αγοράσω κ ότι άλλο hub/gateway υπαρχει και προτείνουν οτι "παίζει" μονο με αυτό.........

Ευχαριστώ πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...